The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

وضعیت مورب جنین و علت وضعیت مورب جنین چیست؟

جنین شما هر روز در حال رشد و حرکت است. همانطور که در بارداری پیش می روید، کوچولوی شما موقعیت خود را تغییر می دهد تا برای اولین حضور بزرگ خود آماده شود و در حالی که بیشتر جنین ها قبل از تولد در وضعیت سر به پایین قرار می‌گیرند، بعضی از آنها برمی‌گردند و در نهایت در وضعیت غیرعادی قرار می گیرند.

اگر پزشک شما تشخیص دهد که جنین شما در حالت اریب قرار دارد، ممکن است تعجب کنید که وضعیت مورب جنین چه معنایی دارد و چگونه ممکن است برنامه های شما را برای زایمان تغییر دهد. مانند سایر موقعیت های جنین، یک وضعیت مورب چالش هایی را ایجاد می کند. به همین دلیل مهم است که با نزدیک شدن به موعد مقرر با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشید. در اینجا مواردی است که شما باید در صورت قرار گرفتن فرزندتان در یک وضعیت مورب بدانید و یاد بگیرید که چه کاری می توانید انجام دهید تا به جنین خود کمک کنید تا مسیر خود را تغییر دهد و اگر در همان حالت خود بماند، چه اتفاقی ممکن است بیفتد.

وضعیت مورب جنین چیست؟

قبل از اینکه به جزئیات وضعیت مورب جنین بپردازیم، مهم است که به طور کلی توضیح دهیم که وقتی می گوییم " وضعیت جنینی" در مورد چه چیزی صحبت می کنیم. وقتی یک پزشک یا ماما وضعیت کودک شما را توصیف می کند، از نظر فنی رابطه بین محور طولی شما و محور طولی جنین را توصیف می کند. به عبارت دیگر، وضعیت جنین در شکم شما.

وضعیت جنین در طول بارداری تغییر می کند و طبیعی است که کودک شما در بسیاری از " وضعیت های" مختلف ظاهر شود. اما، با نزدیک‌تر شدن به موعد زایمان، هدف این است که نوزاد را در وضعیت سر به پایین برای آمادگی برای تولد قرار دهید. این اغلب بین هفته های 32 تا 36 اتفاق می افتد. اگر کوچولوی شما در وضعیت مورب قرار دارد، که اغلب منجر به دیدن شانه یا بازو می شود، سر و پاهای او روی لگن شما قرار می گیرد.

به طور خاص، توماس رویز، پزشک متخصص زنان در مرکز پزشکی مموریال، می‌گوید که وضعیت مورب جنین زمانی است که سر نوزاد درست در کنار ورودی لگن باشد. رویز برای درک اینکه چقدر این موقعیت به وضعیت سنتی فرق سر نزدیک است، می‌گوید اگر سر نوزاد کمی تغییر موقعیت دهد، روی دهانه ورودی متمرکز شود و سپس به داخل لگن بیفتد، حالت سر به پایین خواهید داشت. با این حال، اگر سر از لگن دور شود، وضعیت های مورب می‌توانند به راحتی عرضی شوند.

علت وضعیت مورب جنین چیست؟

به گفته جیمی لیپلز، دو، بنیانگذار مرکز پزشکی زنان مارینا، برخی از شایع‌ترین علل وضعیت های مورب عبارتند از:

• یک رحم با شکل غیرطبیعی

• کودک برای لگن بیش از حد بزرگ است

• وجود فیبروم در رحم

مایع آمنیوتیک بیش از حد

آیا وضعیت مورب جنین خطرناک است؟

همه ما می خواهیم خطرات بالقوه برای جنین در رحم و یک زایمان سالم را بدانیم و درک کنیم. اگر کوچولوی شما تصمیم گرفته است که در یک وضعیت مورب قرار بگیرد، اگر قبل از شروع زایمان او را برنگردانید، خطراتی برای او وجود دارد.

لیپلز می‌گوید تهدید کننده‌ ترین خطر وضعیت های مورب این است که این نحوه قرار گیری به سر جنین اجازه نمی‌دهد وارد خروجی که قرار است از آنجا به دنیا بیاید شود. اگر وارد مرحله زایمان شوید و کیسه آمنیوتیک پاره شود، هیچ چیزی در خروجی وجود ندارد که مانع خروج بند ناف از رحم از طریق دهانه رحم شود. به این حالت پرولاپس بند ناف گفته می شود که یک اورژانس جراحی است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد یا منجر به آسیب عصبی دائمی به مغز نوزاد شود.

در صورت وجود وضعیت مورب جنین نیاز به سزارین هست؟

 اگر جنین نتواند در لگن جا بیفتد و در یک وضعیت مورب باقی بماند، لیپلز می گوید که پزشک باید زایمان سزارین فوری انجام دهد.

چگونه جنین در وضعیت مورب را بچرخانیم؟

اکنون که متوجه شدید که کوچولوی شما در چه وضعیتی قرار دارد، زمان آن فرا رسیده است که به مکانیزم نحوه هدایت او در مسیر درست بپردازید. راه حل های یک وضعیت مورب اغلب شبیه راه حل هایی است که برای وضعیت عرضی استفاده می شود و خبر خوب اینکه چندین تمرین وجود دارد که می تواند موثر واقع شود.

در اینجا چند راهکار وجود دارد که لیپلز آنها را توصیه می کند:

• انجام حرکات یوگا مانند سگ رو به پایین

• نشستن روی یک توپ زایمان و چرخاندن باسن با پاهای باز (معروف به تکان دادن لگن)

• شناور شدن در استخر شنا برای تلاش برای حرکت دادن نوزاد به موقعیت بهتر

• در حالت چمباتمه ماندن برای "باز کردن لگن" تا جای بیشتری را برای تغییر وضعیت جنین ایجاد کند.

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که تکان دادن لگن بر روی یک توپ ثابت یا مخصوص زایمان در دوران بارداری به اصلاح وضعیت جنینی و به طور خاص، موقعیت مورب در زنان در هفته 29 بارداری یا بیشتر از آن کمک می کند. بیش از 49 درصد از زنان در گروه مداخله در مقایسه با 29.8 درصد از زنان گروه کنترل، وضعیت طولی را نشان دادند..لیپلز در 14 سال تمرین خود می‌گوید در حالی که همه این مداخلات می‌توانند مؤثر واقع شوند، یک فعالیت که می‌توانید در خانه انجام دهید وجود دارد که هم با وضعیت های مورب و هم با موقعیت بریچ بهترین تاثیر را دارد. او به بیمارانش دستور می دهد که هر میوه یا سبزی یخ زده (یا هر مورد دیگری) را که در فریزر دارند بردارند و در یک پارچه نازک بگذارند و روی شکم خود در ناحیه ای که سر کودک قرار دارد بگذارند. او توضیح می دهد که، "نوزاد متولد نشده به تغییرات دما حساس است و بنابراین این اقلام یخ زده در نزدیکی سر آنها ناراحت کننده هستند و آنها را تشویق می کند تا سر خود را از اقلام سرد دور کنند، که اغلب منجر به جابجایی نوزاد به موقعیت مطلوب تری می شود."

مداخلات پزشکی نیز امکان پذیر است. از آنجایی که سر بسیار نزدیک به ورودی لگن است، رویز می گوید که این وضعیت ها اغلب به دستکاری دستی یا نسخه خارجی سفالیک پاسخ می دهند. برای انجام این روش، پزشک با کمک سونوگرافی، سر را به صورت دستی به داخل لگن هدایت می کند. او می‌گوید: «اگر فضای کافی در لگن وجود داشته باشد، سر معمولاً به حالت عادی پایین می‌آید. رویز می‌گوید از آنجایی که انقباضات رحمی نیز می‌توانند سر کودک را به داخل لگن وارد کند، در هفته 39، پزشک می‌تواند از روش‌های سفالیک خارجی برای فشار دادن سر نوزاد به داخل لگن و سپس شروع القاء استفاده کند.

او می‌گوید: «اگر بیش از یک بار بارداری داشته‌اید، معمولاً تاثیر زیادی بر وضعیت قرار گیری جنین می گذارد و می‌تواند منجر به زایمان طبیعی شود. اما اگر این اولین بارداری شماست، رویز می‌گوید که مانور سخت‌تر است و موفقیت آمیز نیست، زیرا رحم و شکم سفت‌تر هستند.

و در نهایت، کاسیا گیتر پزشک متخصص زنان و مدیر خدمات پری ناتال در نیویورک، می‌گوید که روش‌های جایگزینی مانند کلاس‌های طب سوزنی و چرخاندن جنین برای حل مشکل وضعیت مورب جنین وجود دارد. او می‌گوید: «طب سوزنی، که سال‌ها برای حرکت جنین مورد استفاده قرار می‌گرفت، ماهیچه‌های مادر را شل می‌کند و به نوزاد اجازه می‌دهد تا در وضعیت سر به لگن تغییر پیدا کند. کلاس‌هایی که گیتر به آن‌ها اشاره می‌کند «چرخاندن جنین» نامیده می‌شوند، که به گفته او از برخی موقعیت‌های یوگا برای آرام کردن مادر و تشویق حرکت جنین به حالت سر به پایین استفاده می شود.

چه اتفاقی می افتد اگر با وضعیت مورب جنین وارد روند زایمان شوید؟

اگر به موعد زایمان نزدیک می‌شوید، زایمان طبیعی نیز می‌تواند سر کودک را به سمت لگن فشار دهد. رویز می گوید: «اگر این اتفاق بیفتد، شانس زایمان طبیعی خواهید داشت. البته، اگر سر به صورت جانبی حرکت کند، رویز می‌گوید که کودک به سمت یک وضعیت عرضی حرکت می‌کند و در نهایت شما سزارین خواهید شد.

در یک رحم معمولی، نیروهای انقباضات رحمی، سر نوزاد را در لگن وارد می کند. خوشبختانه، نیروهای انقباضات رحمی می توانند سر نوزاد را به داخل لگن وارد کنند. اما اگر انقباضات سر نوزاد را به داخل لگن هل ندهند و در حالی که جنین هنوز در یک وضعیت مورب قرار دارد، شروع به زایمان کنید، به احتمال زیاد پزشک شما نیاز به انجام سزارین سریع دارد.

نتیجه نهایی

جنین شما قبل از تاریخ زایمان در موقعیت های مختلفی قرار می گیرد. با نزدیک شدن به پایان بارداری، پزشک وضعیت جنین را زیر نظر دارد و در صورتی که وضعیت مورب جنین وجود داشته باشد، مداخلاتی را توصیه می کند. مانند سایر پوزیشن های جنین، اگر نوزاد قبل از شروع زایمان به حالت سر به پایین حرکت نکند، ممکن است نیاز به زایمان از طریق سزارین داشته باشید.

مطالعه بیشتر:

بهترین وضعیت جنین (OFP) برای زایمان

انواع وضعیت های قرارگیری جنین در رحم

خطرات جنین عرضی و منظور از جنین عرضی چیست؟

وضعیت و حالت قرار گرفتن جنین در رحم مادر هنگام زایمان

?پرسش و پاسخ های وضعیت مورب جنین

آیا وضعیت مورب جنین خطرناک است؟

هدید کننده‌ ترین خطر وضعیت های مورب این است که این نحوه قرار گیری به سر جنین اجازه نمی‌دهد وارد خروجی که قرار است از آنجا به دنیا بیاید شود. اگر وارد مرحله زایمان شوید و کیسه آمنیوتیک پاره شود، هیچ چیزی در خروجی وجود ندارد که مانع خروج بند ناف از رحم از طریق دهانه رحم شود. به این حالت پرولاپس بند ناف گفته می شود که یک اورژانس جراحی است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد یا منجر به آسیب عصبی دائمی به مغز نوزاد شود.

درصورت وجود وضعیت مورب جنین نیاز به سزارین هست؟

اگر جنین نتواند در لگن جا بیفتد و در یک وضعیت مورب باقی بماند، لیپلز می گوید که پزشک باید زایمان سزارین فوری انجام دهد.

چگونه جنین در وضعیت مورب را بچرخانیم؟

• انجام حرکات یوگا مانند سگ رو به پایین • نشستن روی یک توپ زایمان و چرخاندن باسن با پاهای باز (معروف به تکان دادن لگن • شناور شدن در استخر شنا برای تلاش برای حرکت دادن نوزاد به موقعیت بهتر. در حالت چمباتمه ماندن برای باز کردن لگن تا جای بیشتری را برای تغییر وضعیت جنین ایجاد کند.

چه اتفاقی می افتد اگر با وضعیت مورب جنین وارد روند زایمان شوید؟

اگر به موعد زایمان نزدیک می‌شوید، زایمان طبیعی نیز می‌تواند سر کودک را به سمت لگن فشار دهد. رویز می گوید: «اگر این اتفاق بیفتد، شانس زایمان طبیعی خواهید داشت. البته، اگر سر به صورت جانبی حرکت کند، رویز می‌گوید که کودک به سمت یک وضعیت عرضی حرکت می‌کند و در نهایت شما سزارین خواهید شد.

منبع: healthline