واژینوپلاستی یا جراحی زیبایی واژن چگونه است؟

جراحی زیبایی واژن یا واژینوپلاستی نوعی عمل جراحی است که با هدف «سفت کردن» واژن انجام می شود. عضلات واژن ممکن است در اثر زایمان یا افزایش سن شل یا سست شوند. برخی جراحان ادعا می کنند که حتی واژینوپلاستی می تواند حساسیت واژن را نیز افزایش دهد اما منابع علمی معتبر به شدت این ادعا را به چالش کشیده اند. در این مقاله می خوانیم: جراحی ترمیمی با جراحی زیبایی چه فرقی دارد؟ جراحی های مربوط به واژینوپلاستی و لابیاپلاستی دقیقا چه مواردی است؟ خطرات واژینوپلاستی و لابیاپلاستی چیست؟ هزینه جراحی زیبایی واژن چقدر است؟

آیا واژینوپلاستی لذت جنسی را بیشتر می کند؟

اگرچه به دنبال واژینو پلاستی، بافت های واژن خاصیت ارتجاعی بیشتری پیدا می کنند، اما محکم شدن بافت واژن به خودی خود متضمن افزایش واکنش جنسی نیست چرا که میل، برانگیختگی و ارگاسم پاسخ های بسیار پیچیده و کاملاً شخصی هستند و به همان اندازه تحت تأثیر عوامل عاطفی، روحی و بین فردی قرار دارند. علاوه بر این، "حساسیت" جنسی به طور خودکار منجر به لذت بیشتر نمی شود و حتی می تواند ایجاد درد کند.

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی، جراحی پلاستیک روی لابیا یا لُبهای اطراف واژن است که به تنهایی یا همراه با واژینوپلاستی انجام می شود. جراحی را می توان روی لُب بزرگ یا لبهای بزرگتر یا بیرونی واژن و لب کوچک  یا لب های کوچکتر و داخلی واژن انجام داد. لابیاپلاستی اندازه یا شکل لبها را تغییر می دهد و به طور معمول آنها را کوچکتر می کند و یا عدم تقارن بین آنها را اصلاح می نماید.

جراحی ترمیمی چه فرقی با جراحی زیبایی دارد؟

برای اینکه تصمیم بگیرید به واژینوپلاستی نیاز دارید یا لابیاپلاستی،درک تفاوت بین این دو روش جراحی ترمیمی و زیبایی مهم است.

جراحی ترمیمی عملکرد بخشی از بدن را بهبود می بخشد در حالی که جراحی زیبایی زیبایی آناتومی طبیعی را تغییر می دهد. مثلا عمل جراحی بینی را در نظر بگیرید. جراحی که با ترمیم حفره های داخلی بینی به تنفس بهتر کمک می کند، جراحی ترمیمی و تغییر شکل بینی فقط به خاطر ظاهر آن، جراحی زیبایی محسوب می شود.

تمایز بین این دو اهمیت زیادی دارد، متخصصان زنان و زایمان جراحی ها و نتایج را برای رفع مشکلات کارکردی مانند بی اختیاری ادرار ارزیابی می کنند. اما به دلیل خطرات جراحی زیبایی واژن و کمبود اطلاعات علمی در مورد ایمنی و اثربخشی آن، شک دارند و محتاطانه عمل می نمایند.

بعضی از روش های واژینوپلاستی، به عنوان مثال در ابتدا به عنوان جراحی ترمیمی برای ترمیم نقایص مادرزادی بدشكلی، كوتاهی واژن یا عدم وجود واژن مانند آژنز واژن انجام می گیرند تا فرد در سالهای آینده زندگی ادرار، قاعدگی و مقاربت معمولی داشته باشد. آژنز واژن اختلال نادری است که با عدم تکامل واژن رخ می دهد و در آن رحم تکامل نسبی یافته یا اصلاً تکامل نمی یابد.

 جراحی های مربوط به واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

به‌تازگی واژینوپلاستی به گروهی از جراحی‌های زیبایی تقسیم شده است که با عناوین عمل‌های جراحی «جوان‌سازی واژن» و «تغییر شکل و ظاهر واژن»  تبلیغ می‌شوند. جراحان پلاستیک و متخصصین زنان، جراحی‌های واژینوپلاستی را با این ادعا که مانند سایر جراحی‌های زیبایی، عزت نفس و اعتماد به نفس بانوان را افزایش می دهد، تبلیغ می کنند.

اندام‌های تناسلی زنان به‌طور طبیعی شکل‌های ظاهری متفاوتی دارد که از نظرِ آناتومیک نرمال محسوب می شود و بدون نقص است. هیچ شکل و ظاهر مشخصی برای واژن یا لابیا نمی توان تعریف کرد که بخواهیم با جراحی آن را به همان شکل و ظاهر دربیاوریم.

واژینوپلاستی با لیزر

به ‌تازگی برخی از جراحان از فناوری لیزر در جراحی‌های «جوان‌سازی واژن» و سایر جراحی‌های واژینال استفاده می‌کنند و لیزر را جایگزین چاقوی جراحی سنتی می دانند که درد و خونریزی کمتری بعد از عمل دارد.

هر یک از پزشکان عضو انجمن های معتبر جراحی پلاستیک روش های مختلف "جوان سازی واژن" را انجام می دهند، ولی خود انجمن به‌طور مشخص این جراحی‌ها را تأیید نمی‌کند و هشدار می‌دهد که برای رسیدن به اثربخشی و موفقیت در جراحی «جوان‌سازی واژن» به مطالعات علمی بیشتری نیاز داریم. از نظر منابع معتبر هیچ‌یک از جراحی‌های زیبایی واژن، روش‌هایی پذیرفته‌شده و متداول به شمار نمی‌روند.

چند نمونه از روش های "جوان سازی واژن" و "تغییر شکل ظاهر واژن" را در ادامه مورد بررسی قرار می دهیم:

 • جراحی ترمیم پرده بکارت: پردهٔ بکارت، بافت نازکی است که در ورودی واژن قرار دارد و معمولا پس از اولین مقاربت جنسی پاره می‌شود. با استفاده از عمل جراحی موسوم به هایمنوپلاستی، پردهٔ بکارت ترمیم می‌شود تا ظاهری شبیه شکل اصلی خود، قبل از مقاربت جنسی و باکرگی پیدا کند. به‌دلیل وجود اعتقادات عرفی قوی در مورد اهمیت بکارت در برخی از فرهنگ‌ها این عمل جراحی یکی از بحث‌برانگیزترین جراحی‌های زیبایی واژینال به شمار می‌ آید.
 • نهان‌سازی کلیتورال: بعضی از جراحان، عمل جراحی نهان‌سازی کلیتورال را تبلیغ می کنند. در این عمل جراحی، بافتی که به‌طور معمول، کلیتوریس را می‌پوشاند، برداشته می‌شود.
 • تقویت نقطهٔ جی: به‌عقیدهٔ بعضی از متخصصان، نقطهٔ جیِ در دیوارهٔ جلویی واژن قرار دارد. این نقطه قسمت تحریک‌پذیر و بسیار حساسی است که موجب تحریک و برانگیختگی جنسی زنان و اُرگاسم می‌ شود. در جراحی تقویت نقطهٔ جی برای افزایش لذت جنسی در دیوارهٔ جلویی واژن کلاژن تزریق می‌ گردد.

خطرات واژینوپلاستی و لابیاپلاستی

میزان رضایت یا مشکلات بلندمدت بانوان پس از جراحی‌های واژینوپلاستی و لابیاپلاستی مورد بررسی قرار نگرفته و ثبت نشده است. به‌علاوه، از آنجا که عمل زیبایی واژن مانند سایر جراحی‌ها در نشریات پزشکیِ معتبر و کارشناسی‌شده بررسی و ارزیابی نمی شود،جامعه متخصصان زنان و زایمان و جراحان آن را روشی "اثبات نشده" می دانند.

خطرهای احتمالی عمل زیبایی واژن عبارت‌اند از:

 • عفونت
 • تغییرات دائمی در احساس
 • درد پیش رونده
 • جای زخم

بهترین نصیحت برای خانمهایی که به فکر عمل زیبایی واژن هستند، این است که بدون خجالت و بی‌پرده با پزشک صحبت کنند. آنها باید احساسات و نگرانی‌های خود درباره اندام تناسلی‌شان و انتظاراتی را که از عمل زیبایی واژن دارند، بیان کنند و در مورد روش‌های غیرجراحیِ ممکن نیز نظر پزشک را جویا شوند. با انجام تمرین‌های کگل نیز می توان عضلات ضعیف و شل واژن را تقویت کرد و برانگیختگی جنسی را بهبود بخشید.مشاوره به برطرف شدن مسائل و مشکلات مربوط به عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفس جنسی کمک می کند.

سؤالاتی که باید از پزشک بپرسید

 • خطرات و عوارض کوتاه‌مدت و بلندمدت این جراحی چیست؟
 • این جراحی چه مزایایی دارد؟
 • آیا پس از جراحی، دچار کاهش احساس در واژن یا کلیتوریس خواهم شد؟
 • آیا جراحی روی توانایی در رسیدن به اُرگاسم تأثیر می‌گذارد؟
 • آیا پس از جراحی در استفاده از محصولات بهداشتیِ زنانه مانند تامپون محدودیت خواهم داشت؟
 • آیا جراحی روی بارداری و زایمان در آینده اثر خواهد گذاشت؟
 • آیا انتظاراتی که از نتایج این عمل جراحی دارم، واقع‌بینانه است؟
 • چه روش‌های دیگری به‌جز جراحی وجود دارد؟

آیا واژینوپلاستی یا لابیاپلاستی تحت پوشش بیمه هستند؟

معمولا هیچ‌یک از بیمه‌های درمانی، واژینوپلاستی، لابیاپلاستی و سایر جراحی‌های زیبایی را پوشش نمی‌دهند، زیرا این جراحی‌ها اجباری نیستند و انجام آنها از نظر پزشکی ضروری نیست. ولی برخی از عمل‌های زیبایی که واژینوپلاستی و لابیاپلاستی را هم شامل می‌شوند، اگر از نظر پزشکی الزامی تشخیص داده شوند و برای سلامت بیمار ضروری باشند مانند درمان بی‌اختیاری استرسی ادراری می‌توانند تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

مطالعه بیشتر:

تغییرات واژن با افزایش سن

ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی چقدر طول می کشد؟

درمان افتادگی رحم، علائم و تشخیص آن چگونه است؟

ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی و راهکارهای بدون هزینه

?پرسش و پاسخ های واژینوپلاستی

آیا واژینوپلاستی لذت جنسی را بیشتر می کند؟

اگرچه به دنبال واژینو پلاستی، بافت های واژن خاصیت ارتجاعی بیشتری پیدا می کنند، اما محکم شدن بافت واژن به خودی خود متضمن افزایش واکنش جنسی نیست چرا که میل، برانگیختگی و ارگاسم پاسخ های بسیار پیچیده و کاملاً شخصی هستند و به همان اندازه تحت تأثیر عوامل عاطفی، روحی و بین فردی قرار دارند. علاوه بر این، حساسیت جنسی به طور خودکار منجر به لذت بیشتر نمی شود و حتی می تواند ایجاد درد کند.

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی، جراحی پلاستیک روی لابیا یا لُبهای اطراف واژن است که به تنهایی یا همراه با واژینوپلاستی انجام می شود. جراحی را می توان روی لُب بزرگ یا لبهای بزرگتر یا بیرونی واژن و لب کوچک یا لب های کوچکتر و داخلی واژن انجام داد. لابیاپلاستی اندازه یا شکل لبها را تغییر می دهد و به طور معمول آنها را کوچکتر می کند و یا عدم تقارن بین آنها را اصلاح می نماید.

آیا واژینوپلاستی یا لابیاپلاستی تحت پوشش بیمه هستند؟

معمولا هیچ‌یک از بیمه‌های درمانی، واژینوپلاستی، لابیاپلاستی و سایر جراحی‌های زیبایی را پوشش نمی‌دهند، زیرا این جراحی‌ها اجباری نیستند و انجام آنها از نظر پزشکی ضروری نیست.

خطرهای احتمالی عمل زیبایی واژن چیست؟

خطرهای احتمالی عمل زیبایی واژن عبارت‌اند از: عفونت، تغییرات دائمی در احساس، درد پیش رونده، جای زخم

منبع: webmd