پریدن نوزاد در خواب و برای جلوگیری از پریدن نوزاد چه کنیم؟

پریدن نوزاد چه در خواب و چه در بیداری برای پدر و مادر نگران کننده است. اگر کودک تازه متولد شده شما با صدای بلند، حرکت ناگهانی یا احساس افتادن دچار پرش شود ممکن است به روش خاصی واکنش نشان بدهد. ممکن است ناگهان دست ها و پاهای خود را باز کرده، پشت خود را خم و دوباره دست و پایش را در بدن جمع کند. ممکن است این حرکات را همراه با گریه یا بدون گریه انجام دهد. این یک حرکت غیرارادی از جا پریدن است که مورو نامیده می شود. کودک شما این کار را در پاسخ به یکه خوردن انجام می دهد. این کار را نوزادان انجام می دهند و بعد از چند ماه آن را ترک می کنند. متخصص اطفال ممکن است حرکات غیرارادی نوزاد را پس از تولد و در اولین معاینات مورد بررسی قرار دهد.

انواع بازتاب های نوزادان

نوزاد با مجموعه ای از حرکات غیرارادی به دنیا می آید. نوزاد بلافاصله پس از تولد قادر به نشان دادن حرکات غیرارادی کاوش، مکیدن، گرفتن و قدم برداشتن و غیره است.

کاوش: اگر به آرامی گونه نوزاد را لمس کنید کودک سر خود را چرخانده و دهانش را به سمت دست یا پستان مادر برمی گرداند. نوزاد این کار را به طور غریزی برای یافتن غذا انجام می دهد.

مکیدن: اگر چیزی سقف دهان کودک را لمس کند، به طور خودکار شروع به مکیدن می کند. کودک این کار را به طور غریزی برای تغذیه انجام می دهد. گرچه کودک مکیدن را به طور طبیعی بلد است، اما برای این که در این کار مهارت پیدا کند نیاز به تمرین دارد. اگر در شیردهی دچار مشکل هستید، دلسرد نشوید. در عوض، از مشاور شیردهی کمک بگیرید.

گرفتن: اگر انگشت یا اسباب بازی را در دست های کودک قرار دهید آن را با انگشتان خود می گیرد. این حرکت غیرارادی به نوزاد کمک می کند تا مهارت های گرفتن ارادی را با رشد خود یاد بگیرد.

قدم برداشتن: اگر کودک را بلند کرده و اجازه دهید پاهایش سطح صافی را لمس کند، پای خود را بلند کرده و سپس پای دیگر را برمی دارد. به نظر می رسد کودک در حال قدم برداشتن است. این حرکت غیرارادی به نوزاد در توسعه مهارت کنترل شده راه رفتن کمک می کند که به احتمال زیاد در اولین سالگرد تولد او رخ خواهد داد. این حرکات غیرارادی بخشی طبیعی از رشد کودک است که به عملکرد او در دنیا کمک می کند. مورو یکی دیگر از حرکات غیرارادی کودک است.

برای جلوگیری از پریدن نوزاد چه کنیم؟

ممکن است هنگامی که او را برای خوابیدن در تخت قرار می دهید متوجه حرکت پریدن نوزاد شوید. وقتی خم می شوید تا کودک را در جای خود قرار دهید به او احساس افتادن دست می دهد. این کار ممکن است باعث بیدار شدن کودک حتی در حالت کاملا خواب شود. اگر حرکت غیرارادی مورو کودک را از خواب مناسب باز می دارد. هنگام قرار دادن کودک در جای خود او را به بدن خود نزدیک کنید. تا جایی که ممکن است او را در تماس با خود نگه دارید و به آرامی پس از تماس پشت کودک با تشک او را رها کنید. این کار به جلوگیری از تجربه احساس افتادن که می تواند منجر به حرکت غیرارادی پریدن شود کمک می کند.

آیا می توانیم برای جلوگیری از پریدن نوزاد او را قنداق کنیم؟

بله. این کار باعث ایجاد احساس امنیت در نوزاد می شود. قنداق حس نزدیکی و دنج داخل رحم را برای کودک تداعی می کند. این کار همچنین به خواب طولانی تر کودک کمک خواهد کرد.

چگونه قنداق کنیم؟

برای قنداق کردن کودک کارهای زیر را انجام دهید:

1. از یک پتوی نازک و بلند استفاده کنید. آن را روی سطحی صاف قرار دهید.

2. گوشه پتو را کمی تا کنید. به آرامی کودک را روی پتو قرار داده و سر او را روی قسمت تا خورده بگذارید.

3. یک طرف پتو را روی بدن کودک بکشید و آن را به خوبی زیر کودک قرار دهید.

4. انتهای پتو را روی بدن کودک بیاورید، به شکلی که برای حرکت پاها و انگشتان کودک فضای کافی وجود داشته باشد.

5. قسمت دیگر پتو را روی بدن کودک قرار دهید و آن را زیر او تا کنید. تنها سر و گردن کودک بیرون خواهد ماند.

کودک قنداق شده باید فقط به پشت خوابانده شود. مرتب به او سر بزنید تا دچار گرمازدگی نشود. اگر در مورد قنداق کردن سوالی دارید از دکتر بپرسید.

حرکت مشوق

با رشد کودک حرکات غیرارادی ناگهانی از بین می رود. زمانی که شیرخوار به ۳ تا ۶ ماهگی می رسد، به احتمال زیاد دیگر حرکت غیرارادی مورو را از خود نشان نخواهد داد. کودک کنترل بیش تری بر حرکات خود دارد و حرکات ناگهانی نخواهد بود. می توانید در روز زمانی را برای تشویق کودک به حرکت اختصاص دهید. به کودک فضای کافی برای تکان دادن دست ها و پاهایش بدهید. این کار به تقویت عضلات او کمک می کند. حتی نوزادان تازه متولد شده نیز باید فرصت حرکت داشته باشند، از جمله سر کوچک شان. فقط هنگام در آغوش گرفتن مراقب سر و گردن کودک او باشید.

چه زمان برای پریدن نوزاد با پزشک تماس بگیرید؟

اگر کودک حرکات غیرارادی طبیعی ندارد، می تواند نشانه مشکلی بالقوه باشد. اگر پریدن نوزاد یا همان حرکت غیرارادی مورو در یک طرف نوزاد دیده نمی شود، ممکن است در نتیجه شکستگی شانه یا آسیب عصبی باشد. اگر در دو طرف بدن کودک حرکت غیرارادی دیده نشود، ممکن است آسیب مغزی یا ستون فقرات وجود داشته باشد. اگر متوجه حرکت غیرارادی پریدن نوزاد خود نشده اید، زیاد نگران نباشید. متخصص اطفال می تواند وجود حرکت غیرارادی مورو در نوزاد را تشخیص دهد. در صورت وجود هر گونه نگرانی از این بابت، پزشک آزمایش های بیش تری برای بررسی عضلات و اعصاب کودک توصیه خواهد کرد.

مطالعه بیشتر:

چرا نوزادم با گریه و جیغ از خواب بیدار می شود؟

تنظیم خواب نوزاد ،راهکارهایی برای تنظیم خواب نوزاد

درمان بیخوابی نوزاد ریفلاکسی، نحوه خواباندن نوزاد ریفلاکسی

الگوی خواب نوزاد ده ماهه ونوزادان ده ماهه چقدر باید بخوابند؟

?پرسش و پاسخ های پریدن نوزاد در خواب

برای جلوگیری از پریدن نوزاد چه کنیم؟

هنگام قرار دادن کودک در جای خود او را به بدن خود نزدیک کنید. تا جایی که ممکن است او را در تماس با خود نگه دارید و به آرامی پس از تماس پشت کودک با تشک او را رها کنید. این کار به جلوگیری از تجربه احساس افتادن که می تواند منجر به حرکت غیرارادی پریدن شود کمک می کند.

آیا می توانیم برای جلوگیری از پریدن نوزاد او را قنداق کنیم؟

بله. این کار باعث ایجاد احساس امنیت در نوزاد می شود. قنداق حس نزدیکی و دنج داخل رحم را برای کودک تداعی می کند. این کار همچنین به خواب طولانی تر کودک کمک خواهد کرد.

آیا پریدن ناگهانی نوزاد طبیعی است؟

بله. ممکن است نوزاد تازه متولد شده شما با صدای بلند، حرکت ناگهانی یا احساس افتادن دچار پرش شود ممکن است به روش خاصی واکنش نشان بدهد. ممکن است ناگهان دست ها و پاهای خود را باز کرده، پشت خود را خم و دوباره دست و پایش را در بدن جمع کند. ممکن است این حرکات را همراه با گریه یا بدون گریه انجام دهد.

چه زمان برای پریدن نوزاد با پزشک تماس بگیرید؟

اگر کودک حرکات غیرارادی طبیعی ندارد، می تواند نشانه مشکلی بالقوه باشد. اگر پریدن نوزاد یا همان حرکت غیرارادی مورو در یک طرف نوزاد دیده نمی شود، ممکن است در نتیجه شکستگی شانه یا آسیب عصبی باشد

منبع: healthline