مصرف گیاه بزباش در شیردهی برای افزیش شیر مادر مفید است؟

مکمل های گیاهی زیادی در دسترس هستند که ادعا می کنند به زنان شیرده کمک می کنند تا شیر مادر بیشتری تولید کنند. یکی از محبوب ترین مکمل ها گیاه بزباش است. اما، آیا گیاه بزباش برای مادران و کودکان شیرده بی خطر است؟ آیا واقعاً جواب می دهد؟ در اینجا می توانید برخی از اطلاعات مربوط به گیاه بزباش و نکاتی در مورد استفاده از این مکمل گیاهی در دوران شیردهی را در ادامه این مطلب خواهید خواند.

گیاه بزباش چیست؟

گیاه بزباش گیاهی بومی اروپا و خاورمیانه است. در داروهای گیاهی برای درمان سل و کاهش سطح قند خون استفاده شده است. این گیاه همچنین یک گیاه محبوب شیردهی است که زنان از آن برای تولید شیر مادر استفاده می کنند.

برگ خشک گیاه بزباش که در ابتدا در اروپا مورد استفاده قرار می گرفت، در افزایش تولید شیر گاو و بز موفقیت آمیز بود. سپس، در اواخر دهه 1800، این گیاه به عنوان منبع غذایی دام به ایالات متحده منتقل شد. متأسفانه به دلیل طعم تلخ و خاصیت سمی بودن محصول خوبی نبود. در حالت تازه، برای برخی از حیوانات مضر و حتی کشنده بود. امروزه، گرچه گیاه بزباش در ایالات متحده یک علف هرز سمی محسوب می شود.

گیاه بزباش و شیردهی

برگهای خشک گیاه بزباش که در فرانسه و سایر کشورهای اروپایی محبوب است، به عنوان یک گیاه شیرآور در نظر گرفته می شود و این گیاه اغلب برای کمک به افزایش شیر مادر به مادران شیرده توصیه می شود. این گیاه همچنین برای تحریک رشد بافت پستان نیز استفاده می شود، بنابراین ممکن است برای زنانی که مایل به شیردهی پس از جراحی پستان هستند و همچنین کسانی که قصد دارند به فرزندخوانده خود شیر دهند.

گیاه بزباش از خانواده گیاهی شنبلیله است. بعضی از بانوان می گویند تاثیر آن به همان خوبی یا حتی بهتر از شنبلیله است. اما، به نظر نمی رسد که برای همه مفید باشد.

مزایا و موارد استفاده از گیاه بزباش

• اکنون مطالعات تحقیقاتی درباره سرطان در حال انجام است تا ببینند آیا گیاه بزباش در مبارزه با سرطان مفید است یا خیر.

• نشان داده شده است که گیاه بزباش دارای خواص ضد باکتریایی است .

• گیاه بزباش ممکن است به برخی از زنان شیرده کمک کند تا بافت پستان خود را جمع کنند و شیر بیشتری تولید کنند.

• از آن بعنوان مدر (قرص آب) برای کمک به بدن در دفع آب از طریق ادرار استفاده شده است.

• برخی مطالعات نشان می دهد که گیاه بزباش می تواند به کاهش سطح قند خون در بیماران دیابتی کمک کند.

آیا استفاده از نوع تازه گیاه بزباش خطرناک است؟

شما نباید از فرم تازه گیاه بزباش استفاده کنید. این ماده سمی و خطرناک محسوب می شود. با این حال، مصرف این گیاه به شکل کپسول یا استفاده از برگ های خشک گیاه در چای بی خطر تلقی می شود.

چگونگی مصرف گیاه

به عنوان چای: یک قاشق چایخوری برگ گیاه خشک گیاه بزباش را در فنجان آب قرار دهید و بگذارید 10 دقیقه بماند. می توانید حداکثر سه بار در روز یک فنجان چای بنوشید. همچنین می توانید سایر گیاهان شیردهی مانند یونجه، خار خار مبارک، رازیانه و گزنه را به چای خود اضافه کنید.

کپسول: دوز معمول کپسول گیاه بزباش یک کپسول 3 یا 4 بار در روز است. شما فقط باید محصول خود را از یک شرکت معتبر خریداری کنید و دستورالعمل های دوز مصرفی را که پزشک یا مشاور شیردهی به شما داده است دنبال کنید.

این گیاه همچنین یکی از مواد تشکیل دهنده برخی از چای های تجاری و مکمل های گیاهی است که به طور خاص برای مادران شیرده ساخته می شود.

هشدارها و عوارض جانبی

• واکنش های آلرژیک می تواند رخ دهد. گیاه بزباش یکی از خانواده گیاهان نخود است که شامل بادام زمینی، سویا، یونجه و شنبلیله نیز می باشد. اگر به هر یک از این غذاها یا گیاهان حساسیت یا آلرژی دارید، از گیاه بزباش استفاده نکنید.

• اگر تولید شیر شما زیاد است، از مصرف این گیاه خودداری کنید. گیاه بزباش می تواند شیر شما را بیشتر افزایش دهد و منجر به مشکلات شیردهی مانند گرفتگی مجاری شیر، تجمع شیر و ورم پستان شود.

• در صورت ابتلا به دیابت یا افت قند خون از گیاه بزباش استفاده نکنید، مگر اینکه تحت مراقبت مستقیم پزشک خود باشید. گیاه بزباش می تواند قند خون شما را به میزان خطرناکی کاهش دهد و یا تاثیر داروی شما را مختل کند.

گیاه بزباش، گیاهی است که تصور می شود برای برخی از حیوانات کشنده است. در شکل تازه، گیاه بزباش سمی است و نباید از آن استفاده شود. فقط نشان می دهد که درمان های گیاهی می تواند خطرناک باشد. بنابراین، همیشه باید قبل از مصرف هرگونه گیاهان دارویی یا مکمل، با پزشک، مشاور شیردهی یا متخصص گیاهان دارویی مشورت کنید، به خصوص اگر باردار هستید و یا شیرده هستید.

سخنی با خوانندگان

اگر می خواهید میزان شیر خود را افزایش دهید، ممکن است گیاه بزباش ارزش امتحان کردن را داشته باشد. گیاه بزباش می تواند یک گیاه بسیار موثر برای افزایش تولید شیر مادر باشد و هنگامی که به طور متعادل استفاده شود، برگهای خشک برای مادران و نوزادان شیرده بی خطر است. اما، اگر تصمیم دارید از گیاه بزباش استفاده کنید، همیشه بهتر است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و این گیاه را از منبع معتبری خریداری کنید.

مطالعه بیشتر: 

برای افزایش شیر مادر چه بخوریم ؟

خواص گیاه خار مریم در بارداری + عوارض مصرف آن

خار مریم برای افزایش شیر مادر آیا مؤثر و مفید است؟

داروهای گیاهی مضر برای درمان کم کاری تیروئید کدام است؟

?پرسش و پاسخ های گیاه بزباش

گیاه بزباش چیست؟

گیاه بزباش گیاهی بومی اروپا و خاورمیانه است. در داروهای گیاهی برای درمان سل و کاهش سطح قند خون استفاده شده است. این گیاه همچنین یک گیاه محبوب شیردهی است که زنان از آن برای تولید شیر مادر استفاده می کنند.

مزایا و موارد استفاده از گیاه بزباش چیست؟

اکنون مطالعات تحقیقاتی درباره سرطان در حال انجام است تا ببینند آیا گیاه بزباش در مبارزه با سرطان مفید است یا خیر. نشان داده شده است که گیاه بزباش.دارای خواص ضد باکتریایی است. گیاه بزباش ممکن است به برخی از زنان شیرده کمک کند تا بافت پستان خود را جمع کنند و شیر بیشتری تولید کنند. از آن بعنوان مدر (قرص آب) برای کمک به بدن در دفع آب از طریق ادرار استفاده شده است. برخی مطالعات نشان می دهد که گیاه بزباش می تواند به کاهش سطح قند خون در بیماران دیابتی کمک کند.

نحوه مصرف گیاه بزباش چگونه است؟

یک قاشق چایخوری برگ گیاه خشک گیاه بزباش را در فنجان آب قرار دهید و بگذارید 10 دقیقه بماند. می توانید حداکثر سه بار در روز یک فنجان چای بنوشید. همچنین می توانید سایر گیاهان شیردهی مانند یونجه، خار خار مبارک، رازیانه و گزنه گزنه را به چای خود اضافه کنید.

چه افرادی نمی توانند از گیاه بزباش استفاده کنند؟

در صورت ابتلا به دیابت یا افت قند خون از گیاه بزباش استفاده نکنید، مگر اینکه تحت مراقبت مستقیم پزشک خود باشید. گیاه بزباش می تواند قند خون شما را به میزان خطرناکی کاهش دهد و یا تاثیر داروی شما را مختل کند.

منبع: verywellfamily