The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

تاثیرات جانبی بارداری بر روی بانوان باردار

 دوران بارداری معمولاً با تاثیرات جانبی یا ناراحتی‌هایی همراه است و ممکن است شما نیز در این 9 ماهه به برخی از آنها دچار شوید. در ادامه با تاثیرات جانبی معمولِ بارداری، دلایل بروز این مشکلات و روش درمان آنها آشنا می‌شوید.

1- کمر درد در دوران بارداری

هنگام بارداری، کمر‌ درد بسیار معمول است. این درد معمولاً در پایین پشت، در عرض باسن و پایین پاها احساس می‌شود. پشت درد می‌تواند با ایستادن‌های طولانی مدت یا بلند کردن اشیاء یا دراز کشیدن و برخواستن ناگهانی تشدید شود، به ویژه در سه ماهه سوم بارداری. زمانی‌که ستون فقرات و لگن خود را به جهتی مخالف می‌چرخانید، درد افزایش پیدا می‌کند، مانند زمانی که در بستر می‌چرخید.

هنگام بارداری میزان زیاد پروژسترون به کشیدگی و نرم شدن پیوندها در ناحیه لگن‌ منجر می‌شود. پیوندهای پیرامون ستون فقرات نیز نرم می‌شوند در نتیجه فشار بیشتری بر پشت و لگن شما وارد می‌شود.

بدن‌تان در حدود انتهای سه ماهه دوم، هورمونی به نام "هورمون ریلاکسین" تولید می‌کند. هورمون ریلاکسین تمامی پیوندها و رباط‌های شما را در آمادگی برای زایمان شُل می‌کند. بنابراین ممکن است برای برخی بانوان حتی چرخیدن در بستر نیز دردناک باشد. استخوان شرمگاهی در حقیقت دو استخوان متصل به یکدیگر است، بنابراین وقتی حرکت می‌کنید، این دو استخوان به یکدیگر مالیده می‌شود و امکان دارد باعث درد شود. هورمون ریلاکسین می‌تواند باعث شدت کمر درد شود.  

ماساژ و ورزش مناسب می‌تواند به بهبودِ کمر درد کمک کند. برای اطمینان از این‌که کمر‌تان در وضعیت مناسبی است با ماما یا متخصص مربوطه مشاوره کنید تا برای ورزش‌های مناسب توصیه‌های لازم را بگیرید. از پوشیدن کفش پاشنه بلند، خوابیدن روی تشک بیش از اندازه نرم و بلند کردن اشیاء سنگین خودداری کنید و برای حفظ وضعیت خوب بدنتان، تلاش کنید.

زمانی‌که در هنگام خواب قصد تعویض جهت خود را دارید، این کار را به آرامی انجام دهید. این عمل باعث پیشگیری از بهم‌خوردگی تنظیم بین پیوندها و کاهش درد می‌شود.

 

2- یبوست در دوران بارداری

هنگام بارداری و پس از زایمان (که بدن‌تان برای شیردهی پستانی آب بیشتری را مصرف می‌کند)، یبوست معمول است.

هورمون پروژسترون باعث آرامش بدن در طی مراحل زایمان می‌شود، اما این هورمون تاثیرات جانبی را نیز به همراه دارد، مانند آهسته شدن فعالیت‌های سیستم گوارش. وقتی روده‌های شما آرام‌تر کار می‌کنند، به این معنی است که میزان انقباضات روده کمتر می‌شود، بنابراین فشار لازم برای خروج مواد دفع شده کاهش می‌یابد. در چنین شرایطی آب بیش از حد معمول جذب می‌شود و مدفوع را سخت و خشک می‌کند.

بهترین روش برای مبارزه با یبوست نوشیدن آب، خوردن فیبر غذایی، میوه‌ها و سبزی‌جات کافی است. پودر نارگیل سرشار از فیبر است و می‌تواند جایگزین یک سوم یا نیمی از آرد مصرفی در دستورات غذایی شود. این ماده مثل آرد موجود در غذا عمل نمی‌کند، اما برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش شما عالی است. همچنین می‌توانید روغن نارگیل را جایگزین روغن خوراکی خود کنید. روغن نارگیل برای پخت و پز عالی است، زیرا در دمای بالا اکسیده نمی‌شود.

خانم "نیکول تریسی" متخصص درمان به روش‌های طبیعی، آلوها و انجیر خشک را توصیه می‌کند که می‌تواند برای سیستم گوارش مفید باشد. برای صبحانه چند عدد از آنها را به پودر غلات یا ماست خود اضافه کنید. درباره رژیمی مناسب و استفاده از گیاهانی که هنگام بارداری ایمن هستند با متخصص تغذیه مشورت کنید.

اگر افزایش فیبر و مایعات مصرفی‌تان به شما کمک نکرد، می‌توانید با مشورت پزشک دارویی را برای درمان تهیه کنید. اگر درباره مصرف داروهای شیمیایی نگران هستید، درباره آن با پزشک یا ماما یا داروساز مشورت کنید تا مطمئن شوید که این دارو طی بارداری ایمن است.  

 

3- گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری

گرفتگی ها طی بارداری معمولاً در بالای ران، پشت و پایین پا رخ می‌دهند و معمولاً با تیرکشیدگی شروع و با درد ادامه می‌یابد. این گرفتگی‌ بیشتر در سه ماهه سوم بروز می‌کند و در هنگام شب باعث بیدارشدن شما می‌شود. امکان دارد گرفتگی ها در اثر کمبود میزان کلسیم و منگنز باشد، چراکه فرزندتان میزان زیادی از این مواد مغذی را از بدن شما جذب می‌کند، به ویژه در حدود 20 هفتگی بارداری. اگر درباره گرفتگی ها نگران هستید، با پزشک یا ماما مشورت کنید. احتمال دارد آنان مکمل‌های کلسیم و منگنز را تجویز کنند. اگر دچار گرفتگی هستید، آن ناحیه را ماساژ دهید (همسرتان مناسب‌ترین شخص برای این کار است!) یا پای خود را خم کرده و به سمت بیرون از بدن حرکت دهید. برخی از بانوان می‌گویند که با خوابیدن در حالی‌که پاها کمی بالاتر از سطح بدن قرار دارد، بهبودی حاصل می گردد. شما نیز می‌توانید این کار را با گذاشتن بالش‌هایی زیر پایتان انجام دهید.  

طی روز به صورت منظم ورزش کنید، مخصوصاً پیاده‌روی. کفش پاشنه کوتاه بپوشید. هنگام استراحت، پاهای‌تان را بالا قرار دهید و آنها را به سمت بیرون بکشید. مصرف کلسیم و مواد غذایی سرشار از مواد معدنی را افزایش دهید، مثل محصولات لبنی، ساردین، سبزیجات برگ‌دار سبز رنگ، تافو، ارده (خمیر کنجد)، فندق، تخم‌ها و انجیرها.

مصرف روزانه مکمل های کلسیم و منگنز ایمن است و اغلب به سرعت گرفتگی را التیام می‌بخشد، البته باید با مشورت پزشک استفاده شوند.

 

4- سرگیجه و بی‌حالی در دوران بارداری

معمولاً زمانی‌که به سرعت می‌ایستید، این مشکل رخ می‌دهد، خصوصاً هنگامی که هوا گرم باشد، مثل پس از حمامی داغ یا در مواقعی که برای مدتی طولانی سرپا ایستاده‌اید. این مشکل بدلیل کمبود خون‌رسانی به مغز رخ می‌دهد و معمولاً زمانی‌که ایستاده‌اید، تحت تاثیر تجمع خون در پاها رخ می‌دهد. همچنین رحم شما نیز نیاز بیشتری به خونرسانی خواهد داشت.

روش‌های جلوگیری از سرگیجه نسبتاً ساده است، برای مدتی طولانی سرپا نایستید، در هوای گرم بدن خود را خنک نگه دارید و از برخواستن ناگهانی اجتناب کنید. اگر دچار سرگیجه هستید، بنشینید و سرتان را بین زانوان‌تان قرار دهید یا دراز بکشید و پاهای‌تان را بالاتر از سطح بدن بگذارید.

وقتی برای مدت نسبتاً طولانی می‌ایستید، برای حفظ جریان خون، وزن بدن خود را از یک پا به پای دیگر منتقل کنید. مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات می‌نوشید، چراکه کمبود آب بدنی سرگیجه شما را بدتر می‌کند. همچنین در حد امکان خوب استراحت کنید و بخوابید. آرامش داشتن و در حالت افقی قرار گرفتن برای حفظ جریان خون مناسب از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

5- تجمع مایعات در بدن و ورم دست و پا در دوران بارداری

در دوران بارداری‌ وجود مقداری ورم در پایین ماهیچه‌های دست و پا طبیعی است، مخصوصاً هنگام گرمای هوا.

از آنجاییکه افزایش میزان مایعات در بافت‌ها، می‌تواند به تجمع مایعات منجر شود. این مسئله معمولاً باعث ورم یا "اِدما" در پاها، صورت و دستان می‌شود. در اثر ایستادن برای مدتی طولانی، مایعات می‌تواند استخری را در مچ پاها تشکیل دهد. اگر دچار افزایش فشار خون هستید، این مسئله می‌تواند مایعات را از جریان خون به داخل بافت‌ها فشار دهد و به اِدما منجر شود. هورمون های بارداری نیز می‌توانند باعث تجمع سدیم در کلیه‌ها شود و باعث تجمع مایعات گردد.

روش کاهش ورم دست و پاها در بارداری 

درمانگر طبیعی خانم نیکولا تریسی برای تجمع مایعات موارد زیر را توصیه می‌کند:

 • از ایستادن برای مدتی طولانی اجتناب کنید.
 • از مصرف مواد غذایی نمکین پرهیز کنید.
 • روزانه حداقل یک وعده از سبزیجات تازه استفاده کنید، مثل خیار، کاهو و دیگر سبزیجات. آب هویج، کرفس و چغندر نیز بسیار مفید است.
 • از نوشیدن قهوه و نوشیدنی های کافئین دار پرهیز کنید و اگر علاقه شدیدی به نوشیدن آنها دارید، بیش از یک فنجان در روز ننوشید.
 • برای حصول اطمینان از این‌که کلیه‌های شما به خوبی شستشو می‌شود، روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید.
 • بعد از ظهر برای نیم ساعت دراز بکشید (به پهلوی چپ بهتر است، مگر خوابیدن به پهلو ناراحت کننده باشد) و سعی کنید تا در حد امکان پای خود را بالاتر از سطح بدن قرار دهید.
 • شنا کنید.
 • رفلاکس لوژی (انعکاس درمانی)
 • مطمئن شوید که رژیم‌تان شامل ویتامین B6، منگنز و ویتامین E می‌باشد.
 • مقدار کمی سبزی جعفری را در وعده غذایی خود بگنجانید.

 

6- مشکل بواسیر در دروان بارداری

بواسیر همان رگ های واریسی مقعد است که در دوران بارداری بدلیل ترشح پروژسترون و شل شدن رگ های خونی و فشار رحم، آشکار می‌شوند.

بواسیر همچنین می‌تواند در اثر فشار برای خارج ساختن مدفوع ایجاد شود. این مسئله می‌تواند رگ های خونی پشت این مجرا را ضعیف کند و در نتیجه منجر به بروز بواسیر شود، بنابراین مهم است که از بروز یبوست پیشگیری کنید. اگر برای کم خونی، مکمل آهن مصرف می‌کنید، احتمال  ابتلا به یبوست افزایش می‌یابد، بنابراین بهتر است از منابع طبیعی آهن بهره ببرید. مقدار مایعات و فیبر خوراکی را در رژیم خود افزایش دهید و از فشار آوردن برای دفع مدفوع خودداری کنید.

در حالی‌که ممکن است بواسیر ناراحت‌کننده باشد، این مشکل معمولاً مدت کوتاهی با شما همراه است و به سادگی درمان می‌شود. نشانه‌های آن عبارتند از:

 • درد شدید و متناوب در ناحیه مقعد
 • خارش اطراف مقعد
 • ترشحات مواد مخاطی
 • مقدار کمی خون هنگام دفع مدفوع
 • ناراحتی یا درد هنگام و پس از دفع مدفوع

اگر متوجه هر یک از موارد زیر شُدید، با پزشک یا متخصص زنان و زایمان گفتگو کنید:

 • طی دفع مدفوع، خون تیره رنگ مشاهده کردید
 • نشانه‌ها برای بیش از دو هفته ادامه یافته است
 • تغییر در روند دفع مدفوع برای بیش از دو هفته
 • درد متناوب در ناحیه شکمی یا مقعدی

اکثر درمان‌های بواسیر، در داروخانه‌ها موجود است و برای مصرف طی بارداری نیز ایمن هستند، اما باید همیشه قبل از مصرف دارو با متخصص زنان و زایمان،‌ پزشک عمومی یا داروساز مشورت کنید.

 

7- سوزش سر دل یا رفلاکس اسید معده در بارداری

دوباره پروژسترون مقصر اصلی است! این هورمون دریچه ورودی به شکم را شُل می‌کند و بازگشت اسید شکمی به گلو را ممکن می‌سازد، در نتیجه باعث سوزش می‌شود. از طرفی فرزندتان نیز به شکم فشار می‌آورد و باعث بازگشت اسید شکمی به گلو می‌شود. معمولاً زمانی سوزش سردل را احساس می‌کنید که دراز کشیده‌اید یا سرفه می‌کنید. با کاهش میزان غذای مصرفی در هر وعده و افزایش تعداد وعده‌ها و نوشیدن یک لیوان شیر (برای خنثی کردن اسید معده) می‌توانید رفلاکس را کاهش دهید، به ویژه پیش از رفتن به بستر. از مصرف مواد غذایی پُر ادویه یا چرب، پرهیز کنید.

اگر می‌خواهید دارویی تجویزی یا بدون نسخه مصرف کنید، ابتدا با ماما، پزشک یا داروساز مشورت کنید.

 

8- افزایش فشار خون در دوران بارداری

معمولاً اندازه گیری فشار خون در معاینات روتین بارداری بررسی می‌شود، بنابراین متخصص زنان و زایمان بر افزایش فشار خون شما نظارت دارند. ولی فشار خون برخی بانوان بیش از میزان طبیعی افزایش می‌یابد، گاهی ممکن است این افزایش فشار خون نشانه‌هایی نداشته باشد یا با نشانه‌هایی مثل استفراغ‌، سردرد، اختلال دید و درد شدید زیر استخوان سینه همراه باشد. افزایش فشار خون می‌تواند موجب تجمع آب بدنی و ورم دست‌ها و پاها و مچ‌ها همراه باشد. افزایش فشار خون بیشتر در اواخر بارداری رخ می‌دهد، ولی احتمال دارد در هر زمانی از بارداری آشکار شود.

در بانوانی‌که اولین بارداری خود را تجربه می‌کنند یا آنانی که بیش از یک فرزند دارند و یا بیش از 35 سال سن دارند، احتمال ابتلا به افزایش فشار خون افزایش می‌یابد. در برخی موارد فشار خون نشانه‌ی مشکل "پره اکلامپسی" است، بنابراین باید به خوبی تحت نظارت قرار داشته باشد. به همین خاطر اگر دچار نشانه‌هایی از بروز این مشکل هستید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر پیش از بارداری دچار این مشکل بوده‌اید یا اگر به سردرد یا تهوع مداوم مبتلا هستید، مهم است که متخصص زنان و زایمان خود را مطلع کنید.

علت افزایش فشار خون به خوبی شناخته شده نیست، اما مهم است که درباره هر گونه نگرانی احتمالی خود با پزشک گفتگو کنید، زیرا افزایش فشار خون می‌تواند نیاز به مراقبت و پذیرش فوری در بیمارستان داشته باشد. ممکن است حتی افزایش ملایم‌تر فشار خون نیز منجر به تجویز استراحت کامل شود.

 

9- بی خوابی در دوران بارداری

بی خوابی، ممکن است پس از گذشت هر زمانی از لقاح جنین آغاز شود. البته کار چندانی برای درمان آن نمی‌توانید انجام دهید (در هر صورت، ساعت بدن جنین 24 ساعته در حال کار کردن است!)، پس راه حل اصلی، استراحت کردن است. ماساژ، حمام گرم، مطالعه، تماشای تلویزیون یا کارهایی که به شما آرامش می‌دهد،یاری رسان خواهد بود.

داروهای خواب می‌تواند از جفت عبور کرده و جنین را تحت تاثیر قرار دهد، بنابراین این داروها برای شما تجویز نمی‌شود. اگر درباره بی خوابی نگران هستید، این موضوع را با پزشک یا ماما در میان بگذارید.

 

10- کمبود آهن در دوران بارداری

کمبود آهن نیز در دوران بارداری نسبتاً معمول است و می‌تواند بیش از آنچه قبلاً احساس می‌کردید، شما را دچار خستگی کند! بنابراین بسیار مهم است که طی بارداری و همچنین سراسر دوره شیردهی پستانی، میزان آهن بدن خود را در سطح بالایی نگه دارید.

بسیاری از مکمل های آهن موجب یبوست می‌شوند و به خوبی جذب بدن نمی‌شوند.

همچنین می‌توانید میزان آهن بدن خود را از طریق رژیم‌تان افزایش دهید، به یاد بسپارید که ویتامین C جذب آهن را افزایش می‌دهد، بنابراین توصیه می‌شود به همراه مصرف آهن میوه‌هایی با رنگ روشن و سبزیجاتی را مصرف کنید که حاوی ویتامین C‌ است. همچنین اگر قهوه و چای زیاد مصرف می‌کنید، میزان آن را کم کرده یا پایان دهید، مخصوصاً زمانی‌که غذا می‌خورید یا آهن مصرف می‌کنید.

جگر نیز منبعی سرشار از آهن است، اما اگر به شما پیشنهاد شد، به خاطر داشته باشید که جگر سرشار از ویتامین A و "کادمیم" است و پرهیز از مصرف آن برای شما مفیدتر است. (ترکیباتی که محتوی کادمیم هستند باعث مسمومیت می‌شوند).

خانم نیکول تریسی منابع آهن زیر را پیشنهاد می‌کند: پودر غلات کامل (سبوس‌دار)، گوشت،‌ ماکیان، ماهی، سبزیجاتی با برگ سبز تیره (مثل اسفناج،‌ جعفری، ریحان)، زردآلو و هلوی خشک، کشمش‌ها، مغزها، تخم آفتاب‌گردان و کدو، لوبیاها، نخودها و چغندر قند.

 

11- تغییرات خلقی و احساسی در دوران بارداری

آیا سابقه تغییرات ناخودآگاه حالت احساسی دارید‍؟ تغییراتی مانند فریادی از آشفتگی یا حملات عصبی ناگهانی. تغییرات هورمونی ناشی از بارداری می‌تواند تاثیری افسرده‌کننده بر سیستم عصبی‌تان داشته و نشانه‌هایی مثل علائم روحی پیش از قاعدگی را به همراه داشته باشد. گرچه در هنگام بارداری عادت ماهیانه ندارید، ولی تاثیرات احساسی آن هنوز باقی می ماند. درست از هنگام لقاح جنین این مسئله می‌تواند رخ دهد، اما به احتمال زیاد در سه ماهه سوم اتفاق می‌افتد. اگر این مشکل برای‌تان روی داد، نگران نشوید، تغییر حالت احساسی نشانه معمولی از بارداری است، حتی برای آسان‌ترین و شادترین بارداری‌ها و متناسب‌ترین بارداران. برای کاهش این مشکل می توانید با پزشک یا ماما مشورت کنید.

 

12- حالت تهوع صبحگاهی در دروان بارداری

تهوع صبحگاهی می‌تواند طیفی از حالت تهوع ملایم تا استفراغ شدید (مستلزم پذیرش در بیمارستان) داشته باشد. و بر خلاف نامش، حالت تهوع می‌تواند هر زمانی در روز رخ دهد، اما این مشکل بیشتر زمانی رخ می‌دهد که خانم‌های باردار برای مدتی چیزی نخورده‌اند (برای مثال، صبح پس از خواب شبانه، در نتیجه نام آن را تهوع صبحگاهی گذارده‌اند). تهوع صبحگاهی اکثراً تا انتهای سه ماهه اول ادامه دارد،‌ اما می‌تواند برای مدتی طولانی‌تری نیز ادامه یابد. برای بعضی از بارداران، تهوع صبحگاهی می‌تواند برای تمامی بارداری ادامه یابد یا ممکن است پس از سه ماهه اول ناپدید شده و در سه ماهه سوم دوباره نمایان شود.

در حالی‌که هنوز علت اصلی تهوع صبحگاهی به درستی معلوم نیست، اما متخصصین معتقدند، کاهش میزان قند خون یا حتی هورمون های بارداری مسبب حالت تهوع است.

درمان‌های متفاوتی برای تهوع صبحگاهی وجود دارد، که برخی ناکارآمد و برخی دیگر بسیار مفید هستند. اما باید به این نکته توجه کنید که بارداری در هر خانمی متفاوت است!

کارهای که می‌توانید انجام دهید، عبارتند از:

 • نوشیدن مایعات کافی.
 • دوری از بوهایی مثل دود سیگار یا بوهای دیگری که آغازگر حالت تهوع است.
 • میل کردن غذا در وعده‌های کوچک ولی در دفعات بیشتر.  
 • مغزها و میوه‌های خشک را داخل کیف یا روی میزتان قرار دهید تا هنگام احساس تهوع آن را میل کنید.

اگر خسته هستید، حالت تهوع صبحگاهی بدتر می‌شود. در هر زمان ممکن به استراحت بپردازید. اگر کودکان دیگری نیز دارید، هر زمانی‌که آنان به استراحت می‌پردازند، شما نیز استراحت کنید.

درمان‌های طبیعی وجود دارد که ممکن است به التیام نشانه‌ها کمک کند که شامل ویتامین B6 (اول با پزشک یا داروساز مشورت کنید) و زنجبیل می‌شود. برای میان‌وعده می‌توانید از بیسکویت زنجبیلی بهره ببرید.

احتمال دارد چای نعنایی نیز کارساز باشد، بنابراین فنجانی از چای نعنایی با تکه‌ای نان توست یا بیسکویت‌ خشک را پیش از برخواستن از بستر امتحان کنید. اگر این موارد کمکی به بهبود مشکل نکرد، باید کبدتان را در مقابل هجوم هورمون های بارداری حمایت کنید.

اگر نمی توانید، غذا یا مایعی را در شکم نگه دارید، ماما یا پزشک را مطلع کنید که وضعیت شما را ارزیابی کند و ببیند که آیا برای پیشگیری از کمبود آب بدنی، به مراقبت‌های بیشتر یا بستری شدن در بیمارستان نیاز دارید یا خیر.

 

13- درد و ناراحتی در قفسه سینه در دوان بارداری

درد قفسه سینه می‌تواند طیفی از حساس شدن یا آسیب‌دیدگی ملایم تا درد شدید دنده‌های قفسه سینه باشد و معمولاً در قسمت راست بدن، درست زیر پستان‌ها احساس می‌شود. این مشکل اصولاً در سه ماهه سوم روی می‌دهد و معمولاً هنگام نشستن تشدید می‌شود. درد قفسه سینه به دلیل فشار رحم به شکم، فشرده شدن دنده‌ها و نیز لگدهای جنین اتفاق می‌افتد. تنها راه تاثیرگذار برای بهبود اوضاع، پوشیدن لباس‌های گشاد و حمایت از خودتان هنگام درازکشیدن با بالش‌هاست. این درد معمولاً زمانی‌که جنین برای زایمان وارد ناحیه لگنی می‌شود، کاهش می‌یابد.

روش کاهش درد قفسه سینه در دوران بارداری

در ادامه ورزشِ بسیار موثری را برای آرامش موقتی از سوی نرس ماما خانم "آلن رونی" می‌خوانید:

رو به دیوار بایستید. بطوریکه پاهای‌تان 40 سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد، بازوهایتان را به شکل ضربدری جلوی صورت‌تان قرار دهید. کف دست‌تان را روی دیوار گذاشته و به آرامی آنرا روی دیوار به سمت بالا حرکت دهید و تا حد امکان خودتان را به سمت بالا بکشید. این نرمش را تا زمانی‌که احساس راحتی می‌کنید ادامه دهید. این عمل دیافراگم را به سمت بالا می‌کشد و قفسه سینه را از روی رحم بلند کرده و بهبود موقتی عظیمی را حاصل می‌کند، خصوصاً اگر درد به علت فشار سر جنینِ (در حال بریچ) به زیر قفسه سینه باشد.

 

14- تغییرات و حساسیت پستان ها در دوران بارداری

یکی از اولین نشانه‌های بارداری می‌تواند سنگینی یا ناراحتی پستان یا احساس مورمور شدن در نوک پستان‌ها باشد. حساس شدن پستان‌ها اغلب در سراسر بارداری‌تان ادامه دارد و معمولاً نزدیک به زایمان افزایش می‌یابد. این حالت بخاطر تاثیر هورمون‌ها برای آماده سازی بدن جهت شیردهی پستانی است، در نتیجه مجاری شیر رشد کرده، ‌کشیده شده و پُر از شیر می‌شوند. مطمئن شوید که از پستان‌بندی مناسبی استفاده می‌کنید و اگر پستان‌های بزرگی دارید، در هنگام شب نیز از پستان‌بند استفاده کنید.

ویتامین B6 می‌تواند در کاهش حساسیت پستانی یاری‌رسان باشد، خصوصاً زمانی‌که همراه با مولتی‌ویتامین‌های مخصوص بارداری استفاده شود.

 

15- عفونت های قارچی واژنی یا برفک واژنی در دوران بارداری

"کاندیدا آلبیکنس" یکی از قارچ‌های میکروسکوپی است که دلیل بروز برفک واژنی است. عموماً در مجرای روده‌ی همه انسان‌ها میکروب‌هایی زندگی می‌کنند، ولی تقریباً از هر سه خانم یک نفر این قارچ واژنی را دارد. این مسئله زمانی مشکل‌ساز می‌شود که تعداد آنان از باکتری‌های خوب بیشتر شود و در نتیجه جدال باکتری‌های خوب با باکتری‌های بد آغاز شود. در این هنگام طرفی که از مبارزین بیشتری برخوردار است، برنده این جنگ خواهد بود.

طی بارداری، واژن سرشار از قندی به شکل گلوکوژن می‌شود که کاندیدا آلبیکانس را تغذیه می‌کند. متخصصین معتقدند که میزان زیاد گلوکوژن بدلیل افزایش میزان استروژن و کاهش حالت اسیدی واژن، بوجود می‌آید. به این علت است که بانوان باردار ده برابر بیشتر به برفک دچار می‌شوند. در دوران بارداری مهبل، هتلی پنج ستاره برای این میکروب‌هاست!

نشانه‌های برفک واژنی شامل موارد زیر است:

 • ترشحات سفید و غلیظ از مهبل – برخی آن را مثل پنیر تازه تشریح می‌کنند.
 • خشکی واژنی
 • خارش شدید در ناحیه مهبل، فرج، میان‌دوراه و مقعد
 • احساس سوزش در هنگام دفع ادرار
 • احساس سوزش در هنگام آمیزش جنسی

در کنار استفاده از پروبیوتیک‌ها برای پیشگیری (که برای سلامت عمومی، در هنگام بارداری یا دیگر مواقع، مصرف روزانه آن پیشنهاد می‌شود) و درمان برفک، سیر نیز درمان طبیعی بسیار موثری است. این ماده غذایی به شدت کارآمد است و به سرعت وارد عمل می‌شود!

 

16- بروز رگ های واریسی در دوران بارداری

ممکن است هنگام بارداری، رگ های واریسی در پاها، مقعد و فرج نمایان شوند. این مسئله معمولاً بدلیل افزایش فشار خون در نواحی انتهایی بدن است. این مشکل به علت مداخله رحم بزرگ شده با جریان خون بین پاها و قلب بوجود می‌آید.

بهترین روش ها برای پیشگیری از رگ های واریسی در دوران بارداری

 • مراقبت‌های پیش از لقاح جنین برای تقویت رگ‌ها و موی‌رگ‌ها.
 • مصرف مکمل‌ها همراه با ویتامین C
 • پیشگیری از یبوست که فشار بیشتری را بر رگ های‌تان وارد می‌آورد.
 • قرار دادن پاهای‌تان بالاتر از سطح قلب و خودداری از ایستادن برای مدتی طولانی.
 • وقتی می‌نشینید، پاهای خود را برای استراحت روی سطح بالاتری قرار دهید. مچ پاهای‌تان را به عقب و جلو و چپ و راست حرکت دهید. با پاهای‌تان شکل دایره را ترسیم کنید.
 • از فشار آوردن به پایین ران‌ها خودداری کنید.
 • سعی کنید که پاهای‌تان را ضربدری روی هم نگذارید.

ممکن است جوراب‌های پشتیبان یاری رسان باشند، همان‌طوری‌که امکان دارد پوشیدن کفش تخت کمک تان کند. احتمال دارد ماساژ در پیشگیری از رگ های واریسی تاثیرگذار باشد، اما اگر دچار آن شُدید، از ماساژ پرهیز کنید.

معمولاً وقتی نوزاد متولد شد، رگ های واریسی ناپدید می‌گردد، اما در هر زمانی اگر دچار رگ های واریسی شُدید، مراقب پزشکی‌تان را مطلع کنید.

 

مطالعه بیشتر:

1- مشکلات بی خوابی در بارداری

2- تغییرات و مشکلات سه ماهه سوم بارداری از علائم تا درمان

3- تمرینات ورزشی برای کاهش مشکلات دوران بارداری

4- مشکلات پوست و مو در بارداری