شیاف پروژسترون مقعدی در بارداری برای جلوگیری از سقط، آیا پروژسترون برای جلوگیری از سقط موثر است؟

پروژسترون یکی از هورمون های جنسی است که ارتباط نزدیکی با بارداری و چرخه های قاعدگی دارد. گفته می شود مقادیر ناکافی این هورمون همچنین می تواند در سقط های مکرر نقش داشته باشد. اگر در بارداری مشکوک به سقط بوده و یا دلدرد داشته باشید متخصص برای شما شیاف پروژسترون برای جلوگیری از سقط را تجویز خواهد کرد. اما آیا شیاف و یا آمپول پروژسترون برای جلوگیری از سقط جنین واقعا مؤثر است؟ کدام یک بهتر است؟ در ادامه این متن همه چیز را در مورد پروژسترون جلوگیری از سقط برای شما شرح می دهیم.

هورمون پروژسترون چه نقشی در سیکل های ماهانه دارد؟

در بانوانی که هنوز در سن باروری هستند، هر ماه پس از تخمک گذاری سطح پروژسترون در بدن افزایش می یابد و پوشش رحم را برای حاملگی آماده می کند. در هر چرخه بعد از اتمام خونریزی قاعدگی، سطح پروژسترون پس از تخمک گذاری افزایش می یابد و درست قبل از اینکه خونریزی دوره بعدی شروع شود.

هورمون پروژسترون چه نقشی در اوایل بارداری دارد؟

وقتی بارداری اتفاق می افتد، سطح پروژسترون باید بالا بماند تا بارداری حفظ شود. طی سه ماهه اول، تخمدان ها بیشتر هورمون مورد نیاز برای حفظ بارداری را تولید می کنند. سپس، جفت تقریباً در هفته دهم بارداری تولید پروژسترون را به عهده می گیرد.

آیا کم بودن پروژسترون در اوایل بارداری سبب سقط می شود؟

پروژسترون در میان بسیاری از عملکردهای خود، به حفظ پوشش رحم در مرحله لوتئال یک زن و در دوران بارداری کمک می کند. این امر برخی محققان را وادار به این نظریه کرده است که داشتن سطح پایین پروژسترون قبل از سقط ممکن است در ایجاد سقط نقش داشته باشد. با این حال، هنوز این مسأله که آیا مکمل پروژسترون می تواند از سقط جنین جلوگیری کند یا خیر مورد بحث است.

در بیانیه ای که در سال 2012 از طرف انجمن پزشکی باروری آمریكا ارائه شد، پیشنهاد شده كه پروژسترون برای زنانی كه سقط مكرر (سه یا بیشتر) داشته اند، ممكن است مفید باشد.

زناني كه از فن آوري هاي باروري مانند لقاح آزمايشگاهي (IVF) استفاده می كنند نیز ممكن است مكمل هاي پروژسترون همانند شیاف پروژسترون مقعدی برای جلوگیری از سقط در آنها تجويز شود.

در سال 2013، یک بررسی کلی از 13 مطالعه علمی نتیجه گرفت که برای زنان مبتلا به سقط مکرر بدون دلیل مشخص، مکمل درمانی با پروژسترون احتمال سقط در بارداری های بعدی را کاهش می دهد.

بعلاوه، یک مطالعه تصادفی بر روی بیش از 800 زن باردار، که در سال 2015 منتشر شده، نشان داد که درمان با پروژسترون به میزان قابل توجهی به تولد زنده در زنان با سابقه سقط مکرر غیرقابل توضیح منجر نمی شود.

چرا کم بودن مقدار پروژسترون در بارداری سبب سقط می شود؟

به طور کلی اغلب پزشکان معتقدند کم بودن پروژسترون در بارداری با سقط جنین همراه است اما سوال این است که چرا؟

یک نظریه این است که اگر رحم مادر آماده حمایت از بارداری نباشد که خود با مقادیر هورمون پروژسترون در جریان خون مرتبط است، سطح بسیار کم پروژسترون می تواند سقط جنین ایجاد کند. در این حالت ممکن است تخمدان ها در تولید پروژسترون کافی دچار مشکل شوند. مقادیر کم پروژسترون ممکن است اولین نشانه ای باشد که بدن در خطر غریب الوقوع برای سقط جنین و از دست رفتن بارداری است.

فواید استفاده از پروژسترون برای جلوگیری از سقط در بارداری

بدن به طور طبیعی در دوران بارداری پروژسترون تولید می کند. بسیاری از مکمل ها دارای ترکیب شیمیایی مشابه با پروژسترون تولید شده در بدن هستند همانند انواع شیاف ها و آمپول های پروژسترون، به همین دلیل برخی از پزشکان فکر می کنند استفاده از این مکمل ها در زنانی که سطح هورمون کمی دارند، ضرری نخواهد داشت.

برخی از پزشکان با رویکرد مصرف بی پروای پروژسترون مخالف هستند. به عنوان مثال از دهه 1950 تا 1970، پزشکان اغلب دارویی به نام DES را برای زنان باردار تجویز می کردند با این ایده که از سقط جنین جلوگیری می کند. بعدا مشخص شد که این دارو باعث بروز ناهنجاری های تولیدمثلی در کودکان می شود.

بسیاری از پزشکان احساس می کنند مکمل های پروژسترون احتمالاً برای مادران باردار بی خطر هستند، اما نمی توان گفت که آیا مطالعه 10 یا 20 ساله در آینده می تواند خطرات استفاده از مکمل های پروژسترون مصنوعی را در دوران بارداری کشف خواهد کرد یا نه.

آیا واقعا پروژسترون از سقط جلوگیری می کند؟

نظر پزشکان در مورد استفاده کردن یا نکردن از پروژسترون متفاوت است. برخی آن را برای هر خانمی که سقط مکرر داشته است، شیاف یا آمپول تجویز می کنند. سایرین فقط آن را برای بیمارانی تجویز می کنند که سطح پروژسترون کمی دارند. برخی فقط از مکمل پروژسترون در بیمارانی استفاده می کنند که از روش های تولید مثل مصنوعی یا کمک باروری استفاده می کنند. امروزه بسیاری از پزشکان برای مادرانی که در اوایل بارداری دردهای پریودی دارند شیاف پروژسترون برای جلوگیری از سقط جنین تجویز می کنند.

هیچ کس با اطمینان نمی داند که مکمل های پروژسترون برای جلوگیری از سقط جنین مؤثر هستند یا نه. همانطور که گفته شد، هیچ مقداری از هورمون در جلوگیری از سقط با دلایل خاص مانند ناهنجاری های کروموزومی تأثیر نخواهد داشت.

آمپول پروژسترون برای جلوگیری از سقط بهتر است یا شیاف؟

درمورد این که بهترین گزینه برای جلوگیری از سقط در شما چه موردی است باید از متخصص زنان سوال کرده و طبق نظر او عمل کنید. بدون شک متخصص زنان مورد اعتماد و متبحر بهترین تصمیم را با توجه به شرایط شما می گیرد.

آیا مصرف شیاف پروژسترون در بارداری ضرری ندارد؟

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آسیب رساندن مکمل های پروژسترون در بارداری وجود ندارد و همچنین مشخص نیست که آیا آنها می توانند واقعا از سقط جنین جلوگیری کنند یا نه. اگر پزشک به شما توصیه می کند از پروژسترون استفاده کنید، در مورد هر گونه نگرانی که در مورد قرص پروژسترون برای جلوگیری از سقط دارید با او مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

به همین ترتیب، اگر پزشک شما تجویز پروژسترون را قبول ندارد، قبل از تصمیم گیری در مورد مراقبت های آینده، دلایل موضع گیری آنها را در نظر بگیرید.

مطالعه بیشتر:

نقش پروژسترون progestrone در بارداری

راههای جلوگیری از سقط جنین و علائم سقط جنین چیست؟

تزریق آمپول پروژسترون در اوایل بارداری، جنین سقط میشود؟

آیا تزریق هورمون HCG در دوران بارداری از سقط جنین جلوگیری می کند؟

?پرسش و پاسخ های پروژسترون برای جلوگیری از سقط

آمپول پروژسترون برای جلوگیری از سقط بهتر است یا شیاف؟

درمورد این که بهترین گزینه برای جلوگیری از سقط در شما چه موردی است باید از متخصص زنان سوال کرده و طبق نظر او عمل کنید. بدون شک متخصص زنان مورد اعتماد و متبحر بهترین تصمیم را باتوجه به شرایط شما می گیرد.

آیا مصرف شیاف پروژسترون در بارداری ضرری ندارد؟

در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر آسیب رساندن مکمل های پروژسترون در بارداری وجود ندارد و همچنین مشخص نیست که آیا آنها می توانند واقعا از سقط جنین جلوگیری کنند یا نه. اگر پزشک به شما توصیه می کند از پروژسترون استفاده کنید، در مورد هر گونه نگرانی که درمورد قرص پروژسترون برای جلوگیری از سقط دارید با و مشورت کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

آیا واقعا پروژسترون از سقط جلوگیری می کند؟

نظر پزشکان در مورد استفاده کردن یا نکردن از پروژسترون متفاوت است. برخی آن را برای هر خانمی که سقط مکرر داشته است، شیاف یا آمپول تجویز می کنند. سایرین فقط آن را برای بیمارانی تجویز می کنند که سطح پروژسترون کمی دارند. برخی فقط از مکمل پروژسترون در بیمارانی استفاده می کنند که از روش های تولید مثل مصنوعی یا کمک باروری استفاده می کنند. امروزه بسیاری از پزشکان برای مادرانی که در اوایل بارداری دردهای پریودی دارند شیاف پروژسترون برای جلوگیری از سقط جنین تویز می کنند.

آیا کم بودن پروژسترون در اوایل بارداری سبب سقط می شود؟

پروژسترون در میان بسیاری از عملکردهای خود، به حفظ پوشش رحم در مرحله لوتئال یک زن و در دوران بارداری کمک می کند. این امر برخی محققان را وادار به این نظریه کرده است که داشتن سطح پایین پروژسترون قبل از سقط ممکن است در ایجاد سقط نقش داشته باشد. با این حال، هنوز این مساله که آیا مکمل پروژسترون می تواند از سقط جنین جلوگیری کند یا خیر مورد بحث است.

منبع: verywellfamily