The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

میزان افزایش بتای خون در بارداری چقدر است؟

بعد از انجام لانه گزینی، در جهت تداوم بارداری، جفت هورمونی به نام βhCG ترشح می کند. این هورمون همان عاملی است که سبب مثبت شدن تست بارداری شما خواهد شد به همین سبب بیشتر مادران آن را تحت عنوان عدد بتا می شناسند. میزان افزایش بتای خون در بارداری مساله بسیار مهمی است زیرا این افزایش نه تنها سبب ادامه بارداری می شود بلکه در تشخیص سلامت و یا عدم سلامت حاملگی نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

نمودار و محاسبه سطح βhCG

سطح βhCG خود را با این ماشین حساب دستی محاسبه کنید. افزایش طبیعی βhCG در ۲ تا ۳ هفته اول بارداری، نشانگر یک بارداری واقعی است.

میزان افزایش بتای خون در بارداری چقدر است؟

در اکثر بارداری‌های طبیعی، سطح βhCG زیر  Lm/mIU1200 ، میزان hCG هر ۴۸ تا ۷۲ ساعت دو برابر می‌شود. در سطوح کمتر از 6000 واحد، سطح hCG معمولاً حداقل ۶۰ درصد در هر دو یا سه روز افزایش می‌یابد.

دکتر سیبرت و همکارانش در سال ۲۰۰۶ گزارش دادند که افزایش حداقل ۳۵ درصدی هورمون hCG طی ۴۸ ساعت به عنوان حداقل افزایش مطرح می‌شود. بنابراین اشتباه خواهد بود که همیشه وجود یک بارداری را حتی اگر افزایش hCG کمتر از ۵۰ درصد در ۴۸ ساعت باشد، را غیرواقعی به حساب آورد. افزایش حداقل ۳۵ درصد در طول ۴۸ ساعت هنوز هم می‌تواند طبیعی تلقی شود.

علت افزایش آهسته βhCG چیست؟

افزایش βhCG کندتر از آنچه انتظار می‌رود معمولا با بارداری‌های غیرطبیعی مانند سقط جنین و بارداری خارج رحمی همراه است و کاهش آن معمولاً با بارداری‌های ناکام مانند سقط جنین یا بارداری شیمیایی همراه است.

در اوایل بارداری، سطح βhCG در ۳۱ تا ۷۲ ساعت دو برابر می‌شود. با پیشرفت بارداری، سطح βhCG بالاتر می‌رود و زمان دو برابر شدن آن افزایش می‌یابد.

  • در مطالعه‌ای که بر روی ۲۰ مادر در ۴۰ روز اول بارداری انجام شد، غلظت hCG حداقل تا ۶۶ درصد در هر ۴۸ ساعت، در ۸۵ درصد از بارداری‌های واقعی، افزایش یافت؛ اما هنوز هم تعداد ۱۵ درصد از بارداری‌های واقعی دارای میزان افزایش βhCG کمتر از این حد آستانه بودند.
  • افزایش ۳۵ درصد در عرض ۴۸ ساعت هنوز هم می‌تواند طبیعی تلقی شود.

پس از هفته‌های ۶ تا ۷ بارداری بهترین نشانه بارداری سالم ضربان قلب جنین در سونوگرافی است. اگر سطح βhCG بیش از ۶۰۰۰ واحد و یا بعد از هفته‌های شش تا هفت بارداری باشد، سطح βhCG خون برای تشخیص زنده بودن بارداری بسیار مفید نیست. در عوض باید سونو‌گرافی انجام شود تا وجود ضربان قلب جنین تایید شود. پس از مشاهده ضربان قلب جنین، توصیه نمی‌شود که زنده بودن بارداری را با سطح  hCG بررسی کنید.

زمان طبیعی دو برابر شدن hCG

میزان  hCG

زمان مورد انتظار دو برابر شدن

کمتر از 1200 واحد

بین 30 و 72 ساعت

1200-6000 واحد

بین 72 و96 ساعت

بیشتر از 6000 واحد

بالای 96 ساعت

 

میزان افزایش بتای خون در بارداری، چگونه βhCG در طول بارداری تغییر می‌کند؟

سطح βhCG طی ۶ تا ۱۰ هفته اول بارداری افزایش و در سه ماهه دوم و سوم به آرامی کاهش می‌یابد. با رشد بارداری این افزایش به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد. بین 1200 و6000 واحد، βhCG معمولاً حدود ۷۲ تا ۹۶ ساعت طول می‌کشد تا دو برابر شود و بالای 6000 واحد اغلب چهار روز یا بیشتر طول می‌کشد تا دو برابر شود. منطقی نیست که از مقادیر βhCG بالاتر از 6000 واحد پیروی کنید، زیرا در این مرحله این افزایش معمولاً کندتر بوده و مربوط به چگونگی روند بارداری نیست.

پس از ۲ تا ۳ ماه این افزایش کندتر می‌شود و حتی به قدری کند می‌شود که در نهایت میزان βhCG ممکن است قبل از رسیدن به وضع ثبات در دوران بارداری، کاهش یابد. پزشکان اغلب در صورت مشاهده دقیق رشد بارداری از آزمایش خون کمّی استفاده می‌کنند، اما بالاتر از میزان 6000 واحد بی معنی است، زیرا در این مرحله سونوگرافی اطلاعات بهتری در مورد بارداری ارائه می‌دهد. میزان βhCG به تنهایی در مورد کیفیت بارداری به شما چیزهای زیادی نمی‌گوید و طیف گسترده‌ای از سطح طبیعی βhCG در بارداری وجود دارد. به طور کلی، بهترین نشانه بارداری سالم به غیر از طبیعی بودن میزان افزایش بتای خون در بارداری، ضربان قلب جنین پس از ۶ تا ۷ هفته است.

منبع: babymed

 

 

بیشتر بدانید: 

1- مقدار هورمون بتا در بارداری نشانه ی چیست؟

2- تفسیر آزمایش خون بارداری بتا beta hcg چگونه است؟

3- مقدار عدد بتا در بارداری دوقلو چقدر است؟

4- بهترین زمان برای تشخیص حاملگی با آزمایش خون