The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

درمان بیماری التهابی لگن چگونه انجام می شود؟

در مورد درمان بیماری التهابی لگن (پی آی دی PID)، حتی اگر علامت دیگری غیر از ناباروری وجود نداشته باشد، اولین اولویت مقابله با عفونت زمینه ای است. بیماری های التهابی لگن با گذشت زمان، بدتر می شود. با درمان به هنگام این بیماری ها، آسیب کمتری به اندام های تولید مثل وارد می آید. بیماری های التهابی لگن می توانند عوارض جدی بارداری به همراه داشته باشند به این دلیل و دلایل متعدد دیگر توصیه می شود قبل از بارداری نسبت به درمان آن اقدام کنید. در صورت ناباروری نیز بعد از رفع عفونت باید به درمان ناباروری پرداخت.

درمان بیماری های التهابی لگن چگونه انجام می شود؟

معمولاً برای درمان بیماری های التهابی لگن از آنتی بیوتیک به مدت یک تا دو هفته استفاده می شود. انواع مختلفی از میکروارگانیسم ها این بیماری را ایجاد می کنند، گاهی اوقات بیش از یک میکروارگانیسم در پیدایی بیماری نقش دارند. از آنجا که تشخیص نوع باکتری دشوار است، درمان با بیش از یک یا دو آنتی بیوتیک به صورت همزمان انجام می شود.

ممکن است پزشک درمان آنتی بیوتیکی را براساس نتایج آزمایشگاهی تغییر دهد. آنتی بیوتیک ها معمولاً به صورت خوراکی مصرف می شوند، در برخی موارد نیز ممکن است تزریق لازم باشد. گاهی نیز برای آرامش بیمار تا زمان بهبودی داروی مسکن تجویز می شود.

در نوع حاد بیماری یا وقتی آنتی بیوتیک های خوراکی یا تزریقی بر روند درمان اثر ندارد، آنتی بیوتیک های داخل وریدی باید استفاده شود که در این صورت بیمار نیاز به بستری دارد.

همچنین بارداری، آبسه لوله رحم یا تخمدان، ابتلای بیمار به اچ آی وی مثبت، بروز عوارض جدی بیماری های التهابی لگن و یا عدم اطمینان از اینکه بیماری یا مشکلات جدی دیگری مانند آپاندیسیت از التهاب لگن ناشی شده است یا خیر، از جمله دلایل بستری بیماران به شمار می آید.

در صورت تهدید به پارگی یا پارگی آبسه لوله های رحمی یا تخمدان ها و یا عدم درمان آن به کمک آنتی بیوتیک، جراحی لازم است که معمولاً از طریق لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی انجام می شود. در موارد بسیار نادر، هیسترکتومی اورژانسی یا عمل برداشتن رحم توصیه می گردد.

درمان درد ناشی از بیماری های التهابی لگن

پس از درمان بیماری های التهابی لگن، درد لگن در برخی موارد باقی می ماند. درد می تواند ناشی از چسبندگی و بافت اسکار باشد که آنتی بیوتیک ها قادر به درمان آن نیستند.

برای از بین بردن چسبندگی ناشی از بیماری های التهابی لگن، معمولاً جراحی توصیه می شود اما متأسفانه، این روش نیز گاهی مشکلات درد لگن را به طور کامل برطرف نمی کند.

استفاده از مسکن های بدون نسخه، داروهای ضد افسردگی حتی اگر بیمار افسرده نباشد، درمان های هورمونی، فیزیوتراپی، طب سوزنی، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (تی ای ان اس)، مشاوره و تزریق دارو در نقاط ماشه ای، راه های دیگر برای درمان درد مزمن لگن هستند.

در موارد نادر، اگر درد مزمن لگن به کمک روشهای دیگر از بین نرود، هیسترکتومی استفاده می شود. با کمال تعجب، گاهی هیسترکتومی به عنوان آخرین روش درمانی، علاج درد لگن نیست.

هیسترکتومی یعنی برداشتن رحم و این یعنی تا آخر عمر نمی توانید فرزندی در وجود خود بپرورانید بنابراین در صورت لزوم برداشتن رحم، باید قبل از عمل با پزشک در مورد انجماد تخمک یا جنین صحبت کنید تا بتوانید بعدها با اجاره کردن رحم بتوانید فرزندی از نسل خودتان داشته باشید.

درمان ناباروری ناشی بیماری های التهابی لگن

همانطور که در بالا ذکر شد، آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان بیماری التهابی لگن تنها عفونت را درمان می کنند و در صورت موفقیت از آسیب بیشتر به اندام های تولید مثل جلوگیری به عمل می آید. آنتی بیوتیک ها قادر به درمان آسیب های ناشی از بیماری نیستند.

شایعترین علت ناباروری مرتبط با بیماری التهابی لگن، انسداد لوله های رحم موسوم به لوله فالوپ است. اگر فقط یک لوله مسدود شده و لوله دیگر باز باشد، بسته به سایر فاکتورهای باروری، امکان بارداری بدون درمان وجود دارد. در صورت انسداد هر دو لوله، جراحی اصلاح انسداد یا درمان آی وی اف تنها راه حل است.

در بیماری التهابی لگن، انسداد معمولاً در انتهای دیستال رحم رخ می دهد به این معنی که تخمدان قسمت دیستال رحم را مسدود می کند. جراحی این نوع انسداد دشوارتر از زمانی است که لوله های رحم به وسیله خود رحم مسدود می شوند. در حدود 25٪ موارد، به شرط اینکه دلیل دیگری برای ناباروری وجود نداشته باشد، بعد از جراحی بارداری طبیعی رخ می دهد.

یکی دیگر از دلایل عمده ناباروری مربوط به بیماری التهابی لگن، هیدروسالپینکس است. در این شرایط لوله رحمی گشاد و از مایعات پر می شود. به دلایل نامعلوم، هیدروسالپینکس مانع از از موفقیت مطلوب آی وی اف خواهد شد. شاید لازم باشد لوله فالوپ آسیب دیده را به طور کامل بردارید تا شانس بارداری افزایش یابد.

اگر علاوه بر انسداد لوله، چسبندگی زیادی بین لوله ها و تخمدان ها وجود داشته باشد، احتمال موفقیت پس از ترمیم جراحی کم است. در این صورت آی وی اف به عنوان مناسب ترین روش درمانی توصیه می شود.

برای تصمیم گیری در خصوص جراحی یا درمان آی وی اف، حتماً باید سایر فاکتورهای باروری مانند سن، باروری همسر و سایر موارد پیچیده را در نظر گرفت. گاهی اوقات، بهتر است از درمان آی وی اف و ترمیم جراحی خودداری شود، انتخاب گزینه های درمانی باید با مشورت پزشک باشد.

در صورت دردهای مزمن لگنی، حتی اگر احتمال بارداری طبیعی زیاد نباشد، انجام عمل جراحی برای از بین بردن هرگونه چسبندگی و احتمالاً رفع انسداد مناسب است. فقط توجه داشته باشید که جراحی ممکن است درد لگن را به طور کامل برطرف کند یا نکند.

بارداری بعد از درمان بیماری التهابی لگن چه به طور طبیعی باشد، چه بعد از ترمیم جراحی و یا با کمک آی وی اف، خطر بارداری خارج رحمی وجود دارد. آگاهی از علائم و نشانه های بارداری خارج رحمی بسیار مهم است و باید بارداری حتما تحت نظر پزشک باشد.

مطالعه بیشتر: 

سونوگرافی لگن چیست؟

درد لگن در زنان و درد لگن در زنان نشانه ی چیست؟

درمان درد لگن در بارداری و علت درد لگن در بارداری چیست؟

برای درد لگن در بارداری چه باید کرد و چگونه بر آن غلبه کنیم؟

?پرسش و پاسخ های بیماری التهابی لگن

چرا بیماری التهابی لگن ممکن است سبب ناباروری شود؟

شایعترین علت ناباروری مرتبط با بیماری التهابی لگن، انسداد لوله های رحم موسوم به لوله فالوپ است. اگر فقط یک لوله مسدود شده و لوله دیگر باز باشد، بسته به سایر فاکتورهای باروری، امکان بارداری بدون درمان وجود دارد. در صورت انسداد هر دو لوله، جراحی اصلاح انسداد یا درمان آی وی اف تنها راه حل است.

درمان بیماری های التهابی لگن چگونه انجام می شود؟

ممکن است پزشک درمان آنتی بیوتیکی را براساس نتایج آزمایشگاهی تغییر دهد. آنتی بیوتیک ها معمولاً به صورت خوراکی مصرف می شوند، در برخی موارد نیز ممکن است تزریق لازم باشد. گاهی نیز برای آرامش بیمار تا زمان بهبودی داروی مسکن تجویز می شود.در نوع حاد بیماری یا وقتی آنتی بیوتیک های خوراکی یا تزریقی بر روند درمان اثر ندارد، آنتی بیوتیک های داخل وریدی باید استفاده شود که در این صورت بیمار نیاز به بستری دارد.

برای درمان درمان بیماری های التهابی شدید چه باید کرد؟

در نوع حاد بیماری یا وقتی آنتی بیوتیک های خوراکی یا تزریقی بر روند درمان اثر ندارد، آنتی بیوتیک های داخل وریدی باید استفاده شود که در این صورت بیمار نیاز به بستری دارد.

آیا جراحی برای درمان بیماری های التهابی لگن مناسب است؟

در صورت دردهای مزمن لگنی، حتی اگر احتمال بارداری طبیعی زیاد نباشد، انجام عمل جراحی برای از بین بردن هرگونه چسبندگی و احتمالاً رفع انسداد مناسب است. فقط توجه داشته باشید که جراحی ممکن است درد لگن را به طور کامل برطرف کند یا نکند.

منبع: verywellfamily