خشکی چشم در کودکان وعلائم خشکی چشم در کودکان و نوزادان چیست؟

اگرچه اطلاعات کمی در مورد شیوع خشکی چشم در کودکان در دسترس است، اما خشکی چشم کودکان یک وضعیت نسبتا شایع است که سبب می شود کودکتان را نزد متخصص چشم ببرید. بنابراین به عنوان والدین باید به دنبال چه چیزی باشید و آیا راه حلی وجود دارد؟ و به عنوان یک بینایی سنج یا چشم پزشک، چگونه می توان خشکی چشم را به بهترین وجه تشخیص و درمان کرد؟ ما در مورد همه چیزهایی که باید در مورد خشکی چشم و چگونگی تأثیر آن بر روی فرزندانتان بدانید، صحبت خواهیم کرد.

علائم خشکی چشم در کودکان و نوزادان چیست؟

در صورت کم بودن سن کودک شما، ممکن است او نتواند ناراحتی را که از خشکی چشم احساس می کنند، بیان کنند. بنابراین به عنوان والدین، توجه و تماشای علائم زیر مهم است:

*پلک زدن مکرر و با چشم نیمه باز نگاه کردن

*مالش مداوم چشم

*قرمزی دور چشم

*احساس وجود ریگ یا شن و ماسه در چشم

*خارش چشم

*حساسیت به نور

*تاری متناوب دید

اگر کودک شما یک یا چند مورد از رفتارهای فوق را نشان می دهد، ممکن است خشکی چشم داشته باشد. در اسرع وقت از اپتومتریست خود وقت بگیرید تا در مورد این علائم و گزینه های درمانی صحبت کنید.

تشخیص خشکی چشم در کودکان چگونه انجام می شود؟

وقتی کودکی با شکایت از خشکی چشم به کلینیک مراجعه می کند یا والدین آنها علائم مشکوکی را مشاهده کرده اند، وظیفه من است که دقیقاً بفهمم چه خبر است. برخی از آزمایشاتی که برای تشخیص خشکی چشم در کودکان انجام می شود شامل موارد زیر است:

تست شیرمر

یک آزمایش متداول خشکی چشم آزمایش شیمر است، که تعیین می کند آیا چشمان فرد به اندازه کافی برای مرطوب نگه داشتن چشم خود اشک تولید می کند یا خیر. یک قطعه کاغذ فیلتر در داخل پلک پایین هر دو چشم قرار می گیرد، بیمار برای چند دقیقه چشم های خود را می بندد، سپس کاغذ برداشته می شود. سپس مقدار اشکی که روی کاغذ ریخته شده است، اندازه گیری می شود.

بسته به سن کودک، انجام این تست می تواند چالش برانگیز باشد. بعضی از کودکان نمی توانند برای مدت زمان آزمایش آرام بنشینند و کاغذ در چشم آنها سبب ناراحتی شده و منجر به چشمک زدن بیش از حد و در نتیجه ریزش اشک واکنشی می شود.

آزمایش شکاف لامپ

بسته به بیمار، این معاینه با و یا بدون استفاده از فلورسئین یا قطره های گشاد کننده چشم انجام می شود. پس از نشستن روی صندلی معاینه، بیمار چانه و پیشانی خود را در مقابل ابزاری قرار می دهد که از میکروسکوپ کم قدرت و نور با شدت زیاد برای بررسی تمام نواحی چشم استفاده می کند. علاوه بر تشخیص دژنراسیون ماکولا، شبکیه جدا شده و آب مروارید، آزمایش لامپ شکاف به ما امکان می دهد خشکی چشم را به درستی تشخیص داده و بررسی کنیم.

تست زمان ریزش اشک (TBUT)

TBUT پایداری لایه اشک را اندازه گیری می کند. من فلورسئین سدیم را به چشم بیمار وارد می کنم، از آنها می خواهم که چشم خود را به مدت 10 ثانیه باز نگه دارند و نتایج را اندازه گیری می کنم. به طور معمول اگر در چارچوب زمانی 10 ثانیه ای ناحیه ای خشک در لایه اشک آنها ظاهر شود، ممکن است خشکی چشم داشته باشند. فلورسئین همچنین به ما امکان می دهد الگوهای لکه و ساییدگی قرنیه را که ممکن است با خشکی چشم سازگار باشد، تشخیص دهیم.

چشم خشک در کودکان: علل و راه حل چیست؟

بنابراین چگونه موج ناگهانی خشکی چشم در کودکان را توضیح دهیم؟ دلایل ریشه ای زیادی برای این عارضه وجود دارد که هر یک راه حل ممکن دارد.

لنزهای تماسی

استفاد از لنزهای تماسی در نوجوانان می تواند سبب خشکی چشم شود. اگر کودک شما از لنزهای تماسی استفاده می کند، ممکن است لنزهای تماسی مناسب برای چشم آنها نباشد. همه لنز تماسی یکسان نیستند و ضروری است که چندین مارک مختلف را قبل از انتخاب یک لنز آزمایش کنید.

راه حل:

اگر مشکوک هستید که خشکی چشم کودک شما مربوط به لنزهای نامناسب است، با پزشک متخصص چشم خود صحبت کنید. آنها می توانند گزینه های دیگری مانند لنزهای یک بار مصرف روزانه یا لنزهای با هیدروژل که رطوبت را برای مدت طولانی تری حفظ می کنند، پیشنهاد دهند.

فشار بر چشم با ابزار دیجیتال

به عنوان والدین، ​​ما می دانیم که گذراندن زمان زیاد با وسایل دیجیتال (موبایل، تلویزیون، بازی های رایانه ای و..) با چاقی، برنامه نامنظم خواب، مشکلات رفتاری و موارد دیگر مرتبط است. اکنون می توانیم خشکی چشم را به آن لیست اضافه کنیم.

خستگی چشم دیجیتالی در حال تبدیل شدن به یک مشکل فزاینده در دنیای فناوری امروز است. چه گوشی های تلفن، چه دستگاه های بازی و چه یک رایانه شخصی، خیره شدن به مدت طولانی به یک دستگاه الکترونیکی می توانند قرنیه را خشک کنند.

راه حل:

ما پیشنهاد می کنیم زمان نمایش را محدود کرده و فرزندتان را وادار کنید از قانون 20/20/20 پیروی کند و حین استفاده از دستگاه ، مرتباً به خود و چشمان شان استراحت بدهند.

بلفاریت

بلفاریت التهاب غدد چربی پلک است که معمولاً در اثر باکتری یا تولید و ترشح غیرطبیعی این غدد چربی ایجاد می شود. بلفاریت به همراه التهاب و پوسته های اطراف مژه، می تواند باعث از بین رفتن مژه ها و خشکی چشم شود.

راه حل:

بلفکس روشی است که در داخل مطب پزشک انجام می شود و زواید روی پلک ها را از بین می برد. گرچه بلفکس برای بیماران در هر سنی ایمن است، اما آن را برای کودکان بسیار کوچک توصیه نمی کنم، زیرا آنها باید بتوانند در طول درمان تا حدی آرام بنشینند. با این حال، برای کودکان بزرگتر، می تواند یک گزینه عالی در برابر بلفاریت و خشکی چشم باشد.

بیماری و داروها

چندین بیماری پزشکی به طور مستقیم با علائم خشکی چشم ارتباط دارند.

چندین بیماری التهابی مانند سندرم شوگرن و آرتریت روماتوئید جوانی با خشکی چشم کودکان ارتباط دارند. به همین ترتیب، در مطالعات اخیر شیوع خشکی چشم در کودکان دیابتی بیشتر است. تغذیه نامناسب و اختلالات مادرزادی از دیگر شرایط مرتبط با خشکی چشم است.

اگر کودک شما به دلیل شرایط فوق یا دلایل دیگر دارو مصرف می کند، خود داروها ممکن است دلیل اصلی خشکی چشم او باشند. در حقیقت، بسیاری از داروهای رایج خشکی چشم را به عنوان یک عارضه جانبی ذکر شده، به همراه دارند. برخی از این موارد عبارتند از:

*آنتی هیستامین هایی که برای آلرژی مصرف می شوند.

*داروهای آکنه که تولید چربی را کاهش می دهند.

*داروهای ضد افسردگی و سایر داروهایی که سیگنال های بین سلول های عصبی و مغز را مسدود می کنند.

راه حل:

در مورد علائم خشکی چشم کودک و تمام داروهای فعلی که کودک شما مصرف می کند با پزشک خود صحبت کنید. اغلب جایگزین هایی برای داروهای رایج وجود دارد که عوارض جانبی متفاوتی دارند که ممکن است پزشک تجویز کند.

علاوه بر این، اشک مصنوعی بدون مواد نگهدارنده راهی ایمن برای بازگرداندن رطوبت و تغذیه چشم است. نشان داده شده است که غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا 3 و ویتامین C و E مانع از خشک شدن سریع چربی در لایه اشک ما می شود. علاوه بر افزودن ماهی، مرکبات، آجیل و دانه ها و سبزیجات سبز برگ به رژیم غذایی، مکمل های امگا 3 نیز ممکن است مصرف شوند. قبل از اینکه به کودکان خود مکمل بدهید، تحقیقات خود را انجام دهید و با بینایی سنج خود صحبت کنید.

استراتژی های درمان آینده

چشمها موضوع مورد علاقه من است. من بطور مداوم با پیشرفتهای کلی مراقبت از چشم همراه هستم و خصوصاً به مطالعات تحقیقاتی مربوط به خشکی چشم علاقه مندم. از بین آنها، چند استراتژی برای کودکان وجود دارد که جالب است. در حالی که تحقیقات هنوز در مرحله نوزادی است، دو روش درمانی جدید خشکی چشم برای کودکانی که من مراقب آنها هستم عبارتند از:

پروز لنزها(PROSE)

لنزهای پروز در بنیاد بینایی بوستون ساخته شده اند، لنزهای دائمی ساخته شده به صورت سفارشی و با قابلیت نفوذ هوا هستند که روی قرنیه قوسی می شود و یک لایه اشک را روی سطح قرنیه حفظ می کنند. در حالی که فقط برای بیماران با بیماری های شدید چشمی استفاده می شود، به عنوان یک درمان خشکی چشم برای بزرگسالان و همچنین نویدبخش برای کودکان، مورد توجه قرار می گیرد.

پلاگین های پونکتال

اگرچه شاخه های پانکتال یک درمان رایج برای خشکی چشم در بزرگسالان است، اما تاکنون به ندرت برای کودکان در نظر گرفته شده است. با این حال، مطالعات ارزیابی ایمنی و کارآیی پلاگین های پانکتال در کودکان دارای خشکی چشم در حال انجام است و برخی از آزمایشات به این نتیجه رسیده اند که آنها یک شکل ایمن و موثر از درمان خشکی چشم را برای کودکان ارائه می دهند.

مطالعه بیشتر:

علت زردی چشم کودکان چیست؟

انواع ویتامین A و علائم کمبود ویتامین A در کودکان چیست؟

قرمز شدن چشم کودکان و علت قرمز شدن چشم کودکان چیست؟

خشکی چشم در بارداری وعلت اصلی خشکی چشم در بارداری چیست؟

?پرسش و پاسخ های خشکی چشم در کودکان

تشخیص خشکی چشم در کودکان چگونه انجام می شود؟

یک آزمایش متداول خشکی چشم آزمایش شیمر است، که تعیین می کند آیا چشمان فرد به اندازه کافی برای مرطوب نگه داشتن چشم خود اشک تولید می کند یا خیر. یک قطعه کاغذ فیلتر در داخل پلک پایین هر دو چشم قرار می گیرد، بیمار برای چند دقیقه چشم های خود را می بندد، سپس کاغذ برداشته می شود. سپس مقدار اشکی که روی کاغذ ریخته شده است، اندازه گیری می شود.

آیا لنز می تواند سبب خشکی چشم نوجوانان شود؟

بله. اگر مشکوک هستید که خشکی چشم کودک شما مربوط به لنزهای نامناسب است، با پزشک متخصص چشم خود صحبت کنید. آنها می توانند گزینه های دیگری مانند لنزهای یک بار مصرف روزانه یا لنزهای با هیدروژل که رطوبت را برای مدت طولانی تری حفظ می کنند، پیشنهاد دهند.

علائم خشکی چشم در کودکان و نوزادان چیست؟

پلک زدن مکرر و با چشم نیمه باز نگاه کردن، مالش مداوم چشم، قرمزی دور چشم، احساس وجود ریگ یا شن و ماسه در چشم، خارش چشم، حساسیت به نور

آیا نگاه کردن طولانی مدت کودک به گوشی و لبتاپ می تواند سب خشکی چشم شود؟

بله. خستگی چشم دیجیتالی در حال تبدیل شدن به یک مشکل فزاینده در دنیای فناوری امروز است. چه گوشی های تلفن، چه دستگاه های بازی و چه یک رایانه شخصی، خیره شدن به مدت طولانی به یک دستگاه الکترونیکی می توانند قرنیه را خشک کنند.

منبع: queenswayoptometric