The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

راه های آسان شدن زایمان طبیعی + آمادسازی بدن در بارداری

اگر از مادران بخواهیم چالش برانگیزترین مرحله زندگی خود را نام ببرند، بسیاری از آنها به زایمان اشاره می کنند. با علم بر این موضوع، احتمالاً شما نیز می خواهید راه های آسان شدن زایمان طبیعی را بدانید و از هر راه ممکن خود را برای زایمانی راحت تر آماده کنید. در این خصوص برخی معتقدند زایمان خوب زایمانی است که تحت کنترل باشد و با حداقل مداخله پزشکی صورت گیرد. مادری که به دلیل رحم تک شاخه ای و به دلیل احتمال زایمان زودرس جزو زایمان های پرخطر دسته بندی شده بود، تصمیم گرفت که فرصت زایمان طبیعی و به موقع را به خود بدهد، او موفق شد در هفته 36 و درست یک هفته قبل از موعد زایمان، به طور طبیعی و بدون داروی درد فرزند دختر سالمی به دنیا بیاورد. چنانچه نگران زایمان هستید، در این مقاله با ما همراه باشید تا روش های آسان شدن زایمان طبیعی را برای شما شرح دهیم.

راه های آسان شدن زایمان طبیعی

همه ما داستانهای زیادی درباره زایمان شنیده ایم، اغلب آن را فرایندی طاقت فرسا می دانند که به انواع کمک های پزشکی نیاز دارد، برخی از مادران نیز به دلیل شرایط بیماری و پزشکی، بیشتر می ترسند.

با این وجود می توانید کاری کنید که کل فرایند زایمان از اولین انقباض تا آخرین فشاری که منجر به تولد فرزند دلبندتان می شود، آسان تر پیش برود.  

 برای دست یابی به روش هایی برای آسان شدن زایمان طبیعی ابتدا با اصولی شروع می کنیم که متضمن سلامت مادر و کودک در کل دوران بارداری است:

خوب غذا بخورید، استراحت کافی داشته باشید و به طور منظم به پزشک مراجعه کنید.

البته موضوع به همین جا ختم نمی شود، شرایط ناخوشایندی که برخی مادران در بارداری آنها را تجربه می کنند، به ما آموخت که برای داشتن زایمان آسان، کسب آمادگی از اهمیت بسیاری برخوردار است. به راستی برای زایمانی راحت تر چه می توان کرد؟

برای آسان شدن زایمان طبیعی در بارداری چه کنیم؟

یوگا کنید تا زایمان طبیعی آسان تری داشته باشد

بدون شک یوگا در بارداری یکی از راه های آسان شدن زایمان طبیعی تلقی می شود. از بین تمامی کلاسهای ورزشی که این روزها باب شده اند، یوگا بیشترین مخاطب را دارد. متخصصان و صاحب نظران حوزه زنان و زایمان در این باره توضیح می دهند:" حرکات یوگا، ایستادن، زانو زدن، حرکت دست و زانو و اسکوات، بدن را برای زایمان آماده می کند، وضعیت بدن در یوگا، لگن را شل و باز نگه می دارد تا مادر هنگام زایمان وضعیت خوبی اتخاذ کرده و جنین راحت تر خارج شود."

 یوگا مزایای دیگری نیز دارد. یکی از کارشناسان بارداری که در بارداری اول خود در کلاس های یوگا شرکت کرده بود و در بارداری دوم نیز چنین کرد، می گوید:" تنفس با آگاهی واقعاً برای زایمان مفید است. بر روی بازدم متمرکز شوید و بعد آرام باشید و برای دم گرفتن دوباره، آرامش خود را حفظ نمائید. تصور کنید همراه هر تنفس، تنش از بدنتان دور می شود، با این کار می توانید با هر تنفس درد زایمان را از خود دور سازید."

ماساژ یکی دیگر از روش های آسان شدن زایمان طبیعی

از دیگر راه های آسان شدن زایمان طبیعی انجام ماساژ است. متخصصان معتقدند: "ماساژ منظم به تجدید قوای مادر به ویژه در نواحی که احساس ناراحتی دارد، کمک می کند و به عضلات آرامش می بخشد." ماهیچه ها در اثر ماساژ انعطاف پذیر شده و در حین زایمان زودتر شل می شوند به این ترتیب فاصله بین انقباضات، کمی طولانی تر خواهد شد.

آیا ماساژ به زایمان کمک می کند؟ مادری که به اهمیت ماساژ در دوران بارداری به خوبی واقف بود، از یک مامایار متخصص ماساژ درمانی یاری گرفت. خودش می گوید: "بسیار خوشحالم که یک ماساژ درمانگر متبحر که از ارتباط بین عضلات آگاه بود و می دانست چطور باید تنش ها را آزاد کند، در کنار خود داشتم."

همسران نیز می توانند در ماساژهای آرامش بخش به مادران باردار کمک کنند. ماساژ استروک سر در آرامش و تن آرامی مادر مؤثر است و با استفاده از آن بدن می تواند به راحتی شرایط را پشت سر بگذارد. استروک به معنای تماس اندک با چیزی است. این ماساژ شامل حرکات سُرخورنده، موزون، ملایم، روان، مالشی و ضربه‌ای بوده و با استفاده از روغن انجام می‌شود. براساس تحقیقات انجام شده، مالش سخت مانند نگه داشتن دست، فشار دادن محکم بازوها یا ران ها باعث افزایش تولید اکسی توسین و پیشرفت فرایند زایمان می شود.

 

تحرک داشته باشید تا جنین در بهترین وضعیت زایمان قرار گیرد

در این بخش براساس این نظریه عمل می شود که شیوه زندگی بی تحرک ما یعنی لم دادن روی کاناپه و ماشین سواری در کنار جاذبه زمین شرایط را به گونه ای فراهم می کند که سنگین ترین بخش بدن جنین یعنی ستون فقرات او در بدن مادر بچرخد و رو به پائین قرار بگیرد. بهترین وضعیت جنین (OFP) مفهومی است در مامایی که نخستین بار توسط یک مامای نیوزلندی به نام جین ساتون تعریف شد و براساس آن بهترین شکل قرار گرفتن جنین در شکم مادر حالتی است که سر بچه باید به سمت پایین، صورتش رو به پشت ( باسن) مادر و پشت او چسبیده به یک سمت از شکم مادر باشد.

اگر پشت سر نوزاد بچرخد و به استخوان دنبالچه مادر فشار وارد کند، مادر هنگام زایمان درد زیادی در ناحیه کمر و نیز زایمانی طولانی تر خواهد داشت. برخی مواقع جنینی که در وضعیت خلفی قرار دارد برای تسهیل زایمان فرسپس یا وکیوم لازم است.

مامایی می گوید: "هر روز کمی وقت بگذارید در جای خود بنشینید و کمی به جلو خم شوید یا حین تکیه دادن به مبل کاری کنید که زانوها پائین تر از لگن قرار بگیرند." یک پژوهش نشان داد اگر از هفته 37 بارداری تا آخر، روزی دوبار و هر بار 10 دقیقه چهار دست و پا راه بروید تاثیری بر وضعیت جنین هنگام تولد ندارد. طرفداران OFP معتقدند مادر باید از ابتدای هفته 34 روزی دوبار و هر بار به مدت  حدود 30 دقیقه در وضعیت چهار و دست پا راه قرار بگیرد.

ورزش کگل از موثرترین راه های آسان شدن زایمان طبیعی

از موثرترین راه های آسان شدن زایمان طبیعی این است که "ورزش کگل را انجام دهید!" متخصصان معتقدند: "با وجود تمرینات کف لگن مادران در بسیاری از موارد دیگر به مداخلات پزشکی نیازی ندارند. وزن رحم به عضلات کف لگن که همچون محافظی از رحم حفاظت می کند، فشار مداوم و فزاینده وارد می آورد. برای تقویت این عضلات، تا بیست بشمارید و دیواره های واژن را جمع کنید. به حالتی که بخواهید همزمان مانع از خروج ادرار از مثانه و خروج گاز از معقد شوید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، مانع از ضعف مثانه و بروز هموروئید (بواسیر) خواهد شد.

ماساژ پرینه عبور راحت تر نوزاد را هنگام زایمان فراهم می آورد

ماساژ ملایم ناحیه پرینه یا میان دو راه موجب کشیده شدن بافت مدخل واژن می شود. پرینه یا میان دو راه ناحیه ای بین مقعد و واژن است. در عین حال که مطالعات جامعی درباره ماساژ پرینه وجود ندارد اما برخی پژوهش ها حاکی از آنند که احتمال پارگی پرینه هنگام فشار آوردن کودک در لحظه تولد کاهش می یابد.

متخصصین ماساژ از این روش حمایت کرده و معتقدند پرینه از ماهیچه ساخته شده است. این ماهیچه ها از رحم که در دوران بارداری در حال بزرگ شدن است، محافظت می کنند. ماهیچه برای انعطاف پذیر شدن نیاز به زمان دارد. بنابراین توصیه می شود از هفته 12 بارداری ماساژ پرینه آغاز شود.

فضای اطراف واژن را مانند یک ساعت دایره ای شکل در نظر بگیرید. اگر عدد 12 ساعت، بر ناحیه کلیتوریس و عدد 6 ساعت روی مقعد منطبق باشد. ناحیه ای که باید ماساژ داده شود، نیمه پایینی واژن است یعنی از ساعت سه تا ساعت نه.

خود فرد نیز می توانند ماساژ را انجام دهد. انگشت شست خود را با روغن زیتون چرب کنید. انگشت شست را تا بند اول درون واژن قرار دهید. بافت را در نقطه ساعت 3، سپس ساعت 4 و ساعت 5 بکشید و تا ساعت 9 ادامه دهیدواندازه کشیدن در حدی است که سوزش خفیفی احساس شود.

یکی دیگر از مزایای ماساژ پرینه این است که مادر آگاهانه عضلات پرینه را آماده کرده و به این ترتیب امکان عبور راحت تر نوزاد را هنگام زایمان فراهم می آورد. ماساژ باعث افزایش گردش خون در بافتهای پرینه شده و روند بهبودی بعد از زایمان طبیعی تسریع می شود.  

هیپنوتیزم یکی دیگر از راه های آسان شدن زایمان طبیعی

یکی دیگر از راه های آسان شدن زایمان طبیعی و نیز روش های تن آرامی، خواب مصنوعی یا هیپنوتیزم است، البته در اینجا منظور از هیپنوتیزم سرگرمی نیست که افراد غیرمتخصص درباره آن اظهارنظر می کنند. این نوع هیپنوتیزم یک روش درمانی است که به آرامش عمیق یا حالت خلسه ای که در طول مدیتیشن تجربه می شود، نیاز دارد.

یک متخصص هیپنوتیزم و مامای بازنشسته می گوید: "هیپنوتیزم آرامش عمیق را به مادران می آموزد و باعث می شود کمترین میزان ناراحتی را در فرایند زایمان تجربه کنند. در عین حال بسیاری از افرادی که می خواهند زایمانشان بدون بیهوشی (دارو) انجام شود، یا به دنبال راه حلی مؤثر برای غلبه بر درد زایمان هستند و یا نگرانی های زیادی برای زایمان دارند، در برنامه های هیپنوتیزم شرکت می کنند."

یکی از مادرانی که هیپنوتیزم را انجام داده است می گوید:" این روش را مامای همراه به من پیشنهاد کرد. از زایمان وحشت داشتم. فکر می کردم زایمان بدون بیهوشی (دارو) محال است. من زایمانی چالش برانگیز بدون بیهوشی (دارو) را تجربه کردم".

حال که راه های آسان شدن زایمان طبیعی در دوران بارداری و نیز فواید هر یک را می دانید، می توانید از همین امروز شروع کنید تا در آینده زایمان راحت و آسوده ای را پشت سر بگذارید.

 بیشتر بدانید:

 کلاسهای آمادگی زایمان طبیعی، آیا لازم است؟

چگونه برای زایمان طبیعی آماده شویم؟ آمادگی برای زایمان

اموزش زایمان طبیعی راحت با راه کارهای ساده و خانگی

چگونه زایمان طبیعی راحتی داشته باشیم وراههای کاهش درد زایمان

منبع: todaysparent