شلی واژن و چگونه عضلات واژن خود را تقویت کنیم؟

وقتی صحبت از شلی واژن می شود، افسانه ها و باورهای غلط زیادی وجود دارد. مثلاً برخی افراد معتقدند كه واژن به مرور زمان خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و شل شود. در حقیقت این درست نیست. خاصیت ارتجاعی در واژن به این معناست که بافت این ناحیه از بدن حالت کشسان دارد و بعد از رابطه جنسی یا زایمان، پس از مدت کوتاهی دوباره به حالت اولیه باز می گردد. ممکن است با افزایش سن یا بچه دار شدن بافت واژن کمی شل شود اما به طور کلی عضلات دقیقاً مانند آکاردئون یا نوار لاستیکی باز و دوباره جمع می شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا پیرامون این موضوع گفتگو کنیم.

افسانه "واژن شل" را فراموش کنید

اول از همه بدانید چیزی به نام واژن "شل" وجود ندارد. گاهی به دلیل افزایش سن و زایمان ممکن است واژن تغییر کند اما کشیدگی خود را برای همیشه از دست نمی دهد.

از گذشته همواره شلی واژن دلیلی بر تعدد روابط جنسی بانوان و مایه شرمساری آنان بود. به طوریکه از این عبارت نه برای توصیف بانویی که رابطه جنسی زیادی با شریک زندگی خود دارد، بلکه برای افرادی مورد استفاده قرار می گرفت که با بیش از یک مرد رابطه جنسی داشته است. اما امروزه به این  واقعیت پی برده ایم که فرقی نمی کند با چه کسی و هر چند وقت یکبار رابطه جنسی برقرار کنید، مهم این است که دخول باعث کشیدگی و شلی دائمی واژن نمی شود.

واژن "تنگ" لزوما خوب نیست

فراموش نکنید واژن تنگ گاهی می تواند نگرانی زمینه ای به همراه داشته باشد به خصوص اگر فرد هنگام دخول احساس ناراحتی کند.

عضلات واژن به هنگام تحریک به طور طبیعی شل می شوند. اگر تحریک اتفاق نیفتد یا فرد علاقه مند به آمیزش نبوده یا آمادگی جسمانی برای این امر نداشته باشد، واژن شل و باز نمی شود. بنابراین رابطه جنسی به دلیل سفتی عضلات واژن دردناک یا غیرممکن خواهد شد. تنگی شدید واژن نشانه مشکلی به نام واژینیسموس، اختلال فیزیکی دردناکی است که از هر 500 خانم یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلال قبل یا هنگام دخول مانند مقاربت جنسی، قرار دادن تامپون یا وارد کردن اسپکولوم در معاینه لگن بروز می کند.

اگر این علائم را دارید با پزشک متخصص مشورت کنید تا بر اساس نشانه ها، وضعیت را ارزیابی کرده و تشخیص دهد. برای واژینیسموس، معمولاً پزشک تمرینات کگل و سایر تمرینات کف لگن، درمان گشادکننده واژن یا تزریق بوتاکس برای شل کردن عضلات توصیه می کند.

واژن با گذشت زمان تغییر می کند

سن و زایمان، دو عامل اثرگذار بر قابلیت ارتجاعی واژن هستند. رابطه جنسی مکرر یا فقدان آن اثری بر میزان کشش واژن ندارند.

با گذشت زمان، زایمان و سن به طور بالقوه باعث شل شدن جزئی و طبیعی واژن می شوند. به احتمال زیاد عضلات واژن در مادرانی که بیش از یک بار زایمان طبیعی داشته اند، ضعیف خواهد شد. اما افزایش سن صرف نظر از اینکه فرد تجربه زایمان داشته است یا خیر موجب کاهش خاصیت ارتجاعی واژن می گردد.

سن

از حدود 40 سالگی با ورود به مرحله یائسگی و کاهش سطح استروژن تغییرات واژن آغاز می شود. از دست دادن استروژن به این معنی است که بافت واژن نازکتر و خشک تر شده و خاصیت اسیدی و ارتجاعی یا کشش آن کاهش می یابد. این تغییرات با رسیدن به یائسگی کامل بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

زایمان

تغییر واژن بعد از زایمان طبیعی، امری عادی است. عضلات واژن کشیده می شود تا کودک بتواند از کانال زایمان عبور کرده و از واژن خارج گردد. بعد از تولد نوزاد، ممکن است واژن کمی شل تر از حالت معمول باشد. این کاملا طبیعی است. چند روز پس از زایمان واژن دوباره تغییر شکل می دهد اما گاهی تغییرات به اندازه ای نیست که به طور کامل به وضعیت اصلی خود باز می گردد.

با چندین بار زایمان، به احتمال زیاد عضلات واژن کمی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. اما برای جلوگیری از این امر تمریناتی وجود دارد که می توانید برای تقویت عضلات کف واژن قبل، حین و بعد از بارداری آنها را انجام دهید.

چگونه عضلات واژن خود را تقویت کنیم

تمرینات لگن یک روش عالی برای تقویت عضلات کف لگن است. این عضلات بخشی از هسته مرکزی بدن هستند و از اندامهایی مانند مثانه، راست روده، روده کوچک و رحم محافظت می کنند. وقتی عضلات کف لگن  باگذشت سن یا در اثر زایمان ضعیف می شوند، ممکن است:

 • به طور غیرارادی نشت ادرار یا دفع گاز داشته باشید.
 • احساس دائمی نیاز به دفع وجود داشته باشد.
 • در ناحیه لگن احساس درد کنید.
 • هنگام رابطه جنسی درد بروز کند.

اگرچه تمرینات کف لگن می تواند به درمان بی اختیاری خفیف ادرار کمک کند، اما در افرادی که نشت شدید ادرار دارند، چندان مفید نیست. پزشک با تدوین برنامه درمانی متناسب با نیازهای فرد، می تواند به او کمک کند. 

چنانچه علاقه مند به تقویت عضلات کف لگن هستید، می توانید تمرینات زیر را امتحان کنید:

تمرینات کگل

ابتدا باید عضلات کف لگن خود را بشناسید. برای این کار، حین ادرار،  ادرار خود را نگه دارید. اگر موفق شوید، می توانید دریابید این عضلات دقیقا کجا قرار دارند.

پس از انجام این مراحل، به شیوه زیر عمل نمائید:

 • برای تمرینات خود زمان مناسبی انتخاب کنید. اکثراً حالت خوابیده به پشت را برای کگل ترجیح می دهند.
 • عضلات کف لگن را سفت کنید. 5 ثانیه در وضعیت انقباض بمانید و 5 ثانیه استراحت کنید.
 • این مرحله را حداقل 5 بار پشت سر هم تکرار کنید.

با افزایش قدرت، زمان را به 10 ثانیه افزایش دهید. در حین انجام کگل عضلات ران، شکم یا باسن را منقبض نکنید. فقط روی کف لگن خود تمرکز  داشته باشید.

انجام تمرینات کگل 3 ست هر بار  5 تا 10 تکرار در روز بهترین نتیجه را به همراه دارید. بعد از چند هفته شاهد نتیجه تمرین خواهید بود.

تمرینات تیلت لگن برای درمان شلی واژن

برای تقویت عضلات واژن و نیز درمان شلی واژن با استفاده از ورزش تیلت لگن باید:

 • بایستید به طوری که شانه ها و باسن مماس با دیوار باشد. هر دو زانو را نرم نگه دارید.
 • ناف را به سمت ستون فقرات به داخل بکشید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، پشت باید کاملا صاف و چسبیده به دیوار باشد.
 • ناف را به مدت 4 ثانیه محکم نگه دارید و سپس رها کنید.
 • این کار را در 10 تکرار و حداکثر 5 بار در روز انجام دهید

مخروط های واژینال

مخروط واژن، وسیله ای سنگین به اندازه تامپون است که با کمک آن می توان عضلات کف لگن را تقویت کرده و شلی واژن را درمان کرد. فرد باید این وسیله را در واژن خود قرار داده و آن را نگه دارد.

به این منظور:

 • سبک ترین مخروط را در واژن قرار دهید.
 • عضلات خود را منقبض کنید. مخروط را باید روزی دو بار در حدود 15 دقیقه در جای خود نگه دارید.
 • با گذشت زمان و با موفقیت بیشتر در نگه داشتن مخروط ها، وزن مخروطی را که استفاده می کنید، افزایش دهید.

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی برای درمان شلی واژن

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی یا ان ام ای اس با ارسال جریان الکتریکی از کف لگن با استفاده از یک پروب انجام شده و به تقویت عضلات واژن کمک کند. این تحریک الکتریکی باعث انقباض و شل شدن عضلات کف لگن می شود.

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی هم در منزل و هم در مطب پزشک قابل انجام است. یک جلسه معمولی حدود 20 دقیقه طول می کشد و باید هر چهار روز یک بار و به مدت چند هفته تکرار شود.

کلام آخر

به یاد داشته باشید، شلی واژن داستانی بیش نیست. افزایش سن و زایمان باعث می شود که واژن به طور طبیعی مقداری از خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد، اما این وضعیت دائمی نیست. با گذشت زمان، واژن به شکل اصلی خود باز می گردد.

اگر نگران شلی واژن هستید به پزشک مراجعه نمائید تا در مورد آنچه شما را آزار می دهد صحبت کنید. پزشک نگرانی شما را کاهش داده و در مورد مراحل بعدی راهنمایی خواهد کرد.

مطالعه بیشتر:

تغییرات واژن با افزایش سن

ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی چقدر طول می کشد؟

درمان افتادگی رحم، علائم و تشخیص آن چگونه است؟

ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی و راهکارهای بدون هزینه

?پرسش و پاسخ های شلی واژن

افزایش سن چه تاثیری روی واژن می گذارد؟

از حدود 40 سالگی با ورود به مرحله یائسگی و کاهش سطح استروژن تغییرات واژن آغاز می شود. از دست دادن استروژن به این معنی است که بافت واژن نازکتر و خشک تر شده و خاصیت اسیدی و ارتجاعی یا کشش آن کاهش می یابد. این تغییرات با رسیدن به یائسگی کامل بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

آیا زایمان کردن واقعا واژن را شل می کند؟

با چندین بار زایمان، به احتمال زیاد عضلات واژن کمی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. اما برای جلوگیری از این امر تمریناتی وجود دارد که می توانید برای تقویت عضلات کف واژن قبل، حین و بعد از بارداری آنها را انجام دهید.

عوارض شل شدن و افتادگی بیش از حد واژن چیست؟

وقتی عضلات کف لگن باگذشت سن یا در اثر زایمان ضعیف می شوند، ممکن است: به طور غیرارادی نشت ادرار یا دفع گاز داشته باشید. احساس دائمی نیاز به دفع وجود داشته باشد. در ناحیه لگن احساس درد کنید. هنگام رابطه جنسی درد بروز کند.

بهترین راه برای درمان شلی واژن چیست؟

برای تقویت عضلات واژن با استفاده از ورزش تیلت لگن باید: بایستید به طوری که شانه ها و باسن مماس با دیوار باشد. هر دو زانو را نرم نگه دارید. ناف را به سمت ستون فقرات به داخل بکشید. هنگامی که این کار را انجام می دهید، پشت باید کاملا صاف و چسبیده به دیوار باشد. ناف را به مدت 4 ثانیه محکم نگه دارید و سپس رها کنید. این کار را در 10 تکرار و حداکثر 5 بار در روز انجام دهید

منبع: healthline