مشکلات پس از زایمان

اگر در اواخر دوران بارداری هستید و درد ناشی از فشار جنین بر شکم و لگن، شما را بسیار خسته کرده، احتمالا فکر می کنید که بعد از زایمان این دردها تمام خواهد شد. بله بعد از به دنیا آمدن نوزاد دیگر با عارضه های بارداری درگیر نیستید اما مشکلات پس از زایمان موارد جدیدی هستند که با آنها روبرو می شوید. هر چند حس زیبای در آغوش کشیدن نوزاد سبب می شود تعداد زیادی از مشکلات پس از زایمان را فراموش کرده و به راحتی با آنها کنار بیایید. با کسب اطلاعات کافی در مورد مشکلات پس از زایمان می توان به راحتی آنها را حل  کرد.

مشکلات پس از زایمان

بعد از به دنیا آمدن فرشته کوچکتان با مواردی روبرو می شوید، در مورد مشکلات پس از زایمان خوب است بدانید که چه مواردی طبیعی و چه مواردی غیرطبیعی است و نیاز دارد که به متخصص مراجعه کنید.

1. بی اختیاری ادرار پس از زایمان

در حقیقت کمی بیشتر از آنچه که تصور می کردید، بی اختیاری ادرار پس از زایمان بسیار شایع است. اگر به نظر می رسد هر وقت سرفه می کنید، می خندید یا عطسه می کنید، دچار بی اختیاری ادرار می شوید، شما تنها نیستید.

اگرچه این کاملا طبیعی است، اما مادران تازه زایمان کرده بسیاری هستند که فکر می کنند آنها تنها کسی هستند که دچار این مشکل شده اند و تا ابد باید با این مشکل دست و پنجه نرم کنند.

اما در واقع کارهای زیادی می توانید انجام دهید تا این مشکل را برطرف کنید. می بینید که بی اختیاری پس از زایمان ریشه در مسائل مربوط به کف لگن دارد. با یک متخصص طب فیزیکی کف لگن مشورت کنید. بسیاری از زنان در دهه 50 و 60 زندگی خود با مشکلات بی اختیاری روبرو می شوند که می توان همه آنها را در کف لگن ضعیف شده پس از زایمان یافت. یک برنامه تناسب اندام و تقویت بعد از زایمان را شروع کنید. اگر دقیقا نمی دانید که باید چه کارهایی انجام دهید می توانید از برنامه های آنلاین کمک بگیرید.

اساسا، هر برنامه ورزشی که برای زنان پس از زایمان در نظر گرفته شود، تمرینات کف لگن را خواهد داشت. برنامه هایی که با دقت طراحی شده اند می توانند بلافاصله پس از زایمان مورد استفاده قرار گیرند زیرا با تقویت مجدد آرام و آرام آغاز می شوند. از یک برنامه تناسب اندام و تغذیه بارداری و بعد از زایمان استفاده کنید. این کار برای از نو ساختن و تقویت عضلات لگن شما کمک بسیاری خواهد کرد.

2. موانع شیردهی

شیردهی و موضوعات پس از زایمان برای بسیاری از مادران دست به دست هم می دهند. چالش ها و موانعی که بسیاری از افراد در روزهای ابتدایی و هفته های اول شیردهی با آن روبرو هستند می توانند واقعا تجربه وحشتناک پس از زایمان را شکل دهند. یادگیری نحوه اصولی و درست شیردهی در اولین تجربه بسیار سخت به نظر خواهد رسید. می توانید از پرستارهای بیمارستان کمک گرفته و یا به جمع مادران تازه زایمان کرده در فضای مجازی بپیوندید تا تجارب ارزشمندی را به دست بیاورید. کلاس های آنلاین آموزش شیردهی نیز در دسترس هستند. با شرکت در این کلاس ها اضطراب و استرس شما تا حدود زیادی کاهش می یابد.

3. اضطراب پس از زایمان

اگر نمی دانید اضطراب پس از زایمان امری مهم است، صادقانه اعتراف کنید. قطعا نکاتی راجع به افسردگی پس از زایمان شنیده اید. پس از زایمان این افسردگی ممکن است به دلیل چالش های مراقبت از نوزاد به حاشیه رانده شود. اما بسیاری از زنانی که اضطراب واقعی پس از زایمان دارند مقیاس های افسردگی را نیز خواهند داشت. این یک تشخیص ترسناک و دلهره آور است.

بهتر است برای این مورد هر چه زودتر غربالگری شوید. علائم اضطراب در دوران بارداری یا پس از زایمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• نگرانی مداوم

• احساس اینکه قرار است اتفاق بدی رخ دهد.

• افکار پریشان

• اختلالات خواب و اشتها

• عدم احساس راحتی

• علائم جسمی مانند سرگیجه

• گرگرفتگی و حالت تهوع

اگر به نظر می رسد این علائم را دارید، لطفا به دنبال کمک باشید! به عنوان اولین قدم در روند درمان خود، با یک مشاور، شریک زندگی خود، یک دوست یا یکی دیگر از اعضای خانواده صحبت کنید. به یاد داشته باشید که اغلب اوقات این سخت ترین مرحله است.

4. مراقبت و خواب نوزاد

می توانیم بگوییم که این به صراحت به علائم پس از زایمان مربوط نیست، اما چالش های مراقبت از نوزاد و خواب می تواند منجر به یک مادر پریشان، خسته و پرتنش شود و این علائم واقعی است.

هیچ پاسخ جادویی یا راهنمایی برای هر چالش با نوزاد شما وجود ندارد، اما منابع پشتیبانی و منابع وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بسیاری از چالش ها را از بین ببرد.

در مورد مشکلات پس از زایمان، بهتر است با یک گروه مادران تازه زایمان کرده ارتباط برقرار کنید. امروزه بسیاری از بیمارستان ها، متخصصان اطفال یا مراکز اجتماعی میزبان این گروه ها هستند و حتی ممکن است مجازی باشند! هیچ چیزی مانند پیوند و یادگیری نکات و مشاوره از مادران دیگر وجود ندارد که بتواند واقعا در این زمان با شما همدردی کنند.

مطالعه بیشتر:

نشانه های خطر بعد از زایمان چیست؟

مراقبتهای بعد از زایمان طبیعی ، مراقبت جسمی مادر

ضعف بعد از زایمان و راهکارهای مقابله و درمان آن چیست؟

زایمان طبیعی سخت ودلایل مشکلات کانال تولد درزایمان طبیعی سخت

?پرسش و پاسخ های مشکلات پس از زایمان

آیا بی اختیاری ادرار بعد از زایمان طبیعی است؟

این مشکل کاملا طبیعی است، اما مادران تازه زایمان کرده بسیاری هستند که فکر می کنند آنها تنها کسی هستند که دچار این مشکل شده اند و تا ابد باید با این مشکل دست و پنجه نرم کنند.

زایمان کردم و نمی تونم به نوزاد شیر بدم، چیکار کنم؟

یادگیری نحوه اصولی و درست شیردهی در اولین تجربه بسیار سخت به نظر خواهد رسید. می توانید از پرستارهای بیمارستان کمک گرفته و یا به جمع مادران تازه زایمان کرده در فضای مجازی بپیوندید تا تجارب ارزشمندی را به دست بیاورید. کلاس های آنلاین آموزش شیردهی نیز در دسترس هستند. با شرکت در این کلاس ها اضطراب و استرس شما تا حدود زیادی کاهش می یابد.

علائم اضطراب بعد از زایمان چیست؟

• نگرانی مداوم • احساس اینکه قرار است اتفاق بدی رخ دهد. • افکار پریشان • اختلالات خواب و اشتها • عدم احساس راحتی • علائم جسمی مانند سرگیجه • گرگرفتگی و حالت تهوع

دچار افسردگی و اضطراب بعد از زایمان شدم، چیکار کنم؟

اگر به نظر می رسد علائم اضطراب بعد از زایمان را دارید، لطفا به دنبال کمک باشید! به عنوان اولین قدم در روند درمان خود، با یک مشاور، شریک زندگی خود، یک دوست یا یکی دیگر از اعضای خانواده صحبت کنید. به یاد داشته باشید که اغلب اوقات این سخت ترین مرحله است.

منبع: tommys