خوردن بستنی در بارداری چه فواید و مضراتی دارد؟

آیا باردار هستید و میل شدیدی به خوردن انواع غذاها دارید؟ اصلا نگران نباشید، این حالت کاملا طبیعی است! تا زمانی که خودتان را از دریافت مواد مغذی اساسی محروم نکرده باشید، می توانید از مصرف خوراکی‌های خوشمزه لذت ببرید. در طول بارداری ممکن است ویار های مختلفی داشته باشید، مانند شیرینی، کیک، بیسکویت و بستنی. اما در نظر داشته باشید که مقدار زیادی از این مواد غذایی را مصرف نکنید و حتما در خوردن آنها اعتدال داشته باشید. در ادامه به بررسی فواید و مضراتی خوردن بستنی در بارداری می پردازیم.

فواید خوردن بستنی در بارداری

اگر گاهی اوقات بستنی  می خورید، در نظر داشته باشید که مصرف اتفاقی بستنی هیچ خطری برای جنین در حال رشد شما نخواهد داشت. در هنگام خوردن بستنی موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • نصف لیوان بستنی دارای ۱۶ گرم شکر افزوده و ۱۱۱ کالری می باشد. پس مراقب افزایش بیش از حد وزن باشید!!! در صورت وجود اضافه وزن زیاد در طول بارداری، احتمال انجام عمل سزارین افزایش می یابد.
 • اضافه وزن مادر باعث چاقی بیش از حد جنین شده و مشکلاتی را در هنگام زایمان به وجود می آورد.
 • از سوی دیگر خوردن بستنی باعث افزایش میزان کلسیم بدن شده که به رشد بهتر دندان ها و استخوان های جنین کمک میکند. اما هرگز نباید بر روی خوردن بستنی به عنوان یک منبع برای دریافت کلسیم فکر کنید.

به صورت کلی خوردن بستنی پاستوریزه، آن هم در حد اعتدال هیچ خطری برای سلامتی شما ندارد، اما باید مراقب باشید که بستنی آلوده به باکتری های مختلف نباشد. برای مثال بستنی هایی که در ساخت آنها از تخم مرغ خام استفاده شده و نیز بستنی های قیفی که با رعایت دقیق اصول بهداشتی تهیه نشده اند را در این دوران به شما توصیه نمی کنیم. اگر به راحتی سرما می‌خورید و یا دارای سینوزیت می باشید، بهتر است که قبل از مصرف بستنی در طول بارداری با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

 

مضرات خوردن بستنی در بارداری

در حالی که خوردن بستنی بسیار لذت بخش می باشد، اما باید در طول بارداری بسیار مراقب خطرات احتمالی مصرف آن نیز باشید.

 • این احتمال وجود دارد که در هنگام خوردن بستنی بدن شما در تماس با باکتری لیستریا قرار بگیرد.
 • ممکن است ماشین های ساخت و تولید بستنی آلوده به انواع باکتری ها باشند.
 • این احتمال وجود دارد که در صورت آلوده شدن بدنتان به باکتری های مختلف، مایع آمنیوتیکی، جفت و یا حتی جنین شما نیز در خطر آلودگی قرار بگیرند.
 • ابتلا به آلودگی و یا عفونت می‌تواند مشکلات ناخواسته بسیاری را برای شما به وجود آورد، مانند سقط جنین، مرده زایی، بیماری های پوستی، مننژیت و یا حتی عفونت دستگاه تنفسی در نوزاد تازه به دنیا آمده.

لازم نیست که خیلی نگران شده و یا حتی به طور کامل از مصرف بستنی مورد علاقه خود خودداری کنید. بستنی هایی که از شیرهای پاستوریزه تهیه شده اند، کاملا ایمن بوده و می توانید بدون هیچ نگرانی از خوردن آنها لذت ببرید.

 موارد زیر را مد نظر داشته باشید :

 • اطمینان داشته باشید که بستنی خود را از برندهای مشهور و از فروشگاه های معتبر که دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می کنند، خریداری کنید.
 • همچنین می توانید از مدیریت فروشگاه سوال کنید که آیا دستگاه های بستنی ساز به صورت منظم نظافت شده اند؟
 • انواع مختلف باکتری ها در صورت منجمد شدن از بین می روند. اما این قضیه در مورد باکتری لیستریا صحیح نیست. این باکتری میتواند همچنان به رشد خود در محیط منجمد شده فریزر ادامه دهد.
 • از خرید بستنی از دست فروش ها و یا بستنی های موجود در نمایشگاه ها خودداری کنید، زیرا ممکن است که این فروشنده ها اقدامات و دستورالعمل های بهداشتی را بطور کامل رعایت نکرده باشند.
 • بهتر است از بستنی های اسکوپی استفاده کنید. زیرا اسکوپ بستنی ها بهداشتی بوده و معمولا بصورت مجزا برای هر شخص استفاده می شود.
 • همچنین می‌توانید از بستنی های بسته بندی شده خریداری کرده و از خوردن آنها در داخل خانه لذت ببرید.
 • اگر قبل از مصرف بستنی تا حد زیادی نگران سالم بودن آن می باشید، بهتر است که از ترکیب ماست و میوه های تازه به همراه شربت شکلات استفاده کنید.

 

آیا خوردن بستنی در بارداری به جنین آسیب می زند؟

در دوران بارداری احتمالا نسبت به هر آنچه که تا کنون با لذت می خوردید، حساسیت مضاعفی پیدا کرده باشید. از سوی دیگر هر کس به شما توصیه هایی ارائه می کند و از هر سو نصایحی را می شنوید که این را بخور برای جنین خوب است اما آن را نخور!!!

بدون شک یکی از خوشمزه ترین دسر ها بستنی است و شما نیز به احتمال زیاد هر هفته آن را هوس می کنید، اما آیا خورد بستنی و سرمای حاصل از آن به جنین آسیب می زند؟

جدا از فواید و مضرات خوردن بستنی در بارداری همیشه تصورات نادرستی نیز در مورد مصرف آن در دوران بارداری وجود دارد، از جمله:

 • باورهایی وجود دارد که می‌گوید سرمای ناشی از مصرف بستنی می تواند مغز جنین را مورد تاثیر قرار می دهد.
 • از آنجایی که شما ساعت‌ها مشغول بستنی خوردن به صورت مداوم نمی باشید، بنابراین سرما نمی تواند جنین را تحت تأثیر قرار دهد.
 • بانوان باردار بیشتر از یک یا دو وعدهبستنی مصرف نمی‌کنند و به همین دلیل شکم آنها به میزان زیادی در معرض سرما قرار نمی گیرد.
 • بعلاوه قبل از اینکه بستنی بطور کامل وارد شکم شما شود، توسط حرارت بدن کاملا ذوب می شود.
 • اگر شما به مدت زمان طولانی در معرض سرما قرار بگیرید، ضربان قلب کاهش یافته و به دنبال آن جریان خون به سمت جنین نیز کندتر می شود.

به یاد داشته باشید که بستنی علاوه بر داشتن ویتامین ها و مواد معدنی همچون کلسیم، ویتامین A و ویتامین D، حاوی مقادیر زیادی چربی های اشباع شده نیز هست بنابراین رعایت اعتدال در خوردن آن برای جلوگیری از افزایش بیش از حد وزن و درگیر شدن با مشکلات بعد از آن بسیار مهم است.

 در دوران بارداری قبل از اینکه بستنی مصرف کنید، حتما با پزشک خود درباره آن مشورت کرده تا از عواقب ناخواسته آن جلوگیری کنید. می‌توانید از خوردن بستنی در اندازه های کوچک کاملا لذت ببرید.

 

مطالعه بیشتر:

1- آیا خوردن بستنی در بارداری مضر است؟

2-  مهمترین ویتامین ها و مکمل های مورد نیاز دوران بارداری

3- فواید و عوارض جانبی خوردن پسته در بارداری

4- خوردن کاهو در بارداری چه فوایدی برای جنین دارد؟

5- 12 فایده خوردن هندوانه در بارداری