The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

سندرم شوگرن چیست و از علائم و درمان آن چه می دانید؟

در یک بدن سالم، سیستم ایمنی به مهاجمان خارجی حمله می کند. با این حال، گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به بدن می کند زیرا (به اشتباه) فکر می کند مواد خارجی در بدن وجود دارد. اگر این اتفاق بیفتد باعث تخریب بافت سالم می شود. به این وضعیت اختلال خود ایمنی می گویند. سندرم شوگرن یک اختلال خود ایمنی است که عمدتاً غدد بزاقی و اشکی را تحت تأثیر قرار می دهد. این غدد به بدن در ایجاد رطوبت در چشم ها و دهان کمک می کنند، به شکل بزاق و اشک. در یک فرد مبتلا به سندرم شوگرن، بدن قادر به تولید رطوبت کافی نیست. در ادامه این متن همه چیز را در مورد سندرم شوگرن برای شما شرح می دهیم.

سندرم شوگرن اولیه و ثانویه چیست؟

این بیماری معمولاً به عنوان اولیه یا ثانویه تشخیص داده می شود. در سندرم شوگرن اولیه، هیچ بیماری خودایمنی دیگری وجود ندارد. سندرم شوگرن ثانویه زمانی تشخیص داده می شود که فرد به بیماری خودایمنی دیگری مبتلا باشد. سندرم شوگرن اولیه تهاجمی تر است و می تواند خشکی بیشتری نسبت به نوع ثانویه ایجاد کند.

علائم سندرم شوگرن چیست؟

خشکی دهان یک علامت رایج سندرم شوگرن است که می تواند خطر ابتلا به پوسیدگی دندان را افزایش دهد. همچنین می تواند صحبت کردن یا قورت دادن را دشوارتر کند. جویدن آدامس یا مکیدن آب نبات ممکن است به رفع این علامت کمک کند. خشکی چشم نیز اغلب رخ می دهد. این عارضه ممکن است احساس سوزش یا وجود چیزی در چشم شما باشد.

سندرم شوگرن می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از افراد دارای خشکی واژن، خشکی پوست، خستگی، بثورات پوستی یا درد مفاصل هستند. سندرم شوگرن می تواند باعث التهاب اندام هایی مانند کلیه ها یا ریه ها شود. اگر التهاب مداوم دارید، پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به جلوگیری از آسیب اندام تجویز کند. این داروها داروهای ضد روماتیسمی اصلاح کننده بیماری نامیده می شوند. آنها حتی بیشتر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی به کاهش سیستم ایمنی کمک می کنند.

عوامل خطر برای سندرم شوگرن

هیچ دلیل یا عامل خطر خاصی برای سندرم شوگرن وجود ندارد. از هر 10 نفری که این عارضه را دارند، 9 نفر زن هستند و زنان یائسه به ویژه در معرض ابتلا به این مشکل هستند. در حال حاضر تحقیقاتی در حال انجام است تا مشخص شود که آیا استروژن با این بیماری مرتبط است یا خیر. سایر اختلالات خود ایمنی اغلب وجود دارند و به نظر می رسد سابقه خانوادگی این بیماری خطر ابتلا به این سندرم را افزایش می دهد.

سندرم شوگرن چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایش تشخیصی برای این بیماری وجود ندارد. از آنجایی که علائم سندرم شوگرن علائم عمومی هستند، پزشک آزمایش‌های مختلفی را برای تشخیص این مشکل انجام می‌دهد. علاوه بر معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی، پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی آنتی بادی های خاص مرتبط با سندرم شوگرن انجام دهد.

آزمایش های چشمی و بیوپسی لب می تواند به بررسی رطوبت چشم و تولید غدد بزاقی کمک کند. ممکن است یک عکس اشعه ایکس ویژه از غدد بزاقی که سیالوگرام نامیده می شود نیز تجویز شود. در مورد هر دارو یا مکملی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. عوارض جانبی برخی داروها مشابه علائم سندرم شوگرن است.

سندرم شوگرن چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای سندرم شوگرن وجود ندارد، اما می توان آن را کنترل کرد. درمان با هدف تسکین علائم است. معمولاً درمان‌های جایگزین رطوبت تجویز می‌شوند، مانند قطره‌های چشمی یا لوسیون‌ها. اگر فردی مشکلات مفصلی داشته باشد، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی توصیه می شود. علائم شدید ممکن است به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی یا کورتیکواستروئیدها نیاز داشته باشد. استراحت زیاد و داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند به مبارزه با خستگی کمک کند.

آیا سندرم شوگرن عوارضی دارد؟

یکی از عوارض احتمالی سندرم شوگرن، افزایش خطر ابتلا به لنفوم، سرطان سیستم لنفاوی است که به سیستم ایمنی مرتبط است. اگر اندازه غده بزاقی اصلی شما تغییر کرده یا متورم به نظر می رسد به پزشک خود اطلاع دهید. همه موارد زیر می توانند علائم لنفوم باشند:

تعریق شبانه

• تب

• خستگی

• کاهش وزن غیرقابل توضیح

در صورت داشتن هر یک از این علائم و نگرانی در مورد سندرم شوگرن با پزشک خود تماس بگیرید.

مطالعه بیشتر:

درمان خشکی واژن و دلایل خشکی واژن چیست ؟

درمان خشکی دهان در بارداری،نکاتی برای مقابله با خشکی دهان

خشکی چشم در بارداری وعلت اصلی خشکی چشم در بارداری چیست؟

آیا خشکی چشم نشانه کرونا است؟چرا کرونا باعث خشکی چشم می شود؟

?پرسش و پاسخ های سندرم شوگرن

آیا سندرم شوگرن ارثی است؟

به نظر می رسد سابقه خانوادگی این بیماری خطر ابتلا به این سندرم را افزایش می دهد.

سندرم شوگرن چگونه تشخیص داده می شود؟

هیچ آزمایش تشخیصی برای این بیماری وجود ندارد. از آنجایی که علائم سندرم شوگرن علائم عمومی هستند، پزشک آزمایش‌های مختلفی را برای تشخیص این مشکل انجام می‌دهد. علاوه بر معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی، پزشک شما ممکن است آزمایش خون را برای بررسی آنتی بادی های خاص مرتبط با سندرم شوگرن انجام دهد.

سندرم شوگرن چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای سندرم شوگرن وجود ندارد، اما می توان آن را کنترل کرد. درمان با هدف تسکین علائم است. معمولاً درمان‌های جایگزین رطوبت تجویز می‌شوند، مانند قطره‌های چشمی یا لوسیون‌ها.

آیا سندرم شوگرن عوارضی دارد؟

یکی از عوارض احتمالی سندرم شوگرن، افزایش خطر ابتلا به لنفوم، سرطان سیستم لنفاوی است که به سیستم ایمنی مرتبط است.

منبع: drugs