The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

انواع طعم های سرلاک برنج یا گندم و موز برای نوزادان

زمانی که کودک آماده تغذیه از غذای جامد می‌شود، می توانید با سرلاک‌ های که تک غله‌ای و غنی از آهن هستند، تغذیه تکمیلی را آغاز کنید. این ابتدای راه برای کودک است تا چگونه خوردن مواد جامد و سفت را یاد بگیرد. انواع و طعم های مختلفی از سرلاک برای نوزادان مانند سرلاک برنج یا گندم و موز به همراه شیر در بازار موجود است. آنچه در ادامه این مطلب می خوانید، معرفی انواع طعم های سرلاک برای نوزادان است.

 انواع طعم های سرلاک:

سرلاک چیست؟ اولین غذای جامدی که نوزادان مصرف می کنند، معمولا سرلاک است، سرلاک غذای کمکی سالم و مقوی برای هر سن نوزاد موجود است. سرلاک از نظر طعم و قوام بسیار متنوع است. سرلاک را یک غلات مخصوص نوزاد در تعاریف علمی میتوان نامید که دارای پروبیوتیک مفید بیفیدوس (باعث تقویت سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد) است .

مواد سرلاک چیست؟ سرلاک معمولا از جمله اولین غذاهای جامدی است که برای نوزادان استفاده می‌شود. در توصیه ای که از طرف انجمن پزشکان امریکا شده است تا یک سالگی، مادران سرلاک‌های غنی شده از آهن را با شیر مادر یا شیرخشک مخلوط کرده و به نوزادان در طی روز بعنوان وعده غذایی بدهند.

برای تهیه انواع طعم های سرلاک رقیق می توان به آسانی با مخلوط کردن ۱ قاشق پودر غلات با ۴ یا ۵ قاشق شیر مادر، شیر خشک یا آب آن را تهیه می‌شود.

دکتر ویلیام سیرز توصیه می‌کند که والدین از سرلاک‌ هایی که دارای حداقل ۱ گرم پروتئین و ۶ تا ۱۰ میلی گرم آهن در هر وعده غذایی هستند، استفاده کنند. زیرا  آهنی که در بدن نوزاد در هفته‌های آخر بارداری ساخته و ذخیره می‌شود، در طی 6 ماه ابتدایی او کاملا مصرف می‌شود و نوزاد نیاز به جذب آهن و جبران این آهن از دست رفته، از راه تغذیه از مواد غذایی و مکمل آهن دارد تا مبتلا به کم خونی (آنمی) نشود. به والدین توصیه می‌شود، قبل از استفاده از انواع سرلاک برای نوزاد خود، با پزشک مخصوص او در مورد نوع سرلاک و چگونگی مصرف آن، مشورت کنند.

انواع سرلاک برای نوزادان

سرلاک برنج

ایا سرلاک برنج چاق کننده است ؟ سرلاک برنجی یکی از انواع طعم های سرلاک بچه و غذاهای جامدی است که به نوزاد داده می‌شود. برنج تقریبا حساسیت ایجاد نمیکند و بسیار آسان هضم می‌شود و برای وزن گیری نیز میباشد. سرلاک‌ برنج قهوه ای، فیبر بالاتری نسبت به سرلاک برنج سفید دارد و برای دستگاه گوارش نوزاد بسیار مفید است. در حالی که سرلاک‌ برنج سفید، تقریبا درصد کمی فیبر دارد. پزشکان توصیه می‌کنند که سرلاک برنج به مدت چند هفته تا یک ماه بعنوان تنها غذای جامدی باشد که به نوزاد داده میشود تا سیستم گوارشی نوزاد کم کم برای هضم دیگر مواد غذایی آمادگی یابد.

سرلاک جو دوسر

سرلاک جو دوسر توسط انجمن پزشکان امریکا به عنوان مناسب‌ترین غذای جامد نوزادان، پیشنهاد شده است. جو دوسر گیاهی است که سر سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان‌های زیادیست و بیشتر کودکان طعم ملایم آن را دوست دارند. بسیاری از سرلاک‌های جو دوسر حاوی قطعه های میوه‌های خشک، مثل موز و تمشک است که طعم دوست داشتنی به آن میدهد. یک توصیه: ابتدا به نوزاد خود سرلاک جو دوسر ساده بدهید و بعد از آن به سراغ سرلاک مخلوط با میوه بروید. در این صورت اگر شاهد آلرژی در کودک بودید به راحتی منشا آن را تشخیص می‌دهید.

سرلاک گندم

سرلاک گندم یکی از محبوبترین انواع طعم های سرلاک و در عین حال بین پزشکان بسیار مورد بحث و بررسی است. ، در سال ۲۰۰۸ انجمن پزشکان امریکا، اعلام کرد که طبق نظر پزشکان دپارتمان آلرژی و ایمنی، بهتر است سرلاک گندم را به عنوان اولین غذای جامد به کودکان ندهند. بلکه بهتر است کودک ابتدا با میوه‌ها، سبزیجات و دیگر انواع سرلاک‌ تغذیه شود و بعد از آن سرلاک گندم به کودک داده شود. اگر در مورد حساسیت کودک به گلوتین موجود در گندم نگرانی‌هایی دارید، بهتر است به پزشک کودکتان مراجعه کنید و دراین باره گفتگو کنید.

سرلاک جو

جو تقریبا یکی از مواد تشکیل دهنده و سازنده انواع طعم های سرلاک کودک است اما متخصصان آن را به عنوان یک غله کامل نمی‌شناسند. با این حال، سرلاک جو، نسبت به دیگر غلات ریسک حساسیت و آلرژی پایین‌تری دارد و طعم خوشایند جو را به خصوص در ترکیب با شیر و میوه‌ها باعث علاقه کودکان میشود. یکی از بهترین سرلاک برای وزن گیری نیز میباشد .بدلیل داشتن فیبر زیاد در جو، سرلاک جو درصد فیبر بالایی دارد و معمولا با آهن غنی می‌شود.

سرلاک مخلوط غلات و میوه

بعد از این که نوزاد از انواع طعم های سرلاک به طور جداگانه تغذیه کرد خبری از آلرژی و حساسیت خاصی نبود، می‌توانید از سرلاک‌ مخلوط غلات که بسیار مقوی است استفاده کنید. با مخلوط کردن چند غله مختلف، بدن کودک از خواص و مزایای همه غلات بهره مند شده و تنوع مزه و طعم بیشتری برای کودک ایجاد می‌شود. هم چنین می‌توان از ترکیب سرلاک با شیر، میوه خشک شده و روغن‌های گیاهی نیز برای طعم و خواص بیشتر استفاده کرد. 

سرلاک گندم و موز به همراه شیر

حاوی ریز مغذی های ایمن: آهن، روی، ویتامین آ و ث- هضم آسان- حاوی انواع ویتامین و مواد معدنی مورد نیاز کودک

روش مصرف این سرلاک : آب آشامیدنی تمیز را به مدت ۵ دقیقه جوشانده و بگذارید به آرامی خنک شود. ۱۵۰ میلی لیتر آب ولرم را اندازه بگیرید و در ظرف کودک بریزید. ۵۰ گرم یا ۹ قاشق غذاخوری سر صاف سرلاک را به آن اضافه کنید. هم بزنید تا به صورت یکنواخت درآید و سپس با یک قاشق کوچک به کودک بخورانید.

 سرلاک ۳ غله همراه شیر 

مشخصه های سرلاک :  دارای ریز مغذی های ایمن: آهن، روی، ویتامین آ و ث.  بدون مواد نگهدارنده و رنگ های مصنوعی هضم آسان حاوی کلسیم حاوی بیفیدوس و مواد مغذی حفاظت کننده ای می باشد که به تقویت سیستم دفاعی طبیعی کودک شما روز به روز کمک می کند.دادن این سرلاک به کودک از ۱۲ ماهگی مجاز است.
 

توجه کنید که: مراقب محصولاتی که دارای عسل هستند باشید. تا یک سالگی نباید عسل را جز تغذیه کودک قرارداد. ممنوعیت عسل برای این قبیل از کودکان به دلیل وجود سک بوتولیسم غیر پاستوریزه است که کشنده است اما سرلاک های بسته بندی شده که حاوی عسل است، این مساله را شامل نمی شوند، زیرا  طی مراحل آماده سازی عمدا از بین خواهد رفت. به همین دلیل می توانید سرلاک های حاوی عسل برا کودکان زیر یک سال نیز استفاده کرد.

 سرلاک مخلوط سبزیجات و برنج به همراه شیر 

دادن سرلاك به كودك ۷ ماه به بالا شامل برنج و سبزیجات مخلوط به همراه شیر 

برنج با طعم و مزه سبزیجات برای نوزادان ۷ ماه و بالاتر است. غلات شیرین با پودر شیر و سبزیجات مخلوط تغذیه کننده و پایه ای عالی برای رشد کودک دلبندتان است .

ویژگی ها و مزایابرخی از ویژگی های سرلاک سبزیجات و برنج به همراه شیر 

غلات و حبوبات یک پایه ایده آل برای یک رژیم غذایی متعادل و متنوع است.حاوی آهن، یک عامل مهم در رشد طبیعی است.با ویتامین D و کلسیم، برای کمک به رشد طبیعی استخوان نوزادان .دستور العمل ما حلال است و همچنین برای گیاه خواران مناسب است.پس از آماده شدن، غذای کودک ساختار خود را حفظ کرده و سفت نخواهد شد عناصر غلات ۵۰٪ (آرد برنج آبی، آرد برنج)، پودر شیر خشک ۲۴٫۷٪، روغن های گیاهی (پالم، کلزا، آفتابگردان، نارگیل) آنتی اکسیدان: آسکوربیل پالمیتات، سبزیجات خشک ۵٫۷٪ (نشاسته ذرت، گوجه فرنگی، هویج، کدو، مالتودکسترین ، امولسیون: آفتابگردان، لسیتین آفتابگردان، فلفل، آبمیوه هویج)، مالتودکرستین، مواد معدنی (کربنات کلسیم، فومارات آهن، سولفات روی، یدید پتاسیم)، ویتامین ها (C، نیاسین، E، تیامین (B1)، پانتوتنیک اسید، A، B6، K، اسید فولیک، بیوتین، D)، طعم دهنده (وانیلین)، بدون گلوتن

 

سرلاک خانگی، غذای کمکی نوزاد

سرلاک برنج یکی از انواع سرلاک خانگی برای نوزاد که می‌توانید در خانه تهیه کنید. این سرلاک خانگی را از 7 ماهگی به بعد برای نوزاد درست کنید. این سرلاک یکی از  انواع طعم هاي سرلاك خانگی ست که از بهترین و مقوی‌ترین سرلاک است که به‌سادگی در خانه تهیه می‌شود و باعث وزن گیری او نیز می شود.

مواد لازم برای تهیه سرلاک برنج

 • 1/4 پیمانه برنج قهوه‌ای (دارای فیبر بالاتر نسبت به برنج سفید)
 • 1 پیمانه آب
 • مقداری شیر مادر یا شیر خشک

طرز تهیه

 • برنج را داخل دستگاه غذا ساز ریخته و آن را به پودر تبدیل کنید.
 • بگذارید آب بجوشد و برنج را به آن اضافه کنید و هم بزنید.
 • اجازه دهید برنج و آب 10 دقیقه روی شعله ملایم بجوشند. همزدن را ادامه دهید تا برنج‌ها بهم نچسبند.
 • بعد از خنک شدن سرلاک برای رقیق‌تر شدن غذای نوزاد داخل آن شیر بریزید.

سرلاک با بیسکوییت مادر 

یک نوع سرلاک خانگی دیگر با کمک بیسکوییت مادر یا بیسکوییت ساقه طلایی تهیه می‌شود. می‌توانید این سرلاک خانگی را بعد از 7 ماهگی برای نوزاد آماده کنید. برای تهیه این سرلاک یک عدد بیسکوییت مادر یا ساقه طلایی را کاملاً خرد کرده و با چند قاشق آب جوشیده سرد مخلوط کنید. بیسکوییت ساقه طلایی به دلیل دارا بودن سبوس برای رفع یبوست نوزاد و تنظیم سیستم گوارش او مفید است.

 

نکات مهم تغذیه با انواع سرلاک کودک

 • با تجویز و اجازه پزشک شروع به تغذیه نوزاد با غذای جامد و سرلاک کنید. برخی پزشکان ۴ ماهگی و پزشکان دیگر دیگر پایان 6 ماهگی را بهترین زمان آغاز غذای جامد و سرلاک می‌دانند.
 • از زمان آغاز تغذیه با غذای کمکی نوزاد، فرآیندی سرشار از صبر ، سعی و خطا روبرو خواهید شد. نه تنها در روش تغذیه کودک بلکه در واکنش نشان دادن بدن کودک به غذا و طعم جدید.
 • به یاد داشته باشید ابتدا با سرلاک‌های تک غله‌ای و ساده تغذیه را شروع کنید. بعد به سراغ سرلاک‌های چند غله و حاوی تکه میوه بروید.
 • بعد از خوردن یک غذای جدید توسط کودک، سه روز صبر کنید و واکنش‌های بدن کودک را زیر نظر بگیرید. بعد از اطمینان غذای جدید دیگری به او بدهید.
 • مراقب نشانه‌های حساسیت و آلرژی باشید. مانند : التهابات پوستی، جوش‌های ریز، اسهال و استفراغ ، مشکلات گوارشی و تنفسی از نشانه‌های آلرژی به غذاست. با مشاهده این علایم به دکتر کودکتان مراجعه کنید و در صورت خطرناک بودن وضعیت نوزاد، سریعا اورژانس را خبر کنید.
 • در میان پزشکان پیرامون گلوتن موجود در سرلاک گندم و آلرژی زا یا حساسیت زا بودن آن، اختلاف نظر وجود دارد. برخی تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که اگر نوزاد زیر 6 ماهگی از گندم یا محصولاتی که گندم دارد مصرف کند، احتمال آلرژی او نسبت به گلوتن موجود در کندم، بسیار کاهش می‌یابد.
 • مطمئن شوید که مواد تشکیل دهنده سرلاک ۱۰۰% ارگانیک بوده و هیچ ماده دستکاری ژنتیکی شده در تولید آن وجود ندارد.
 • بهتر است مصرف سرلاک برنج را برای نوزاد کم (یک تا دو وعده در روز) استفاده کنید. وجود میزان بالای آرسنیک موجود در برنج، می‌تواند موجب مشکلات پوستی در نوزاد شود. 
 • بخاطر داشته باشید استفاده از غلات کامل نسبت به غلات تصفیه شده، برتری دارد. غلات کامل دارای مقادیر فیبر بالا و ویتامین‌ها و املاح بیشتری نسبت به غلات تصفیه شده هستند.

 

نحوه تغذیه با انواع طعم های سرلاک

 1. در ابتدا با روزی ۱ تا ۲ قاشق چایخوری دادن سرلاک به نوزاد تغذیه کمکی را آغاز کنید.
 2. اگر تمایل نوزاد را مشاهده کردید، به ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری در روز هم میتوانید برساند.
 3. انواع سرلاک برای کودکان را با ترکیب کردن شیر مادر یا شیر خشک به کودک بدهید.
 4. بهتر است از سرلاک صبح زود استفاده کنید که کودک گرسنه است.
 5. زمان مناسب دیگر شب و قبل از خواب کودک است.
 6. اگر کودک غذا را از دهان بیرون ریخت و یا از خوردن آن امتناع کرد، دلسرد نشوید زیرا خوردن غذای جامد برای کودکتان اتفاقی جدید است و او به زمان احتیاج دارد تا غذا خوردن با این روش را یاد بگیرد.
 7. هرگز کودک را مجبور به خوردن طعم خاصی از انواع طعم های سرلاک نکنید. اگر تمایلی به خوردن آن را نداشت، صبر کنید و مدتی بعد، دوباره امتحان کنید.
 8. با آغاز تغذیه کودک در سنین مختلف با غذای جامد، دنیایی از مزه و طعم‌های مختلف به روی او گشوده می‌شود. با آرامش و صبر در این تجربه با او همراه شوید.

ایا سرلاک چاق کننده است؟

سرلاک برای وزن گیری نوزاد: بعضی از مادران برای وزن گیری نوزاد به سراغ مصرف سرلاک می‌روند و به عنوان یک غذای کمکی نوزاد روی آن حساب می‌کنند.  کدام سرلاک نوزاد را چاق می‌کند و بهترین سرلاک چاق کننده نوزاد کدام است؟ پاسخ این پرسش این است که بیشتر سرلاک های آماده ترکیب و فرمول کم و بیش یکسانی دارند اما در صورتیکه می‌خواهید سرلاک در وزن گیری نوزاد تأثیر بیشتری داشته باشد، می‌توانید خودتان سرلاک خانگی مقوی‌تری آماده کرده و آن را مواد پرکالری ترکیب کنید. کدام یک از انواع طعم های سرلاک برای وزن گیری مفید تر است؟ اگر می‌خواهید از سرلاک برای وزن گیری نوزاد استفاده کنید می‌توانید میوه‌های پر کالری مانند موز را به سرلاک بیفزایید یا از سرلاک برنج استفاده کنید. به این ترتیب کالری سرلاک بیشتر شده و می‌تواند در وزن گیری نوزاد لاغر تأثیر داشته باشد. علاوه بر این استفاده از مغزدانه های روغنی، عسل و .. هم می‌تواند در افزایش وزن نوزاد تأثیر بیشتری داشته باشد.

مطالب بیشتر:

 

منبع: نی نی +