نشانه های خطر بعد از زایمان چیست؟

با وجود تمام هیجان و تمرکزی که بر روی بارداری و نوزاد جدید داریم، مؤلفه های بهبودی جسمی و عاطفی پس از زایمان، غافلگیر کننده هستند. خستگی، درد، سردرد، تب، خونریزی و سایر دردهایی که پس از زایمان و نه ماه رشد کودک ایجاد می شود، گاهی می تواند گیج کننده یا حتی هشدار دهنده باشند. با این وجود، تغییرات بزرگ و برخی ناراحتی ها در زمان نقاهت و بهبودی برای مادر طبیعی است. در ادامه این مقاله قصد داریم نشانه های خطر بعد از زایمان را برای شما شرح دهیم.

نشانه های خطر بعد از زایمان

زایمان آسیب زیادی به بدن وارد می کند. ممکن است روزها و هفته های پس از زایمان، شرایط مختلفی را تجربه کنید.

معمولاً در مورد طبیعی بودن یا نبودن یک علامت در شش هفته اول پس از زایمان که بدن خود را با شرایط جدید وفق می دهد، سوال می شود. به عنوان یک مادر جدید، اولین انگیزه شما این است که خود را فدای فرزند کنید اما مراقبت از خود نیز بسیار حیاتی است. برای شروع به ندای بدنتان گوش دهید و بدانید چه موقع باید به پزشک مراجعه کرد.

نشانه های خطر بعد از زایمان چیست؟

برخی از صداهای بدنتان را نباید نادیده بگیرید. اگر این علائم را دارید، حواستان را جمع کنید:

• مشکلات مثانه

• بدن درد

• مشکلات روده

• سینه پستان

یبوست و بواسیر

• گرفتگی عضلات

• خستگی

• نوسانات خلقی

• درد به خصوص در پرینه، پشت، گردن، شانه ها

• مشکلات استخوان لگن، استخوان های شرمگاه یا استخوان دنبالچه

خونریزی پس از زایمان

• درد در ناحیه واژن

در عین حال که بیشتر مشکلات پس از زایمان مانند دردها و ناراحتی ها، جزئی هستند و بسیاری از مادران آن را تجربه کرده اند و انتظار بروز آنها نیز می رود، اما برخی از نگرانی ها نیاز به مراقبت پزشکی دارند. بدانید تجربه پس از زایمان، برای هر کسی منحصر به فرد است و به مشخصات بارداری، درد زایمان و روش زایمان، سابقه پزشکی و سایر عوامل بستگی دارد. شما می توانید نگرانی های خود را با پزشک در میان بگذارید.

موارد اضطراری پس از زایمان

در حالی که بیشتر علائم پس از زایمان در میان افراد مشترک و رایج هستند، در صورت بروز برخی از نشانه ها باید به پزشک مراجعه کرد. علائم و نشانه هایی که نیاز به توجه فوری دارند عبارتند از: درد قفسه سینه، سرفه یا تنگی نفس، تشنج، فکر آسیب رساندن به خود یا کودک، درد شدید در قسمت تحتانی شکم، تورم و حساسیت به لمس در پاها.

نشانه های خطر بعد از زایمان: تب پس از زایمان و سایر علائم عفونت

گاهی ممکن است عفونت در دوره پس از زایمان رخ دهد. گرچه تب یا عفونت معمولاً اضطراری نیست، اما در صورت مشاهده علائم و نشانه های زیر فوراً با پزشک تماس بگیرید:

تاری دید، سردرد یا سرگیجه که ممکن است نشانه فشار خون بالا یا پره اکلامپسی پس از زایمان باشد.

• لرز یا تب بالای 38 درجه که می تواند دلیل بر آندومتریت، التهاب در پوشش رحم ناشی از عفونت یا سایر عفونت ها باشد.

• درد ناحیه وریدی که درد یا تورم بیش از حد ممکن است عفونت را نشان دهد.

• پرینه دردناک که بروز درد و خارش به دلیل کشیدگی یا پارگی هنگام زایمان تا حدودی مورد انتظار است اما اگر به مدت طولانی ادامه یابد نشانه عفونت است.

• سینه های دردناک که اغلب مادران با تجمع شیر در پستان های خود تجربه می کنند اما اگر دردی با علائم شبیه آنفولانزا مانند تب دارید و یا رگه های قرمز در قسمت های مختلف پستانها مشاهده می شود، می تواند نشانه ماستیت یا عفونت بافت پستان باشد.

سایر نشانه های خطر بعد از زایمان

در دوران نقاهت پس از زایمان، مراقب موارد زیر نیز باشید:

• سرفه یا کوتاهی نفس

• مشکل در ادرار کردن: اگر بعد از چند روز همچنان هنگام ادرار درد دارید، ممکن است نشانه عفونت ادراری باشد.

• ترشح: ترشحات بدبو از واژن و هرگونه ترشح ناگهانی از برش پرینه در زایمان طبیعی یا برش سزارین ، نشانه عفونت است.

• خونریزی شدید: اگر هر 1 تا 2 ساعت یک بار ناگزیر به تعویض نوار بهداشتی هستید و هنگام خونریزی دفع لخته دارید یا ندارید، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

• احساس کلافگی: بیشتر مادران تا حدی تغییرات خلق و خو را احساس می کنند به طوری که لحظه ای شاد و لحظه دیگر اندوهگین هستند. اما گریه، ناامیدی، عصبانیت بیش از حد یا احساس خستگی مفرط و یا عدم توانایی در مراقبت از خود یا نوزاد می تواند نشانه افسردگی پس از زایمان باشد.

• درد در قفسه سینه، ساق پا یا کف پا: هر دردی در خارج از ناحیه شکم می تواند نشانه لخته شدن خون مانند ترومبوز ورید عمقی باشد.

• درد مداوم شکم: وقتی رحم جمع می شود تا به اندازه قبل از بارداری برسد، سایر اعضای بدن نیز به جای اصلی خود باز می گردند و درد ایجاد می شود.

• کوتاهی تنفس: مشکلات تنفسی با درد قفسه سینه یا بدون آن، می تواند علامت آمبولی ریه باشد که در اثر لخته شدن خون در اندام های بدن ایجاد می شود. علائم دیگر شامل سرفه خون، سرگیجه و احساس ضعف است.

• استفراغ: نوسان هورمون های بعد از بارداری ممکن است باعث احساس تهوع صبحگاهی در برخی از خانم ها شود. استفراغ می تواند نشانه ای از عفونت باشد. اگر نمی توانید غذا را در معده نگه دارید، شاید مشکل از کم آبی باشد، پس با پزشک خود مشورت کنید.

معاینات پس از زایمان

در گذشته، لازم بود مادر طی شش هفته اول پس از زایمان فقط یکبار به پزشک مراجعه کند، اما اکنون مطابق نظر کارشناسان مادر باید در 3 هفته اول به پزشک مراجعه کرده و سپس در هفته 12 یک معاینه جامع انجام دهد.

کلام آخر

ناراحتی های پس از زایمان طبیعی هستند، اما آگاهی از نشانه های خطر بعد از زایمان می تواند به شما کمک کند. بهبودی پس از زایمان به خصوص وقتی همزمان مشغول مراقبت از نوزاد هستید، به طور معمول چندین هفته یا ماه طول می کشد. به خودتان فرصت بدهید و از خود مراقبت کنید تا بهبودی کامل را به دست آورید و به حالت طبیعی بازگردید، در صورت داشتن هر گونه سوال یا نگرانی حتما با پزشک تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر:

علت ورم پس از زایمان چیست و چگونه کاهش می یابد؟

آیا خونریزی بعد از 40 روز زایمان طبیعی جای نگرانی دارد؟

کم خونی بعد از زایمان علل و علایم و درمان‌ آن چگونه است؟

باقی ماندن جفت در رحم چه علائمی دارد و چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

?پرسش و پاسخ های نشانه های خطر بعد از زایمان

خونریزی بعد از زایمان تا چه حد طبیعی است؟

اگر هر 1 تا 2 ساعت یک بار ناگزیر به تعویض نوار بهداشتی هستید و هنگام خونریزی دفع لخته دارید یا ندارید، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

آیا احساس خستگی و کلافگی بعد از زایمان طبیعی است؟

بیشتر مادران تا حدی تغییرات خلق و خو را احساس می کنند به طوری که لحظه ای شاد و لحظه دیگر اندوهگین هستند. اما گریه، ناامیدی، عصبانیت بیش از حد یا احساس خستگی مفرط و یا عدم توانایی در مراقبت از خود یا نوزاد می تواند نشانه افسردگی پس از زایمان باشد.

آیا تنگی نفس بعد از زایمان طبیعی است؟

خیر طبیعی نیست. مشکلات تنفسی با درد قفسه سینه یا بدون آن، می تواند علامت آمبولی ریه باشد که در اثر لخته شدن خون در اندام های بدن ایجاد می شود. علائم دیگر شامل سرفه خون، سرگیجه و احساس ضعف است.

آیا تهوع و استفراغ بعد از زایمان طبیعی است؟

خیر. نوسان هورمون های بعد از بارداری ممکن است باعث احساس تهوع صبحگاهی در برخی از خانم ها شود. استفراغ می تواند نشانه ای از عفونت باشد. اگر نمی توانید غذا را در معده نگه دارید، شاید مشکل از کم آبی باشد، پس با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: verywellfamily