مراقبت از نوزاد دو ماهه و نحوه مراقبت از نوزاد چگونه است؟

احتمالا بعد از دو ماه احساس می کنید فرزند کوچک شما دیگر آنقدر کوچک نیست؟ ملاکهای رشد و نمو در این سن بسیار هیجان انگیزند و ما به برخی از این موارد اشاره می کنیم. همچنین در این مقاله به شما می گوئیم که نحوه مراقبت از نوزاد دو ماهه چگونه است و چطور می توانید برخی مشکلات متداول در نوزادان مانند ادرار سوختگی و سرفه را حل و فصل کنید. اگر قرار است دوباره به فعالیت شغلی خود باز گردید، نکاتی را با هم مرور خواهیم کرد تا این دوران تغییر برای شما و فرزند دلبندتان به آرامی سپری شود.

مراقبت های نوزاد دو ماهه، ملاکهای رشد کودک

این ماه برای فرزند شما سرشار از کشف ها است و او بیش از پیش از دنیای پیرامون خود را می شناسد. در ادامه به ملاک های رشدی کودکان در دو ماهگی می پردازیم، با ما همراه باشید.

رشد و نمو جسمی: روال مانی-پدی

طی ماه های اولیه پس از تولد، نوزادان بین 5/2 تا 4 سانتی متر در ماه قد می کشند و بین 600 تا 900 گرم وزن می گیرند. در هر بار مراجعه به مرکز بهداشت، ملاکهای رشدی از قبیل وزن، قد و دور سر پایش می شوند تا اطمینان حاصل گردد رشد کودک بر طبق نمودار بوده و خوب پیش می رود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به نمودار سلامت کودک مراجعه کنید.

حال که صحبت از رشد به میان آمده است، احتمالا پی برده اید که ناخنهای کودک تان با سرعت نور رشد می کند به ناچار باید ماهی دوبار ناخن های پا و هفته ای یکبار ناخن های دست او را بگیرید. نگران فراموش کردن نباشید، وقتی صورتش را چنگ می زند، به یاد می آورید که باید ناخن هایش را کوتاه کنید.

مراقبت از نوزاد دو ماهه، کوتاه کردن ناخن کودکان

• از قیچی مخصوص یا ناخن گیر مخصوص اطفال استفاده کنید.

• از آنجا که کودک هنگام خواب، تحرک کمتری دارد، توصیه می شود ناخنهای او را هنگام خواب یا استراحت بعد از حمام بگیرید.

• انگشت خود را روی نوک ناخن فشار دهید تا هنگام کوتاه کردن ناخن، پوست انگشت لای ناخن گیر، گیر نکند.

• بعد از کوتاه کردن ناخن ها، آنها را سوهان کشی کنید.

• گر هنوز نگران این هستید که نمی توانید ناخنهای فرزندتان را کوتاه کنید، می توانید از پرستار یا فرد با تجربه ای بخواهید توضیحات لازم را به شما بدهد. یکی دیگر از مواردی که در این سن باید به آن اشاره کرد، سفت استخوان بالای سر به نام ملاج است که با پیوستن استخوانهای سر به یکدیگر اتفاق می افتد.

مراقبت از نوزاد دو ماهه، مشاهده دنیای رنگارنگ

کودک در این سن اشیا را تشخیص می دهد و از دیدن چهره های آشنا مانند پدر و مادر لذت می برد. در هفته های اول پس از تولد، به الگوهای ساده مانند خطوط مستقیم توجه می کند و به تدریج اشکال و الگوهای دایره ای شکل مانند صفحه دارت و فرفره نظر او را جلب خواهد کرد. کودک در دو ماهگی می تواند رنگها را ببیند.

وقتی کودک را برای گردش می برید، مشاهده اطراف از داخل کالسکه یا کریر برای او جذابیت زیادی دارد، می توانید با گفتن نام اشیا به ویژه آنهایی که توجه کودک را جلب کرده است، چیزهای بیشتری به او بیاموزید.

مراقبت از نوزاد دو ماهه، حرکت

اگرچه هنوز بسیاری از حرکات کودک بازتابی است اما او به تدریج می آموزد که کنترل بیشتری بر آنچه انجام می دهد، داشته باشد. در دو ماهگی رفلکس های ابتدایی کودک از بین می رود و او کمتر فعال به نظر می رسد، اما حرکات جدید که البته هدفمندتر نیز هستند، آغاز می شوند. لگد زدن او که از اواخر ماه گذشته آغاز شده بود، قدرت بیشتری پیدا کرده و او گاهی به شما نیز لگد می زند. در هفته های آینده او می تواند با اراده زانوهایش را خم و راست کند. اگر پاهای او را روی زمین قرار دهید و او را به صورت ایستاده بگیرید، ممکن است ابتدا زانوهای او خم شود ولی بعد قائم "بایستد". او به زودی در می یابد که می تواند جست و خیز کند.

مهارت های دست و انگشت کودک نیز در حال رشد است. او ممکن است زمان بیشتری را صرف بازی با دستهایش کند که دیگر مشت شده نیستند. همین دستها که اکنون مقابل چشمهای او قرار گرفته اند، او را مجذوب خواهد کرد. او به آرامی قابلیت این را پیدا می کند که دستش را به دهان ببرد، ابتدا این کار را به صورت تصادفی و در نهایت هدفمند انجام می دهد، مکیدن انگشت شست برای کودک آرام بخش است. اگر یک جغجغه در دست او بگذارید، ممکن است آن را نگه دارد و حتی تکان دهد، اما مراقب باشید! خسته نشود و اسباب بازی را به طرف صورتش رها کند.

زمانی که طفل را به شکم می خوابانید، البته با نظارت دقیق، او می تواند بازوهای خود را بلند کند و تا حدودی سینه و سر را بالا نگه دارد. این خبر خوبی برای شما است زیرا فرزندتان توانسته است گامی برای استقلال بیشتر بردارد. کودک با به دست آوردن این قابلیت می تواند در حالی که به شکم خوابیده است، به هر آنچه در اطراف که دوست دارد خود نگاه کند.

مراقبت از کودک دو ماهه، مشکل ادرار سوختگی

پوشیدن پوشک مرطوب یا خیس به مدت طولانی، باعث قرمز شدن پوست در ناحیه زیر پوشک می شود. برای مقابله با ادرار سوختگی، باید پوشک کثیف را بلافاصله تعویض و بدن را با دستمال مرطوب تمیز کرد. بدن باید در صورت امکان در معرض هوا قرار گرفته و خشک شود. این کار به بهبود بثورات پوستی ناشی از ادرار سوختگی کمک می کند و مانع از عود آن خواهد شد. ویدئوی آموزشی در خصوص درمان سوختگی و جلوگیری از ایجاد مجدد آن توضیح می دهد.

مراقبت از نوزاد دو ماهه، عرق سوز

این برجستگی های کوچک و قرمز معمولاً در هوای گرم و مرطوب و در گردن، بازوها، پاها یا ناحیه زیر پوشک بروز می کنند. بهتر است از پمادهای پوستی استفاده نکنید بلکه ناحیه عرق سوز را با آب خنک بشوئید، سپس پوست را کاملاً خشک کنید، کودک باید در این شرایط لباس خشک و خنک بپوشد و از گرما دور باشد. به این ترتیب بثورات عرق سوز ظرف چند روز از بین خواهد رفت.

مراقبت از نوزاد دو ماهه، اگزما

اگر لکه های پوستی قرمز، خارش دار و پوسته پوسته در آرنج و زانوهای کودک پدیدار گردد، احتمالاً اگزما است. پزشک در این باره توضیحات لازم را ارائه کرده و گزینه های درمانی را توصیه می کند. استفاده از صابونهای ملایم و فاقد اسانس مخصوص کودک برای شستشوی بدن، لباس و پوشک کودک توصیه می شود، لباسهای کودک باید نرم و فاقد هرگونه بافت زبر باشد. نوزاد را باید حداکثر سه بار در هفته حمام کنید.

مراقبت از نوزاد دو ماهه، سرفه

اگر فرزند شما سرفه می کند، احتمالاً مجاری تنفسی او تحریک شده است. انواع مختلف بیماریهای تنفسی از سرماخوردگی گرفته تا ذات الریه سرفه به همراه دارند. در صورت مشاهده سرفه در اطفال بهتر است از پزشک راهنمایی بخواهید. چنانچه سرفه همراه با تب یا دشواری تنفس باشد، باید در اسرع وقت به مرکز درمانی مراجعه نمود.

مراقبت از نوزاد دو ماهه، آلرژی

خواب آلودگی، گریه های بیش از حد، استفراغ، مدفوع بسیار آبکی یا خون آلود و بروز بثورات پوستی از نشانه های احتمالی آلرژی یا حساسیت غذایی است. تشخیص و کشف دلایل بالقوه بر عهده پزشک است.

مراقبت از نوزاد دو ماهه، خال مادرزادی

بسیاری از نوزادان با لکه های پوستی متولد می شوند و یا این لکه ها با رنگ های متفاوت ایجاد می گردد. انواع مختلف خال های مادرزادی با ظاهر و مدت زمان متفاوت وجود دارند. به عنوان مثال لکه های قرمز کمرنگ شبیه به خال های ماهی قزل آلا که در پیشانی بسیاری از نوزادان ظاهر می شود، به مرور زمان محو خواهد شد. خال های شیر قهوه ای، تخت و بیضی شکل خیلی قابل توجه نیستند. پزشک بعد از بررسی خال یا ماه گرفتگی بدن نوزاد می تواند موارد خطرناک را شناسایی کند، اما اغلب جای نگرانی وجود ندارد و این تنها ویژگی منحصر به فرد فرزند شما است.

مراقبت از نوزاد دو ماهه، بازگشت به کار

 بسته به شرایط موجود عوامل متعددی از جمله وضعیت مالی، مرخصی زایمان و ملاحظات عمومی خانواده در تصمیم گیری شما برای بازگشت به کار تاثیر دارند. اگر می توانید کمی تامل کنید، شاید در زمان تصمیم گیری، نظرتان تغییر کند. مسلماً وقتی به کار باز می گردید ناراحت، مضطرب یا نگران سازگاری نوزاد با شرایط فعلی هستید. اگر همسرتان نیز در منزل نیست باید راهی برای مراقبت از فرزندتان پیدا کنید تا هم خودتان راحت باشید و هم کودک به خوبی رشد کند. می توانید از کمک اطرافیان در منزل استفاده کنید، اما زمانی که در منزل هستید بدون حواس پرتی و فوت وقت تمام وقت خود را صرف فرزند دلبندتان کنید.

برنامه ریزی برای نگهداری از نوزاد دو ماهه

احتمالاً می توانید از روشهای زیر برای مراقبت نوزاد دو ماهه استفاده کنید:

• والدین یا سایر اقوام

پرستار کودک

مهد کودک

• مراقبت در منزل که ممکن است فرزندتان تنها یا در کنار سایر کودکان باشد.

• یا ترکیبی از موارد فوق

وقتی به دنبال راهی برای مراقبت از نوزاد دو ماهه هستید، این نکته را فراموش نکنید که مهمترین مسئله این است فرزندتان خوشحال باشد و به خوبی رشد کند.

می توانید از تجربه سایر والدین استفاده کنید، اگر قصد دارید پرستاری برای فرزندتان انتخاب کنید، مدتی با او حرف بزنید و به مدت یک یا دو روز او را در کنار کودک زیر نظر بگیرید. سوابق و معرف پرستار باید به خوبی بررسی شود. به غرایز خود اعتماد کنید. همواره مراقب عملکرد کودک باشید و در صورت لزوم در تصمیم خود تجدید نظر نمائید.

دوشیدن شیر مادر در محل کار

• بازگشت به محل کار ممکن است برای برخی از مادران استرس زا باشد و باعث کاهش شیر مادر شود، به خصوص اگر نتوانید به میزان دلخواه بدوشید. طبق قانون، کارفرما باید تا یک سال بعد از زایمان، ساعتی را به عنوان ساعت شیر برای شما در نظر بگیرد. اگر نگران کم شدن شیر مادر هستید، از متخصص یا کارشناس مرکز بهداشت کمک بگیرید.

کمک گرفتن از افراد داخل منزل

وقتی به محل کار خود باز می گردید، برای پخت و پز، کارهای منزل یا کارهای مختلف به کمک بیشتری نیاز دارید. این موارد را به خاطر بسپارید:

• کسی را در کنار خود داشته باشید که به او اعتماد دارید و می تواند باری از شما کم کند نه اینکه به آن بیفزاید.

• در صورت نیاز به کمک برنامه ریزی های لازم را انجام دهید و اطمینان حاصل کنید فردی که برای یاوری برگزیده اید، می تواند به برنامه شما ملحق شود.

• در خصوص کارهایی که به کمک نیاز دارید، دیدگاه روشنی داشته باشید یا خواسته های خود را مکتوب کنید.

• اگر فردی که قرار است به شما کمک کند، قادر به انجام کار مورد نظر نیست یا مشکل و بیماری دارد، از او بخواهید حتما به شما اطلاع دهید.

• فرد دیگری مانند پرستار کودک یا همسایه را زیر سر داشته باشید تا بتوانید در آخرین لحظه با او تماس بگیرید.

• گواهی سوپیشینه و گواهینامه رانندگی فرد مراقب را به دقت بررسی کنید.

• اگر قرار است فردی به عنوان پرستار از فرزند شما مراقبت کند، باید دوره کمک های اولیه کودک را گذرانده باشد.

چک لیست های مراقبت از نوزاد دو ماهه

• اگر می خواهید به کار خود بازگردید، برنامه های مراقبت از نوزاد دو ماهه را نهایی کنید.

• فهرستی از چند پرستار مطمئن تهیه کنید.

• اگر قبلاً این کار را نکردید، معاینات معمول 2 ماهگی را انجام دهید. در این معاینات منظم پزشک یا کارشناس مرکز بهداشت وضعیت رشد کودک را پایش می کند، معاینات جسمی را انجام می دهد، برنامه ها و وظایف مربوط به شما را مشخص می کند، به پرسشهای شما پاسخ می دهد، و فرآیند ایمن سازی کودک را مطابق با نیاز او برنامه ریزی یا اجرا می کند.

 مطالعه بیشتر:

1- 10 کاری که نباید با نوزاد انجام داد

2- تغییرات نوزاد از بدو تولد تا سه ماهگی

3- مراقبت از نوزاد تازه متولد شده تا سه ماهه

4- 10 نکته مهم برای نگهداری و مراقبت از نوزاد نارس

?پرسش و پاسخ های مراقبت از نوزاد دو ماهه

درهنگام بازگشت به کار از چه افرادی برای مراقبت از کودکم می توانم کمک بگیرم؟

احتمالاً می توانید از روشهای زیر برای مراقبت نوزاد دو ماهه استفاده کنید: والدین یا سایر اقوام. پرستار کودک. مهد کودک. مراقبت در منزل که ممکن است فرزندتان تنها یا در کنار سایر کودکان باشد. یا ترکیبی از موارد فوق

چگونه یک پرستار خوب برای فرزندم پیدا کنم؟

می توانید از تجربه سایر والدین استفاده کنید، اگر قصد دارید پرستاری برای فرزندتان انتخاب کنید، مدتی با او حرف بزنید و به مدت یک یا دو روز او را در کنار کودک زیر نظر بگیرید. سوابق و معرف پرستار باید به خوبی بررسی شود. به غرایز خود اعتماد کنید. همواره مراقب عملکرد کودک باشید و در صورت لزوم در تصمیم خود تجدید نظر نمائید.

نوزاد دو ماهه ام عرق سوز شده چیکار کنم؟

این برجستگی های کوچک و قرمز معمولاً در هوای گرم و مرطوب و در گردن، بازوها، پاها یا ناحیه زیر پوشک بروز می کنند. بهتر است از پمادهای پوستی استفاده نکنید بلکه ناحیه عرق سوز را با آب خنک بشوئید، سپس پوست را کاملاً خشک کنید، کودک باید در این شرایط لباس خشک و خنک بپوشد و از گرما دور باشد. به این ترتیب بثورات عرق سوز ظرف چند روز از بین خواهد رفت.

اگزما چیست و چگونه از ایجاد آن پیشگیری کنیم؟

اگر لکه های پوستی قرمز، خارش دار و پوسته پوسته در آرنج و زانوهای کودک پدیدار گردد، احتمالاً اگزاما است. پزشک در این باره توضیحات لازم را ارائه کرده و گزینه های درمانی را توصیه می کند. استفاده از صابونهای ملایم و فاقد اسانس مخصوص کودک برای شستشوی بدن، لباس و پوشک کودک توصیه می شود، لباسهای کودک باید نرم و فاقد هرگونه بافت زبر باشد. نوزاد را باید حداکثر سه بار در هفته حمام کنید.

منبع: pampers