یوگا ابزاری برای کمک به روند زایمان

با وارد شدن به دوران بارداری اتفاقات جدیدی در زندگی شما خواهد افتاد. در این دوران معمولاً افکار متفاوتی مثل زایمان و مادر شدن ذهن شما را مشغول خواهد کرد. آیا زایمان به بدن آسیبی می رساند؟ چگونه می‌توان آن را ساده‌تر ساخت و از درد آن کاست؟ و ... گرچه پاسخ به این پرسش‌ها برای افراد مختلف، متفاوت خواهد بود، ولی بسیاری از مادران به این باور رسیده‌اند که اجرای تمرینات منظم یوگا در دوران بارداری برای تحمل ساده تر مراحل زایمان و به دنیا‌ آوردن فرزند به آنها کمک می ‌کند.

این نکته‌ مهم از متخصصین را فراموش نکنید که اگر به تازگی با یوگا آشنا شدید و در جستجوی کلاسی برای آموزش هستید، در ابتدا اطمینان پیدا کنید که برنامه تمرینات آنان با بارداری شما مداخله ای نداشته باشد. مبتدی بودن خود را پنهان نکنید و مربی‌ تان را مطلع سازید و او را از نگرانی‌های فیزیکی و آسیب‌ دیدگی خود آگاه سازید. ‌

 

 

تنفس آرام و آگاهانه ابزاری برای کمک به روند زایمان

خانم "کارمن نازاریو" مربی یوگا، دستورالعمل ساده‌ای را برای یاد گیری تنفس آگاهانه پیشنهاد می‌کند. برای کسب انرژی مورد نیاز پیش از زایمان، این تنفس عمیق مراقبه ‌ای را تمرین کنید،‌ تا وقتی وارد مراحل زایمان می‌شوید، به ‌سادگی قادر به بازیابی توازن درونی و طبیعی خود باشید.

  1. چهار زانو یا به هر حالتی بنشینید که ستون فقرات شما مستقیم قرار گیرد و شانه‌های خود را به سمت پائین متمایل کنید (اگر ضروری است، می ‌توانید دراز بکشید).
  2. چشمان خود را ببندید و به نقطه‌ ای بین ابروها و بالای بینی خود تمرکز کنید.
  3. دستان‌ تان را روی شکم‌ تان گذاشته و فرزندتان را احساس کنید یا دستان ‌تان را روی زانوان یا در طرفین بدن‌ تان قرار دهید.
  4. اجازه دهید تا تمامی توجه‌ شما به تنفس ‌تان جلب شود. ریتم تنفس خود را مثل حرکت جزر و مَد دریا تنظیم کنید و اجازه دهید تا به ‌طور طبیعی به داخل و خارج در جریان باشد.
  5. تمرکز خود را به رحم‌ تان بیاورید، احساس کنید که تنفس، انرژی و عشق را به فرزندتان منتقل می‌کند. (خودتان را با تنفس ‌تان هم‌آهنگ کنید و طی هر انقباضی برای زایمان اجازه دهید تا تنفس ‌تان شما را راهنمایی کند. هنگامیکه موج انقباضات فرا می‌ رسد، از دهان یا بینی ‌تان نفس عمیق و طولانی ‌ای را به درون کشیده و از دهان با ایجاد صدای هیس بیرون بفرستید. اجازه دهید تا صدا از ژرفای وجودتان مرتعش شود.)
  6.  با هر بازدم و ارتعاش صدایی از درون تان بر رها سازی تنش از وجودتان متمرکز شوید. هر گونه انرژی منفی و تاریک را با بازدم خود از بین ببرید.
  7. با هر دَمی، تمامی "نیروی زندگی prana" و انرژی التیام‌ بخش را به درون خود بفرستید. ورود آنرا با تمامی بخش‌های بدن ‌تان احساس کنید، ورود هوا را به مانند نور روشن و درخشانی در درونتان تصور کنید.

 

تمرینات یوگا مناسب دوران بارداری

هنگام بارداری، مربی یوگا به آرامی بر حالت ‌هایی تمرکز می ‌کند که هدفش التیام هر گونه ناراحتی ماهیچه‌ ای و بهبود گردش خون است. حالت‌های مورد علاقه مربیان شامل، گربه – گاو  یعنی تقویت کننده پشت بدن است که برای زایمان در وضعیت back labor (وقتی صورت نوزاد به سمت جلوی مادر است) یاری ‌رسان است. حالت پروانه (butterfly or bound angel) باز کننده ناحیه لگنی است.

میزان انعطاف ‌پذیری یا تناسب اندام شما هرچه که باشد، یوگا می‌تواند ابزار مناسبی برای کنارآمدن با شرایط فیزیکی، روانی و احساسی زایمان باشد. این مربی یوگا معتقد است: هر خانمی، (صرف‌نظر از سن یا وضعیت فیزیکی) توانایی این را دارد تا یوگی موفقی باشد. زیرا می‌توان حرکات یوگا را متناسب با احتیاجات گروه‌های مختلف (مثل بارداری) تنظیم کرد.

 

 

کمک به روند زایمان با تمرینات یوگا

هنگامیکه کِش ‌و‌ قوس های مراحل زایمان و به دنیا‌ آوردن نوزاد آغاز می‌شود، آرامش فیزیکی و روانی آگاهانه، فوق‌العاده گران ‌بها خواهد بود. این مربی می‌گوید: تنفس آگاهانه و مراقبه، عناصر اولیه‌ ای هستند که قدرت و اراده شما برای کنارآمدن با مراحل مختلف زایمان را تقویت می ‌کند. روش‌های تنفسی یوگا علاوه بر کمک به شما برای کنار‌آمدن با درد زایمان، برای بدست آوردن آرامش روان و کشف توانایی ها و محدودیت های جسمی از مدت‌های پیش مورد استفاده می‌شود.

اجرای تمرکز ذهنی، تمرین مهمی است که شما را برای مواجه با روند زایمان در وضعیت مطلوب ‌تری قرار می ‌دهد. داشتن نقطه تمرکزی قوی (چه بصری یا ذهنی)، کلیدی برای زایمانی آرام و اراده مستحکم است. بستن چشمان‌ و تصور ساحل دریا، آسمان یا در آغوش کشیدن فرزندتان باعث افزایش تمرکز و توانایی شما برای روزهای سخت خواهد بود. این تمرینات به آرامشی ورای تفکرات فوری منجر خواهد شد و طی فشار فیزیکی و روانی مراحل زایمان و به دنیا آوردن نوزاد به بدن و ذهن شما اجازه آرامش خواهد داد.

اگر زایمان من براساس برنامه پیش نرفت، چه رخ می‌دهد؟

از نظر ذهنی، داشتن روحیه تسلیم و پذیرش بسیار اهمیت دارد. اگر برای زایمانی طبیعی برنامه ریزی کرده‌اید و به شکلی اورژانسی مجبور به زایمان سزارین شوید، بسیار مهم است که انتظارات قبلی خود را رها کرده و به آنچه در لحظه رخ می ‌دهد، تسلیم گردید. زیرا مهم‌ ترین مسئله، زایمان فرزندی سالم و شاد است.

 اگر پیش از این هرگز با بدن خود هماهنگ نبوده باشم، چه می‌شود؟

خانم نازاریو به تمامی باردارانی که درباره روند زایمان احساس تشویش دارند، می‌گوید: صرف ‌نظر از آگاهی ذهنی یا وضعیت فیزیکی شما، تمامی مادران توانایی بالقوه‌ای برای برقراری رابطه با ذهن، بدن و روح خود دارند.  

 

مطالعه بیشتر:

1- آموزش کنترل و کاهش درد زایمان طبیعی با تنفس صحیح

2- تکنیک های تنفس برای تسهیل مراحل مختلف زایمان طبیعی

3- 8 تکنیک رسیدن به آرامش در دوران بارداری

4- کوچک کردن شکم پس از زایمان با تمرینات یوگا

5- یوگا بهترین ورزش دوران بارداری

6- ورزش یوگا ابزاری برای تحمل درد زایمان