The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

برآمدگی بیضه یا توده های بیضه چه زمانی خطرناک است؟

برآمدگی بیضه ، توده ای غیرطبیعی است که ممکن است در بیضه ها به وجود آید. بیضه ها اندام هایی تخم مرغی شکل و زیر آلت تناسلی مردان در کیسه ای به نام کیسه بیضه قرار دارد. عملکرد اصلی بیضه ها تولید اسپرم و هورمونی به نام تستوسترون است. برآمدگی های بیضه مشکلی نسبتا شایع است که ممکن است دلایل متعددی داشته باشد. برآمدگی های بیضه ممکن است در مردان، پسران نوجوان و کودکان کم سن تر رخ دهد. این برآمدگی های ممکن است در یک یا هر دو بیضه به وجود آید. در ادامه این متن برای شما شرح می دهیم که برآمدگی بیضه چه زمانی خطرناک است و باید به متخصص مراجعه کنیم؟

آیا برآمدگی بیضه خطرناک است؟

برآمدگی های بیضه ممکن است نشان دهنده مشکلی در بیضه ها باشد. ممکن است به دلیل صدمه ای به وجود آمده یا ممکن است یک مشکل پزشکی جدی باشد.

آیا برآمدگی بیضه می تواند نشانه سرطان باشد؟

همه برآمدگی ها نشان دهنده سرطان بیضه نیست. اکثر برآمدگی ها به دلیل مشکلاتی خوش خیم و غیرسرطانی به وجود می آید و معمولا نیازی به درمان نیست. پزشک باید به بررسی هر گونه تغییرات در بیضه مخصوصا توده ها یا ورم ها بپردازد.

علائم همراه برآمدگی بیضه

تقریبا تمام برآمدگی های بیضه باعث ورم های قابل توجه در بافت بیضه می شود. علائم دیگر بسته به علت زمینه ای متفاوت خواهد بود:

واریکوسل به ندرت باعث ایجاد علائم می شود. درصورت بروز علائم، بیضه درگیر شده ممکن است سنگین تر از بیضه دیگر باشد یا توده ممکن است مانند کیسه کوچکی از کرم احساس شود.

• هیدروسل در اطفال بدون درد است، اما احساس فشار شکمی در پسران بزرگ تر و مردان وجود دارد. همچنین ممکن است ورم قابل مشاهده ای در بیضه ها دیده شود.

• کیست های اپیدیدیم نیز معمولا بدون درد است. در برخی مردان ممکن است یک بیضه سنگین تر از حد طبیعی باشد.

• عفونت ممکن است باعث احساس درد، ورم یا حساسیت در یک یا هر دو بیضه شود. همچنین ممکن است همراه با تب، حالت تهوع یا استفراغ باشد.پیچ خوردگی بیضه ها هرچند ممکن است خود به خود به وجود آید، اما معمولا به دلیل صدمات مربوط به کیسه بیضه به وجود می آید. این یک فوریت پزشکی است. ممکن است بسیار دردناک بوده و شامل علائم زیر باشد:

• تب

• تکرر ادرار

• درد شکمی

• حالت تهوع

• استفراغ

• ورم کیسه بیضه

• موقعیت غیرمعمول بیضه ها که ممکن است بالاتر از حد طبیعی یا دارای زاویه ای عجیب و غریب باشد.

توده ای که بر اثر سرطان بیضه ایجاد می شود، ممکن است دارای علائم زیر باشد:

• درد مبهم در شکم یا کشاله ران

• ورم یا حساسیت در پستان ها

• احساس سنگینی در کیسه بیضه

• تجمع ناگهانی مایعات در کیسه بیضه

• درد

انواع و دلایل برآمدگی بیضه

دلایل احتمالی متعددی در رابطه با برآمدگی های بیضه وجود دارد که شامل صدمات، نقائص مادرزادی، عفونت و عوامل دیگر است.

واریکوسل:

این نوع برآمدگی بیضه شایع ترین نوع است. در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد آقایان به آن مبتلا می شوند. بزرگ شدن رگ ها در بیضه ها علت به وجود آمدن واریکوسل است. این عارضه پس از بلوغ به دلیل افزایش جریان خون در بیضه هایی که به رشد کامل رسیده است، به وجود می آید.

هیدروسل:

تجمع مایعات در بیضه ها باعث به وجود آمدن هیدروسل می شود. این نوع توده بیضه در حداقل ۵ درصد نوزادان پسر وجود دارد. نوزادان نارس دارای ریسک بالاتری برای ابتلا به هیدروسل هستند.

کیست های اپیدیدیم:

کیست های اپیدیدیم زمانی به وجود می آید که لوله بلند و پیچ خورده در پشت بیضه ها که اپیدیدیم نام دارد، از مایعات پر شده و تخلیه نمی شود. اگر کیست حاوی اسپرم باشد، با عنوان اسپرماتوسم شناخته می شود. این نوع توده بیضه بسیار شایع است. این مشکل اغلب خود به خود از بین می رود.

اپیدیدیم ها و ورم بیضه:

به التهاب اپیدیدیم ها، اپیدیدیمیت می گویند. اغلب عفونت باکتریایی که شامل بیماری های مقاربتی مانند سوزاک یا کلامیدیا است، باعث ایجاد این عارضه می شود. عفونت همچنین باعث ایجاد ورم بیضه می شود که التهاب بیضه ها است. باکتری یا ویروس اوریون می تواند باعث ایجاد عفونت شود.

پیچ خوردگی بیضه ها:

بیضه ها معمولا به دلیل صدمه یا تصادف پیچ خوردگی پیدا می کند. این مشکل اغلب در پسران بین سنین ۱۳ تا ۱۷ سالگی دیده شده و مردان را ممکن است در هر سنی مبتلا کند. این شرایط یک فوریت پزشکی است که نیاز به بررسی سریع و درمان مناسب دارد.

فتق:

یک نوع فتق زمانی رخ می دهد که قسمتی از روده ها به کشاله ران و داخل کیسه بیضه فشار وارد کرده و این امر موجب بزرگ شدن کیسه بیضه می شود.

سرطان بیضه:

برخی از توده ها نشان دهنده رشد سرطان بیضه است. تنها پزشک قادر به تشخیص سرطان بیضه است. به طور کلی، سرطان بیضه شایع نیست، اما شایع ترین نوع سرطان بین مردان آمریکایی بین سنین ۱۵ تا ۳۵ سال است.

علت برآمدگی بیضه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک به درستی می تواند علت توده های بیضه را تشخیص دهد. در صورتی که با معاینه شخصی متوجه توده ای در بیضه ها شدید یا تجربه علائمی را که در بالا به آن ها اشاره کردیم داشتید، سریع یک وقت ملاقات با پزشک بگیرید. اگر هم اکنون به پزشک یا مراقبت های اولیه دسترسی ندارید می توانید به وسیله اپلیکیشن های موجود پزشکی در منطقه خود پیدا کنید.

اگر پس از یک آسیب به بیضه ها متوجه علائمی مربوط به پیچ خوردگی بیضه ها شدید، سریع به اورژانس مراجعه کنید. اگر این مشکل را درمان نکنید، پیچ خوردگی بیضه ها منجر به مرگ بیضه ها و ناباروری خواهد شد. قبل از مراجعه به پزشک هر گونه علائم مشاهده شده و این که چه مدت این علائم را داشته اید یادداشت کنید. اگر اخیرا دچار صدمه ای شده اید، با پزشک درمیان بگذارید. هم چنین باید آمادگی صحبت در مورد فعالیت جنسی خود را داشته باشید.پزشک باید دستکش به دست کرده و بیضه ها را از لحاظ اندازه و محل قرار گرفتن و همچنین ورم و حساسیت معاینه کند. اغلب توده های بیضه با معاینه تشخیص داده می شود. هر چند ممکن است پزشک آزمایش های دیگری را برای تایید تشخیص خود توصیه کند.

این آزمایش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• سونوگرافی که با استفاده از امواج صوتی تصاویری از بیضه ها، کیسه بیضه و شکم در اختیار پزشک قرار می دهد.

• آزمایش خون که شامل بررسی نمونه ای از خون برای تشخیص وجود سلول های سرطانی، عفونت و علائم دیگر است.

• تست بیماری های مقاربتی که نمونه ای از منی را به وسیله گوش پاک کن یا مقداری ادرار را به منظور بررسی سوزاک یا کلامیدیا در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می دهند.

• بیوپسی، که در این روش بافت کوچکی از بیضه ها را به وسیله ابزارهای مخصوص جدا کرده و برای بررسی به آزمایشگاه می فرستند.

درمان توده های بیضه

درمان بسته به علت ایجاد توده بیضه متفاوت خواهد بود.

واریکوسل:

معمولا درد ناشی از واریکوسل را بدون درمان رها می کنند. هر چند ممکن است پزشک داروهای مسکن و برخی داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه را برای رهایی از درد توصیه کند. در موارد بازگشت درد و ناراحتی، ممکن است برای کاهش گرفتگی خون در رگ ها نیاز به جراحی باشد. جراحی می تواند شامل بستن رگ های آسیب دیده یا جابه جایی جریان خون به این رگ ها با روش های دیگر است. این کار باعث می شود خون از این رگ ها دور شده و ورم کاهش پیدا کند.

هیدروسل:

درمان توده هیدروسل نیز نیاز به جراحی دارد، اما اغلب تا دو سالگی خود به خود از بین می رود. جراحی شامل ایجاد برش کوچکی در کیسه بیضه است تا مایعات اضافی از آن خارج شود.

کیست های اپیدیدیمال:

کیست های اپیدیدیمال تا قبل از درد و ناراحتی، نیاز به درمان خاصی ندارد. ممکن است نیاز به جراحی باشد. در طول عمل، جراح کیست را خارج کرده و کیسه بیضه را با بخیه هایی که معمولا پس از ۱۰ روز حل می شود، بخیه می کند.

پیچ خوردگی بیضه ها:

پیچ خوردگی بیضه ها نیاز فوری به جراحی دارد تا بیضه ها از هم باز شده و جریان خون برقرار شود. در صورتی که پیچ خوردگی بیضه ها تا ۶ ساعت درمان نشود، بیضه ها از بین می رود. پس از مرگ بیضه ها پزشک باید به سرعت آن ها را از بدن خارج کند.

اپیدیدیم ها و ورم بیضه:

در صورتی که عفونت به دلیل باکتری باشد، پزشک می تواند با استفاده از آنتی بیوتیک به درمان اپیدیدیم ها و ورم بیضه بپردازد. در موارد عفونت های مقاربتی شریک جنسی نیز باید تحت درمان قرار گیرد.

فتق:

اغلب فتق را به روش جراحی درمان می کنند. پزشک شما را برای درمان به متخصص فتق ارجاع می دهد.

سرطان بیضه:

سرطان بیضه به روش جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و روش های دیگر قابل درمان است. دوره درمان خاص بستگی به زمان تشخیص سرطان و عوامل دیگر دارد. برداشتن بیضه های سرطانی کمک می کند تا سرطان به قسمت های دیگر بدن سرایت نکند.

چشم انداز

چشم انداز این بیماری به دلایل زمینه ای آن بستگی دارد. اغلب برآمدگی بیضه جدی و سرطانی نیست. سرطان بیضه بسیار نادر است و در صورت تشخیص زودهنگام بسیار قابل درمان است. این که آیا مردان باید ماهیانه به بررسی بیضه های خود بپردازند یا خیر، مسئله ای بحث برانگیز است. شواهد درستی در مورد این که معاینه شخصی بیضه ها در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان بیضه ها نقش داشته، وجود ندارد. از آنجایی که تشخیص علت برآمدگی بیضه با توجه به علائمی که مشاهده می کنید کار آسانی نیست، بهتر است در صورت مشاهده هر گونه تغییر از جمله توده، ورم یا درد در بیضه ها به پزشک مراجعه کنید.

مطالعه بیشتر:

درد بیضه و آیا درد در کیسه بیضه خطرناک است؟

تورم بیضه و آیا تورم بیضه نشان دهنده سرطان است؟

بیضه بزرگ و آیا اندازه بیضه به میزان تولید اسپرم ربطی دارد؟

چگونه می توان بزرگتر بودن یک بیضه از دیگری را تشخیص داد؟

?پرسش و پاسخ های برآمدگی بیضه

آیا برآمدگی بیضه خطرناک است؟

برآمدگی های بیضه ممکن است نشان دهنده مشکلی در بیضه ها باشد. ممکن است به دلیل صدمه ای به وجود آمده یا ممکن است یک مشکل پزشکی جدی باشد.

آیا برآمدگی بیضه می تواند نشانه سرطان باشد؟

همه برآمدگی ها نشان دهنده سرطان بیضه نیست. اکثر برآمدگی ها به دلیل مشکلاتی خوش خیم و غیرسرطانی به وجود می آید و معمولا نیازی به درمان نیست.

واریکوسل چه علائمی دارد؟

واریکوسل به ندرت باعث ایجاد علائم می شود. درصورت بروز علائم، بیضه درگیر شده ممکن است سنگین تر از بیضه دیگر باشد یا توده ممکن است مانند کیسه کوچکی از کرم احساس شود.

عفونت در بیضه چه علائمی دارد؟

عفونت ممکن است باعث احساس درد، ورم یا حساسیت در یک یا هر دو بیضه شود. همچنین ممکن است همراه با تب، حالت تهوع یا استفراغ باشد.

منبع: healthline