پلورال افیوژن جنینی چیست و آیا در بارداری تشخیص داده می شود؟

پلورال افیوژن جنینی تجمع مایع در حفره قفسه سینه جنین در حال رشد است که به ریه ها و قلب فشار وارد می کند. علت اساسی پلورال افیوژن جنین ممکن است مسائل ژنتیکی، عفونت و بیماریهای قلبی یا ریوی باشد. وضعیت امید به بهبود هر بیمار به میزان مایع در قفسه سینه بستگی دارد. تجمع مقدار زیاد مایع می تواند به نارسایی قلب جنین یا هیدروپس و هیپوپلازی ریوی به معنای عدم رشد منجر گردد. پلورال افیوژن جنین گاهی اوقات هیدروتوراکس جنین نیز نامیده می شود.

آیا پلورال افیوژن جنین در دوران بارداری تشخیص داده می شود؟

پلورال افیوژن معمولاً قبل از هفته 32 بارداری ظاهر می شود. تشخیص این مشکل معمولاً با سونوگرافی امکان پذیر است. خانواده های ارجاع شده به مرکز تشخیص و درمان جنین، تحت یک ارزیابی جامع یک روزه به شرح زیر قرار می گیرند:

• سونوگرافی جنین با وضوح بالا: تصویربرداری جامعی که برای تأیید تشخیص و شدت فشار وارد بر اندام مورد استفاده قرار می گیرد. این معاینه فوق العاده دقیق، نمای کاملی از آناتومی جنین و همچنین تجزیه و تحلیل کلی رشد و نمو او در اختیار قرار می دهد.

• اکوکاردیوگرام جنین: ارزیابی تخصصی سونوگرافی قلب جنین، توسط متخصصین قلب جنین، برای بررسی ساختار و عملکرد انجام می گیرد.

• ام آر آی فوق سریع جنین: یک تکنیک تصویربرداری در بیمارستان کودکان، در برخی از کشورها است که می تواند به ارزیابی اندام قفسه سینه در موارد پیچیده کمک کند.

• مطالعات کاریوتایپ یا کروموزوم جنین: مطالعات آزمایشگاهی برای رد ناهنجاری های کروموزومی که می تواند بر بقا یا زندگی آینده تأثیر بگذارد، انجام می شود.

یک ارزیابی کامل قبل از تولد تعیین می کند که آیا جنین به مداخله نیاز دارد یا خیر. پس از اتمام ارزیابی، تیم پزشکی برای بررسی نتایج تصویربرداری و آزمایش از خانواده دعوت به عمل آورده و در مورد گزینه های درمان و نتایج احتمالی به آنها توضیح می دهد و به پرسشهای آنان پاسخ می گوید.

درمان پلورال افیوژن جنین

بسته به تشخیص ، مداخلات جنینی ممکن است یک گزینه برای درمان پلورال افیوژن باشد.

توراکس یا مکش مایعات صدری

اگر مایع در قفسه سینه جنین جمع شود و به قلب و ریه های جنین به شدت فشار وارد کند، می توان توراکس انجام داد، در این روش تحت هدایت مداوم سونوگرافی، از یک سوزن کوچک برای تخلیه مایع استفاده می شود.

مکش مایع باعث کاهش فشار وارد بر قلب و ریه های جنین می شود. مایع برای بررسی منشاء مورد آزمایش قرار می گیرد، به این ترتیب می توان علت تجمع مایع را شناسایی کرد و به درمان رسید. بررسی عفونت و ناهنجاری های کروموزومی دلیل دیگر آزمایش این مایع است.

در برخی موارد، ممکن است مایع 24 تا 72 ساعت پس از عمل مجدداً تجمع کند. در این صورت باید برای تخلیه مداوم مایع از شنت مخصوص مکش استفاده کرد.

شنت توراکامنیوتیک جنین

شانت یک لوله توخالی است که گذرگاهی برای عبور مایع اضافی از حفره قفسه سینه جنین از طریق دیواره قفسه سینه به فضای مایع آمنیوتیک در اطراف جنین فراهم می آورد. مادر آنتی بیوتیک و آرام بخش وریدی که باعث آرامش نوزاد نیز می شود، دریافت می کند.

تحت راهنمای سونوگرافی و داپلر رنگی، یک سوزن توخالی بزرگ موسوم به تروکار از طریق شکم و رحم مادر گذر کرده و سپس از طریق دیواره قفسه سینه جنین وارد می شود و باید تا زمان زایمان در جای خود باقی بماند.

پس از عمل، مادر باردار آنتی بیوتیک دریافت می کنند و از نظر عوارض بعد از عمل تحت نظر قرار می گیرد. او در همان روز قرار دادن شانت مرخص شده و یک هفته بعد برای بررسی عملکرد صحیح شانت مراجعه می کند. سپس، مادرانی که تحت عمل جراحی قبل از تولد قرار گرفته اند به خانه باز می گردند و باید تحت نظر پزشک باشند .

تخلیه مایع از طریق توراکس یا قرار دادن شنت، حجم مایع را کاهش می دهد و به بهبود رشد ریه کمک می کند، هیدروپس برطرف شده و جنین می تواند مدت بیشتری زنده بماند.

تولد نوزاد مبتلا به پلورال افیوژن

مادرانی که فرزندشان به پلور افیوژن جنین است، می توانند در یک بیمارستان معمولی، بدون نیاز به مراقبت های ویژه، زایمان کنند. نوزادان مبتلا به افیوژن زیاد یا اختلالات مرتبط باید در مرکزی که مراقبت های تخصصی مادر و نوزاد ارائه می دهد، متولد شوند.

نوزادان مبتلا به پلورال افیوژن که بیماری آنها قبل از تولد تشخیص داده شده است و بلافاصله یا خیلی زود پس از تولد نیاز به درمان دارند، باید در بخشهای خاص که برای مراقبت از مادر و نوزاد در نظر گرفته شده است، متولد شوند تا نیازی به جابجایی و انتقال نوزاد نباشد. نوزادانی که با پلورال افیوژن متولد می شوند ممکن است برای ادامه تخلیه مایعات و همچنین لوله گذاری و پشتیبانی تنفسی به لوله سینه نیاز داشته باشند. در موارد پیچیده تر، درمان کم تهاجمی ناهنجاری های لنفاوی در داخل قفسه سینه و ریه و همچنین اکسیژن اضافی برای حمایت تنفسی در زمان ترخیص لازم است.

مطالعه بیشتر:

آیا سونوگرافی واژینال در بارداری خطرناک است؟

هیدروپس جنینی و علائم هیدروپس جنینی چیست؟

امفالوسل جنین و علت و درمان امفالوسل جنین چیست؟

هیپوپلازی ریوی کودکان و نوزادان چگونه تشخیص داده می شود؟

?پرسش و پاسخ های پلورال افیوژن جنینی

آیا پلورال افیوژن جنین در دوران بارداری تشخیص داده می شود؟

پلورال افیوژن معمولاً قبل از هفته 32 بارداری ظاهر می شود. تشخیص این مشکل معمولاً با سونوگرافی امکان پذیر است.

چطور می توان پلورال افیوژن جنین را در بارداری تشخیص داد؟

با کمک سونوگرافی جنین با وضوح بالا. تصویربرداری جامعی که برای تأیید تشخیص و شدت فشار وارد بر اندام مورد استفاده قرار می گیرد. این معاینه فوق العاده دقیق، نمای کاملی از آناتومی جنین و همچنین تجزیه و تحلیل کلی رشد و نمو او در اختیار قرار می دهد.

درمان پلورال افیوژن جنین چیست؟

شنت توراکامنیوتیک جنین شانت یک لوله توخالی است که گذرگاهی برای عبور مایع اضافی از حفره قفسه سینه جنین از طریق دیواره قفسه سینه به فضای مایع آمنیوتیک در اطراف جنین فراهم می آورد. مادر آنتی بیوتیک و آرام بخش وریدی که باعث آرامش نوزاد نیز می شود، دریافت می کند.

نوزادانی که با پلورال افیوژن متولد می شوند چه مشکلاتی دارند؟

نوزادانی که با پلورال افیوژن متولد می شوند ممکن است برای ادامه تخلیه مایعات و همچنین لوله گذاری و پشتیبانی تنفسی به لوله سینه نیاز داشته باشند. در موارد پیچیده تر، درمان کم تهاجمی ناهنجاری های لنفاوی در داخل قفسه سینه و ریه و همچنین اکسیژن اضافی برای حمایت تنفسی در زمان ترخیص لازم است.

منبع: chop