تخم مرغ آب پز با پنیر (ویتامین A ،D،B12، پروتئین، امگا 3،سلنیم)

تخم‌مرغ؛ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین ها و املاح ضروری است. در سه ماهه اول بارداری بدن مادر دستخوش تغییرات بسیاری می شود تا پاسخگوی رشد سریع جنین درون رحم خود باشد، بنابراین دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن مادر و جنین در حال رشد از اهمیت بیشتری برخوردار است. اما متاسفانه در این مرحله از بارداری اکثر مادران باردار اشتهای چندانی به خوردن غذا ندارند و از طرفی حالت تهوع، استفراغ و ویار که از مشکلات شایع سه ماهه اول بارداری هستند تمایل مادر باردار را به خوردن بسیاری از مواد مغذی ، سالم و ضروری این دوران را کاهش می دهد.

بهترین برنامه غذایی برای مادران باردار بهرمندی از تمامی گروهای غذایی است. برخورداری از یک رژیم متنوع و مغذی  مانند لبنیات، گوشت، غلات، حبوبات و سبزی و میوه می تواند نیازهای شما و فرزندتان را در دوران بارداری تامین کند.

مصرف تخم‌ مرغ در بارداری

تخم‌مرغ؛ منبع خوبی از پروتئین، ویتامین ها و املاح ضروری است. حاوی اسید چرب امگا3 DHA است و بهترین و دردسترس ترین منبع "لوتئین" و "زیاکسانتین" است.

 تخم‌مرغ منبعی عالی برای "کولین" است، یعنی ماده مغذی ضروری که در پیشگیری از اختلالات سیستم عصبی و بهبود ذهن فرزندتان در آینده بسیار تاثیر گذار است. تخم‌مرغ پس از جگر گاو، دومین منبع مهم و غنی از كولین است كه مصرف آن خصوصا در دوران بارداری و شیردهی ضروریست. كولینِ تخم‌مرغ در داخل زرده آن و بصورت ماده‌ای به نام "لسیتین" وجود دارد.

رشد مناسب مغز جنین با مصرف تخم مرغ در دوران بارداری:

احتمالاً شما نیز بارها نام چربی امگا 3 را شنیده اید و در مورد مزایایی که روغن امگا 3 برای سلامت تان به ارمغان می آورد اطلاعاتی دارید. اما شاید خواستار این باشید که از فوائد ارزشمند این ماده غذایی در دوران بارداری اطلاعات دقیق تری داشته باشید. امروزه امگاها را خوراک اصلی مغز می نامند، ماده ای که به طرز شگفت آوری شما و جنینتان را در این دوران حساس پشتیبانی می کند. پیشنهاد می‌شود که طی بارداری روزانه حداقل 200 میلی‌گرم امگا3 مصرف کنید، چرا که این مواد می توانند باعث تسهیل عملکرد جریان خون جفت و مبادله بهتر مواد مغذی و اکسیژن بین مادر و جنین شوند.

مصرف مکمل امگا 3 هوش نوزاد را افزایش نمی دهد!

تخم مرغ، به عنوان یک ماده غذایی غنی از پروتئین در دروان بارداری:

تخم مرغ حاوی مقدار زیادی پروتئین می باشد که برای رشد مناسب جنین داخل رحم مادران باردار ضروری است. در واقع، از آن جایی که هر سلول از بدن جنین برای رشد کردن خود نیاز به پروتئین دارد، بنابراین، می توان ادعا کرد که مصرف مقدار مناسبی از تخم مرغ برای زنان باردار بسیار مفید خواهد بود

 

دستور پخت تخم مرغ آب پز با پنیر ((این وعده غذایی منبعی خوب است از ویتامین های A ،D و B12، فولات، پروتئین، آهن، روی، ید، امگا 3، کلسیم، سلنیم، پتاسیم، فیبر))

مواد لازم

  • تخم مرغ 1 عدد
  • نان تست 2 عدد
  • پنیر خامه ای

طرز تهیه:

تخم مرغ را در ظرفی مناسب آب پز کنید. نان تست را داخل تستر گذاشته (کمی تست کنید) و سپس پنیر خامه ای را روی نان تست بمالید. بعد از اتمام پخت تخم مرغ پوست آن را جدا کرده و به صورت حلقه حلقه خرد کرده و با نان تست نوش جان کنید.

مطالب بیشتر:

 

منبع: ماهنامه نی نی +