خوردن میوه عناب بارداری، عناب خشک در بارداری بهتره یا تازه؟

مادران باردار برای کمک به رشد جنین گزینه های سالم زیادی دارد. میوه ها، سبزیجات و شیر و لبنیات در دوران بارداری به یک ضرورت غذایی تبدیل می شوند. میوه های زیادی وجود دارد که می توانید در بارداری مصرف کنید اما بسیاری از مادران به خوردن عناب در بارداری چندان خوشبین نیستند. بسیاری از خانم ها می پرسند که آیا می توانند میوه عناب را در دوران بارداری بخورند و آیا خوردن عناب بارداری برای جنین بی خطر است. باید بگوییم در یک کلام نیازی به نگرانی نیست زیرا این میوه اگر به مقدار مناسب مصرف شود، بی خطر خواهد بود. در ادامه این متن همه چیز را در مورد خوردن عناب بارداری، فواید و عوارض آن برای شما شرح خواهیم داد.

ارزش غذایی خوردن عناب بارداری

حدود 28 گرم میوه عناب حاوی مواد مغذی است که در جدول زیر توضیح داده شده:

مقدار

مواد مغذی

0.1 گرم

چربی

0.3 گرم

پروتئین

5.7 گرم

کربوهیدرات

19.03 میلی گرم

ویتامین C

3.6 میکروگرم

ویتامین A

0.3 میلی گرم

نیاسین

22 گرم

آب

0.02 میلی گرم

زینک

0.8 میلی گرم

سدیم

70 میلی گرم

پتاسیم

6.4 میلی گرم

فسفر

2.8 میلی گرم

منیزیم

0.1 میلی گرم

آهن

5.9 میلی گرم

کلسیم

 

خوردن عناب در بارداری چه فوایدی دارد؟

فواید سلامتی خوردن عناب بارداری امروزه بسیار مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.مصرف عناب می تواند فواید سلامتی زیادی را برای مادر باردار فراهم کند. برخی از این موارد برای جنین نیز مفید.

فواید خوردن عناب در بارداری شامل:

• کمک به رشد موها، با خوردن عناب در بارداری رشد مو افزایش یافته و نرمتر و ضخیم تر می شود.

• با خوردن عناب می توانید هر گونه خشکی پوست یا اگزما به طور موثر مقابله کنید.

• مصرف منظم عناب در مبارزه با ویروس ها و سایر عفونت ها بسیار کمک کننده است.

• خوردن عناب در بارداری همچنین به محافظت از سلولهای مغز در برابر آسیب کمک می کند.

نحوه مصرف میوه عناب در دوران بارداری

میوه عناب را می توان به صورت تازه در بارداری مصرف کرد. با این حال، قبل از مصرف آن در دوران بارداری، باید پوشش خارجی آن را جدا کنید زیرا پوست میوه به راحتی قابل هضم نیست و در صورت مصرف برای برخی افراد مشکلات گوارشی ایجاد می کند. بنابراین در دوران بارداری برداشتن پوست میوه بیشتر توصیه می شود. اما اگر با خوردن پوست عناب مشکلی ندارید باید بگوییم پوست آن نیز از نظر مواد مغذی غنی است.

چه مقدار عناب در بارداری بخوریم؟

خوردن میوه عناب در دوران بارداری می تواند برای یک زن باردار بسیار مفید باشد، با این حال نباید زیاد مصرف شود. خوردن بیش از 20-25 عناب در یک روز می تواند سیستم گوارش بدن شما را تحت تأثیر قرار داده و منجر به یبوست شود که در صورت بلعیدن پوست میوه نیز مشکل یبوست بدتر و شدیدتر خواهد شد. بعلاوه خوردن بیش از حد عناب در بارداری می تواند سبب نفخ و دلدرد شود.

خوردن عناب تازه بهتر است یا خشک شده؟

زنان باردار باید بسیار احتیاط کنند و بهتر است که عناب تازه بخورند. میوه عناب به راحتی پوسیده می شود، اگر یک مدت طولانی در معرض هوا و میکروب ها قرار بگیرند، به راحتی ارگانیسم های بیماری زا بر روی سطح آن رشد می کنند. روند خشک شدن منجر به تشکیل اسیدها و مواد مختلف مانند متانول می شود. مصرف عناب خشک که مدت زیادی نگه داری شده می تواند عوارض خفیف مانند سرگیجه و عدم تعادل گرفته تا واکنش های شدیدتر را ایجاد کند.

آیا مصرف بیش از حد میوه عناب در دوران بارداری عوارض جانبی دارد؟

در صورت تازه بودن میوه و مصرف مقادیر متوسط، هیچ عارضه جانبی خاصی ندارد. اما در صورت مصرف بیش از حد، می تواند برای بدن مضر باشد.

آهن، فسفر و کلسیم مواد معدنی ضروری برای رشد بدن و همچنین رشد جنین هستند. اما اگر سطح آنها در اثر مصرف زیاد میوه های همچون عناب در بارداری و ... بیش از حد طبیعی افزایش یابد، می تواند عوارض جانبی آزار دهنده ای از بی خوابی گرفته تا انقباضات عضلات مکرر و حتی افزایش فشار خون مادر را ایجاد کند. بعلاوه بافت میوه عناب بارداری خود می تواند باعث یبوست در بسیاری از زنان شود. در برخی از موارد، بی حالی شدید بعد از خوردن زیاد عناب در بارداری گزارش شده است بنابراین در مصرف آن تعادل را رعایت کنید.

مطالعه بیشتر:

خواص ریواس در بارداری و عوارض ریواس در بارداری چیست؟

فواید سنجد در بارداری وآیا خوردن سنجد در بارداری بی خطر است؟

از چند ماهگی به نوزاد سنجد بدهیم و آیا دادن سنجد بی خطر است؟

خواص سپستان در بارداری وآیا مصرف سپستان در بارداری ایمن است؟

?پرسش و پاسخ های عناب بارداری

خوردن عناب در بارداری چه فوایدی دارد؟

کمک به رشد موها، با خوردن عناب در بارداری رشد مو افزایش یافته و نرمتر و ضخیم تر می شود. • با خوردن عناب می توانید هرگونه خشکی پوست یا اگزما به طور موثر مقابله کنید. • مصرف منظم عناب در مبارزه با ویروس ها و سایر عفونت ها بسیار کمک کننده است.

چه مقدار عناب در بارداری بخوریم؟

خوردن میوه عناب در دوران بارداری می تواند برای یک زن باردار بسیار مفید باشد، با این حال نباید زیاد مصرف شود. خوردن بیش از 20-25 عناب در یک روز می تواند سیستم گوارش بدن شما را از تحت تأثیر قرار داده و منجر به یبوست شود.

آیا مصرف بیش از حد میوه عناب در دوران بارداری عوارض جانبی دارد؟

در صورت تازه بودن میوه و مصرف مقادیر متوسط، هیچ عارضه جانبی خاصی ندارد. اما در صورت مصرف بیش از حد، می تواند برای بدن مضر باشد.

خوردن عناب تازه بهتر است یا خشک شده؟

زنان باردار باید بسیار احتیاط کنند و بهتر است که عناب تازه بخورند. میوه عناب به راحتی پوسیده می شود، اگر یک مدت طولانی در معرض هوا و میکروب ها قرار بگیرند، به راحتی ارگانیسم های بیماری زا بر روی سطح آن رشد می کنند. روند خشک شدن منجر به تشکیل اسیدها و مواد مختلف مانند متانول می شود. مصرف عناب خشک که مدت زیادی نگه داری شده می تواند عوارض خفیف مانند سرگیجه و عدم تعادل گرفته تا واکنش های شدید تر را ایجاد کند.

منبع: parenting.firstcry