قاعدگی منظم چند روز است؟ محاسبه فاصله بین دو قاعدگی

یک چرخه قاعدگی، به طور متوسط در حدود 28 روز است. این بدان معنا است که بین اولین روز قاعدگی شما در یک ماه تا اولین روز قاعدگی بعدی شما، حدود 28 روز فاصله وجود دارد. هر چند چرخه قاعدگی همه افراد، 28 روزه نیست. ممکن است متوجه شوید که قاعدگی های شما معمولاً هر 21 تا 35 روز اتفاق می افتد. دوره هایی که به هم نزدیکتر یا دورتر هستند، همیشه باعث نگرانی نمی شوند. در ادامه این متن برای شما شرح می دهیم که دوره های شما چند روزه باشند طبیعی تلقی می شوند؟

محاسبه فاصله بین دو قاعدگی چه اهمیتی دارد؟

محاسبه فاصله بین دو قاعدگی و ردیابی الگوهای قاعدگی، ممکن است به شما در درک بهتر چرخه کلی شما و همچنین نشان دادن علائم خطری که در صورت وجود آن ها، باید با پزشک مشورت کنید، کمک کند.

طول دوره و روزهای خونریزی قاعدگی متفاوت است و ممکن است بین دو تا هفت روز طول بکشد. جریان خون به طور کلی در روزهای اول قاعدگی سنگین تر است و ممکن است در روزهای پایانی خفیف تر شده و یا لکه بینی برسد.

اگر پریودهای من زودتر از هر 21 روز تکرار شود، چطور؟

شرایط بسیاری وجود دارد که در آن قاعدگی شما زودتر از هر 21 روز یک بار رخ می دهد. به عنوان مثال، افراد در حوالی دوران یائسگی ممکن است چرخه های کوتاه تر و نامنظم تری را تا رسیدن به یائسگی تجربه کنند.

عوامل دیگری که می توانند طول سیکل های شما را کوتاه کنند، عبارتند از:

• استرس،

• بیماری های موقتی، مانند آنفولانزا،

• تغییرات وزن قابل توجه،

• مصرف قرص های جلوگیری از بارداری هورمونی،

• فیبروئید رحمی،

• رخ ندادن تخمک گذاری (عدم تخمک گذاری

در اغلب موارد، چرخه شما به خودی خود به حالت اولیه بر می گردد. اما اگر با گذشت زمان، مشکل کوتاه بودن فواصل چرخه های قاعدگی تداوم داشت (تجربه بیش از یک پریود در یک ماه)، پس از شش هفته بی نظمی به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند علت بی نظمی شما را شناسایی کند و در مورد مراحل بعدی و درمان های لازم تصمیم بگیرد.

اگر پریودهای من بیشتر از هر 35 روز فاصله داشته باشند، یعنی چه؟

قاعدگی بیشتر بانوان، بین سنین 9 تا 15 سالگی شروع می شود. افراد معمولی حداقل چهار دوره پریود را در اولین سال قاعدگی خود تجربه می کنند. این تعداد به تدریج با گذشت زمان افزایش می یابد، تا جایی که به طور متوسط یک فرد بالغ حداقل 9 دوره پریود را در سال تجربه می کند. این بدان معناست که برخی از دوره ها به طور طبیعی ممکن است با فاصله بیش از 35 روز رخ دهند.

تأخیر در پریود، گاهی اوقات ممکن است به دلایل زیر ایجاد شود:

• استرس،

• ورزش شدید و سنگین،

• تغییرات وزن قابل توجه،

• مصرف قرص های جلوگیری از بارداری هورمونی،

• یائسگی،

تأخیر مزمن ممکن است ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد. به عنوان مثال، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که می تواند باعث بروز موارد زیر شود:

• پریودهای نامنظم،

• رشد موهای زائد روی بدن،

• افزایش وزن غیرمنتظره،

نارسایی زودرس تخمدان مشکل دیگری است که ممکن است در بانوان زیر 40 سال، قاعدگی نامنظم یا گاه به گاه ایجاد کند. بارداری یک احتمال دیگر است. اگر از نظر جنسی فعال هستید، انجام آزمایش بارداری ایده خوبی است.

اگر مشکوک به بارداری هستید یا علت زمینه ای دیگری مقصر شرایط ایجاد شده است، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک می تواند علائم شما را ارزیابی کرده و در مورد مراحل بعدی به شما اقدامات لازم را توصیه کند.

قاعدگی من، در کجای چرخه کلی ماهیانه قرار می گیرد؟

قاعدگی در حقیقت اولین روز شروع خونریزی شما (نه لکه بینی) و اولین روز چرخه ماهیانه شما است.

در این مرحله، مخاط رحم شما در طی سه تا هفت روز از طریق واژن خارج می شود. جریان قاعدگی شما شامل خون، بافت رحم و مخاط دهانه رحم است.

فاز فولیکولی: مرحله یا فاز فولیکولار با قاعدگی شروع می شود و قبل از خروج تخمک از تخمدان ها یعنی تخمک گذاری، به پایان می رسد. در این مدت، مغز شما سیگنال هایی برای تولید هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH)، را به بدن شما ارسال می کند. تخمدان های شما بین 5 تا 20 فولیکول تولید می کنند که حاوی تخمک های نارس هستند.

تخمک گذاری: تخمک گذاری معمولاً بین روزهای 10 تا 14 چرخه ماهیانه شما رخ می دهد. افزایش استروژن بدن شما را وادار به تولید هورمون لوتئینیزه (LH) می کند. این اتفاق باعث آزاد شدن یک تخمک بالغ برای لقاح احتمالی می شود. این تخمک در لوله فالوپ شما آزاد می شود. حدود 24 ساعت در آنجا می ماند و اگر در طی این مدت بارور نشود، با جریان قاعدگی شما دفع و از بدن خارج می شود.

فاز لوتئال: مرحله لوتئال بعد از تخمک گذاری شروع می شود و با اولین روز قاعدگی شما پایان می یابد. به گفته منابع معتبر فاز لوتئال، تقریبا در حدود 12 تا 15 روز طول می کشد.

در این مدت، بدن شما هورمون پروژسترون را تولید می کند. این امر باعث ضخیم شدن پوشش رحم شما و آماده سازی آن برای لانه گزینی و بارداری می شود.اگر بارداری رخ ندهد، سطح هورمون پروژسترون شما کاهش می یابد. این افت هورمون باعث می شود که لایه داخلی رحم شما ریخته شده و خونریزی رخ دهد که نشانه روز اول چرخه قاعدگی جدید شما است.

چگونه می توان دوره قاعدگی خود را پیگیری کرد؟

ردیابی دوره شما می تواند به سادگی یادداشت کردن زمان شروع و پایان جریان قاعدگی در تقویم باشد.

اگر با بی نظمی روبرو هستید، ممکن است ضبط و یادداشت موارد زیر نیز مفید واقع شود:

• حجم جریان قاعدگی: به این فکر کنید که چقدر پد بهداشتی، تامپون یا کاپ قاعدگی دیگر خود را عوض می کنید. هر چه سریع تر ناچار به تعویض می شوید، یعنی جریان خونریزی شما سنگین تر است. همچنین به هر گونه تغییر در رنگ یا بافت جریان قاعدگی توجه داشته باشید.

• درد ها: گرفتگی عضلات، به ویژه در زمانی خارج از روزهای قاعدگی، ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای دیگر باشد. پس اطمینان حاصل کنید که زمان، نقطه مبدا و شدت دردها را ثبت کرده اید.

• خونریزی غیرمنتظره: همچنین به هر گونه خونریزی که در خارج از زمان قاعدگی مورد انتظار شما رخ می دهد، توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که زمان، حجم و رنگ خونریزی های خود را یادداشت کرده اید.

• تغییرات خلق و خوی: اگرچه نوشتن تغییرات خلقی به عنوان سندرم پیش از قاعدگی (PMS) آسان است، اما این تغییرات همچنین ممکن است به بیماری زمینه ای دیگری نیز اشاره داشته باشند، به ویژه هنگامی که با بی نظمی قاعدگی همراه باشند.

همچنین می توانید از اپلیکیشن های مخصوصی که در دسترس هستند، برای ثبت اطلاعات خود کمک بگیرید و از تحلیل های آن ها استفاده کنید.

زمان مراجعه به پزشک

اگرچه تغییرات گاه و بیگاه در چرخه های قاعدگی، اغلب با استرس و سایر عوامل شیوه زندگی مرتبط هستند، اما بی نظمی مداوم ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. بنابراین در صورت وجود موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

• سه ماه متوالی است که پریود نشده اید.

• به طور منظم، با فواصل کمتر از هر 21 روز یک بار پریود می شوید.

• به طور منظم، با فواصل بیشتر از هر 35 روز یک بار پریود می شوید.

• پریودهای شما بیش از یک هفته به طول می انجامد.

• شما در هر ساعت یک یا چند پد، تامپون یا کاپ قاعدگی را خیس و تعویض می کنید.

• لخته های خونی به اندازه یک چهارم یا بزرگتر دفع می کنید.

پیگیری و یادداشت اطلاعات مربوط به جریان قاعدگی و سایر علائم که در طول چرخه شما رخ می دهند، می تواند به پزشک شما کمک کند تا علت اصلی مشکلاتتان را تعیین کند. تعیین علت، ممکن است به کمی آزمون و خطا و بررسی نیاز داشته باشد، بنابراین با ارائه دهنده خود صادق و صمیمی باشید و به او زمان بدهید تا به نتیجه درستی برسد.

مطالعه بیشتر:

تاثیر عادت ماهانه نامنظم بر بارداری

امکان حاملگی بعد پریودی در بانوان چقدر است؟

آزمون برای تشخیص طبیعی بودن قاعدگی یا عادت ماهانه

قاعدگی نامنظم چیست؟ چه زمانی می گوییم پریود نامنظم است؟

?پرسش و پاسخ های قاعدگی

محاسبه فاصله بین دو قاعدگی چه اهمیتی دارد؟

محاسبه فاصله بین دو قاعدگی و ردیابی الگوهای قاعدگی، ممکن است به شما در درک بهتر چرخه کلی شما و همچنین نشان دادن علائم خطری که در صورت وجود آن ها، باید با پزشک مشورت کنید، کمک کند.

به طور طبیعی طول دوره خونریزی چقدر باشد طبیعی محسوب می شود؟

طول دوره و روزهای خونریزی قاعدگی متفاوت است و ممکن است بین دو تا هفت روز طول بکشد. جریان خون به طور کلی در روزهای اول قاعدگی سنگین تر است و ممکن است در روزهای پایانی خفیف تر شده و یا لکه بینی برسد.

اگر پریودهای من زودتر از هر 21 روز تکرار شود، چطور؟ طبیعی است؟

شرایط بسیاری وجود دارد که در آن قاعدگی شما زودتر از هر 21 روز یک بار رخ می دهد. به عنوان مثال، افراد در حوالی دوران یائسگی ممکن است چرخه های کوتاه تر و نامنظم تری را تا رسیدن به یائسگی تجربه کنند.

چه عواملی می تواند سبب کوتاه شدن طول دوره قاعدگی شود؟

• استرس • بیماری های موقتی، مانند آنفولانزا • تغییرات وزن قابل توجه • مصرف قرص های جلوگیری از بارداری هورمونی • فیبروئید رحمی، • رخ ندادن تخمک گذاری (عدم تخمک گذاری)،

منبع: healthline