The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

رنگ ادرار در بارداری و جنسیت جنین با یکدیگر ارتباط دارند؟

رنگ ادرار در بارداری یکی از نمودهای خارجی عملکرد دستگاه ادراری و روشی برای بررسی احتمال ابتلا به عارضه های همچون عفونت ادراری، عفونت مثانه و کلیه است. رنگ غیرعادی ادرار می‌تواند نشانه بیماری باشد. به عنوان مثال ادرار قرمز تیره تا قهوه‌ای نشان‌دهنده پورفیری، یک اختلال نادر و ارثی گلبول‌های قرمز خون است اما همیشه هم تغییر رنگ ادرار در بارداری نشان دهنده بیماری نیست بسیاری از داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک به ادرار رنگ‌های تندی مانند قرمز، زرد یا آبی سبزفام می‌دهند.

 رنگ ادرار در بارداری و جنسیت

 ارتباط رنگ ادرار با جنسیت جنین مبحثی است که برای بسیاری از مادرانی که زیر 16 هفته هستند و از جنسیت جنینشان اطلاعی ندارند می تواند جذاب باشد. اگرچه رنگ ادرار مادری که جنین پسر دارد با رنگ ادرار مادر که جنین دختر دارد به هیچ وجه متفاوت نیست اما برخی تست های خانگی همچون تست کلم بنفش معتقدند که می تواند باتوجه به تغییر رنگ ادرار مادر جنسیت جنین او را پیشگویی کنند.

دلایل تغییر رنگ ادرار در حاملگی

در طی دوران بارداری نیز همانند هر زمان دیگری ادرار می‌تواند رنگ‌های بسیار متفاوتی پیدا کند از جمله قرمز، قهوه‌ای تیره و سفید مات.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت بروز شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید:

خون مشهود در ادرار: ادرار خون‌آلود هنگام عفونت مجرای ادرار و سنگ کلیه شایع است. این مشکلات معمولا موجب درد می‌شود. خونریزی بدون‌ درد می‌تواند نشانه مشکل جدی‌تری حتی سرطان باشد. گرچه وجود خون در ادرار و یا اصطلاحا دیده شدن رد خون در آزمایشات ادرار دوران بارداری امری شایع بوده و معمولا دلیل آن ابتلا به عفونت ادراری است، اما این نشانه به هیچ وجه نباید بی اهمیت تلقی شود. زیرا هرگونه عفونتی در بارداری از جمله عفونت ادراری می تواند سبب زایمان زودرس شود.

ادرار تیره یا نارنجی: اگر ادرار شما تیره یا نارنجی است – خصوصا اگر مدفوع کمرنگ و پوست و چشم زرد دارید – ممکن است کبد شما خوب کار نکند.

به یاد داشته باشید که تغییر رنگ ادرار اغلب به خاطر دارو، غذا یا رنگ غذا است. اما در برخی موارد تغییر رنگ ادرار می‌تواند به خاطر مشکلات خاص سلامت باشد.

توجه داشته باشید که دسته‌بندی رنگی در این‌جا تقریبی است، زیرا چیزی که به چشم شما قرمز می‌آید ممکن است به چشم دیگری نارنجی باشد.

ادرار قرمز یا صورتی

بر خلاف ظاهر هشداردهنده‌اش، ادرار قرمز الزاما جدی نیست. ادرار قرمز یا صورتی می‌تواند به خاطر دلایل زیر پدید آید:

  • خون. عواملی که می‌تواند باعث خون در ادرار (هماچوری) شود شامل عفونت مجرای ادرار، تومورهای سرطانی و غیرسرطانی، کیست‌های کلیه، دویدن در مسافت زیاد و سنگ‌های کلیه و مثانه است. توجه داشته باشید که هرگونه عفونتی در دوران بارداری نیاز به بررسی و پیگیری دقیق دارد، خصوصا عفونت ادراری که درموارد شدید سبب بروز عارضه ادرار خونی می شود و عدم درمان آن خطر زایمان زودرس را به شدت افزایش خواهد داد.
  • غذاها: چغندر، توت سیاه و ریواس می‌تواند ادرار را به رنگ قرمز یا صورتی درآورد.
  • دارو: ریفامپین (ریفادین، ریماکتان)، آنتی‌بیوتیکی که اغلب برای درمان سل بکار می‌رود می‌تواند ادرار را به رنگ نارنجی قرمزفام درآورد ـ فنازوپیریدین (پیریدیوم)، دارویی که مجرای ادرار را بی‌حس می‌کند و مسهل‌های حاوی سنا

ادرار نارنجی

ادرار نارنجی می‌تواند به دلایل زیر پدید آید:

دارو: داروهایی می‌تواند رنگ ادرار در بارداری را به رنگ نارنجی درآورد از جمله داروی ضدالتهاب سولفاسازین (آزولفیدین)، فنازوپیریدین (پیریدیوم)، برخی از مسهل‌ها و برخی داروهای شیمی‌ درمانی.

شرایط پزشکی: در برخی موارد، ادرار نارنجی می‌تواند نشان‌دهنده اشکال در کبد یا مجرای کیسه صفرا باشد، خصوصا اگر مدفوع کمرنگ دارید. کم‌آبی که می‌تواند باعث غلظت ادرار شود رنگ آن را نیز بسیار تیره‌تر می‌سازد و به رنگ نارنجی در می‌آورد.

ادرار آبی یا سبز

ادرار آبی یا سبز می‌تواند به دلایل زیر پدید آید:

  • رنگ: برخی رنگ‌های روشن غذا می‌تواند ادرار را سبز کند. رنگ‌هایی که برای برخی آزمایش‌های عفونت کلیه و مثانه استفاده می‌شود نیز می‌تواند ادرار را به رنگ آبی درآورد.
  • دارو: تعدادی از داروها ادرار را به رنگ آبی یا سبز در می‌آورد، از جمله آمیتریپتیلین، اندومتاسین (ایدوسین، تیوربکس) و پروپوفول (دیپریوان).
  • شرایط پزشکی: هایپرکلسمی خوش‌خیم خانوادگی، یک اختلال نادر وراثتی، چیزی است که به آن سندروم پوشک آبی می‌گویند چون کودکان مبتلا به این اختلال ادرار آبی دارند. ادرار سبز گاهی می‌تواند به خاطر عفونت مجرای ادراری ناشی از باکتری پدید آید.

ادرار قهوه‌ای تیره یا به رنگ کولا

ادرار قهوه‌ای می‌تواند به دلایل زیر پدید آید:

  • غذا: خوردن مقدار زیادی ریواس می‌تواند باعث قهوه‌ای شدن ادرار شود.
  • دارو: تعدادی از داروها می‌تواند ادرار را تیره سازد، از جمله، داروهای ضدمالاریای کلروکین و پریماکین، آنتی‌بیوتیک‌های مترونیدازول (فلاگیل) و نیتروفوراتوین (فورادانتین)، مسهل‌های حاوی ارجنگ یا سنا و متوکاربامول که شل‌کننده عضلانی است.
  • شرایط پزشکی: برخی از اختلالات کبدی و کلیوی و برخی عفونت‌های مجرای ادراری می‌تواند ادرار را به رنگ قهوه‌ای تیره درآورد.
  • ورزش شدید: جراحت ماهیچه در نتیجه ورزش شدید می‌تواند موجب صورتی یا کولا رنگ شدن ادرار و آسیب به کلیه شود.

ادرار مات یا غیرشفاف

عفونت مجرای ادرار و سنگ کلیه می‌تواند باعث مات یا غیرشفاف شدن ادرار شود.

عوامل خطر

تغییر رنگ ادراری که نتیجه غذا و دارو نباشد می‌تواند به خاطر یک مشکل پزشکی باشد که بر رنگ ادرار تاثیر گذاشته است. عواملی که می‌تواند شما را در معرض خطر مشکلات پزشکی قرار دهد و باعث تغییر رنگ ادرار ‌شود شامل موارد زیر است:

سن: تومورهای مثانه و کلیه که موجب پدید آمدن خون در ادرار می‌شود در افراد مسن شایع‌تر است.

سابقه خانوادگی: سابقه خانوادگی بیماری کلیوی یا سنگ کلیه احتمال ابتلا به این مشکلات را بیشتر می‌کند. هر دو می‌تواند موجب دیده شدن خون در ادرار درنتیجه تغییر رنگ ادرار در بارداری شود.

 

بیشتر بدانید:

1- عوارض عفونت ادراری در بارداری خطرناک است؟

2- آیا عفونت ادراری در دوران بارداری خطرناک است؟

3- پیشگیری از عفونت ادراری در بارداری و راهکارهای پیشنهادی

4- باکتریوری بدون علامت در بارداری چیست؟ و چگونه درمان می شود