بزرگ شدن بینی در بارداری نشانه چیست و آیا طبیعی است؟

اگر باردار هستید، احتمالا می دانید هر قدر سن بارداری شما بیشتر می شود تغییرات بیشتری را نیز در بدن خود حس می کنید. علت اصلی اغلب تغییرات بدن در دوران بارداری دگرگونی های هورمونی است که بدن شما را برای سکونت جنین و نیز برای زایمان مهیا می کند. یکی از این تغییرات نه چندان خوشایند بزرگ شدن بینی در بارداری است. دلیل اصلی بزرگ شدن بینی در بارداری نیز همین تغییرات هورمونی است که حتی بافت پوست و زیر پوست مادر را تحت تاثیر قرار می دهد. در ادامه این مقاله به شما خواهیم گفت که بزرگ شدن بینی در بارداری نشانه چیست؟ بزرگ شدن بینی در بارداری نشانه دختر است یا پسر؟

بزرگ شدن دماغ در بارداری و جنسیت جنین

اگر از مادر یا مادربزرگتان بپرسید که بزرگ شدن دماغ در بارداری نشانه چیست؟ احتمالا به شما می گوید که بچت دختره!!!

بر اساس نظرات قدیمی ترها زیبایی مادر در دوران بارداری با جنسیت جنین مرتبط است و هر چیزی که از این زیبایی کم کند نشان دهنده دختر بودن جنین است. اما لازم به ذکر است که از نظر علمی بزرگ شدن بینی در بارداری و جنسیت هیچ ارتباطی به هم ندارند و ما این موضوع را فقط نشانه ای از پیشرفت بارداری می دانیم نه دختر و پسر بودن جنین!.

آیا بزرگ شدن دماغ در بارداری طبیعی است؟

تورم بینی نشانه معمول بارداری نیست و در تمام مادران رخ نمی دهد. به غیر از تورم در بینی، بسیاری از علائم غیرمعمول بارداری نیز وجود دارد که همه زنان در دوران بارداری همه این علائم غیرمعمول را تجربه نخواهند کرد. برخی از خانم ها ممکن است به دلیل افزایش رنگدانه تغییر رنگ موهای خود را تجربه کنند، برخی ممکن است رشد مو در شکم خود را مشاهده کنند و برخی دیگر نیز ممکن است متوجه پیدا شدن لک هایی در پوستشان شوند. تمام این علائم به دلیل تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری است اما آنها باید تا حدود شش ماه پس از زایمان به حالت عادی برگردند.

علت بزرگ شدن بینی در بارداری چیست؟

علت اصلی ورم بینی در بارداری تغییرات هورمونی است. از آنجا که سطح پروژسترون و هورمون استروژن در دوران بارداری زیاد است، ممکن است منجر به تورم بینی و سایر قسمت های بدن شود. به یاد داشته باشید که این علامت الزاما در تمامی مادران رخ نمی دهد.

علت بزرگ شدن بینی در اوایل بارداری چیست؟

در سه ماهه اول بارداری، رگهای خونی منبسط می شوند تا خون بیشتری به جنین در حال رشد برسانند. این انبساط رگهای خونی در سینوس ها و مجاری بینی نیز رخ می دهد، بنابراین تورم جزئی در بینی مادر ایجاد خواهد شد.

علت ورم بینی در اواخر بارداری چیست؟

در سه ماهه آخر بارداری، احتباس آب (که خود از اثرات تغییرات هورمونی است) در صورت ممکن است باعث تورم بینی تا حد زیادی شود. بعلاوه فشار خون بالا در دوران بارداری نیز می تواند باعث تورم در بینی مادر گردد.

همچنین افزایش سطح استروژن در بدن می تواند جریان خون را به غشای مخاطی که دقیقاً زیر بینی است افزایش دهد. افزایش جریان خون به عضلات، باعث گسترش عضلات بینی شده و بینی بزرگ به نظر می رسد.

شکل بینی در دوران بارداری چگونه تغییر می کند؟

در طول بارداری، اعضای بدن یک زن جا باز می کنند تا جنین در حال رشد را درون خود جای دهند. این تغییر بینی را نیز شامل می شود. افزایش میزان استروژن در دوران بارداری منجر به زیاد شدن جریان خون در غشای مخاطی می شود. بنابراین عضلات و غشاهای زیر بینی منبسط می شوند زیرا خون بیشتری در رگ های آنها جای گرفته است می شود. استخوان های نرم بینی به راحتی تحت تأثیر این عروق منبسط قرار گرفته و تا حدی تغییر شکل می دهد و به همین دلیل است که برخی از خانم ها ممکن است در طول دوران بارداری خود متوجه پهن شدن بینی و نیز تغییر شکل آن شوند.

چه زمانی بینی به اندازه و شکل طبیعی خود برمی گردد؟

بزرگ شدن بینی در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی در بدن یک زن باردار اتفاق می افتد. اما این تغییرات موقتی است. پس از زایمان مقدار هورمون ها به حد طبیعی خود برمی گردد و همه این تغییرات باید طی یک تا شش ماه بعد از زایمان به حالت طبیعی خود برگردند.

چگونه از ورم بینی در بارداری جلوگیری کنیم؟

اگرچه تورم بینی در دوران بارداری غیرطبیعی نیست، اما روش هایی برای کنترل و کاهش تورم وجود دارد. اگر متوجه تورم در بینی خود شدید، سعی کنید میزان نمک مصرفی خود را به حداقل برسانید، این امر باعث کاهش میزان احتباس آب و کنترل فشار خون می شود که هر دو عامل در بزرگ شدن و پهن شدن بینی بسیار مؤثراند. همچنین باید مقدار زیادی آب بنوشید، زیرا مصرف آب بیشتر، از طریق خاصیت اسمزی، به کاهش احتباس آب در بدن کمک می کند که در نتیجه تورم بینی را کاهش خواهد داد. در حقیقت توجه دقیق به مراقبت های دوران بارداری درست همانطور که پزشکتان برای شما توضیح می دهد همان راه جلوگیری از تورم بینی در حاملگی است.

چه زمانی باید برای ورم بینی در حاملگی به دکتر مراجعه کنیم؟

معمولاً تورم بینی در دوران بارداری طبیعی است و جای نگرانی نیست. با این حال، اگر تورم را در جای دیگری از بدن مانند دست، صورت یا پا مشاهده کردید، خصوصا اگر تورم یکباره و ناگهانی ایجاد شد، باید با پزشک معالج درباره این موضوع مشورت کنید. تورم شدید و ناگهانی می تواند نشان دهنده فشار خون بالا و پره اکلامپسی باشد که برای سلامتی شما و جنین بسیار خطرناک است.

بارداری می تواند تغییرات عجیب و غریب و ناخواسته ای مانند تورم بینی در بدن شما ایجاد کند، اما مطمئن باشید که این تغییرات پس از زایمان فروکش خواهد کرد. هر تغییر این چنینی که در بدن در دوران بارداری اتفاق می افتد به دلیل نوسانات هورمونی است و معمولا نیازی به نگرانی نیست. بارداری زمان شگفت انگیزی است، بنابراین از آن لذت ببرید. غذای سالم بخورید و بارداری ایمن و سالمی خواهید داشت. گرچه سخت است اما موقتا به تغییراتی همچون بزرگ شدن بینی در بارداری، لک های پوستی و ... توجه نکنید تا بعد از زایمان خود به خود برطرف شوند.

مطالعه بیشتر:

خون دماغ در بارداری و چرا این اتفاق می‌افتد؟

علت گرفتگی بینی در بارداری و روش های درمان

علت خر و پف کردن در بارداری چیست و چه درمانی دارد؟

بزرگ شدن بینی در بارداری و چرا بینی در بارداری ورم می‌کند؟

?پرسش و پاسخ های بزرگ شدن بینی در بارداری

آیا بزرگ شدن دماغ در بارداری طبیعی است؟

تورم بینی نشانه معمول بارداری نیست و در تمام مادران رخ نمی دهد. به غیر از تورم در بینی، بسیاری از علائم غیر معمول بارداری نیز وجود دارد که همه زنان در دوران بارداری همه این علائم غیر معمول را تجربه نخواهند کرد. برخی از خانم ها ممکن است به دلیل افزایش رنگدانه تغییر رنگ موهای خود را تجربه کنند، برخی ممکن است رشد مو در شکم خود را مشاهده کنند و برخی دیگر نیز ممکن است متوجه پیدا شدن لک هایی در پوستشان شوند. تمام این علائم به دلیل تغییرات هورمونی بدن در دوران بارداری است اما آنها باید تا حدود شش ماه پس از زایمان به حالت عادی برگردند.

علت بزرگ شدن بینی در اوایل بارداری چیست؟

در سه ماهه اول بارداری، رگهای خونی منبسط می شوند تا خون بیشتری به جنین در حال برسانند. این انبساط رگهای خونی در سینوس ها و مجاری بینی نیز رخ می دهد، بنابراین تورم جزئی در بینی مادر ایجاد خواهد شد.

علت ورم بینی در اواخر بارداری چیست؟

در سه ماهه آخر بارداری، احتباس آب (که خود از اثرت تغییرات هورمونی است) در صورت ممکن است باعث تورم بینی تا حد زیادی شود. بعلاوه فشار خون بالا در دوران بارداری نیز می تواند باعث تورم در بینی مادر گردد.

چه زمانی بینی به اندازه و شکل طبیعی خود برمی گردد؟

بزرگ شدن بینی در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی در بدن یک زن باردار اتفاق می افتد. اما این تغییرات موقتی است. پس از زایمان مقدار هورمون ها به حد طبیعی خود برمی گردد و همه این تغییرات باید طی یک تا شش ماه بعد از زایمان به حالت طبیعی خود برگردند.

منبع: parenting.firstcry