30 توصیه برای حفظ زیبایی در دوران بارداری

ورم‌صورت، لک و جوش پوستی، خستگی و خواب آلودگی، به‌هم‌ ريختن تناسب اندام و اضافه وزن... گاهی حتي خانم‌های باردار را از آينه هم دور می‌كند چه برسد به اینکه به مهمانی بروند یا با دوستان و خانواده عکس بگیرند. ما 30 توصیه برای حفظ زیبایی در دوران بارداری را به شما می آموزيم كه کمک می كند در 9 ماه بارداری هر روز زيباتر از قبل شويد و این دوره را به خاطره‌ای خوش تبدیل کنید.

 

10 توصيه برای حفظ زیبایی در سه ماهه اول بارداری

1- از افتادگی سینه هایتان پیشگیری کنید

در طول سه ماهه اول بارداری طبيعي است كه تحت‌تاثير هورمون‌ها، سینه‌ها سنگين‌تر و افتاده‌تر شوند. در اين شرايط دوش آب‌سرد مي‌تواند تا حدي کمک کننده باشد. ماساژ روزانه نيز نه‌ تنها تنش شما را كم مي‌كند، بلکه راه‌حل خوبي براي پيشگيري از بروز ترک های پوستی بارداری است. نكته بسيار مهمی که اکثر خانم ها نادیده می گیرند اينكه از همين ماه‌هاي اول بايد سینه بندی مناسب بارداری تهيه كنيد. جنس آن بهتر است كتانی بوده و و نوار پشت و روی شانه پهن داشته باشد تا روي پوستتان رد نيندازد و عامل خارش نشود. مساله ديگر انجام ورزش‌ها و تمرين‌هايي است كه از افتادگی سینه بعد از زايمان و طی شیردهی پيشگيري می‌كند.

2- به پوستتان توجه كنيد

در سه ماهه اول بارداری احتمال دارد پوستتان كمي شادابی خود را از دست داده و خاكستري رنگ شود. دليل آن هم افزايش ميزان ترشح هورمون‌ها، خستگي شديد بدنی و مشكل‌هاي گوارشي به‌خصوص يبوست است که باعث افزايش ميزان ضايعات در بدن و به‌خصوص در لايه بيروني پوست مي‌شوند و اصطلاحا پوست را خفه می‌کنند. براي اينكه پوست زيبايي و شفافيت خود را باز يابد بهترين توصيه يك جلسه ماساژ با كرم های تغذیه كننده و پاكسازی كننده پوست است.

3- خستگی را از چشمانتان دور كنيد

سه ماهه اول بارداری يعني خستگي و ميل شديد به خواب! اگر دقت كنيد زير چشمان اکثر خانم‌هاي باردار در اين 3 ماه تيره و گود افتاده است. توصيه مي‌كنيم براي رفع اين حالت ابتدا با شیر پاک كن ملايم خيلي آرام و بدون آنكه باعث سايش شويد زير چشمانتان را پاك كنيد و سپس براي شاداب‌ نشان‌دادن چشمانتان از يك كرم آنتی سرن يا ضد كبودي گياهي بر پايه آرنيكا استفاده كنيد و روي آن كمي سايه بزنيد تا نور را منعكس كند و گودي زير چشمان تان را بپوشاند. کمپرس جوشانده بابونه نیز در رفع التهاب و قرمزی چشم بسیار موثر است.

4- پوستتان را ليف بکشید

ليف و كيسه كشيدن پوست نه ‌تنها باعث شاداب و شفاف‌شدن آن مي‌شود، بلکه محرك فيبرهای نگهدارنده پوست است. سعی کنید در طول بارداری  هفته‌اي يك بار پوستتان را كيسه بكشيد تا با این کار سلول‌هاي مرده از روي پوست حذف شده و مواد مغذی موجود در كرم های ضد ترک بارداری بهتر جذب شوند. اگر پوستتان خيلي خشك است بجای استفاده از لیف و کیسه كف دستتان را محكم  با حركت‌هاي دوراني روي پوست باسن، شكم، بالاي ران‌ها، سینه‌ها، زير بازوها و ران‌ها بكشيد.

5- شامپوی مناسب انتخاب کنید

تغییرات هورمونی در دوران بارداری باعث افزايش طول عمر موها و كاهش ريزش آنها مي‌شود. در اين دوران معمولاً موهاي چرب يا خشك تبديل به موي عادي مي‌شوند، پس بهتر است شما نيز شامپوی مورد استفاده خود را عوض كنيد تا موهايتان براق و خوش‌حالت باقي بماند.

6- وضعيت بدنی تان را اصلاح كنيد

داشتن وضعيت بدنی صحيح از همان اوايل بارداری امري بسيار مهم است و روي زيبايي، سلامت و تناسب‌اندام شما تاثير مي‌گذارد. مشكل‌هايي نظير كمردرد، گرفتگی های عضلانی، درد سياتیک و... ناشي از بد نشستن و بد ايستادن در طول بارداری است. براي پيشگيري سعي كنيد هنگام نشستن كمرتان را صاف نگه داريد، شانه‌ها به عقب و باسن را جلو بدهيد تا وزن شكم متعادل تقسيم شود.

7- عادتتان را تغيير دهيد

سيگار را ترك كنيد. ميزان مصرف چاي و قهوه خود را كاهش دهيد و به موسيقي آرام‌گوش دهيد، تغذيه سالمي داشته باشيد و وزنتان را كنترل كنيد. روزانه حداقل 2 ليتر آب بنوشيد تا ضايعات راحت‌تر از بدنتان دفع شوند. در نتیجه پوست سالم و شادابي خواهید داشت و دچار يبوست نمی‌شويد.

8- ورزش کنید

در طول بارداری نبايد استراحت مطلق داشت. حتي اگر احساس خستگي و سنگيني مي‌كنيد در طول روز تمرين‌هاي بدنی ملايم داشته باشيد تا هم اضافه وزن بيش از حد پيدا نكنيد هم خود را براي زايمان آماده كرده باشيد. بهترين ورزش براي دوران بارداری ژيمناستیک آبی است. در اين شرايط شما بدون تلاش بيش از حد بدنتان را ماهيچه‌اي مي‌كنيد، اما اگر امكان انجام ورزش‌های آبی را نداريد حداقل در هفته 2 مرتبه براي پياده‌روي و انجام نرمش‌هاي ملايم بيرون برويد. ورزش باعث ترشح هورمون آندروفين مي‌شود که براي خلق ‌وخوي شما خوب است. در ضمن كنترل کننده اشتهاست و مانع از چاقي بعد از زايمان مي‌شود.

9- به خستگي بدنتان توجه كنيد

هميشه خسته‌ايد و خواب‌آلوده؟ اين موضوع طبيعي و به دليل ترشح هورمون پروژسترون است. براي كاهش اين حالت سعي كنيد آخر هفته‌ها بيشتر استراحت كنيد و در طول روز 2 مرتبه وقتي را براي چرت‌زدن اختصاص دهيد. حتي اگر شاغل هستيد هر از گاهي چند دقيقه‌اي را از محل كار خارج شويد و نفس‌هاي عميق بكشيد. اگر امكانش را داريد كمي پاهايتان را دراز كنيد و چشمانتان را ببنديد. بعد از برگشتن به خانه نيز دوش آب گرم (39-38درجه) بگيريد تا خستگي  روحي و ماهيچه‌اي‌تان برطرف شود و بتوانيد خواب بهتري داشته باشيد.

10- تهوع صبحگاهی را درمان کنید

تقريباً اکثر خانم‌هاي باردار در سه ماهه اول بارداری حالت تهوع دارند كه دليل آن هم تاثيرگذاري هورمون پروژسترون بر مركز تعادل در مغز است. براي پيشگيري سعي كنيد صبح‌ها ناگهان از رختخواب بلند نشويد. چند دقيقه در رختخواب دراز بكشيد. در حالت نيمه‌نشسته چند جرعه آب بنوشيد و بعد آرام بنشينيد و در نهايت برخيزيد. روزانه حتما 4وعده غذا بخوريد زيرا تا زماني كه معده پر باشد احتمال بروز حالت تهوع كمتر است.

 

10 توصيه برای حفظ زیبایی در سه ماهه دوم بارداری

1- از بروز ترک های بارداری پیشگیری کنید

اولين ترك‌ها از سه ماهه دوم بارداری روي شكم ظاهر مي‌شوند به همين دليل بسيار مهم است كه مراقبت از پوست را جدي‌تر بگيريد. بزرگ‌تر شدن شكم و افزايش ترشح هورمون كورتيزول، دو عامل سستي بافت‌هاي زيرپوستي است. از آنجا كه نمي‌توان جلوي فعاليت هورمون‌ها را گرفت بايد روي توانايي كشساني پوست كاركرد. هر شب شكمتان را با كرم های ضد ترک ماساژ دهيد تا پوست نرم شود.

2- لباس راحت بپوشيد

از سه ماهه دوم به بعد شكم كم‌كم بزرگ مي‌شود و ممكن است لباس‌هاي قبلي برايتان تنگ باشد. براي راحتي بيشتر لباس‌هاي گشاد مخصوص بارداری به تن كنيد.

3- به پوستتان برسيد

تغييرات هورموني دوران بارداری روي پوست كاملاً نمودار است. گاهي در اثر ترشح هورمون های بارداری، چربي پوست بيشتر شده و جوش‌هاي ريزي روي آن نمودار مي‌شود. بهترين كار اين است كه در طول بارداری از محصولات آرايشي كه به پوست آسيب مي‌رسانند كمتر استفاده كنيد و با مراجعه به متخصص پوست كرمي متناسب با پوست بدن خود دريافت كنيد.

4- هر روز دوش بگيريد

در طول بارداری طبيعي است كه گرمتان باشد و عرق كنيد، چون از يك سو فعاليت بدنی‌تان بيشتر شده  و از سوي ديگر به دلیل ترشح بيشتر هورمون استروژن، میزان جريان خون و ترشح عرق افزايش یافته است. براي اينكه احساس تازگی کنید هر روز صبح و عصر با آب ولرم دوش بگيريد. اگر فرصت حمام نداريد، دستانتان را با آب خنک خيس كرده و گردنتان را مرطوب كنيد.

5- استرس را از خود دور کنید

از زندگي و از بارداری‌تان لذت ببريد. استراحت كنيد. به موزيك موردعلاقه‌تان گوش دهيد. به استخر برويد و شنا كنيد. جلسه‌هاي ماساژ را امتحان کنید. با همسرتان خوش بگذرانيد و بجای استرس داشتن در كلاس‌هاي بارداری و زايمان ثبت‌نام كنيد تا پيشاپيش با فرزندتان و روند تولدش آشنا شويد.

6- خوب غذا بخوريد

بارداری فرصت خوبي براي غذاخوردن است، اما در هيچ‌‌چيز زياده‌روي نكنيد. موادغذايي غنی از ریز مغذی ها مثل نان و غلات، لبنيات، ميوه و سبزي‌ها و گوشت ماهي و تخم‌‌مرغ را در برنامه غذايي‌تان وارد كنيد و هر از گاهي دسري شيرين بخوريد.

7- پوستتان را نخارانيد

خارش دوران بارداری به دليل انبساط عروق خوني و افزايش فعاليت كبد براي رفع هورمون های اضافي در دوران بارداری است. در اين دوره معمولاً پوست حساس‌تر شده و با كوچك‌ترين تماس دچار قرمزي، سوزش و خارش مي‌‌شود. بهترين كار برای پیشگیری، استفاده از كرم های مرطوب‌كننده و چرب‌كننده بدن است.

8- پاهايتان را حركت دهيد

افزايش ترشح هورمون های دوران بارداری باعث انبساط ديواره عروق خوني شده و جريان خون را كند مي‌كند. از سوي ديگر با بزرگ‌شدن جنين، رحم به سمت ستون فقرات گرايش پيدا کرده و با فشار آوردن بر سياهرگ همچنان مانع از رسيدن خون كافي به اندام های تحتانی مي‌شود. در نتيحه پاها ورم‌كرده و احساس مورمور ناخوشايندي پيدا مي‌كند. براي درمان اين مساله بهترين كار استراحت‌كردن در پايان روز و بالاگرفتن پاها، گذاشتن بالشت زير پاها هنگام خوابيدن، دوري كردن از فضاهاي خيلي‌گرم و شستن پاها با آب خنك است.

9- از اسانس‌های آرام بخش کمک بگيريد

اگر احساس خستگي شديدي داريد، وان را پر از آب ولرم كرده و از اسانس آرام‌بخش بابونه در آن بريزيد و چند دقيقه در وان دراز بكشيد.

10- ضد آفتاب بزنید

در طول بارداری پوست حساس‌تر از زمان‌های دیگر است. چه آسمان آفتابی است چه ابری قبل از خروج از منزل ضد آفتاب بزنید. به این ترتیب احتمال بروز لک کمتر می‌شود.

 

10 توصيه برای حفظ زیبایی در سه ماهه سوم بارداری

1- مراقب پوستتان باشيد

در سه ماهه سوم بارداری شكم 2 تا 3 برابر بزرگ مي‌شود. تا روز آخر بارداری سعي كنيد مرتباً شكمتان را با روغن يا كرم های مخصوص ماساژ دهيد و براي پيشگيري از خارش، بدنتان را چرب كنيد.

2- به صورتتان برسيد

صورت خانم‌ باردار گاهي پر از آکنه است، گاهي خشك و پرچروك ديده مي‌شود، گاهي رنگ‌پريده و گاهي سرخ است، چشم‌ها ورم دارند و بيني پف‌كرده به نظر مي‌رسد. براي زيباتر نشان دادن خود سعي كنيد روزانه از كرم مرطوب‌كننده استفاده كنيد و از محصولات تحريك‌كننده مثل اسيدهاي ميوه، كرم های لايه‌بردار و... دوري كنيد.

3- جلوی پدیدار شدن لک بارداری را بگیرید

در سه ماهه سوم بارداری احتمال بروز ماسک بارداری روي پيشاني، چانه و بيني افزايش مي‌يابد. گرچه اين لک بعد از زايمان محو می‌شود، اما بهتر است از بروز آن پيشگيري كنید. علت بروز لک بارداری هورمون‌ها و اشعه‌ماوراي بنفش خورشيد است. بهترين توصيه اين است كه قبل از بيرون رفتن از خانه حتماً صورتتان را با يك لايه كرم ضدآفتاب پوشش دهيد و كلاه لبه‌دار استفاده كنيد، اما اگر دچار لک شديد هرگز از محصولات لک‌بر استفاده نكنيد!

 4- به سر و وضعتان برسيد

نزديك زمان زايمان كه شد، سري به آرايشگرتان بزنيد و مانيكور و پديكور انجام دهيد. موهايتان را آنگونه كه دوست داريد كوتاه كنيد و ابروهايتان را مدل جديدي برداريد.

5- مراقب سلامتی تان باشيد

در سه ماهه سوم سنگين‌تر از هميشه هستيد. سعي كنيد خيلي سر پا نياستيد. هنگام نشستن يا ايستادن باسن را به جلو بدهيد تا وزن شكم متعادل تقسيم شود، كار سنگين انجام ندهيد و ناگهان برنخيزيد. دوزانو ننشينيد و تا جاي ممكن پاهايتان را دراز كنيد. هنگام تكيه دادن كوسني پشت كمرتان بگذاريد و هنگام خواب پهلوي راست را انتخاب كنيد.

6- شامپوی ملايم و ضدريزش تهيه كنيد

در طول بارداری ميزان ريزش مو بسيا كم مي‌شود و موها زيبا و خوش‌حالت به نظر مي‌رسند، اما  بعد از زايمان 20 تا 30 درصد حجم مو كم مي‌شود، چون موها به شدت شروع به ريزش مي‌كنند. بعد از ريزش، موها فوراً درنمي‌آيند و رويش مجدداً كمي كند است. بهترين كار اين است كه در دوران بارداری از يك شامپوی ملايم و بعد از زايمان از شامپوی ضدريزش مو و تقويت‌كننده استفاده كنيد. مي‌توانيد موهايتان را كوتاه كنيد اما تا جاي ممكن دنبال رنگ و دكلره نرويد.

7- مراقب افزايش وزنتان باشيد

در سه ماهه آخر بارداری احتمال اينكه ناگهان وزنتان بالا رود زياد است. در اين دوره از يك سو گرسنگي و ميل به زياد خوردن از سوي ديگر مشكل‌هايي مانند برگشت اسيد معده به مري و رفلاكس، احساس ناخوشايندي به وجود مي‌آورند. براي پيشگيري سعي كنيد و عده‌هاي غذايي كم اما با فواصل كوتاه مصرف كنيد تا گرسنه نشويد. بعد از صرف غذا دراز نكشيد. آرام غذا بخوريد و لقمه‌ها را خوب بجويد. مي‌توانيد از نوشيدني‌هايي كه به هضم بهتر غذا كمك مي‌كنند مثل بابونه و نعناع هم كمك بگيريد. براي پيشگيري از يبوست هرگز از داروهاي مسهل استفاده نكنيد. آب و فيبر بيشتري بخوريد و براي پيشگيري از گرفتگي عضلات كلسيم، منيزيم و ويتامين B به برنامه غذايتان بيفزاييد. گوشت و تخم‌مرغ خام نخوريد، زيرا احتمال مسموميت را بالا مي‌برند. غذاهاي پرادويه كمتر مصرف كنيد، زيرا احتمال هموروييد را افزايش مي‌دهند.

8- ورزش آرام را ادامه دهيد

پياده روی و شنا همچنان ورزش‌هاي مناسبي براي شماست. اگر اهل شنا هستيد بهتر است به كمر شنا كنيد و بعد از شنا بدنتان را با صابون های ضدقارچ بشوييد، زيرا در دوران بارداری پوست در برابر ابتلا به قارچ حساس‌‌تر است.

9- آرايش را فراموش نكنيد

شايد سه ماهه سوم بارداری دوره‌اي سخت و خسته‌كننده باشد، اما به خود رسيدن را فراموش نكنيد. لباس‌‌هاي زيبا بپوشيد و ملايم آرايش كنيد.

10- بدنتان را خوشبو كنيد

سعي كنيد شامپو و نرم‌كننده يا مرطو‌ب‌كننده پوستي كه تهيه مي‌كنيد بوي خوبي داشته باشد تا خوشبو شويد. تا جاي ممكن از اسپري و دئودرانت و ادكلن استفاده نكنيد.

 

مطالعه بیشتر:

1- پرسش و پاسخ در مورد حفظ زیبایی در بارداری

2- چگونه در بارداری زیبا باشیم؟

3- توصیه های برای بازگشت به اندام قبل از بارداری و تناسب اندام

4- روش حفظ تناسب اندام در دوران بارداری