مصرف سوسیس و کالباس در بارداری چه عوارضی دارد؟

هیچ چیزی خوشمزه‌تر از غذاهای ناسالم و فست فود نیست. در دوران بارداری ویار در بالاترین سطح خود قرار دارد و شاید تصور کنید که لازم هم نیست نگران وزن خود باشید. ولی می‌دانید که نمی‌شود این‌طور به مسائل نگاه کرد. در واقع، بارداری دورانی است که باید خیلی بیشتر مراقب غذاهای که می‌خورید باشید و غذاهای ناسالم در رأس فهرست قرار دارد.

در این مقاله برخی دلایل مشخص برای اجتناب از غذاهای ناسالم و این‌که چطور می‌توانید ویار آن‌ها را در دوران بارداری کنترل کنید ذکر می‌کنیم.

عوارض مصرف سوسیس و کالباس در بارداری

شما و جنین تان در دوران بارداری برای اضافه وزن سالم در شما و رشد مناسب مغز، استخوان ها، ارگان ها و سیستم ایمنی در جنین به مقدار زیادی مواد مغذی نیاز دارید.

مسلما غذاهای ناسالم این مواد را به شما نمی‌رساند. اگر غذاهای ناسالم مصرف کنید، مواد مغذی را به شما نمی‌رساند و در ضمن اشتهایی هم برای خوردن غذاهای سالم نظیر میوه ها یا سبزیجات باقی نمی‌گذارد چرا که احساس سیری خواهید کرد.

در زیر با تاثیرات غذاهای ناسالم از جمله سوسیس و کالباس و فست فود بر سلامت خود و جنین تان آشنا می‌شوید:

1- علاقه فرزند شما به غذاهای چرب بیشتر می‌شود

تحقیقی که در زمینه غدد درون‌ریز در نشریه فرانتیرز چاپ شد توضیح می دهد که رژیم غذایی مادر چگونه می‌تواند بر ترجیح غذایی کودک تاثیر بگذارد.

این تحقیق که روی موش های باردار انجام شد نشان داد، موش هایی که در دوران بارداری غذاهای پرچرب خورده‌اند بچه موش های چاق‌تری بدنیا می‌آورند و آن‌ها نیز غذاهای چرب را ترجیح می‌دهند. مدار مغزی آن‌ها طوری تغییر می‌کند که در مقابل غذاهای چرب در سنین بزرگسالی نیز مقاومت‌ناپذیر خواهند شد. اما تحقیق نشان داد رژیم غذایی متوازن باعث می‌شود بچه موش ها هوس کمتری به غذاهای چرب پیدا ‌کنند.

2- افزایش احتمال ابتلا به آلرژی ها

میزان زیاد قند در رژیم غذایی می‌تواند منجر به آلرژی و آسم شود. طبق تحقیقی که در نشریه تنفس اروپا منتشر شد، فرزندان مادرانی که در دوران بارداری غذاهای «بدون شکر» (قند اضافه) را به شکل ساکروز، شیره ذرت با فراکتوز بالا، آب‌میوه یا عسل در رژیم غذایی خود داشته‌اند، بین سنین ۷ تا ۹ سالگی احتمال بیشتری دارد که به آلرژی و آسم مبتلا شوند.

3- احتمال ناهنجاری های ژنتیکی بالا می رود

تحقیقی که روی موش های باردار انجام شد نشان داد که رژیم غذایی پرچرب یا قندی مادر باعث اختلال در فعالیت میتوکندری (یک اندامک درون سلول) و درنتیجه اختلال در مسیر پیام رسانی انسولین در فرزندان مونث می‌شود و تا سه نسل ادامه می‌یابد.

4- منجر به افزایش مصرف آکریل آمید می‌شود

غذاهایی نظیر سیب زمینی سرخ‌کرده، نان، چیپس سیب زمینی مقدار زیادی نشاسته دارد. این غذاها در دمای بالا (بیشتر از ۱۲۰ درجه سانتی‌گراد) پخته یا سرخ‌کرده می‌شوند که نشاسته را به ماده‌ای شیمیایی به نام آکریل آمید تبدیل می‌کند. مطالعات نشان داده است که میزان بالای آکریل آمید می‌تواند باعث کوچک شدن اندازه سر و کاهش وزن جنین شود.

5- چاق خواهید شد

مصرف زیاد غذاهای ناسالم در دوران بارداری منجر به اضافه وزن زیاد می‌شود و مادر باردار و جنین را در معرض خطر مشکلات متعددی قرار می‌دهد، از جمله پره اکلامپسی، نوزاد بزرگ تر، زایمان زودرس، دیابت بارداری، خفگی خواب، افزایش خطر نقص عضو هنگام تولد، سقط جنین و مرده زایی.

6- ارزش غذایی آن ها صفر است

غذاهای ناسالم و فست فود پر از قند، نمک، چربی و کلسترول است که در دوران بارداری باید از آن‌ها دوری کرد. لازم به گفتن نیست که نمک یا قند زیاد برای بدن شما نیز خوب نیست.

7- امکان بروز مشکلات هاضمه

اشتیاق زیاد به غذاهای ناسالم سرخ کرده می‌تواند معده شما را ناراحت کند. باعث تولید باد، ورم و سوء هاضمه می‌شود. همچنین، غذاهای ناسالم فاقد مواد فیبری هستند که برای کار کردن مزاج ضروری است.

8- خطر دیابت بارداری

غذاهای ناسالم مقدار زیادی قند و کالری دارد. مطالعات نشان داده است که مصرف غذای ناسالم خطر دیابت بارداری را افزایش می‌دهد.

وقتی خوردن غذاهای ناسالم این‌همه اثرات سوء دارد حتما می‌خواهید ویار آن‌ها را کنترل کنید. اما گفتن این حرف راحت است. پس به خواندن این مقاله ادامه دهید تا روش‌هایی برای خلاصی از این ویارها یاد بگیرید.

 

روش کنترل ویار غذاهای ناسالم و فست فود در دوران بارداری

اولین روش این است که عزم مان را جزم کنیم تا از مصرف زیاد غذاهای ناسالم بپرهیزیم. وقتی این تصمیم را بگیرید، دنبال کردن اقدامات دیگر برای کنترل ویارتان آسان می‌شود:

 • آشپزخانه خود را پر از میان وعده های سالم کنیدبا پر کردن آشپزخانه خود از میان وعده های سالم و طبیعی از غذاهای ناسالم پرهیز کنید. غذاهای پخته از غذاهای سرخ‌کرده سالم تر است. غذایتان را در خانه بپزید و از میان وعده های بدون مواد افزودنی و نگهدارنده لذت ببرید.
 • میان وعده های میوه ای و خشکباری. هر وقت هوس کردید دهان‌تان بجنبد، میان وعده‌ میوه های خشک و میوه های تازه بخورید. گرسنگی‌تان را برطرف می‌کند و به شما مواد مغذی نیز می‌رساند.
 • غذاهای خود را با حساسیت انتخاب کنید. هرچه می‌خورید جنین شما هم همان می‌شود. فهرستی از غذاهایی که می‌خورید تهیه کنید و مواد مغذی درون آن‌ها را بشناسید. این می‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند تا از غذاهای ناسالم دوری کنید. خوردن هر از چند یک تکه شکلات یا پیتزا هیچ آسیبی به جنین شما نمی‌رساند. اما توجه کنید که عادت روزانه شما نشود.

جایگزین های سالم برای فست فود

ابتکار بخرج بدهید و برای خواباندن ویار خود در خانه غذا بپزید. در زیر با برخی از جایگزین ها برای چیزهایی که هوس می‌کنید آشنا می‌شوید:

 • جایگزین چیپس سیب زمینی یا مانند آن: چیپس کلم‌ خته، چیپس چغندر یا جلبک دریایی خشک شده را امتحان کنید.
 • جایگزین کیک و آب نبات: موز، سیب یا هر میوه دیگری را با کره یا مقدار کمی شکلات آب‌شده را جایگزین کنید.
 • جایگرین بستنی: ماست میوه‌ای

اگر می‌خواهید چیزی از بیرون بخورید می‌توانید گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

 • مرغ گریل‌شده یا سالاد سبزیجات و سس سبزیجات کنار غذا
 • دست‌پیچ با گندم سبوس‌دار سینه بوقلمون با کاهو و گوجه‌فرنگی
 • دو ورقه پیتزا سبزیجات با سالاد سبز
 • فاهیتای مرغ، گوساله یا میگو
 • مرغ یا غذای دریایی با تفت روغن داغ با روغن و سس کم
 • شیر کم‌چرب به عنوان نوشیدنی
 • برنج قهوه‌ای یا پاستای گندم سبوس‌دار
 • یک فنجان دسر میوه تازه

غذاهای ناسالم هوس شما را می‌خواباند اما مواد مغذی لازم را به بدن‌تان نمی‌رساند. با این حال، معنی آن این نیست که باید کلا از پیتزا، همبرگر، سیب زمینی سرخ‌کرده، نوشیدنی‌ها و غیره پرهیز کنید. جشن هر از چند یکبار اشکالی ندارد، اما آن را تبدیل به عادت نکنید. وقتی هر روز مواد مغذی مورد نیاز بدن‌تان را تامین می‌کنید، اینکه هر از چندی فست فود مورد علاقه خود را بخورید هیچ اشکالی ندارد.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا خوردن پیتزا در دوران بارداری مضر است؟

2- آیا خوردن سوسیس و کالباس در دوران بارداری بی خطر است؟

3- آیا مصرف ژامبون و فرآورده های گوشتی در بارداری ایمن است؟

4- آیا فست فود برای زن باردار ضرر دارد؟