بیماری هایی که سبب نفخ نوزاد می شوند کدامند؟

در اغلب موارد نفخ به معنای این است که سیستم گوارش کودک در حال کارکردن و بالغ شدن است. هرچند احتمال ضعیفی وجود دارد که ناراحتی‌های شدید نفخ کودک نشانه‌ای از مشکل بزرگ‌تری باشد. در ادامه درمورد بیماری هایی که سبب نفخ نوزاد می شوند، بیشتر با شما گفت و گو خواهیم کرد.

کدام بیماری ها سبب نفخ شکم نوزاد می شوند؟

گرچه تجمع گاز و نفخ شکم یکی از مشکلات رایج نوزادان است، اما برخی بیماری ها می توانند این شرایط را به شدت بدتر کنند. این بیماری ها شامل:

• بیماری هایی که سبب نفخ نوزاد می شوند، یبوست

همه والدین می‌دانند که کودکان مانند دستگاه تولید مدفوع هستند و در روز ۶ تا ۸ بار یا بیشتر مدفوع می‌کنند. هرچند با بزرگ‌تر شدن نوزاد دفعات مدفوع کردن کمتر و کمتر می‌شود اما همچنان لازم است که نظم خاصی داشته باشد. اگر به نظر می‌رسد کودک احساس ناراحتی دارد و دچار نفخ شده، ممکن است به این فکر کنید که آخرین بار چه زمانی پوشک او کثیف شده و غلظت مدفوع او چقدر بوده است. زمانی کودک دچار یبوست شده که به مدت بیش از سه روز مدفوع نکرده باشد یا مدفوع بسیار سفتی داشته باشد.

یبوست ممکن است اتفاق بیفتد اما اگر درمان نشود مشکلات بسیاری ایجاد خواهد کرد. اگر احساس کردید کودک دچار یبوست شده است با متخصص اطفال مشورت کنید. پزشک برای کودکان بزرگ‌تر مصرف غذاهای پر فیبر مانند آلو بخارا و نوشیدن مقدار زیادی آب برای آبرسانی به بدن را توصیه می‌کند.

• بیماری هایی که سبب نفخ نوزاد می شوند، رفلاکس (بازگشت اسید معده به مری)

اگر به نظر می‌رسد کودک بهانه‌گیری می‌کند و نفخ دارد و اغلب آب دهانش بیرون می‌ریزد و در کل احساس راحتی ندارد، ممکن است به رفلاکس معده (بازگشت اسید معده به مری یا GERD) مبتلا شده باشد. اغلب کودکان در سن یک سالگی و زمان بلوغ دستگاه گوارش، دچار رفلاکس می‌شوند. در این زمان ممکن است پزشک متخصص اطفال داروهایی را تجویز کند تا به آرامش کودک یاری رساند.

• بیماری هایی که سبب نفخ نوزاد می شوند، کولیک

به‌رغم بدنامی کولیک در میان والدین، متخصصان هنوز دلیل اصلی آن را نمی‌دانند. هیچ راهی برای آزمایش آن وجود ندارد مگر اینکه کودک برای مدتی طولانی از خود احساس ناآرامی نشان دهد. معمولا تشخیص پزشکان در مورد کودکی که در طول روز سه ساعت یا بیشتر و حداقل سه روز در هفته به مدت سه هفته گریه می‌کند، کولیک است.

هرچند پزشکان به طور صددرصد مطمئن نیستند چه چیزی باعث کولیک می‌شود، اما ممکن است گاز بخشی از مشکل باشد. خارج شدن گاز از معده می‌تواند یک نشانه آن باشد و برخی معتقد هستند که می‌تواند منبع ناراحتی مرتبط با کولیک باشد. روش‌های مختلفی برای آرام کردن کودک وجود دارد. اغلب کودکان واکنش خوبی نسبت به ماساژ شکم، در آغوش کشیدن یا تکان دادن از خود نشان می‌دهند. اگر با پزشک مشورت کنید ممکن است استفاده از داروهایی بدون نسخه را پیشنهاد دهد.

• بیماری هایی که سبب نفخ نوزاد می شوند، عدم تحمل لاکتوز

کودکانی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند،‌ مقدار لازم آنزیم لاکتاز را که برای تجزیه لاکتوز (قندی که در شیر و محصولات لبنی وجود دارد) مورد نیاز است ندارند. وقتی قصد دارید کودک را از شیر بگیرید دستگاه گوارش کودک باید خود را از رژیم غذایی «منحصرا شیر» به غذاهای جدید وفق دهد. این اتفاق باعث می‌شود تولید آنزیم لاکتاز کاهش پیدا کند و کودک نتواند لاکتوز را تجزیه کند. اگر کودک به عدم تحمل لاکتوز مبتلا باشد،‌ پس از مصرف محصولاتی که دارای این قند هستند، نشانه‌هایی از خود بروز می‌دهند. ممکن است دچاز نفخ، دل‌پیچه، ورم کردن شکم و شاید اسهال شود.

همچنین ممکن است این علائم دیرتر و در دوران کودکی بروز کند. اگر کودک مشکلی با لاکتوز نداشته و ناگهان به مشکل برخورده ، به احتمال زیاد دچار عدم تحمل لاکتوز شده است.

• بیماری هایی که سبب نفخ نوزاد می شوند، بیماری سلیاک

بیماری سلیاک اختلالی خودایمنی است که بدن در هنگام مصرف غذاهای حاوی گلوتن بروز می‌دهد. به نظر می‌رسد این اختلال موروثی باشد. بنابراین اگر در خانواده این مشکل وجود دارد باید به دنبال نشانه‌هایی در کودک باشید. پس از مصرف گلوتن کودک ممکن است دچار کج خلقی، نفخ، ورم شدید شکم، استفراغ یا اسهال شود. در طولانی مدت ممکن است باعث سو‌ءتغذیه یا مشکلاتی در رشد شود.

اگر احساس می‌کنید مصرف گلوتن باعث ناراحتی کودک می‌شود باید نگرانی خود را با پزشک متخصص اطفال در میان بگذارید. هرچند هنوز درمانی برای بیماری سلیاک وجود ندارد. اما تغییر رژیم کودک به مصرف غذاهای بدون گلوتن می‌تواند به رفع نشانه‌های بیماری در کودک کمک کند. کودک به ناچار دچار نفخ خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است این ناراحتی موقتی باشد و به خودی خود برطرف شود. اما گاهی ممکن است طولانی شود که نیاز به دخالت شما خواهد داشت. به عنوان یک مادر بدون تردید می‌دانید که چقدر دل‌درد ناشی از نفخ آزاردهنده است، اما این‌که چگونه و چرا این اتفاق رخ می‌دهد به شما کمک می‌کند به‌سرعت با آن مقابله کنید.

پیشگیری بهتر از درمان است

مطمئن شوید کودک به درستی شیر می‌خورد. هنگامی‌که کودک شروع به مصرف غذای جامد می‌کند، به غذاهایی که کودک به آنها واکنش نشان می‌دهد دقت کنید. برداشتن قدم‌هایی ساده صرفا کلید داشتن کودکی شادتر نیست، بلکه می‌تواند استرس شما را نیز کاهش بدهد.در صورتی‌که کودک دچار نفخ شد، برای حل این مشکل روش‌هایی طبیعی و دارویی وجود دارد. شرایط را بررسی کنید. در اغلب موارد دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگر همچنان سوالی درمورد بیماری هایی که سبب نفخ نوزاد می شوند داشته باشید می توانید آن را در اپلیکیشن نی نی پلاس از کارشناسان ما بپرسید.

مطالعه بیشتر:

1- علت نفخ شکم نوزاد و علائم نفخ شکم نوزاد چیست؟

2- درمان نفخ شکم نوزاد و دلایل نفخ شکم نوزادان چیست؟

3- درمان باد شکم نوزاد و بهترین قطره برای نفخ نوزاد چیست؟

4- شناخت دلایل و روش های درمان نفخ در نوزادان و شیرخواران

?پرسش و پاسخ های بیماری هایی که سبب نفخ نوزاد می شوند

آیا یبوست نفخ شکم نوزاد را بدتر می کند؟

بله. همه والدین می‌دانند که کودکان مانند دستگاه تولید مدفوع هستند و در روز ۶ تا ۸ بار یا بیشتر مدفوع می‌کنند. هرچند با بزرگ‌تر شدن نوزاد دفعات مدفوع کردن کمتر و کمتر می‌شود اما همچنان لازم است که نظم خاصی داشته باشد. اگر به نظر می‌رسد کودک احساس ناراحتی دارد و دچار نفخ شده، ممکن است به این فکر کنید که آخرین بار چه زمانی پوشک او کثیف شده و غلظت مدفوع او چقدر بوده است. زمانی کودک دچار یبوست شده که به مدت بیش از سه روز مدفوع نکرده باشد یا مدفوع بسیار سفتی داشته باشد.

آیا رفلاکس سبب نفخ شکم نوزاد می شود؟

اگر به نظر می‌رسد کودک بهانه‌گیری می‌کند و نفخ دارد و اغلب آب دهانش بیرون می‌ریزد و درکل احساس راحتی ندارد، ممکن است به رفلاکس معده (بازگشت اسید معده به مری یا GERD) مبتلا شده باشد. اغلب کودکان در سن یک سالگی و زمان بلوغ دستگاه گوارش، دچار رفلاکس می‌شوند. در این زمان ممکن است پزشک متخصص اطفال داروهایی را تجویز کند تا به آرامش کودک یاری رساند.

آیا عدم تحمل لاکتوز در شدیدتر شدن نفخ شکم نوزاد موثر است؟

کودکانی که به عدم تحمل لاکتوز مبتلا هستند،‌ مقدار لازم آنزیم لاکتاز را که برای تجزیه لاکتوز (قندی که در شیر و محصولات لبنی وجود دارد) مورد نیاز است ندارند. وقتی قصد دارید کودک را از شیر بگیرید دستگاه گوارش کودک باید خود را از رژیم غذایی «منحصرا شیر» به غذاهای جدید وفق دهد. این اتفاق باعث می‌شود تولید آنزیم لاکتاز کاهش پیدا کند و کودک نتواند لاکتوز را تجزیه کند. اگر کودک به عدم تحمل لاکتوز مبتلا باشد،‌ پس از مصرف محصولاتی که دارای این قند هستند، نشانه‌هایی از خود بروز می‌دهند. ممکن است دچاز نفخ، دل‌پیچه، ورم کردن شکم و شاید اسهال شود.

از کجا بفهمم نوزادم به بیماری سلیاک مبتلا است؟

اگر احساساس می‌کنید مصرف گلوتن باعث ناراحتی کودک می‌شود باید نگرانی خود را با پزشک متخصص اطفال در میان بگذارید. هرچند هنوز درمانی برای بیماری سلیاک وجود ندارد. اما تغییر رژیم کودک به مصرف غذاهای بدون گلوتن می‌تواند به رفع نشانه‌های بیماری در کودک کمک کند. کودک به ناچار دچار نفخ خواهد شد. گاهی اوقات ممکن است این ناراحتی موقتی باشد و به خودی خود برطرف شود. اما گاهی ممکن است طولانی شود که نیاز به دخالت شما خواهد داشت.

منبع: momlovesbest