درمان یبوست کودک با آب آلو آیا واقعا امکان پذیر است؟

اگر به کسی بگویید که بچم دچار یبوست شده، احتمالا اولین توصیه ای که به شما می کند، درمان یبوست کودک با آب آلو است. آب آلو علاوه بر فواید دیگر می تواند مدفوع را نرم کرده و عمل دفع را ساده تر سازد. اما آیا واقعا درمان یبوست کودک با آب آلو امکان پذیر است؟ مقاله زیر را بخوانید تا در مورد درمان یبوست کودک با آب آلو بیش تر بدانید و این که چه زمان باید به متخصص اطفال مراجعه کنید.

یبوست کودک

یبوست زمانی رخ می دهد که بدن نمی تواند مواد زائد را دفع کند. این عارضه ممکن است به اشکال زیر بروز کند:

• مدفوع خشک و سخت

عمل دفع کمتر از سه بار در هفته

• فشار زیاد هنگام دفع

کودکان زیر ۵ سال اغلب یبوست را تجربه می کنند و این شایع ترین دلیل برای مراجعه به متخصص اطفال است. اما به دلیل این که نوپایان و اطفال نمی دانند چگونه ارتباط برقرار کنند (و یا حتی به آن آگاه نیستند)، عمل دفع در آن ها دشوارتر خواهد شد.

نشانه های یبوست کودکان چیست؟

والدین و افرادی که از کودک مراقبت می کنند باید به نشانه های یبوست دقت کنند:

• زور زدن

• درد

• مدفوع کم

مدفوع خونی یا خشک

یبوست ممکن است منجر به عدم دفع شود. در این صورت شرایط دشوارتر خواهد شد.

آیا درمان یبوست کودک با آب آلو واقعا کارساز است؟

سالیان سال است از آب آلو برای درمان یبوست استفاده می کنند، زیرا آب آلو باعث تحریک مجرای گوارش می شود. آب آلو برای هر کودکی کارساز نیست و لازم است بدانید دارای محدودیت هایی برای درمان یبوست است.

آب آلو برای درمان یبوست کودک

آب آلو به چند دلیل برای درمان یبوست به کار می رود. آلوی خشک که آب آلو از آن تهیه می شود، دارای سوربیتول بالایی است. این ماده ملین و ادرار آور است.همچنین ترکیبات فنولی در آلوی خشک و آب آلو خاصیت ملین دارد.

از چه سنی استفاده از درمان یبوست کودک با آب آلو مجاز است؟

اگر کودک بالای یک سال سن دارد، معمولا دادن آب آلو در مقادیر کم برای درمان یبوست بی خطر است. هر چند آب آلو برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود، مگر این که پزشک تجویز کرده باشد. قبل از دادن هر گونه آبمیوه با پزشک متخصص مشورت کنید.

به خاطر داشته باشید آب آلو و آلوی خشک ممکن است در برخی افراد ایجاد حساسیت کند. سوربیتول نیز ممکن است باعث نفخ شود. بنابراین برای درمان یبوست مقادیر کمی آب آلو به کودک بدهید. بهترین حالت این است که کودک به اندازه کافی بزرگ باشد و قبل از استفاده از آب الو به عنوان درمان، آن را امتحان کرده باشد.

آب آلو برای نوزادان

نوزاد زیر دو ماه سن دارد. زور زدن، گریه کردن، غر زدن و نفخ در نوزادان غیرمعمول نیست و الزاما معنای یبوست نمی دهد. به نظر می رسد در حال کشف فرآیند اجابت مزاج هستند. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، فواصل بین اجابت مزاج آن ها طولانی تر از نوزادانی است که شیرخشک مصرف می کنند.کار نکردن شکم در نوزادان زیر دو ماه به مدت ۵ روز غیرمعمول نیست. یبوست در این گروه سنی شایع نیست. اگر شک دارید که نوزاد به یبوست دچار شده است برای بررسی به متخصص اطفال مراجعه کنید.

آب آلو برای کودکان

دادن هر نوع آبمیوه به اطفال بین ۲ تا ۱۲ ماه توصیه نمی شود، مگر این که پزشک تجویز کرده باشد. در این صورت باید طبق دستورالعمل مقدار مناسبی از آب آلو به کودک داده شود. قاعده این است که به ازای هر ماه سن مقدار ۳۰ میلی لیتر و حداکثر روزانه ۱۲۰ میلی لیتر به کودک داده شود.

برای رهایی از یبوست، آب آلو را بیش از دو بار در روز به کودک ندهید. همچنین می توانید آب این میوه را با آب رقیق کرده تا به آبرسانی بدن کودک کمک کنید. شیردهی یا شیر خشک را طبق معمول ادامه دهید. در صورتی که کودک از فنجان استفاده نمی کند می توانید از سرنگ یا قاشق استفاده کنید.

آب آلو برای کودکان نوپا

کودک پس از تولد یک سالگی، کودک نوپا محسوب می شود. یبوست در نوپایان مخصوصا زمانی که در حال یادگیری توالت رفتن هستند، شایع است. در این سن می توانید مقدار بیش تری آب آلو به کودک بدهید، اما همچنان بیش تر از یک فنجان در روز نباشد. بیش تر از این مقدار ممکن است باعث تحریک معده کودک شود.

از کجا آب آلو را تهیه کنیم؟

اگر نوزاد یا کودکی در خانه دارید، بهتر است برای درمان یبوست مقداری آب آلو در خانه داشته باشید. این کار باعث می شود در زمان نیاز آب آلو در دسترس باشد. می توانید آب آلو را از اکثر اغذیه فروشی ها و مغازه هایی که غذاهای سالم دارند، تهیه کنید. از پاستوریزه بودن آن مطمئن شوید. مراحل پاستوریزه کردن باعث می شود هر گونه باکتری مضر مانند ای کولی و سالمونلا از بین برود.

روش های درمانی دیگر برای یبوست کودک

اگر در هر حال با مشکل یبوست درگیر هستید، درمان یبوست کودک با آب آلو تنها گزینه موجود نیست. وان آب گرم می تواند برای نوزادان، کودکان و نوپایان مفید باشد. وان آب گرم به شل شدن ماهیچه های کودک کمک کرده و دفع را آسان می کند.

به غیر از درمان یبوست کودک با آب آلو، به کودکان ۶ ماهه و بزرگ تر می توان آب داد. این کار آسان ترین راه برای آب رسانی به دستگاه گوارش و نرم شدن مدفوع است. ماساژ دادن شکم کودک در جهت عقربه های ساعت و یا گرفتن زانوهای کودک و فشار دادن آن به داخل شکم به خروج گاز و دفع کمک بسیاری می کند.

اگر کودک نوپا به یبوست مبتلاست، شاید لازم باشد حالت های مختلف نشستن روی توالت را امتحان کنید تا بتواند مدفوع سفت را دفع کند. از یک چهارپایه استفاده کنید و زیر پاهای کودک قرار دهید تا پاهای او بالا نگه داشته شود و به دفع کمک کند.

از کودک بخواهید مدت زمان بیش تری در توالت بنشیند. استرس در توالت برای نوپایان بسیار شایع است و باعث می شود علائم یبوست در آن ها طولانی تر شود. کتاب های مورد علاقه کودک را به توالت برده تا کمی سرگرم شود و دفع آسان تری داشته باشد.

دلایل یبوست در کودکان

یبوست شیرخواران و نوپایان اغلب به دلایل زیر رخ می دهد:

حساسیت به شیرخشک

• لبنیات زیاد در رژیم غذایی

• فیبر کم در رژیم غذایی

• مصرف کم آب

یبوست ممکن است در زمانی که کودک شروع به یادگیری توالت رفتن می کند، آغاز شود. اگر در دوران یادگیری توالت رفتن، کودک هرازگاهی به یبوست دچار شد، آموزش را متوقف کرده و یک یا دو هفته بعد از این که علائم برطرف شد آن را دوباره شروع کنید.

یبوست کودک را چگونه تشخیص دهید؟

از آن جا که یبوست در شیرخواران و نوپایان شایع است، بهترین راه این است که در مورد یبوست بیش تر بدانید. علائمی که باید به آن ها توجه کنید شامل موارد زیر است:

• ترس یا پرهیز از مدفوع کردن

• درد یا فشار هنگام دفع

• وجود ماده آبکی یا خاک مانند در پوشک بین دو اجابت مزاج

• مدفوع کمتر از سه بار در هفته در کودکانی که شیرخشک مصرف می کنند

• مدفوع با قطر زیاد

• درد شکمی

• گریه های شدید همراه با مدفوع سفت

چه زمانی به متخصص اطفال مراجعه کنید؟

اغلب یبوست ها با درمان های خانگی که در بالا به آن ها اشاره شد، درمان می شوند. اما بازگشت یبوست یا یبوست های مزمن نیاز به درمان های دارویی دارد.در صورت مشاهده علائم زیر به متخصص اطفال مراجعه کنید:

• احتمال می دهید نوزاد یبوست دارد

وجود خون در مدفوع

• ورم شکم

• استفراغ

• تب بیش از ۲۴ ساعت

• از دست دادن ناگهانی وزن

در صورتی که به پزشک متخصص اطفال دسترسی ندارید و یا در مورد اورژانسی بودن وضعیت کودک تردید دارید، به مرکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

پیشگیری از یبوست در کودکان

اگر کودک تنها از شیر مادر تغذیه می کند، احتمال ابتلای او به یبوست بسیار کم است. در صورت شیردهی حتما مقدار زیادی آب در رژیم غذایی خود بگنجانید.کودکان ممکن است به دلیل مصرف برخی داروها یا مواد به کار رفته در شیرخشک به یبوست مبتلا شوند. در این صورت با متخصص اطفال مشورت کنید. کودکان و نوپایانی که زیاد به یبوست دچار می شوند بهتر است آب زیادتری بنوشند و فیبر بیشتری به رژیم غذایی اضافه شود. قرار دادن کودک در ساعات مشخصی از روز روی توالت باعث می شود بدن او با این روال تنظیم شود.

چکیده مطالب

درمان یبوست کودک با آب آلو یک درمان موثر و کم خطر است. اگر کودک کمتر از یک سال دارد و دارای سابقه حساسیت غذایی است، این روش را با احتیاط و زیر نظر پزشک انجام دهید. به مقدار آب آلویی که برای درمان یبوست استفاده می کنید توجه داشته باشید. مصرف بیش از حد آن ممکن است دستگاه گوارش کودک را تحت تأثیر قرار داده و باعث ناراحتی بیش تر شود.

مطالعه بیشتر:

چه غذاهایی برای یبوست نوزادان خوب است؟

از چند ماهگی به نوزاد آلو بدهیم؟ فواید دادن آلو به نوزاد

علت یبوست در کودکان چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

چیکار کنیم نوزاد مدفوع کنه ونشانه های یبوست در نوزادان چیست؟

منبع: healthline