ویار تخمه و جنسیت جنین آیا باهم ارتباط دارند؟

بارداری یکی از منحصر به فردترین و عجیب ترین تغییرات بدنی است که یک خانم در طول زندگی خود آن را تجربه می کند. در این دوران، تقریبا تمامی بخش های بدن دچار تغییر و تحول شده و حتی اشتهای شما نیز عوض خواهد شد. به عنوان مثال، ممکن است به خوردن تخمه بی نهایت علاقه مند شوید که یکی از ویارهای رایج بارداری است به همین سبب بسیاری از مادرن در مورد ویار تخمه و جنسیت جنین سوال می کنند. در این مقاله به ارتباط میان ویار تخمه و جنسیت جنین پرداخته شده و به رایج ترین سوالات پیرامون ویار بارداری پاسخ داده شده است. پس با ما همراه شوید.

ویار بارداری چیست؟

اگر زمانی با مردی مواجه شدید که نیمه شب برای خرید خوراکی محبوب همسر باردار خود به مغازه رفته است، تعجب نکنید، زیرا همه چیز زیر سر ویار بارداری است! مادران مبتلا به ویار بارداری، ممکن است به برخی مواد غذایی بسیار علاقه مند شوند، تا جایی که کنترل این میل و هوس برایشان بسیار سخت و غیرقابل تحمل می شود و یا اینکه برعکس ممکن است از برخی خوراکی ها، دل زده و بیزار شوند، حتی خوراکی هایی که قبلا آن ها را دوست داشتند و بی هیچ چون و چرایی می خوردند.

بر اساس داده های حاصل از تحقیقات، در حدود 50 تا 90 درصد از زنان باردار ممکن است ویار بارداری را تجربه کنند. اما مادرانی نیز هستند که هرگز دچار ویار نمی شوند. این مساله کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد، زیرا تجربه هر خانم از بارداری با دیگری متفاوت است.

زمان شروع ویار بارداری، نیز در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت است، اما بر طبق یک قاعده کلی، ویار بارداری در سه ماهه ابتدایی بارداری آغاز شده و در سه ماهه دوم به شدت آن افزوده می شود، سپس در سه ماهه سوم به تدریج از شدت ویار بارداری کاسته خواهد شد و در تعداد معدودی از زنان ممکن است تا پس از زایمان و در دوران شیردهی نیز ادامه پیدا کند.

دلایل ویار بارداری

اگر می خواهید بدانید که دقیقا چه چیزی باعث ویار بارداری می شود، متاسفانه به پاسخی نخواهید رسید، زیرا هنوز تحقیقات در این مورد به نتیجه نرسیده است. اما چند نظریه اصلی در این رابطه مطرح شده است که در ادامه به محبوب ترین و شناخته شده ترین آن ها اشاره کرده ایم.

تغییرات هورمونی

بارداری و به ویژه سه ماهه ابتدایی آن، دورانی است که با نوسانات عمده هورمونی مشخص می شود. از آنجا که هورمون ها می توانند بر روی خلق و خو، احساسات، شرایط جسمانی، حس بویایی و تجربه حسی و چشایی شما از غذاها تاثیر بگذارند، بنابراین هر گونه تغییر عمده در سطح آن ها می تواند منجر به تغییر در تمایلات غذایی و در نتیجه ویار بارداری شود.

تغییرات بویایی

یکی از اولین علائم بارداری در بعضی از زنان، افزایش حس بویایی آن ها است که می تواند زمینه ساز تهوع بارداری شده و یا در ایجاد تمایل به یک غذای خاص و یا بیزاری از آن نقش داشته باشد.

تغییر میزان نیاز بدن به مواد مغذی

با باردار شدن، نیاز بدن شما به بسیاری از مواد مغذی تغییر کرده و لازم است تا این مواد ارزشمند را به میزان بیشتری دریافت کنید. اگر رژیم غذایی شما در تامین این مواد خوب عمل نکند، بدن دست به کار شده و با ایجاد هوس و ویار بارداری، نیاز خود را اعلام خواهد کرد. به عنوان مثال، اگر دچار کمبود کلسیم باشید، ممکن است ویار شیر پیدا کرده و یا دلتان بخواهد تا به طور مداوم بستنی بخورید!

قانون بقا

برخی از هوس ها و ویارهای بارداری، با هدف محافظت از مادر باردار و جنین او شکل می گیرند. بنابراین خیلی زود متوجه خواهید شد که تمایل شما به مصرف مواد خوراکی ناسالم و یا بی فایده کاهش پیدا کرده و در مقابل بیشتر علاقه دارید تا خوراکی های سالم و مقوی را مصرف کنید.

تاثیرات فرهنگی

شاید برایتان عجیب باشد، اما فرهنگ محیط زندگی ما می تواند به شکل غیرقابل باوری بر روی هوس های غذایی دوران بارداری تاثیر بگذارند. به همین دلیل هم مادران باردار ایرانی اغلب ویار ترشی داشته و هوس خوراکی هایی مانند لواشک و آلوچه و انواع ترشی را دارند.

آیا ویار بارداری خطرناک است؟

ویار بارداری، به خودی خود خطرناک نیست اما توجه به چند نکته مهم در این مورد الزامی است:

- هوس های ناگهانی و عجیب به برخی مواد غذایی، می تواند نشانگر کمبود شدید برخی مواد مغذی باشد، بنابراین حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز رژیم غذایی شما را اصلاح کرده و مکمل های لازم را برایتان تجویز کند.

- کنترل نکردن ویار بارداری، می تواند عوارض جدی را برای شما به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال، اگر برخی مواد غذایی از جمله خوراکی های شور را بیش از حد مصرف کنید، ممکن است در معرض فشار خون بالا قرار بگیرید و یا اگر ویار شیرینی را کنترل نکنید، این احتمال وجود دارد که دچار دیابت بارداری شوید.

- ویارهای غیرمعمول و عجیب بارداری از جمله تمایل به خوردن خاک، مواد شوینده، نشاسته، خاکستر، ذغال، گچ، یخ و ... نشان دهنده کمبودهای جدی تغذیه ای بوده و حتما باید در اسرع وقت بررسی و درمان شوند. هرگز به این ویارها دامن نزنید و بلافاصله مساله را به پزشک خود اطلاع دهید.

ویار تخمه و جنسیت جنین

اگر در بارداری به خوردن تخمه علاقه مند شده اید، احتمالا بدن شما نیاز به منیزیم دارد و اگر تخمه شور دوست دارید، کمبود سدیم را نیز باید در نظر داشته باشید. اما به جز این موارد، شاید دوست داشته باشید تا بدانید میان ویار تخمه و جنسیت جنین چه ارتباطی وجود دارد. خب در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بر اساس باورهای قدیمی ترها، ویار تخمه می تواند نشانگر پسر بودن جنین شما باشد. اما درست مانند سایر انواع ویارهای دوران بارداری، در پژوهش های علمی هیچ ارتباطی میان ویار تخمه و جنسیت جنین یافت نشده است. پس، بدون توجه به این افسانه ها، می توانید به خوردن تخمه در بارداری ادامه دهید تا از مواد مغذی همچون منیزیم، کلسیم، امگا 3 و ... بهره مند شوید، به شرطی که در خوردن آن زیاده روی نکرده و تخمه هایی را تهیه کنید که نمکی و شور نبوده و با ادویه ها طعم دار نشده باشند. تخمه خام، بهترین انتخاب برای دوران بارداری است.

مطالعه بیشتر:

خوردن تخم کدو در دوران بارداری

علت ویار بارداری چیست و از چه زمانی شروع می شود؟

حالت تهوع بارداری و جنسیت جنین آیا با هم ارتباط دارند؟

ويار چيست و به چه دلیل یا علت ویار بارداری به وجود می آید؟

?پرسش و پاسخ های ویار تخمه و جنسیت جنین

علت هوس های ناگهانی و عجیب در زن باردار چیست؟

هوس های ناگهانی و عجیب به برخی مواد غذایی، می تواند نشانگر کمبود شدید برخی مواد مغذی باشد، بنابراین حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز رژیم غذایی شما را اصلاح کرده و مکمل های لازم را برایتان تجویز کند.

چرا در بارداری تخمه هوس می کنم؟

اگر در بارداری به خوردن تخمه علاقه مند شده اید، احتمالا بدن شما نیاز به منیزیم دارد و اگر تخمه شور دوست دارید، کمبود سدیم را نیز باید در نظر داشته باشید.

خوردن تخمه در بارداری چه فوایدی دارد؟

می توانید به خوردن تخمه در بارداری ادامه دهید تا از مواد مغذی همچون منیزیم، کلسیم، امگا 3 و ... بهره مند شوید،

آیا ویار تخمه در بارداری با جنسیت جنین ارتباط دارد؟

شاید دوست داشته باشید تا بدانید میان ویار تخمه و جنسیت جنین چه ارتباطی وجود دارد. خب در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بر اساس باورهای مردم عامه و قدیمی ترها، ویار تخمه می تواند نشانگر پسر بودن جنین شما باشد. اما درست مانند سایر انواع ویارهای دوران بارداری، در پژوهش های علمی هیچ ارتباطی میان ویار تخمه و جنسیت جنین یافت نشده است.