نوزادان چه زمانی می ایستند؟ توانایی ایستادن در کودکان

وقتی فرزندتان را می بینید که چگونه از یک مرحله به مرحله دیگر رشد می کند، هیجان انگیز است. وقتی فرزندتان از مرحله خزیدن عبور می کند و روی پا می ایستد بسیار هیجان زده می شوید. در حقیقت ایستادن در کودکان نقطه عطف مهمی به شمار می آید که نشان می دهد کودک تحرک بیشتری دارد و به خوبی می آموزد که چگونه راه برود. بسیاری از والدین در تجربه اول فرزندپروری، از اینکه می بینند چگونه فرزندشان با حرکات لرزان خود را بلند می کند و می ایستد، شگفت زده می شوند. این مرحله از رشد نیز مانند مراحل دیگر منحصر به فرد است و هر کودکی با توجه به شرایط خاص خود به آن خواهد رسید. آنچه در ادامه ارائه می شود، جدول زمان بندی ایستادن در کودکان است که در حالت کلی می توان از همه کودکان انتظار داشت.

نوزادان چه زمانی می ایستند؟ فرزندم چند ماهگی باید بایستد؟

بسیاری از والدین، تنها ایستادن به معنی آمادگی برای راه رفتن را ایستادن می دانند، اما در معیارهای بالینی، مراحل بسیاری را می توان زیرمجموعه ایستادن، قلمداد کرد. به عنوان مثال، در آزمون معیارهای رشدی دنور نسخه 2، ایستادن چندین مرحله دارد که از 8 تا 15 ماهگی اتفاق می افتد.

• نشستن (8 تا 10 ماهگی)

• تقلا برای ایستادن (8 تا 10 ماهگی)

• ایستادن به مدت کوتاه حدود 2 ثانیه (9 تا 12 ماهگی)

• ایستادن به تنهایی (10 تا 14 ماهگی)

• خم شدن و بازگشت به حالت اول (11 تا 15 ماهگی)

همانطور که در خصوص تمامی مراحل رشد گفته می شود، جدول زمانی برای همه کودکان یکسان نیست و آنچه در منابع ذکر می شود، صرفا جنبه عمومی و کلی دارد. به یاد داشته باشید رسیدن به نقطه عطف رشدی در پایان دوره تعیین شده و حتی یک ماه پس از آن، جای نگرانی ندارد اما در صورت تمایل می توانید با پزشک مشورت کنید.

چگونه به کسب توانایی ایستادن در کودکان کمک کنیم؟

اگر نگران هستید که فرزندتان به طور بالقوه از معیارهای رشدی خود عقب بماند، می توانید به چند طریق به او کمک کنید که زودتر به آنها برسد. برای مهارت ایستادن می توانید:

کسب توانایی ایستادن در کودکان را به یک بازی تبدیل کنید

ایستادن یک مرحله انتقالی بسیار مهم بین نشستن و راه رفتن است و کودک ناگزیر برای اینکه ایستادن را بیاموزد باید چندین بار بیفتد. بنابراین، باید فضای خانه را به محیطی ایمن برای او تبدیل کنید به طوری که همه قسمتها به خوبی پوشیده شده باشد.

اسباب‌بازی‌های مورد علاقه کودک را روی سطوح بالاتر مانند لبه کاناپه که ایمن و دسترسی به آن‌ راحت است، قرار دهید. این کار به او انگیزه می دهد تا با گرفتن کاناپه بایستد و به شی مورد علاقه اش برسد. هر سطحی که کودک از آن به عنوان تکیه گاه ایستادن استفاده می کند، حتما باید ایمن و پایدار بوده و مطمئن باشید که سقوط نمی کند. در این مقطع از رشد کودک، تمامی قسمت های منزل باید حفاظ داشته باشد.

اسباب بازی هایی بخرید که به رشد کودک کمک می کند

اسباب‌بازی‌های موزیکال مانند واکر کودک یا چرخ دستی در تقویت مهارت ایستادن موثر هستند. اسباب بازی های دیگری نیز برای کودکان بزرگتر که می توانند بدون کمک یا بدون گرفتن اشیای دیگر، بایستند وجود دارد تا بتوانند بدون کمک راه بروند.

روروئک را فراموش کنید

استفاده از روروئک برای کمک به کسب توانایی ایستادن در کودکان خطراتی دارد که مهمترین آن خطر سقوط از پله ها است. همانطور که کودک با گرفتن اشیای دیگر، می آموزد که به شی مورد علاقه اش دست یابد، با استفاده از روروئک می تواند با پریز برق، درب داغ فر یا مواد سمی دست پیدا کند. بسیاری از متخصصان رشد معتقدند روروئک عضلات نامناسب را تقویت می کند و حتی می تواند مراحل مهم رشد مانند ایستادن و راه رفتن را به تاخیر بیندازد.

چه موقع باید برای دیر شدن ایستادن در کودکان به پزشک مراجعه کرد؟

شما فرزند خود را بهتر از هر کسی می شناسید. اگر کودک شما در رسیدن به معیارهای رشدی دیگر نیز کند بوده اما با تاخیر به آنها دست یافته است، نیازی به مراجعه به پزشک ندارید. با توجه به نظر متخصصان، چنانچه کودک تا 9 ماهگی و بعد از آن قادر نباشد خود را بالا بکشد و با گرفتن اشیای دیگر بایستد، ممکن است نشانه ای از تاخیر رشد فیزیکی باشد و باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک برای رسیدگی به این مسئله، از والدین می خواهد پرسشنامه وضعیت رشدی کودک را به صورت کاغذی یا آنلاین تکمیل کنند. پس از پایش وضعیت، در صورتی که تاخیر رشد فیزیکی به تائید پزشک برسد، مداخله زودهنگام مانند فیزیوتراپی توصیه می شود.

آیا زود ایستادن کودک به پاهای او فشار می آورد؟

چنانچه فرزند شما بتواند زودتر از بازه زمانی ارائه شده در جدول رشد، یعنی 8 ماهگی، بایستد عالی است! او خیلی زود به معیار رشدی خود رسیده و آماده است تا به رشد خود ادامه دهد. شاید از اطرافیان خود شنیده باشید که می گویند زود ایستادن باعث پرانتزی شدن پای کودک می شود، اما به عقیده متخصصان و از نظر علمی اینگونه نیست و نباید آن را منفی انگاشت.

کلام آخر

اینکه کودک نوپا بیاموزد چگونه بایستد، به یکی از معیارهای رشدی مهم دست یافته است. حال که فرزند شما نگاه جدیدی به آزادی و اکتشاف دارد، محیطی ایمن و عاری از خطر برای او بسازید. برای کمک به کسب توانایی ایستادن در کودکان، فضایی جذاب ایجاد کنید تا کنجکاوی را در او تقویت کرده و در تمرین این مهارت حرکتی مهم به او کمک کند.

مطالعه بیشتر:

چهاردست و پا راه رفتن کودک از چه زمانی آغاز می شود؟

راه نرفتن کودک نشانه چیست، آیا جای نگرانی وجود دارد؟

زمان ایستادن کودک تا چندماهگی است واز چه زمان کودک می ایستد؟

چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم و ساده ترین و بهترین راهکارها چیست؟

?پرسش و پاسخ های ایستادن در کودکان

چه موقع باید برای دیر شدن ایستادن در کودکان به پزشک مراجعه کرد؟

چنانچه کودک تا 9 ماهگی و بعد از آن قادر نباشد خود را بالا بکشد و با گرفتن اشیای دیگر بایستد، ممکن است نشانه ای از تاخیر رشد فیزیکی باشد و باید به پزشک مراجعه کرد.

آیا استفاده از روروئک برای کمک به ایستادن در کودکان مجاز است؟

خیر. استفاده از روروئک برای کمک به کسب توانایی ایستادن در کودکان خطراتی دارد که مهمترین آن خطر سقوط از پله ها است. همانطور که کودک با گرفتن اشیای دیگر، می آموزد که به شی مورد علاقه اش دست یابد، با استفاده از روروئک می تواند با پریز برق، درب داغ فر یا مواد سمی دست پیدا کند.

چگونه به کسب توانایی ایستادن در کودکان کمک کنیم؟

اسباب‌بازی‌های مورد علاقه کودک را روی سطوح بالاتر مانند لبه کاناپه که ایمن و دسترسی به آن‌ راحت است، قرار دهید. این کار به او انگیزه می دهد تا با گرفتن کاناپه بایستد و به شی مورد علاقه اش برسد.

آیا زود اینستادن کودک به پاهای او فشار می آورد؟

چنانچه فرزند شما بتواند زودتر از در بازه زمانی ارائه شده در جدول رشد، یعنی 8 ماهگی، بایستد عالی است! او خیلی زود به معیار رشدی خود رسیده و آماده است تا به رشد خود ادامه دهد. شاید از اطرافیان خود شنیده باشید که می گویند زود ایستادن باعث پرانتزی شدن پای کودک می شود، اما به عقیده متخصصان و از نظر علمی اینگونه نیست و نباید آن را منفی انگاشت.

منبع: healthline