فواید خوردن شکلات در بارداری

شکلات از جمله تنقلاتی است که همه خوردن آن را دوست دارند، حتی بیمارانی که محدودیت های غذایی دارند نیز نمی توانند به سادگی از خوردن آن دست بکشند، حتی اگر مجبور شوند کمتر از قبل شکلات بخورند. اما آیا خوردن شکلات در دوران بارداری خطری به همراه دارد؟ با ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با فواید خوردن شکلات در بارداری آشنا شوید.

آیا خوردن شکلات در بارداری بی ضرر است؟

شکلات حاوی کافئین است، که می‌تواند درعملکرد بدنتان در طول بارداری اختلال ایجاد کند. کافئین بر انتقال دهنده های عصبی (پیام رسان های شیمیائی انتقال دهنده سیگنال) تاثیر گذاشته و می تواند سبب دیابت بارداری و اضافه وزن زیاد شود. بنابراین، باید در مصرف آن تعادل را رعایت کرد.

دکتر امانوئل بوژولد، استاد بخش زنان و زایمان دانشگاه لاوال شهر کبک اظهار می‌دارد: "مشاهدات ما نشان می‌دهد که مصرف منظم مقدار کمی شکلات سیاه خواه سطح فلاوانول آن بالا باشد یا نه، از سه ماهه نخست بارداری می‌تواند منجر به بهبود عملکرد جفت شود."

بعلاوه بر اساس نتایج حاصل از مطالعه ای دیگر نیز بانوان بارداری که در دوران بارداری شکلات مصرف می کنند، نوزادانشان در مقایسه با مادران بارداری که از ترس چاقی شکلات استفاده نمی کنند، کودکان با نشاط تری به دنیا آورده و مصرف شکلات در در بارداری بر سلامت کودکان تاثیر مثبتی داشته است. شکلات بویژه شکلات سیاه که از دانه های کاکائو درست شده باشد ماده ای شیمیایی دارد که کارکرد دستگاه گوارش را بهبود می بخشد. بنابراین مادران بارداری که به استرس و افسردگی دچارند، بهتر است برای سلامت فرزندانشان شکلات بخورند. هرچه شکلات تیره تر باشد مقدار فلاوانول موجود در آن بیشتر است.

 

خوردن شکلات در بارداری چه فوایدی دارد؟

مصرف شکلات بنا به گواهی چندین مطالعه و تحقیق بر روی منافع و فواید آن، در بارداری مجاز و مطمئن است. اما مهم است که مادران باردار دریافت کافئین خود را به کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در روز برسانند. در اینجا به فواید خوردن شکلات اشاره می‌شود:

1- خوردن شکلات در بارداری فشار خون را تنظیم می‌کند

تئوبرومین موجود در کاکائو با منبسط کردن رگها به تنظیم فشار خون در بانوان باردار کمک می‌کند.

2- شکلات حاوی آنتی اکسیدان های ضروری است

شکلات سرشار از فلاونوئیدها است که به عنوان آنتی اکسیدان های قوی شناخته می‌شوند. خاصیت آنتی اکسیدانی شکلات به تقویت سیستم ایمنی بانوان باردار کمک کرده و سطح ایمنی آنان را در مبارزه با برخی از سرطان ها بهبود می‌بخشد.

3- شکلات موجب پیشگیری از بیماری های قلبی می شود

خواص آنتی اکسیدانی شکلات سیاه نقش مهمی در پیشگیری از مشکلات قلبی ایفا می‌کند و بنابراین، از دستگاه گردش خون محافظت می‌کند. هرچه شکلات تیره‌تر و کیفیت آن بالاتر باشد برای قلب بهتر است.

4- خوردن شکلات در بارداری موجب تسکین استرس می شود

شکلات سیاه با افزایش سطح هورمون های آندروفین و سروتوئین در مغز، موجب بهبود خلق و خو می‌گردد.

یافته های پژوهشی که در مجله "تحقیقات پروتیوم" منتشر شده نشان می‌دهد که مصرف روزانه حدود ۴۰ گرم شکلات سیاه به مدت دو هفته باعث کاهش سطح هورمون کورتیزول (هورمون استرس) می‌شود.

فلاوانول خستگی را کاهش می‌دهد و میزان استرس را کاهش می‌دهد.

5- با خوردن شکلات در بارداری نوزاد شادتری خواهید داشت

تحقیقات گزارش شده در مجله new scientist نشان می‌دهد که بانوان بارداری که مقدار بیشتری شکلات سیاه مصرف کرده‌اند نوزادانی شادتر و سرزنده‌تر خواهند داشت.

محققان تعدادی از مادران که نوزادان شش ماهه داشتند را انتخاب و از آنان پرسیدند که در هنگام بارداری چه مقدار شکلات مصرف کرده‌اند. به آنها گفته شد که میزان شادی نوزادانشان را ارزیابی کنند.

مادرانی که در بارداری مکرراً شکلات مصرف کرده‌اند نوزادان شادتری نسبت به مادرانی که بطور منظم شکلات مصرف نکرده‌اند، داشتند.

اگرچه، دقیقاً دلیل مشخصی ندارد، ولی ممکن است شکلات از طریق جفت به شیر مادر منتقل شده و یا افزایش شادی مادر از شکلات باعث شادی نوزاد شده است.

یکی دیگر از یافته‌های جالب این مطالعه این بود که مصرف شکلات نوزادان را از استرس مادرانه محافظت می‌کند. مادرانی که در طول بارداری اصلاً شکلات مصرف نکرده‌اند در طول بارداری استرس بالایی داشتند و نوزادانی بدنیا آوردند که دچار ترس بودند. مادرانی که شکلات مصرف کردند استرس کمتری داشتند و نوزادان آنان نیز ترس کمتری داشتند.

6- شکلات میزان کلسترول را تنظیم می کند

شکلات سیاه حاوی قند و چربی کمی است. همچنین، فلاونوئید موجود در شکلات کلسترول خوب را در بدن افزایش می‌دهد، اکسیداسیون کلسترول بد را کاهش و میزان قند خون را تنظیم می‌کند. همینطور گردش خون را با افزایش حالت ارتجاعی رگها بهبود می‌بخشد.

7- شکلات منبع عالی آهن و منیزیم است

در حدود ۱۰۰ گرم شکلات سیاه ۶۷ درصد آهن مورد نیاز و ۵۸ درصد منیزیم مورد نیاز بدن را تامین می‌کند. آهن جهت حفظ تعداد هموگلوبین خون در طول بارداری بسیار حیاتی و ضروری است و منیزیم به سوخت و ساز اسیدهای چرب کمک می‌کند.

 

مطالعه بیشتر:

1- مزایا و عوارض خوردن شکلات تلخ در بارداری

2- خوردن شکلات صبحانه، کاکائو و هات چاکلت در بارداری

3- خوردن شکلات در سه ماهه اول و دوم بارداری

4- تاثیرات مثبت و منفی خوردن عسل در بارداری بر مادر و جنین