سونوهیستروگرافی (Sonohysterography)چگونه انجام می شود؟

سونوهیستروگرافی نوع خاصی از سونوگرافی است که داخل رحم شما را ارزیابی می کند. شما ممکن است این آزمایش را در حین آزمایش باروری، درست قبل از IVF یا در صورت بروز علائم ناهنجاری های رحمی انجام دهید. از سونوهیستروگرافی ممکن است به عنوان هیستروسونوگرافی، سونوگرافی تزریق شده با نمک (SIS) ، سونوگرافی از طریق واژن با افزایش کنتراست مایع و مخفف SHG (سونو-هیسترو گرم) نیز یاد شود. همین آزمایش با توجه ویژه به لوله های رحمی ممکن است به عنوان سونوسالپینگوگرافی شناخته شود.

Sonohysterography سونوهیستروگرافی چگونه انجام می شود؟

در حین سونوهیستروگرافی، یک لوله بسیار نازک (کاتتر) در داخل دهانه رحم قرار می گیرد. محلول نمکی (محلول آب نمک استریل شده) از طریق لوله نازک به آرامی وارد حفره رحم می شود. محلول نمکی رحم را به آرامی باز می کند، به طوری که دیواره های رحم کمی از یکدیگر دور می شوند.

رحم خود را همانند یک بادکنک تخلیه شده تصور کنید. اگر مقدار کمی آب یا هوا وارد کنید، دیواره های آن از یکدیگر دور می شوند. این همان کاری است که محلول نمکی هنگام سونوهیستروگرافی انجام می دهد. از آنجا که محلول نمکی به داخل حفره رحم وارد می شود، از سونوگرافی ترانس واژینال برای ارزیابی شکل و دیواره رحم و احتمالاً لوله های رحمی استفاده می شود.

پروب سونوگرافی توسط تکنسین وارد واژن شما می شود. این پروب امواج صوتی را منتشر می کند که از بافت های بدن شما عبور کرده و بعد از برخورد با ساختارهای درونی به عقب برمی گردند و مبدل این پژواک ها را ضبط می کند. این نوع سونوگرافی کاملاً بدون درد است.

در صفحه مانیتور، پزشک یا تکنسین شما می تواند تصاویر ایجاد شده با امواج صوتی از اندام های تولید مثل شما را ببیند.

سونوگرافی از طریق واژن می تواند بدون محلول نمکی انجام شود. با این وجود، تشخیص برخی از ناهنجاری های رحم و شکل و ساختار واقعی رحم بدون محلول نمک دشوارتر است. وقتی محلول نمکی دیواره های رحم را از یکدیگر دور می کند، مشکلات رحم راحت تر قابل مشاهده است.

سونوهیستروگرافی به چه دلایلی انجام می شود؟

دلایل تجویز سونوگرافی توسط متخصص عبارتند از:

• خونریزی قاعدگی غیرطبیعی (خونریزی های بسیار شدید یا بسیار کم)

• گرفتگی های قاعدگی غیرطبیعی یا دردهای شدید

• قبل از درمان IVF (برای تأیید طبیعی بودن ساختار رحم و این که هیچ مشکلی در رحم نیست که بتواند در کاشت جنین تداخل ایجاد کند)

• ناباروری

• لکه بینی در اواسط چرخه

• احساس درد یا فشار در لگن

• خونریزی بعد از یائسگی

• از دست دادن بارداری مکرر (دو یا چند سقط پشت سر هم)

سونوهیستروگرام به دنبال غیرطبیعی بودن شکل رحم و ناهنجاری های مادرزادی رحم (مانند تیغه رحم است) ، پولیپ (رشد توده های غیرسرطانی) در پوشش رحم و فیبروم است. این آزمایش همچنین ممکن است چسبندگی رحم، رشد غیرطبیعی بافت آندومتر (که ممکن است سرطانی باشد یا نباشد) و ضخامت کلی دیواره رحم و آندومتر را ارزیابی کند.

انجام سونوهیستروگرافی چه خطراتی دارد؟

سونوهیستروگرافی یک آزمایش باروری ایمن است. خطر ابتلا به عفونت بسیار کم است و در کمتر از 1 درصد افراد اتفاق می افتد.

فکر می کنم ممکن است باردار باشم، می توانم سونوهیستروگرافی انجام دهم؟

اگر باردار هستید نباید سونوهیستروگرافی انجام شود. اگر فکر می کنید ممکن است حامله باشید به پزشک خود بگویید. در صورت داشتن عفونت لگن یا واژن فعال نیز نباید سونوهیستروگرافی را در بارداری انجام داد.

هزینه سونوهیستروگرافی چقدر است؟

هزینه سونوهیستروگرام به مرکزی که می خواهید در آن این کار را انجام دهید و نوع بیمه شما بستگی دارد. برخی از بیمه ها این نوع تصویربرداری های پزشکی را نیز تحت پوشش قرار می دهند. اگر این آزمایش با موارد دیگر همراه شود، هزینه بیشتر خواهد بود معمولا علت انجام آن نیز در پوشش دهی بیمه موثر است. به عنوان مثال، اگر خونریزی قاعدگی غیرطبیعی باشد، بیمه شما احتمالاً آن را پوشش می دهد. اگر هدف از انجام آن آماده سازی برای درمان IVF باشد، ممکن است تحت پوشش بیمه نباشد. قبل از انجام آزمایش حتما با مشاور مالی در کلینیک باروری و متخصص زنان صحبت کنید.

سونوهیستروگرافی بهتر است یا هیسترو سالپنگو گرافی؟

بعضی از پزشکان سونوهیستروگرافی را به هیسترو سالپنگو گرافی ترجیح می دهند. هیسترو سالپنگو گرافی نیاز به استفاده از اشعه ایکس دارد. در حالی که سونوهیستروگرافی از قرار دادن اندام های تولید مثل در معرض هر گونه اشعه جلوگیری می کند. پزشکان دیگر ممکن است سونوهیستروگرافی را همزمان با هیسترو سالپنگو گرافی تجویز کنند. تحقیقات نشان داده است که ترکیبی از آزمایشات در تشخیص برخی از مشکلات باروری رحم بهتر است.

مزیت انجام همزمان هیسترو سالپنگو گرافی و سونوهیستروگرام این است که کاتتر فقط یک بار در رحم فرد قرار می گیرد. این ممکن است برای شما ناراحتی و اضطراب کمتری داشته باشد. مثل همیشه، شما باید با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای احتمالی هر آزمایش یا روش درمانی باروری صحبت کنید.

آیا ممکن است سونوهیستروگرافی به رحم آسیب بزند؟

سونوهیستروگرافی نباید صدمه ای به هیچ یک از ارگان های داخلی بدن شما بزند. در حالی که ممکن است برخی از ناراحتی ها و گرفتگی بسیار کمی هنگام وارد کردن محلول نمکی به درون رحم را تجربه کنید (همانند حسی که ممکن است در طول آزمایش پاپ اسمیر داشته باشید)، درد نگران کننده ای را نباید تجربه کنید.مواردی که ممکن است بر دردناک بودن یا نبودن تست تأثیر بگذارد:

• اضطراب: هرچه استرس شما بیشتر باشد، بیشتر احساس درد و ناراحتی خواهید کرد.

• مشکل در قرار دادن کاتتر: اگر دهانه رحم شما باریک باشد یا رحم شما به طور غیرمعمولی کج شده باشد امکان دارد کمی درد داشته باشید.

• اگر انسداد یا مشکلات رحمی وجود داشته باشد: اگر مایعات نتواند آنطور که باید از لوله های رحمی خارج شود، این می تواند دردناک باشد

• اگر در معاینات منظم زنان و زایمان احساس درد می کنید: اگر تست پاپ اسمیر برای شما بسیار دشوار است، ممکن است در این آزمایش نیز درد داشته باشید.

• تکنیک و مهارت پزشک

کسی سونوهیستروگرافی انجام داده؟ درد داره؟

طبیعی است که به دنبال تجربیات دیگر زنان در اینترنت باشید. اگر در انجمن های باروری جستجو می کنید به یاد داشته باشید که زنان با داستان های دردناک بیشتر احتمال دارد که در مورد تجربیات خود صحبت کنند تا کسانی که درد و ناراحتی ندارند و نیز ممکن است همه اطلاعات دقیق نباشد. اگر نگران درد هستید، قبل از آزمایش با پزشک خود صحبت کنید.

اگر در هنگام مقاربت جنسی، در معاینه سالانه زنان درد دارید یا با واژینیسموس دست و پنجه نرم می کنید، با پزشک خود در مورد مصرف مسکن قبل از انجام سونوهیستروگرافی صحبت کنید.

مطالعه بیشتر:

آموزش تفسیر سونو ان تی (NT) و سونو ان بی (NB) در بارداری

انواع سونوگرافی بارداری چیست وچه زمان سونوگرافی انجام میشود؟

سونوگرافی چه چیزی را نشان میدهد و انواع آن چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

هیستروسکوپی چیست و چه اقداماتی قبل و بعد از انجام هیسترسکوپی لازم است؟

?پرسش و پاسخ های سونوهیستروگرافی

سونوهیستروگرافی بهتر است یا هیسترو سالپنگو گرافی؟

بعضی از پزشکان سونوهیستروگرافی را به هیسترو سالپنگو گرافی ترجیح می دهند. هیسترو سالپنگو گرافی نیاز به استفاده از اشعه ایکس دارد. در حالی که سونوهیستروگرافی از قرار دادن اندام های تولید مثل در معرض هرگونه اشعه جلوگیری می کند. پزشکان دیگر ممکن است سونوهیستروگرافی را همزمان با هیسترو سالپنگو گرافی تجویز کنند. تحقیقات نشان داده است که ترکیبی از آزمایشات در تشخیص برخی از مشکلات باروری رحم بهتر است.

هزینه سونوهیستروگرافی چقدر است؟

هزینه سونوهیستروگرام به مرکزی که می خواهید در آن این کار را انجام دهید و نوع بیمه شما بستگی دارد. برخی از بیمه ها این نوع تصویر برداری های پزشکی را نیز تحت پوشش قرار می دهند. اگر این آزمایش با موارد دیگر همراه شود، هزینه بیشتر خواهد بود معمولا علت انجام آن نیز در پوشش دهی بیمه موثر است.

فکر می کنم ممکن است باردار باشم، می توانم سونوهیستروگرافی انجام دهم؟

خیر. اگر باردار هستید نباید سونوهیستروگرافی انجام شود. اگر فکر می کنید ممکن است حامله باشید به پزشک خود بگویید. در صورت داشتن عفونت لگن یا واژن فعال نیز نباید سونوهیستروگرافی را در بارداری انجام داد.

کسی سونوهیستروگرافی انجام داده؟ درد داره؟

طبیعی است که به دنبال تجربیات دیگر زنان در اینترنت باشید. اگر در انجمن های باروری جستجو می کنید به یاد داشته باشید که زنان با داستان های دردناک بیشتر احتمال دارد که در مورد تجربیات خود صحبت کنند تا کسانی که درد و ناراحتی ندارند و نیز ممکن است همه اطلاعات دقیق نباشد. اگر نگران درد هستید، قبل از آزمایش با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: verywellfamily