تاثیرات طب سوزنی بر ناباروری و مشکلات بارداری

تمایل و گرایش به درمان با طب مکمل و جایگزین در دوران اخیر رواج بسیاری داشته است. این گرایش بیشتر به این دلیل است که گمان می‌رود تعداد بیشماری از بیماریها، بدون هیچگونه عوارض جانبی با این شیوه‌ها درمان می‌شوند. طب سوزنی یکی از این شیوه‌های درمان است که تاثیر فوق‌العاده‌ای بر درمان طیف وسیعی از مشکلات و بیماری‌ها دارد.

آیا طب سوزنی در درمان ناباروری موثر است؟

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی نوعی شیوه درمانی برگرفته از طب چینی است. بر اساس اعتقاد چینی ها، انسداد و عدم تعادل در جریان یافتن انرژی حیاتی (چی) در بدن منجر به ایجاد بیماری‌ها می‌شود. طب سوزنی می‌کوشد تا گردش این انرژی حیاتی را تحریک و دوباره آن را در بدن به جریان بیاندازد. از آنجائیکه در طب سوزنی از سوزن‌های بسیار ظریفی استفاده می‌شود، در طی درمان هیچ دردی حس نخواهد شد.

طب سوزنی از هزاران سال پیش تا کنون برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. مثل:

 • سردرد
 • بی خوابی
 • سردرد میگرنی
 • کمر درد
 • ناباروری
 • گردن درد
 • مشکلات اسکلتی عضلانی
 • حالت تهوع

بسیاری از مردم در مورد این روش درمان که در آن از سوزن استفاده می‌شود احساس  نگرانی می‌کنند. بصورت کلی همیشه بهتر است در موقع مواجهه با هر نوع بیماری از یک متخصص کمک بگیرید، خصوصا در دوران بارداری. زیرا این یک دوره مهم و حیاتی در زندگی شما است و لازم است که بهترین مراقبت و توجه را برای خودتان و همچنین فرزندی که در رحم شماست انجام دهید. هر نوع ریسک در این دوران ممکن است با خطر سقط جنین همراه باشد.

به علت اثرات شناخته شده و ناشناخته داروها بر جنین های در حال رشد، نتایج کسب شده از مطالعات انجام شده در سالهای اخیر پیشنهاد می کند که برای درمان و تخفیف مشکلات و عوارض دوران بارداری تا حد امکان از روش های غیر دارویی بهره گرفته شود. یکی از روش های غیر دارویی که امروزه در زمینه کاهش عوارض بارداری بسیار مورد توجه قرار گرفته طب سوزنی است.

 

طب سوزنی برای باردار شدن

طب سوزنی قرار دادن سوزن استریل فوق العاده باریک در نقاط خاصی از بدن است که سبب تحریک های مسیرهای عصبی ویژه ای می شود. این مسیرها در هر دو قسمت بیرونی و داخلی بدن وجود دارد. زمانی که این نقاط سوزن زده شوند، می توانند مسیری که در عملکردهای مختلف بدن هستند را کنترل کنند. طب سوزنی در مشکلاتی از ناباروری مانند کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید، کمک کننده است.

 طب سوزنی اغلب به همراه درمان گیاهی، برای قرن ها در درمان برخی از علل ناباروری مورد استفاده قرار گرفته است؛ به عنوان مثال طب سوزنی و گیاهی نمی تواند در چسبندگی لوله های رحمی که در نتیجه بیماری التهابی لگن یا آندومتریوز رخ می دهد، مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، در این وضعیت، فرد هنوز هم می تواند از طب سوزنی به دلیل اثر بالقوه بهبود عملکرد تخمدانی فولیکولار بهره مند شود. علاوه بر این، این روش نشان داده است که طب سوزنی می تواند جریان خون به اندومتر (پوشش داخلی دیواره رحم) را افزایش دهد و به تسهیل در ضخامت و افزایش پوشش آن کمک کند.

جهت اثر بخشی طب سوزنی در درمان ناباروری توصیه می شود که بیماران معمولا مدت سه تا چهار ماه قبل از تلقیح، در لقاح آزمایشگاهی IVF (لقاح خارج رحمی) و یا انتقال تخمک اهدایی، مورد درمان قرار می گیرند. مطالعات انجان شده نشان می دهد که بیمارانی که سه تا چهار ماه قبل از انتقال تخمک لقاح یافته به درون رحمشان از طب سنتی بهره گرفته اند، نتایج درمانی بهتری را تجربه کردند. پزشکان علت این امر را بهبود جریان خون به سمت رحم و وضعیت و ضخامت لایه اندومتر (درونی ترین لایه رحم) در هنگام انتقال رویان و لانه گزینی او می دانند.

آیا نقاط طب سوزنی پس از انتقال تخمک لقاح یافته به رحم مادر، نسبت به قبل تفاوت دارد؟

متخصص طب سوزنی نباید بعد از تلقیح و یا انتقال تخمک، در ناحیه لگن سوزن بزند. شش اندام در طب سوزنی منع استفاده دارد که هنگام بارداری و یا شک در سقط جنین، باید از آن ها اجتناب کرد. این اندام ها عبارتند از 21 نقطه در کیسه صفرا ، 12 نقطه در معده،4 نقطه در روده بزرگ، 6 نقطه در طحال ،60 نقطه در مثانه و هر نقطه از شکم. به این ترتیب درصورتی که برای درمان مشکل ناباروری خود تصمیم به کمک گرفتن از روش طب سوزنی را دارید، توصیه می کنیم برای پیدا کردن یک فرد متخصص در این زمینه، با پزشک خود مشورت کنید.

 

آیا طب سوزنی در بارداری ضرر دارد؟

طب سوزنی شکلی از درمان های مکمل است که در طی آن، سوزن هایی در نقاط خاصی از بدن قرار داده می شوند. این روش برای تسکین درد و درمان مشکلات جسمی، روانی و عاطفی استفاده می شوند. منبع این روش درمانی چین باستان است اما امروزه در سرتاسر جهان شناخته شده است و استفاده می شود. طب سوزنی بر درمان عدم تعادل و انسداد "چی" (جریان انرژی حیاتی در تمام بدن) تمرکز دارد. بیش از ۱۰۰۰ نقطه طب سوزنی در این مسیرهای انرژی قرار دارد. در جلسه طب سوزنی، این مسیرها با وارد کردن سوزن هایی مخصوص (به نازکی تار موی) بر آن ها تحریک می شوند.

آیا طب سوزنی در بارداری خطرناک است؟

طب سوزنی در بارداری کاملا بی خطر است و برای مادر باردار فوایدی همچون رهایی از دردهای بارداری، تهوع صبحگاهی و خستگی دارد. همچنین در کاهش استرس و تسریع زایمان نیز تاثیرگذار است. مطالعات نشان داده اند که طب سوزنی می تواند باروری را نیز تقویت کنید. البته تمامی این فواید به شرطی وقوع خواهد پیوست که توسط متخصص این طب انجام پذیرد.

 

آیا طب سوزنی در بارداری با درد همراه است؟

شاید فکر کنید که طب سوزنی با درد همراه است اما اصلا این طور نیست. قطر سوزن های عادی چینی که در طب سوزنی استفاده می شود ۰٫۲۵ تا ۰٫۳۰ میلی متر و طول آن ها ۳۰ تا ۵۰ میلی متر هستند. از لحاظ ظاهری شبیه تار موی هستند. نوک این سوزن ها طوری است که در زمان فرو رفتن در پوست درد قابل توجهی به وجود نمی آورند. گاهی اوقات افرادی که طب سوزنی را تجربه می کنند متوجه وارد شدن سوزن ها به بدن شان نمی شوند و گاهی نیز احساسی شبیه گزیدن پشه می کنند.

 

زمان مناسب برای طب سوزنی در بارداری

در مورد اینکه در طی بارداری، چه زمانی برای انجام طب سوزنی برای شما مناسب است با پزشک خود صحبت کنید. برخی متخصصین عقیده دارند که بهتر است تا سه ماهه دوم بارداری صبر کنند اما برخی دیگر بر این عقیده اند که بهتر است برای درمان تهوع صبحگاهی و دیگر علائم شروع باداری، طب سوزنی در سه ماهه اول بارداری انجام شود. بعد از اینکه تحت توصیه پزشک تصمیم به انجام طب سوزنی گرفتید، متخصص طب سوزنی ممکن است هر دو هفته یک بار یا ماهی یک بار این کار را برای تان انجام دهد. البته در دوره های آخر بارداری ممکن است با فاصله کمتری انجام گیرند. حتی بعد از زایمان هم می توانید برای رفع خستگی و افسردگی احتمالی این درمان را ادامه دهید.

نکته بسیار مهم مراجعه به متخصص طب سوزنی برای کمک گرفتن از این روش درمانی خصوصا در دوران بارداری است. زیرا در این دوران برخی از نقاط حساس بدن نباید تحت هیچ شرایطی تحریک شوند. این نقاط که اغلب در شانه ها، اطراف ساق و مچ پا می باشند درصورت تحریک شدن ممکن است منجر به شروع انقباضات زایمانی گردند.

 

فواید و عوارض طب سوزنی در دوران بارداری

فواید طب سوزنی در دوران بارداری

طب سوزنی قادر است بسیاری از نشانه ها و عوارض بارداری را درمان و یا تسکین دهد.

 • استفراغ شدید دوران بارداری، وضعیتی است شبیه به حالت تهوع بسیار شدید صبحگاهی در بارداری. طب سوزنی می‌تواند به حل این مشکل بسیار کمک کند.
 • طب سوزنی خونریزی و لکه بینی اوایل بارداری را از بین می‌برد.
 • طب سوزنی همچنین قادر است از خستگی بارداری، میگرن، سردرد، سوزش معده و بسیاری دیگر از عوارض بارداری پیشگیری کند.
 • مادران بارداری که از افسردگی و اضطراب رنج می‌برند نیز پس از استفاده از این روش درمانی بهبود یافته‌اند.
 • کمر‌درد، درد پهلوها و پا درد پس از زایمان با استفاده از طب سوزنی به عنوان یک روش درمانی، به خوبی درمان می‌شوند.
 • برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از طب سوزنی در حین زایمان می‌تواند به کوتاه تر شدن روند زایمان کمک کند.
 • طب سوزنی برای مادرانی که دچار تاخیر در زایمان هستند نیز مفید است. پس اگر به دنبال راهی هستید که بتوانید در وقت طبیعی خود زایمان کنید، این روش به شما کمک می کند.
 • گفته می‌شود که طب سوزنی برای کاهش دردهای زایمان و تسهیل زایمان طبیعی نیز سودمند است.

 

عوارض طب سوزنی در دوران بارداری

بسیاری از مردم در مورد این روش درمان که در آن از سوزن استفاده می‌شود احساس  نگرانی می‌کنند. بصورت کلی همیشه بهتر است در موقع مواجهه با هر نوع بیماری از یک متخصص کمک بگیرید، خصوصا در دوران بارداری. زیرا این یک دوره مهم و حیاتی در زندگی شما است و لازم است که بهترین مراقبت و توجه را برای خودتان و همچنین فرزندی که در رحم شماست انجام دهید.  

بزرگترین سوال اینست که آیا طب سوزنی بی خطر است؟ خُب ، بله. برای اینکه طب سوزنی برای شما موثر و بی خطر باشد، باید مطمئن شوید که به کسی که در این زمینه تخصص دارد مراجعه می کنید.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که تحریک کردن نقاط خاصی از بدن ممکن است منجر به انقباضات رحمی شود که خطر سقط جنین را به دنبال دارد. از جلسات طولانی طب سوزنی اجتناب کنید و جلسات را به ۱۵ تا ۲۰ دقیقه محدود کنید. به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از آن استفاده کنید. و اگر دچار حالت انقباض شدید، فورا آن را متوقف کنید.

بنابراین باید از شخص متخصص و تعلیم دیده برای این کار استفاده کنید و هرگز خودتان آن را امتحان نکنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که وی در مورد طب سوزنی برای دوران بارداری تجربه کافی داشته باشد.

با پزشکتان در مورد استفاده از طب سوزنی در حین زایمان مشورت کنید. برای دیدن گواهینامه متخصص طب سوزنی تردید نکنید، و وضعیت خود را به تفضیل برای او شرح دهید.

 

مطالعه بیشتر:

1- علت، نشانه ها، درمان و عوارض چسبندگی غیر عادی جفت

2- خوابیدن به پشت در سه ماهه سوم بارداری چه عوارض و خطراتی دارد؟

3- عوارض خوابیدن روی شکم در دوران بارداری

4- عوارض استفاده از مواد سفید کننده دندان و جرم گیری دندان در بارداری