رنگ کردن ابرو در دوران بارداری آیا ضرر دارد؟

خانم‌‌‌ها ‌‌همیشه نگران ظاهرشان هستند. دوست دارند جذاب به نظر برسند. اما برای خانم‌‌‌‌های باردار استفاده از محصولات آرایشی چندان توصیه نمی‌شود زیرا این احتمال وجود دارد که ترکیبات این مواد روی رشد جنین تاثیر منفی بگذارد. در این دوره این سوال پیش‌‌‌‌ می‌‌آید که آیا‌‌‌‌ می‌توان ابروها را رنگ کرد یا بهتر است آن را به بعد از زایمان موکول کنیم؟ برای رنگ کردن ابرو در دوران بارداری چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

آیا رنگ کردن ابرو در دوران بارداری ضرر دارد؟

خانم‌‌‌‌های باردار نیز همانند هر زن دیگری دوست دارند زیبا و جذاب به نظر برسند. از نظر برخی متخصصان استفاده از ترکیبات آرایشی در این دوران به صلاح نیست اما باز هم این خانم باردار است که تصمیم‌‌‌‌ می‌گیرد از محصولات آرایشی استفاده کند یا خیر. در نظر گرفتن تغییرات هورمونی نیز در این دوران مهم است زیرا‌‌‌‌ می‌تواند مخصوصا در رنگ کردن ابروها تاثیر گذار باشد.

  • در چه شرایطی رنگ کردن ابروها ممنوع است؟

در صورتی که مایلید ابرو را رنگ کنید باید بدانید در برخی شرایط انجام اینکار ممنوع است. در صورتی که در سطح پوست متوجه بروز رگ‌‌‌‌های عنکبوتی، تورم، افتادگی پوست یا خشکی و شکنندگی بیش از حد مژه و ابرو شدید از رنگ کردن ابروها بپرهیزید. این موضوع را هم در نظر بگیرید که اگر غدد چربی بیش از اندازه ترشح کند نتیجه رنگ مطلوب نخواهد بود.

  • چه رنگی برای رنگ کردن ابرو در دوران بارداری مناسب است؟

در صورتی که مایل به رنگ کردن ابروها هستید بهتر است از رنگ مناسب و ضد آلرژی استفاده کنید. رنگ مورد استفاده باید با کیفیت و بدون آمونیاک باشد. آمونیاک‌‌‌‌ می‌تواند سبب التهاب پوست شده، ریه‌‌‌ها ‌‌را تحریک کند و سبب تهوع و استفراغ شود. این نوع ترکیبات به سادگی از منافذ پوستی رد شده و خود را به جنین می‌رسانند. با یک بار رنگ کردن ابرو البته عارضه‌ای در جنین پیش نخواهد آمد اما با تکرار این کار احتمال بروز اختلالات بالا‌‌‌‌ می‌رود. این موضوع را هم در نظر بگیرید که همیشه این احتمال وجود دارد از رنگ ابرو خوشتان نیاید یا قسمتی از ابرو رنگ نگیرد یا با بیرون آمدن ریشه مجدد نیاز به رنگ ریشه داشته باشید. بهتر است از همان ابتدا از انجام اینکار خودداری کنید. از آنجا که همیشه احتمال ورود ترکیبات مضر به زیر پوست وجود دارد بهتر است ابتدا موهای ابرو را کوتاه کنید و بعد رنگ ابرو بگذارید.

  • تست آلرژی رنگ

از آنجایی که در دوران بارداری تغییرات هورمونی بیش از هر زمان دیگری است، خانم باردار باید جوانب احتیاط را رعایت کرده و تست آلرژی رنگ انجام دهد. در دوران بارداری بدن ممکن است به ترکیباتی آلرژی نشان دهد که پیش از بارداری به آن حساسیت نشان نمی‌داد. برای انجام تست، کافی است مقداری از رنگ را روی قسمت داخلی مچ یا آرنج بمالید و پس از یک ساعت پوست ناحیه را چک کنید. هر گونه سرخی و خارش نشانه آلرژی به ترکیبات رنگ موست. رنگ کردن ابرو بویژه در ماه اول بارداری بسیار خطرناک است و احتیاط امر‌‌‌‌ می‌کند حداقل در سه ماهه نخست از انجام اینکار خودداری کنید. بعد از این مدت نیز اگر قرار بر رنگ کردن است حتما به ترکیبات روی بسته بندی توجه کنید و تست آلرژی انجام دهید. در طول رنگ آمیزی درو پنجره‌‌‌ها ‌‌را باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد و ترکیبات رنگ سبب سوزش و آسیب به ریه‌‌‌ها ‌‌نشود.

  • آیا خانم‌‌‌‌های باردار‌‌‌‌ می‌توانند برای رنگ کردن ابرو در دوران بارداری، به ابرو حنا بزنند؟

دو نوع حنا در بازار موجود است: انواع طبیعی و مصنوعی که هر دو‌‌‌‌ می‌توانند آلرژی زا باشند.

حنای طبیعی فواید و مضرات مخصوص به خود را دارد. مضرات آن به نسبت کمتر از انواع مصنوعی است و بالطبع ماندگاری پایین تری هم دارد. خوبی حنا این است که پوست را نمی‌سوزاند و بو و ترکیبات مضر برای دوران بارداری ندارد.

 

بیشتر بدانید:

1- رنگ کردن موها در بارداری

2- عوارض رنگ کردن مو در بارداری

3- رنگ کردن مو بعد از زایمان در دوران شیردهی امکان پذیر است؟

4- آیا زدن حنا به بدن در بارداری بی خطر است؟

منبع: geek-tips.github.io