ضعف بعد از زایمان و راهکارهای مقابله و درمان آن چیست؟

زمانی‌که برای اولین بار نوزاد خود را در آغوش می‌گیرید، از فرط خوشی از خود بی‌خود می‌شوید. به دنیا آوردن یک نوزاد اصلا کار راحتی نیست و پس از زایمان زندگی مادر به طورکلی تغییر می‌کند به همین سبب بیشتر مادران ضعف بعد از زایمان را تجربه می کنند. این دوران یکی از خاطره‌انگیزترین و پرچالش‌ترین دوران زندگی مادر است در آن خستگی و لذت بی‌پایان مادر شدن در کنار هم قرار می‌گیرد و تنها آرزو آینده‌ای زیبا برای فرزند است. هرچند بعد از زایمان احساس خستگی و ضعف شدیدی خواهید کرد. علت این ضعف و خستگی را پیدا کنید و بدانید چه کاری می‌توانید برای مقابله با آن انجام دهید.

آیا ضعف بعد از زایمان طبیعی است؟

احساس خستگی و ضعف بعد از زایمان طبیعی است. یک بانو در دوران بارداری تغییرات زیادی را در بدن خود تجربه می‌کند. کار اعجاب‌انگیز حمل، رشد و به دنیا آوردن یک موجود زنده به این دنیا کار ساده‌ای نیست. هنگامی که دلبند خود را به دنیا می‌آورید، خواب به یکی از آرزوهای دست نیافتنی تبدیل می‌شود. سطح خستگی شما کاملا به میزان خواب شما و کارهایی که انجام می‌دهید، بستگی دارد. بعضی از مادران ممکن است ماه‌ها خسته باشند ولی برخی ممکن است با گذشت چند هفته از زایمان روبراه شوند.

 علت های ضعف بدن بعد از زایمان

در اینجا به عواملی که باعث خستگی پس از زایمان می‌شوند، اشاره می‌کنیم:

  • در برخی از مادران ممکن است پرکاری غده تیروئید عامل خستگی بعد از تولد نوزاد باشد. اگر دچار پرکاری غده تیروئید هستید باید به پزشک مراجعه کنید. درکنار آن باید رژیم غذایی و سبک زندگی سالمی داشته باشید.
  • گاهی اوقات ممکن است زایمان ساعت‌ها طول بکشد و انرژی و فشاری که مادر برای بیرون راندن نوزاد صرف می‌کند کاملا باعث خستگی او می‌شود. علاوه‌ بر این داروهایی که برای تسکین درد استفاده می‌کنید ممکن است باعث خستگی شما پس از زایمان شود.
  • شیر دادن از سینه نیز باعث می‌شود احساس خستگی و کوفتگی کنید. از آنجایی‌که نوزاد از مواد مغذی بدن شما تغذیه می‌کند باید برای تامین انرژی و احتیاجات نوزاد، بیشتر از قبل غذا بخورید. اگر رژیم غذایی مناسب و متعادلی نداشته باشید ممکن است احساس ضعف و خستگی کنید.
  • از دست دادن خون در هنگام زایمان باعث کم‌خونی می‌شود؛ که ممکن است مادر در این شرایط احساس خستگی و کوفتگی کند.
  • افسردگی پس از زایمان در بین مادران شایع است و خستگی یکی از علائم آن است. از این رو اگر مادری احساس خستگی کند ممکن است به افسردگی پس از زایمان دچار شده باشد.
  • از آنجا‌که باید نوزاد را هر ۲ تا ۳ ساعت یک‌بار شیر دهید ممکن است خواب شما بهم بریزد و احساس خستگی و بی‌حالی کنید.

سوالات متداول در رابطه با ضعف بعد از زایمان

در زیر به سوالات متداولی که در مورد خستگی پس از زایمان پرسیده می‌شود پاسخ داده‌ایم:

  • سندرم خستگی مزمن پس از زایمان چیست؟

اختلالی است که باعث می‌شود بدون داشتن دلیل پزشکی احساس خستگی کنید که با استراحت برطرف نمی‌شود. به این اختلال میالژیک انسفالومیالیتیز (ME) یا همان خستگی مزمن پس از زایمان نیز می‌گویند.

  • چه عاملی باعث ناخوشی پس از کارسخت (PEM) می‌شود؟

هنگامی‌‌که کار سخت ذهنی یا فیزیکی باعث وخامت سندرم خستگی مزمن می‌شود، با عنوان ناخوشی پس از کار سخت شناخته می‌شود. گفته می‌شود با درست ورزش کردن می‌توان کمی از این عارضه رهایی پیدا کرد.

  • چه عاملی باعث ایجاد خستگی آدرنال پس از بارداری است؟

با جدا شدن جفت از بدن سطح هورمون پروژسترون به ناگهان کم می‌شود، ولی سطح هورمون استروژن همچنان بالا می‌‌ماند و باعث نامتعادل شدن هورمون‌ها می‌شود. غدد فوق کلیوی تحت تاثیر این اتفاق، عامل ایجاد خستگی پس از زایمان است.

 مادر بودن سخت‌ترین و در عین حال دلپذیرترین کار ممکن در تمام دنیا است. اما به نظر می‌رسد پس از زایمان، نگهداری از نوزاد، رسیدگی به خود و خانه شما را خسته و مضطرب می‌کند و ضعف بعد از زایمان عارض می شود. ما اطمینان داریم در این مساله به راحتی بهبود خواهید یافت. کارهای لازم برای درمان ضعف بعد از زایمان را انجام دهید، از خودتان به خوبی مراقبت کنید تا به زودی مانند قبل سلامتی و شادی خود را بدست آورید.

بیشتر بدانید:

1- علت بی حالی و خستگی شدید در دوران بارداری

2- راههای از بین بردن افسردگی پس از زایمان چیست؟

3- علت خستگی شدید در سه ماهه اول بارداری چیست؟

4- درمان بی حالی و خستگی در دوران بارداری و علت خستگی چیست؟

منبع: parenting.firstcry