The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

آیا سرطان دهانه رحم می تواند منجر به نارسایی کلیه شود؟

دهانه رحم یا سرویکس، قسمت پایینی رحم است که به واژن متصل می شود و سرطان دهانه رحم در واقع بر سلول های این ناحیه تاثیر می گذارد. سرطان دهانه رحم همچنین ممکن است بر سایر نواحی بدن مانند کلیه ها تأثیر بگذارد. برخی از افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم پیشرفته ممکن است دچار نارسایی کلیه شوند. این مقاله ارتباط بین سرطان دهانه رحم و نارسایی کلیه، علائمی که باید مراقب آن ها بود و گزینه های درمانی بالقوه را بررسی می کند.

آیا بین سرطان دهانه رحم و نارسایی کلیه ارتباطی وجود دارد؟

پس از تشخیص سرطان دهانه رحم، انکولوژیست شما مرحله سرطان را تعیین می کند. این مرحله نشان می‌ دهد که سرطان تا چه اندازه در بدن گسترش یافته است و پزشک به کمک آن می‌ تواند گزینه ‌های درمانی و چشم ‌انداز بیماری را مشخص کند. به طور کلی، هر چه مرحله بیماری بالاتر باشد، یعنی اینکه سرطان بیشتر گسترش یافته است. درگیری کلیه در سرطان دهانه رحم به طور معمول در مراحل پیشرفته، به ویژه مراحل 3 و 4 مشاهده می شود.

منظور از نارسایی کلیه چیست؟

نارسایی کلیه زمانی اتفاق می افتد که کلیه های شما نمی توانند به طور موثر برای حذف مواد زائد و مایعات اضافی از بدن کار کنند. این اتفاق می تواند در اثر آسیب به کلیه ها و اغلب به دلیل شرایطی مانند دیابت و فشار خون بالا (فشار خون بالا) ایجاد شود. سرطان دهانه رحم همچنین می تواند به طور بالقوه به کلیه ها آسیب برساند و گاهی اوقات منجر به نارسایی کلیه شود. ما در زیر به برخی از راه‌ هایی که ممکن است این اتفاق بیفتد، اشاره کرده ایم.

سرطان دهانه رحم چگونه می تواند منجر به نارسایی کلیه شود؟

هنگامی که سرطان دهانه رحم به سایر نواحی لگن گسترش می یابد، می تواند یک یا هر دو حالب را که ادرار را از کلیه ها به مثانه می برند، مسدود کند. این می تواند منجر به وضعیتی به نام هیدرونفروز شود. در هیدرونفروز، حالب های مسدود شده باعث تجمع ادرار در کلیه ها می شوند. و اگر به این رسیدگی نشود، چنین شرایطی می تواند منجر به نارسایی کلیه شود. هیدرونفروز را می توان با استفاده از موارد زیر درمان کرد:

• استنت گذاری: یک لوله فلزی کوچک به نام استنت در حالب آسیب دیده قرار می گیرد. این استنت به گشاد شدن حالب باریک کمک می کند و اجازه می دهد ادرار از کلیه ها به مثانه منتقل شود.

• زه کشی (درناژ): یک لوله نفروستومی از طریق پوست، وارد کلیه آسیب دیده می شود. این لوله به تخلیه ادراری که در کلیه ها انباشته شده است، کمک می کند. در مواقعی که امکان قرار دادن استنت وجود ندارد، می توان از آن به عنوان جایگزین استفاده کرد.

آیا درمان سرطان دهانه رحم می تواند سبب نارسایی کلیه شود؟

آسیب کلیه همچنین می تواند به عنوان یک عارضه جانبی برخی از درمان های سرطان دهانه رحم، مانند داروی شیمی درمانی سیس پلاتین، که می تواند برای کلیه ها سمی باشد، رخ دهد. در حالی که این عارضه جانبی اغلب برگشت پذیر است، دوزهای زیاد یا دوره های مکرر از آن ممکن است منجر به نارسایی کلیه شود. نارسایی کلیه ناشی از سیس پلاتین قابل پیشگیری است. اگر در حین مصرف سیس پلاتین آسیب کلیوی تشخیص داده شود، انکولوژیست شما احتمالاً برای جلوگیری از آسیب بیشتر، داروی شیمی درمانی دیگری را برایتان جایگزین خواهد کرد.

آیا سرطان سرویکس می تواند به کلیه ها متاستاز دهد؟

بله. این احتمال وجود دارد که سرطان دهانه رحم به کلیه ها گسترش پیدا کند (متاستاز دهد) که به طور بالقوه منجر به آسیب و نارسایی کلیه می شود. با این حال، این اتفاق بسیار نادر است. در منابع معتبر پزشکی تا سال 2019، تنها 13 مورد از متاستازهای سرطان دهانه رحم به کلیه گزارش شده است.

چه علائمی ممکن است نشان دهنده آسیب کلیه بعد از سرطان باشد؟

اگر تشخیص سرطان دهانه رحم برای شما گذاشته شده است، ایده خوبی است که از علائم بالقوه آسیب کلیه آگاه باشید تا در صورت تجربه آن ها بتوانید به صورت فوری به پزشک مراجعه کنید. برخی از علائمی که ممکن است به آسیب کلیه اشاره داشته باشند، عبارتند از:

• تورم مچ پا، یا پاها،

• کاهش حجم ادرار،

• احساس خستگی،

• مشکلات خواب (بی خوابی)،

خارش پوست،

• از دست دادن اشتها،

• کاهش وزن غیرقابل توضیح،

• گرفتگی های دردناک عضلات،

• مشکل در حافظه یا تمرکز (مه مغزی)،

در صورت مشاهده علائمی مانند:

• ادراری که به طور کامل متوقف می شود،

• تهوع یا استفراغ مکرر،

• تنگی نفس،

• درد مداوم در شکم، پهلوها یا کمر،

• احساس درد یا فشار در قفسه سینه،

• گیجی،

تشنج،

آیا عوامل خطری وجود دارند که آسیب کلیه با سرطان دهانه رحم را پیش بینی کند؟

برخی از عوامل خطر بالقوه برای ایجاد نارسایی کلیه مرتبط با سرطان دهانه رحم عبارتند از:

• شیمی درمانی با سیس پلاتین یا استفاده از سایر داروهایی که برای کلیه ها سمی هستند،

• سن بالا،

• سابقه شخصی یا خانوادگی بیماری های کلیوی،

• آسیب یا ضربه قبلی به کلیه ها،

• بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون بالا،

به یاد داشته باشید که داشتن یک یا چند عامل خطر به این معنی نیست که مطمئناً در صورت ابتلا به سرطان دهانه رحم دچار نارسایی کلیه نیز خواهید شد. این فقط بدان معنی است که شما ممکن است در مقایسه با فردی که این عوامل خطر را ندارد، در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشید.

نارسایی کلیه چگونه درمان می شود؟

به طور کلی، نارسایی کلیه اغلب در ابتدا با دیالیز درمان می شود. انواع مختلفی از دیالیز وجود دارد، مانند:

• همودیالیز: همودیالیز از دستگاهی برای حرکت دادن خون شما از طریق فیلتری که خارج از بدن قرار دارد، استفاده می کند. این فیلتر برای حذف مواد زائد و مایعات اضافی از خون شما کار می کند. سپس خون تصفیه شده به بدن بازگردانده می شود.

• دیالیز صفاقی: دیالیز صفاقی شامل افزودن محلول دیالیز به داخل شکم شما از طریق کاتتر است. ظرف چند ساعت، این محلول، مواد زائد و مایعات اضافی را جذب می‌ کند و پس از آن می ‌توان آن را از بدن شما تخلیه و دفع کرد.

با این حال، دیالیز با عوارض جانبی خاص خود همراه است. انکولوژیست و همچنین یک متخصص کلیه (نفرولوژیست) به شما کمک می کنند تا در مورد دیالیز، خطرات آن و اینکه چگونه ممکن است بر درمان سرطان و چشم انداز شما تأثیر بگذارد، اطلاعات کافی را به دست بیاورید.

پیوند کلیه نیز یک گزینه درمانی دیگر برای نارسایی کلیه است. با این حال، شما باید به اندازه کافی سالم باشید تا تحت عمل جراحی قرار بگیرید و پس از آن بهبود پیدا کنید. به این ترتیب، پیوند کلیه برای افراد مبتلا به سرطان فعال توصیه نمی شود.

سخن نهایی

این امکان وجود دارد که سرطان دهانه رحم بر کلیه ها تأثیر بگذارد و به طور بالقوه منجر به نارسایی کلیه شود. درگیری کلیه معمولاً در مراحل پیشرفته ‌تر سرطان دهانه رحم رخ می ‌دهد. نارسایی کلیه در سرطان دهانه رحم اغلب می تواند با انسداد حالب ها همراه باشد که منجر به هیدرونفروز می شود. همچنین ممکن است به دلیل استفاده از داروهای شیمی درمانی خاص یا متاستاز سرطان به کلیه ها اتفاق بیفتد.

نارسایی کلیه اغلب با دیالیز درمان می شود که به فیلتر کردن مواد زائد و مایعات اضافی از خون شما کمک می کند. اگر نارسایی کلیه با سرطان دهانه رحم دارید، پزشکان در مورد گزینه های درمانی شما از جمله خطرات و فواید آن ها با شما صحبت خواهند کرد.

مطالعه بیشتر:

سرطان دهانه رحم با چه روش های قابل تشخیص است؟

آیا سرطان دهانه رحم ارثی است یا ارتباطی با ژنتیک دارد؟

تاثیر روش های مختلف درمان سرطان دهانه رحم بر بارداری

سرطان دهانه رحم چه علائمی دارد و نشانه های خطر کدامند؟

?پرسش و پاسخ های ارتباط بین سرطان دهانه رحم و نارسایی کلیه

سرطان دهانه رحم چگونه می تواند منجر به نارسایی کلیه شود؟

هنگامی که سرطان دهانه رحم به سایر نواحی لگن گسترش می یابد، می تواند یک یا هر دو حالب را که ادرار را از کلیه ها به مثانه می برند، مسدود کند. این می تواند منجر به وضعیتی به نام هیدرونفروز شود.

آیا درمان سرطان دهانه رحم می تواند سبب نارسایی کلیه شود؟

آسیب کلیه همچنین می تواند به عنوان یک عارضه جانبی برخی از درمان های سرطان دهانه رحم، مانند داروی شیمی درمانی سیس پلاتین، که می تواند برای کلیه ها سمی باشد، رخ دهد. در حالی که این عارضه جانبی اغلب برگشت پذیر است، دوزهای زیاد یا دوره های مکرر از آن ممکن است منجر به نارسایی کلیه شود.

آیا سرطان سرویکس می تواند به کلیه ها متاستاز دهد؟

بله. این احتمال وجود دارد که سرطان دهانه رحم به کلیه ها گسترش پیدا کند (متاستاز دهد) که به طور بالقوه منجر به آسیب و نارسایی کلیه می شود. با این حال، این اتفاق بسیار نادر است

چه علائمی ممکن است نشان دهنده آسیب کلیه بعد از سرطان باشد؟

تورم مچ پا، یا پاها، کاهش حجم ادرار، احساس خستگی، مشکلات خواب (بی خوابی)، خارش پوست، از دست دادن اشتها، کاهش وزن غیرقابل توضیح، گرفتگی های دردناک عضلات

منبع: healthline