The chronograph is started when the event is seen and stopped when it is heard. The chronograph seconds hand indicates the distance from the event on the telemetric scale. Telemeter: on account of most replica watches using a telemeter scale, best rolex replica Three different views from three different continents on the finalists in the Chronograph category at this years Grand Prix d . Audemars Piguet Replica Uk omegasphereco uk.

هموگلوبین بالا در بارداری و علت بروز هموگلوبین بالا چیست؟

بعد از تایید بارداری توسط آزمایش خون، ماما و یا متخصص یک آزمایش چکاپ کامل برای شما تجویز می کند تا سطح سلامت شما را بررسی کرده و درصورت وجود مشکلات احتمالی هرچه سریعتر آنها را درمان کند. یکی از مواردی که در این آزمایش سنجیده می شود، بررسی سطح هموگلوبین موجود در خون شماست. در ادامه این مقاله ضمن توضیح هموگلوبین، شرح داده ایم که دلایل بروز هموگلوبین بالا در بارداری چیست و چگونه باید آن را درمان کرد.

هموگلوبین چیست؟ 

 هموگلوبین یک پروتئین‌ پیچیده در خون است که به انتقال اکسیژن و دی‌اکسیدکربن به نقاط مختلف بدن کمک می‌کند. آهن ترکیب اصلی سلول‌های قرمز خون را تشکیل می‌دهد. از این رو نام هموگلوبین متشکل از «هم» مخفف آهن و «گلوبولین» نام پروتئین است. سطح هموگلوبین در بانوان باید در حدود ۱۲ تا ۱۶ گرم در دسی‌لیتر باشد.

اهمیت هموگلوبین در دوران بارداری

هنگامی‌که یک بانو باردار است، نسبت به حالت طبیعی اکسیژن بیشتری نیاز دارد زیرا جنین نیز به اکسیژن احتیاج دارد. از این‌رو، به‌محض شروع بارداری میزان هموگلوبین خون او اندازه‌گیری می‌شود. ظرفیت حمل اکسیژن خون، به طور مستقیم به غلظت هموگلوبین در گردش بستگی دارد.

میزان طبیعی هموگلوبین

مقیاس اندازه‌گیری هموگلوبین (گرم در دسی‌لیتر) است. میزان طبیعی هموگلوبین در بزرگسالان به شرح زیر است:

• در مواقع غیر از بارداری: ۱۲ تا ۸/۱۵ گرم در دسی‌لیتر یا ۱۲۰ تا ۱۵۸ گرم در لیتر

• سه ماهه اول بارداری: ۶/۱۱ تا ۹/۱۳ گرم در دسی‌لیتر یا ۱۱۶ تا ۱۳۹ گرم در لیتر

• سه ماهه دوم بارداری: ۷/۹ تا ۸/۱۴ گرم در دسی‌لیتر یا ۹۷ تا ۱۴۸ گرم در لیتر

• سه ماهه سوم بارداری: ۵/۹ تا ۱۵ گرم در دسی‌لیتر یا ۹۵ تا ۱۵۰ گرم در لیتر

بدیهی است که اعداد کمتر از این مقدار در هر یک از سه ماهه ها، هموگلوبین پایین در بارداری را مطرح می کند.

بدیهی است که اعداد بیش از این مقدار در هر یک از سه ماهه ها، هموگلوبین بالا در بارداری را مطرح می کند.

علت هموگلوبین بالا در بارداری چیست؟

سطح هموگلوبین خون در دوران بارداری ممکن است به دلیل مشکلات قلبی،‌ ریه‌ها و کلیه‌ها بالا رود. هموگلوبین در دوران بارداری ممکن است به دلایل زیر بالا رود:

• کم‌آبی

اگر مصرف آب یا مایعات در دوران بارداری کم باشد، ممکن است شاهد بالا رفتن ناگهانی هموگلوبین باشید. هنگامی‌که مایعات مصرف می‌کنید سطح هموگلوبین کنترل می‌شود.

• اریتروسیتوسیس

در این عارضه،‌ شاهد افزایش ناگهانی گلبول‌های قرمز خواهیم بود. در دوران بارداری، اگر بدن به دلیل مشکلاتی نتواند میزان اکسیژن بافت‌های مختلف را برآورده کند، گلبولهای قرمز افزایش پیدا می‌کنند. بنابراین افزایش سطح هموگلوبین در بدن امری بدیهی خواهد بود.

• مصرف بیش از حد مکمل آهن

افزایش مقدار آهن در بدن باعث افزایش ناگهانی هموگلوبین می‌شود. از این‌رو، مکمل آهن را بدون توصیه پزشک مصرف نکنید.

عوارض هموگلوبین بالا در بارداری

ممکن است شگفت‌زده شوید اما بالا بودن سطح هموگلوبین خون در دوران بارداری کاملا خطرناک است. در زیر به برخی از پیامدهای ناخواسته بالا بودن هموگلوبین در دوران بارداری اشاره می‌کنیم:

• احتمال به دنیا آمدن نوزاد کم وزن افزایش پیدا می‌کند.

• در طول سه ماهه اول و دوم بارداری، باعث SGA جنینی (کوچک بودن جنین نسبت به سن بارداری) می‌شود.

• اگر سطح هموگلوبین در سه ماهه دوم از 14 گرم در دسی لیتر بالاتر رود، ممکن است نشان دهنده پره اکلامپسی باشد.

• افزایش غلظت خون به طور مستقیم بر جریان خون در بدن مادر تاثیر می‌گذارد. در نتیجه ممکن است خون به جفت نرسد و به طور آشکار سلامتی جنین در حال رشد در خطر خواهد بود.

درمان هموگلوبین بالا در بارداری

هیچ درمان خانگی برای کاهش میزان هموگلوبین در دوران بارداری وجود ندارد. این مشکل باید توسط متخصص درمان شود. شما توسط یک متخصص به طور دقیق معاینه خواهید شد و پزشک برحسب نشانه‌ها اقدام به درمان خواهد کرد.

برای لذت بردن کامل از بارداری باید حواستان به آن‌چه می‌خورید باشد، مواظب بدن خود باشید و به توصیه‌های پزشک خود عمل کنید. هرگونه تردید را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

بیشتر بدانید:

1- زایمان سزارین با کم خونی (هموگلوبین کم)، آیا ممکن است؟

2- تشخیص کم خونی در بارداری

3- کم خونی داسی شکل و بارداری و را های جلوگیری از آسیب به جنین

4- علائم کم خونی در بارداری و روش های پیشگیری از آن

منبع: parenting.firstcry