پیچیدن بند ناف دور گردن جنین و زایمان طبیعی؟

شنیدن این موضوع که بند ناف جنین دور گردنش پیچیده شده است، می­تواند باعث نگرانی زیادی برای مادر باردار شود. اما پیچیدن بند ناف دور گردن جنین واقعاً تا چه حد خطرناک است. باور کنید یا نه، پیچیدن بند ناف دور گردن جنین تقریباً در یک سوم از بارداری ­ها رخ می­دهد. همان طور که جنین در درون رحم به اطراف حرکت می­کند، ممکن است بند ناف او دور گردن یا دیگر اعضای بدنش پیچیده شود. بند ناف جنین را به جفت متصل می­کند و مسئول رساندن اکسیژن به جنین است. ماده ­ای ژل­ گونه به نام ژل وارتون از این مجاری خون محافظت می کند و آن را احاطه کرده­ است. بند ناف در رحم در حالت شناور قرار دارد و برای اینکه بند ناف گره نخورد یا به دور بدن جنین پیچیده نشود و جنین به اندازه­ ی کافی اکسیژن و مواد مغذی دریافت کند، بند ناف با ژل وارتون پوشیده شده که از گرهخوردن آن پیشگیری می­کند.

آنچه اغلب مورد متوجه قرار نمی گیرد این موضوع است که روکش مجاری خون در بند ناف که با ژل پوشیده شده­ است، طول بیشتری از خود بند ناف دارد. به این معنا که حتی اگر بند ناف کشیده شود، مجاری خون داخل آن آسیب نمی ­بینند. وقتی کیسه ­ی آب پاره می­شود، نگرانی اصلی درباره­ ی این مشکل است که بند ناف به دور سر جنین نپیچد. این مشکل در چند دقیقه می ­تواند باعث از دست رفتن جنین شود، در چنین شرایطی زایمان اورژانسی ضرورت می یابد.

 پیچیدن بند ناف دور گردن جنین و زایمان طبیعی؟

در دوران بارداری پیچیدن بند ناف دور گردن جنین معمولاً مشکل­ ساز نیست. یادتان باشد که در درون رحم فرزندتان از طریق بند ناف "تنفس" می­کند و نه از طریق شش­ هایش.

به طور میانگین طول بند ناف بین پنجاه تا شصت سانتیمتر است، اما ممکن است برخی از بند ناف­ها طولانی ­تر باشد تا حدود صد و سی و سه سانتیمتر. همینطور احتمال دارد که بند ناف کوتاه تر از نرمال باشد (حدود نوزده سانتیمتر) و مشکل­ ساز شود و مانع از پایین رفتن جنین به سمت کانال زایمان گردد. این مشکل فقط زمانی تشخیص داده می ­شود که آزمایش استرس جنینی بروز مشکل­ را نمایان کند. در چنین شرایطی سزارین اجرا می شود و جفت جنین پس از زایمان معاینه خواهد شد.

اکثر متخصصان برای زایمان نوزادی که در تصویربرداری مشخص شده که بند ناف دور سرش پیچیده است، مشکلی ندارند. اما اگر بند ناف دو یا حتی سه بار دور گردن پیچیده باشد، برخی از متخصصین اجرای سزارین را انتخاب می کنند.

درباره­ ی این موضوع سال­ها پژوهش شده است و دانشکده ­زنان و زایمان انگلستان معقتد است که در موارد پیچیدن بند ناف دور گردن جنین علتی برای زایمان سزارین وجود ندارد. بند ناف مانعی برای بچه نخواهد بود، زیرا با پیشرفت مراحل زایمان، رحم، جفت، بند ناف و جنین به عنوان عضوی واحد به سمت پایین حرکت می ­کنند. رحم منقبض و کوچک می­شود تا اجازه دهد که دهانه ­ی رحم باز شود و جنین را به سمت واژن حرکت می­دهد. وقتی سر بچه وارد واژن می­شود، برای زایمان فقط به چند سانتیمتر بند ناف آزاد نیاز خواهد بود.

 هنگام زایمان چه اتفاقی می­تواند بیفتد؟

اگر هنگام زایمان، متخصص متوجه پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین شود، دو روش برای پرداختن به آن وجود دارد. اگر بند ناف به اندازه­ کافی شُل باشد (حتی با چند بار پیچیده شدن)، متخصص بند ناف را از روی سر جنین باز می­کند. گرچه اگر بند ناف چند بار دور گردن پیچیده باشد، این کار احتمالاً به زمان بیشتری نیاز دارد. از شما درخواست می­شود که طاقت بیاورید و تحمل کنید.

اگر بند ناف چنان سفت پیچیده باشد که نتوان آن را از روی سر رد کرد، متخصص بند ناف را در دو محل گیره می زند و سپس بند ناف را می­برد و تاب خوردگی آن را باز می­کند، در نتیجه جنین می­تواند به طور طبیعی زایمان شود. اکثراً پزشک یا ماما این موضوع را حتی به شما نمی­ گویند، مگر تاخیر در گیره زدن به بند ناف را درخواست کرده باشید.

در ادامه آزمون آپگار نوزاد اجرا خواهد شد و اگر امتیاز آپگار کم باشد، نوزاد تحت نظارت قرار خواهد گرفت. برای قرار دادن بچه در تماس پوست با پوست مادر با پزشک خود صحبت کنید، زیرا این کار به فرزندتان کمک خواهد کرد تا بهتر تنفس کند و آرام بگیرد و از اکسیژن کافی بهره ­مند گردد.

 زایمان نوزادی که بند ناف دور گردنش پیچیده است مشکل چندانی بوجود نمی آورد و به ندرت آن طور که تصور می شود، تهدید جانی محسوب می شود. چنین زایمانی می­ تواند طبیعی باشد و اگر در زمان درست به اندازه­ کافی مراقبت شود، مراحل زایمان به تولد ایمن نوزاد منتهی خواهد شد.

نگذارید که شنیدن خبر پیچیدن بند ناف دور گردن جنین باعث استرس و نگرانی شما شود. با پزشک خود درباره­ اینکه در چنین وضعیت­ هایی چگونه باید عمل کرد، با او حرف بزنید تا هنگام زایمان متعجب یا شوکه نشوید.

 

بیشتر بدانید:

1- چرا بند ناف دور گردن جنین می پیچد؟

2- علت پیچیدن بند ناف دور گردن جنین چیست؟ تاثیر خوابیدن و حرکات مادر

3- آیا کم تحرکی جنین با پیچیده شدن بند ناف دور گردنش مرتبط است؟

4- بزرگ بودن بند ناف و گره خوردن آن، آیا در بارداری بعدی تکرار میشود؟