The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

خونریزی جفت در دوران بارداری به چه علت و آیا خطرناک است؟

به طور قطع خونریزی در دوران بارداری، عامل نگرانی خواهد بود. به هر حال، از لحاظ نظری بارداری نباید باعث خونریزی واژینال شود. اما غیر از قاعدگی دلایل دیگری برای خونریزی واژینال وجود دارد. به گفته سازمان March of Dimes تقریبا نیمی از بارداری‌ها دچار نوعی از خونریزی واژینال می‌شود. یکی از این موارد شایع خونریزی جفت در دوران بارداری که برای والدین نگرانی های زیادی را ایجاد می کند. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که آیا خونریزی جفت در دوران بارداری خطرناک است؟ علت خونریزی جفت در دوران بارداری چیست؟ و ... برای کسب اطلاعات لازم در این باره، تا پایان مطلب ما را همراهی کنید.

آیا خونریزی جفت در دوران بارداری خطرناک است؟ 

 برخی از انواع خونریزی‌ها در دوران بارداری نشانه مشکل بزرگی هستند، در صورتی‌که برخی اهمیت چندانی ندارند. خونریزی جفت نیز یکی از انواع خونریزی است. ولی در مجموع برخی از خونریزی‌ها به مسئله‌ای جدی تبدیل می‌شوند و برخی دیگر تاثیر چندانی بر بارداری نخواهند داشت. به هر حال در صورت بروز هرگونه خونریزی واژینال در دوران بارداری بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

خونریزی جفت چیست؟

خونریزی جفت هنگامی‌ اتفاق می‌افتد که جفت از محل اصلی لانه‌گزینی جدا شود. به این اتفاق خونریزی جفت یا هماتوم می‌گویند. این اتفاق بر غشای کوریونی تاثیر می‌گذارد. این غشاها جدا می‌شوند و لخته‌هایی ناشی از آن موجب این نوع خونریزی‌ می‌شود.

این هماتوم ها ممکن است از لحاظ اندازه با هم متفاوت باشد، که نوع کوچک آن شایع‌تر است و اندازه‌های بزرگ‌تر خونریزی‌های شدیدتری ایجاد می‌کنند.

 تفاوت این نوع خونریزی با دیگر خونریزی‌ها در چیست؟

خونریزی جفت تنها یک دلیل خونریزی در دوران بارداری است. دلیل قطعی آن مشخص نیست و با لکه‌بینی فرق دارد.

به گفته دانشکده زنان و زایمان آمریکا، حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد از بانوان در سه ماهه اول بارداری خود لکه‌بینی دارند. با این‌که لکه‌بینی ممکن است در هر مرحله‌ای از بارداری رخ دهد، در سه ماهه اول رایج‌تر است.

 دلایل شایع لکه‌بینی در بارداری شامل موارد زیر است:

 • لانه‌گزینی
 • انبساط رحم
 • ارتباط جنسی
 • افزایش سطح هورمون
 • تغییرات گردن رحم که شامل پولیپ‌های گردن رحم می‌شود
 • تست‌های واژن

لکه‌بینی آن‌طور که از اسمش پیداست، به معنای چند لکه خون است. از آنجایی‌که مشاهده هر نوع خونریزی را باید به پزشک خود اطلاع دهید، علايم لکه‌بینی بسیار با خونریزی واژن متفاوت است.

خونریزی که فراتر از چند لکه خون برود و نیاز به استفاده از پد بهداشتی احساس ‌شود، اغلب نشانه چیز دیگری است. خونریزی جفت می‌تواند یکی از احتمالات باشد. ممکن است تا زمانی‌که پزشک سونوگرافی انجام ندهد، حتی متوجه این عارضه نشوید.

خونریزی شدید می‌تواند نشانه موارد زیر باشد:

 • بارداری خارج از رحمی: هنگامی رخ می‌دهد که تخمک بارور شده خارج از رحم لانه‌گزینی کند.
 • سقط جنین
 • بارداری مولار یا پوچ: شرایط نادری است که در نتیجه تجمع بافت داخل رحم اتفاق می‌افتد.
 • پارگی رحم
 • جدا شدن جفت از رحم
 • زایمان زودرس: که قبل از هفته ۳۷ بارداری رخ می‌دهد.

این ها دلایل جدی‌تر خونریزی رحم است که معمولا با علائمی دیگر مانند دردهای شکمی و سرگیجه همراه می‌شود.

آیا خونریزی جفت مضر است؟

بسیاری از هماتوم های جفتی در طولانی مدت مضر نیستند. پزشک با دیدن سونوگرافی بهتر می‌تواند در این زمینه نظر بدهد. هماتوم های کوچک‌تر نتایج بهتری دارند و هماتوم های بزرگ‌تر ممکن است مشکل‌ساز شوند.

طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ انجام شد، گزارش‌ها در مورد خطر سقط جنین مربوط به خونریزی جفت با خونریزی واژینال متفاوت است. هرچند خطر در نیمه اول بارداری افزایش پیدا می‌کند. هرچه زودتر به دنبال تشخیص آن باشید، نتیجه بهتر خواهد بود.

درمان سریع خونریزی جفت در دوران بارداری

اگر خونریزی جفت سریع تشخیص داده شود، پزشک شروع به درمان آن خواهد کرد تا از سقط جنین جلوگیری شود. درمان ممکن است شامل مصرف پروژسترون یا دیدروژسترون باشد. اگر هماتوم بزرگ باشد، ‌ممکن است توصیه‌های پزشک شامل موارد زیر باشد:

 • در تخت بمانید و استراحت کنید.
 • برای مدت طولانی نایستید.
 • ارتباط جنسی نداشته باشید.
 • ورزش نکنید.

با پزشک خود در ارتباط باشید:

خونریزی جفت در دوران بارداری از نشانه‌های مربوط به هماتوم است. هرچند که در دوران بارداری اتفاقی طبیعی نیست، اما این هماتوم ها بسیار شایع هستند. همچنین به این معنا نیستند که بارداری به پایان خواهد رسید. با درمان و معاینه دقیق بسیاری از بانوان نوزادان سالمی به دنیا خواهند آورد.

هرچند خونریزی جفت مانند خونریزی‌های دیگر دوران بارداری نیاز به درمان سریع ندارد، اما باید با پزشک خود در ارتباط باشید. وقتی خونریزی یا لکه‌بینی داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علت خونریزی ناشناخته باشد، پزشک به کمک سونوگرافی می‌تواند بروز یا عدم بروز هماتوم را تشخیص دهد.

 

بیشتر بدانید:

1- درمان خونریزی جفت چیست؟ استراحت تا چه زمانی؟

2- هماتوم یا خونریزی زیر جفت در بارداری

3- خونریزی از پشت جفت خطرناک است؟

4- هماتوم (خون پشت جفت) با خونریزی کم در بارداری، خطرناک است؟

منبع: healthline