The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

علت خارش پستان‌ها در شیردهی چیست؟

اغلب مادران در دوران شیردهی با مشکلات متعددی مواجه می‌شوند که خارش پستان یکی از آن‌ها است. این مساله دردسر خاصی ایجاد نمی‌کند، اما گاهی باعث اختلال در شیردهی می‌شود. از آن‌جایی که شیر مادر برای نوزاد بسیار ضروری است، باید هر گونه مانعی برای شیردهی در اولین فرصت مرتفع شود. در این مقاله، تمام اطلاعات مورد نیاز راجع به علت خارش پستان‌ها در شیردهی را با هم مرور می‌کنیم.

 علت خارش پستان‌ها در شیردهی چیست؟

دلایل مختلفی سبب خارش پستان‌ها در دوران شیردهی می‌شود. رایج‌ترین دلایل ایجاد این مشکل عبارتند از:

برفک

برفک نوعی عفونت مخمری نوک پستان‌ها است. نام بیولوژیکی این مخمر، کاندیدا بوده و نوعی قارچ محسوب می‌شود. کاندیدا معمولا بی‌ضرر است و در قسمت‌های مختلف بدن یافت‌ می‌شود. اما قارچ می‌تواند تکثیر شده و باعث شود عفونت در قسمت‌های مرطوب بدن مانند اطراف پستان پخش شود. برفک اغلب علت اصلی بروز خارش و سوزش سینه و نوک پستان در مادران شیرده است.

علائم: 

1. مخمر در درجه‌ی اول بر روی نوک پستان و هاله‌ی اطراف آن اثر می‌گذارد. این نواحی در دوران شیردهی اکثرا مرطوب هستند. خارش نوک پستان با احساس سوزش همراه است، خصوصاً پس از شیردهی به نوزاد.

2. هم‌چنین ممکن است دردهای عمیقی را در عمق بافت پستان احساس کنید.

یک راه برای تشخیص برفک، بررسی دهان نوزاد است. در صورتی که یک لایه‌ی سفید روی زبان نوزاد را پوشانده باشد، احتمالا سینه‌ی مادر دچار برفک شده است. ممکن است این عفونت را از نوزاد گرفته باشید یا به طور ناخواسته آن را به نوزاد منتقل کرده باشید.

  ورم پستان

ورم پستان عارضه ای است که به دلیل احتباس شیر در مجاری شیردهی ایجاد می‌شود. باکتری‌ها می‌توانند از طریق نوک ترک خورده‌ی یا زخم شده‌ی پستان وارد مجرای شیردهی شده و آن را آلوده کنند. در نتیجه عفونت پستان ایجاد می‌شود.

علائم

1. درد، احساس پر بودن و تورم سینه‌ها همراه با خارش

2. احساس گرما و قرمزی در بافت پستان

  اگزما

اگزما می‌تواند روی نوک پستان و بافت سینه‌ها تاثیر بگذارد. اگزما مجموعه‌ای از بیماری‌ها است که می‌توانند باعث التهاب، خارش و قرمزی پوست شوند. نوعی اگزما که به آن درماتیت تماسی می‌گویند، به دلیل اططکاک مداوم پوست ایجاد می‌شود. این نوع درماتیت به دلیل اصطکاک مکرر ناشی از شیردهی ایجاد می‌شود.

علائم

1. اگزما باعث خشکی و حساس شدن پوست می‌شود. هر چه بیشتر ناحیه‌ی دچار اگزما را بخارانید، وضعیت بدتر می‌شود.

2. اگر اگزما روی نوک پستان و هاله‌ی اطراف آن ایجاد شده باشد، ممکن است باعث خشکی و پوسته‌پوسته شدن آن نواحی شود.

3. اگزما مسری نبوده و نیازی نیست نگران انتقال آن به نوزاد باشید.

 ترک‌های پوستی

سینه‌ها در طول دوران شیردهی، مملو از شیر هستند و به همین دلیل ممکن است پوست اطراف آن‌ها دچار کشیدگی، خارش و ترک شود.

علائم

  1. ایجاد خطوط صورتی رنگ روی پستان‌ها.
  2. 2. کشیده شدن پوست، خشکی و تحریک آن. مرطوب کردن پوست با کرم‌های مخصوص، می‌تواند به بهبود این وضعیت کمک کند.

  عفونت‌های پوستی

دیگر علت خارش پستان‌ها در شیردهی عفونت های پوستی است. بسیاری از عفونت‌های پوستی می‌توانند باعث خارش پوست شوند. دو نمونه از این عفونت‌ها جرب (نوعی بیماری انگلی خارش دار) و عفونت‌های قارچی هستند.

علائم

کرم حلقوی، نوعی عفونت قارچی است. این بیماری سبب ایجاد بثورات پوستی دایره‌ای شکل در قسمت‌های گرم و مرطوب بدن می‌شود. پوست زیر پستان، یکی از این نقاط است.

چه زمانی برای خارش پستان به پزشک مراجعه کنیم؟

در بسیاری از موارد، پیدا کردن علت خارش پستان‌ها در شیردهی و نیز درمان آن نیاز به اقدامات پزشکی و درمانی دارد. در شرایط زیر حتما باید توسط پزشک معاینه شوید:

  1. خارش پستان باعث اختلال شیردهی شده باشد تا حدی که نوزاد نتواند به درستی شیر بخورد و گرسنه بماند. 2. همراه با خارش، درد شدید نیز وجود داشته باشد. 3. خروج خون و مایع زرد یا شفاف از نوک پستان. 4. احساس وجود توده‌ی سفت در پستان‌ها. 5. تغییر شکل سینه‌ها و خارش شدید، قرمزی و تغییر حالت نوک پستان‌ها.

در صورتی که خارش پستان به دلیل هر کدام از موارد ذکر شده ایجاد شود، درمان آن مشکل می‌تواند به کاهش خارش پوست کمک نماید.

مطالعه بیشتر:

آماده سازی نوک پستان برای شیردهی پستانی

نکات لازم در شیردهی پستانی (با سینه) موفق

علت بروز و روش های درمان درد نوك سينه در شيردهي