علائم بارداری دختر چیست؟ 8 علائم حاملگی دختر

آیا به جز انجام آزمایش سونوگرافی و تشخیص پزشک راه دیگری برای پیش بینی جنسیت جنین وجود دارد؟ علائم حاملگی دختر چیست؟ بسیاری از دوستان و اعضای خانواده از روی علائم و نشانه ها سعی در حدس زدن جنسیت جنین دارند. در حالیکه اغلب این پیش بینی ها بر اساس باورهای قدیمی شکل گرفته و پایه و اساس علمی ندارند. در واقع انجام یک آزمایش سونوگرافی در هفته 16 بارداری قطعی ترین روش برای تعیین جنسیت جنین است. متن حاضر به به برخی بارورهای رایج در مورد علائم حاملگی دختر اشاره کرده و سپس به بررسی وجود یا عدم وجود شواهد علمی دال بر اثبات این باورها می پردازد. اگر می خواهید بدانید که علائم حاملگی دختر داشتن کدام موارد است تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

علائم حاملگی دختر چیه؟ 8 نشانه از علائم حاملگی دختر

در ادامه متن به بررسی صحت و سقم 8 باور رایج در مورد علائم حاملگی دختر می پردازیم:

1- تهوع شدید صبحگاهی

از شایع ترین علائم حاملگی دختر بودن می توان به شدت حالت تهوع مادر اشاره کرد. تهوع شدید صبحگاهی می تواند نشانه دختر بودن جنین باشد. برخی افراد معتقدند که تهوع شدید صبحگاهی از علائم دختر بودن جنین است. در واقع تحقیقات اخیر دانشمندان نیز حاکی از آن است که تهوع شدید بارداری در این دوران می تواند با جنسیت جنین در ارتباط باشد.

حاصل یک مطالعه که در سال 2017 انجام شد نشان داد که سیستم ایمنی بدن مادران بارداری که دارای جنین دختر هستند در مقایسه با مادران بارداری که دارای جنین پسر می باشند در صورت قرار گرفتن در معرض باکتری ها پاسخ های التهابی بیشتری را از خود نشان می دهند. این تفاوت می تواند در مادران بارداری که دارای جنین دختر هستند تاثیر گذاشته و باعث تشدید تهوع بارداری در آنها به عنوان علائم بارداری دختر شود.

ولی با این حال برای درک بهتر اینکه آیا بین تهوع صبحگاهی و جنسیت جنین ارتباطی وجود دارد یا خیر همچنان به تحقیقات بیشتر و جامع تری مورد نیاز است.

2- نوسانات شدید خلقی

تغییرات هورمونی در دوران بارداری اغلب می تواند باعث نوسانات شدید خلقی شود. بنابر باور عده ای از افراد مادران بارداری که دارای جنین دختر می باشند دارای سطوح بالاتری از استروژن می باشند که این مساله وقوع تغییرات رفتاری قابل توجه در آنها را به دنبال دارد. اگرچه حاصل تحقیقات انجام شده از نظریه  نوسانات خلقی به عنوان یکی از علائم بارداری دختر در هفته دهم پشتیبانی نمی کند.

واقعیت امر آن است که سطح هورمون های بدن مادر در دوران بارداری صرف نظر از جنسیت جنین دچار افزایش شده و پس از زایمان مجددا به سطوح قبلی خود برمی گردد.

3- گرد بودن شکم

بر اساس باور عده ای از افراد جمع شدن بیشترین مقدار افزایش وزن بارداری در محدوده شکم نشان دهنده دختر بودن جنین است. همچنین بنا به باور این افراد بیشتر بودن وزن جنین و برآمده شدن شکم مادر به سمت جلو حاکی از پسر بودن جنین است.

حاصل تحقیقات انجام شده از این نظریه پشتیبانی نمی کند. در واقع باید گفت که میزان افزایش وزن بارداری و محل آن صرف نظر از جنسیت جنین به نوع بدن مادر بستگی دارد.

4- محل قرار گرفتن جنین در شکم

قرار گرفتن جنین در قسمت بالای رحم از علائم بارز دختر بودن جنین به شمار می رود. این باور رایج علی رغم محبوبیت بسیار هیچ گونه پایه و اساس علمی ندارد. در واقع محل قرار گرفتن جنین در رحم به عوامل متعدد زیر بستگی دارد:

  • فرم بدن
  • میزان افزایش وزن
  • سطح تناسب اندام
  • قدرت عضلانی عضلات شکم

5- اشتیاق به خوردن شیرینی جات

از دیگر علائم بارداری دختر در ماه سوم میل به شیرینی است. خانم ها در دوران بارداری خود معمولا ویار و هوس های غذایی گوناگونی را تجربه می کنند. برخی افراد معتقدند که اگر مادری ویار خوردن مود غذایی شیرین را داشته باشد احتمالا صاحب فرزند دختری خواهد شد. در حالیکه تمایل به خوردن غذاهای شور نشان دهنده پسر بودن جنین است. هیچ گونه مدرک علمی دال بر امکان تشخیص جنسیت جنین بر اساس ماهیت هوس های بارداری وجود ندارد.

6- سطح استرس

خانم هایی که در دوران پیش از لقاح دارای سطوح بالایی از استرس هستند احتمال دختر بودن جنین آنها بیشتر است. میزان بالای استرس در دوران پیش از لقاح می تواند جنسیت جنین را تحت تاثیر قرار دهد. نتایج حاصل از مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد نشان دهنده ارتباط میان سطح هورمون استرس موسوم به کورتیزول در بدن مادران باردار و نسبت تولد دختر به پسر بود. بر اساس نتایج این مطالعه خانم هایی که دارای میزان کورتیزول بالایی هستند از نظر آماری بیشترین احتمال بارداری دختر را دارند. حاصل مطالعات دانشمندان در سال 2013 نشان داد که در دو سال پس از وقوع زمین لرزه در جزیره زاکینتوس یونان نرخ تولد نوزادان پسر کاهش یافته است. به عقیده محققان افزایش سطح استرس در میان مادران ساکن جزیره بر نسبت تولد دختر به پسر تاثیر گذارده است.با این حال برای درک بهتر ارتباط میان استرس و جنسیت جنین به انجام تحقیقات بیشتر و جامع تری نیاز است.

7- چرب شدن پوست و تیره شدن رنگ مو

از دیگر علائم بارداری دختر در ماه چهارم تیره شدن رنگ موهخا است. درواقع بر اساس برخی باورهای رایج چرب شدن پوست و تیره شدن رنگ موها در بارداری می تواند از جمله علائم حاملگی دختر باشد.

این اعتقاد نیز هیچ گونه پایه و اساس علمی ندارد. از سویی دیگر تغییر در میزان چربی پوست و یا ظاهر موها می تواند ناشی از تغییرات گسترده هورمونی و یا تغییر در رژیم غذایی مادران باردار در این دوران باشد.

8- تندتر بودن ضربان قلب جنین

برخی افراد معتقدند که بیشتر بودن ضربان قلب جنین می تواند یکی دیگر از احتمالات دختر بودن جنین باشد. با این وجود محققان ده ها سال پیش در طی یک مطالعه این فرضیه را رد کرده و نشان دادند که میان ضربان قلب جنین دختر و پسر هیچ گونه اختلاف معناداری وجود ندارد.

انجام آزمایشات پزشکی برای تشخیص جنسیت جنین

سونوگرافی رایج ترین شیوه تشخیص جنسیت جنین است که معمولا در طول هفته 20 بارداری انجام می شود.

در این روش متخصص رادیولوژی در حین سونوگرافی اندام تناسلی جنین را بررسی و جنسیت او را مشخص می کند. این اسکن معمولا دقیق است ولی نه همیشه؛ زیرا بسیاری از موارد می توانند باعث مبهم شدن تصاویر سونوگرافی شوند.

همچنین روش های دیگری نیز برای تشخیص قطعی جنسیت جنین وجود دارند که عبارتند از:

البته باید یادآور شد که پزشک فقط در صورت نگرانی از وضعیت سلامت جنین انجام این آزمایش ها را توصیه می کند.

اغلب باورهای رایج و قدیمی در مورد علائم حاملگی دختر از نظر علمی صحت ندارند. تهوع شدید بارداری و همچنین استرس بالای مادر در دوران پیش از لقاح می تواند از علائم احتمالی دختر بودن جنین باشد ولی با این حال برای درک چگونگی تاثیر این عوامل بر جنسیت جنین همچنان به مطالعات بیشتر و جامع تری مورد نیاز است و در آخر اینکه بهترین روش برای تشخیص جنسیت جنین انجام آزمایش سونوگرافی در هفته 16 بارداری با نظر و تجویز پزشک می باشد.

 

بیشتر بدانید:

 روش تضمینی برای دختر دار شدن وراه های دخترشدن جنین کدام است؟

رژیم دختر بودن جنین چیست و آیا این رژیم تضمینی است؟

عوامل موثر بر تعیین جنسیت فرزند

تشخیص جنسیت جنین از روی شکل شکم در دوران بارداری

?پرسش و پاسخ های علائم حاملگی دختر

گرد بودن شکم یعنی جنین دختره یا پسره؟

بر اساس باور عده ای از افراد جمع شدن بیشترین مقدار افزایش وزن بارداری در محدوده شکم نشان دهنده دختر بودن جنین است. همچنین بنا به باور این افراد بیشتر بودن وزن جنین و برآمده شدن شکم مادر به سمت جلو حاکی از پسر بودن جنین است.

بچه کجای شکم باشه احتمالا دختره؟

قرار گرفتن جنین در قسمت بالای رحم از علائم بارز دختر بودن جنین به شمار می رود. این باور رایج علی رغم محبوبیت بسیار هیچ گونه پایه و اساس علمی ندارد.

آیا ویار شیرینی نشون میده جنین دختره؟

از دیگر علائم بارداری دختر در ماه سوم میل به شیرینی است. خانم ها در دوران بارداری خود معمولا ویار و هوس های غذایی گوناگونی را تجربه می کنند. برخی افراد معتقدند که اگر مادری ویار خوردن مود غذایی شیرین را داشته باشد احتمالا صاحب فرزند دختری خواهد شد. در حالیکه تمایل به خوردن غذاهای شور نشان دهنده پسر بودن جنین است. هیچ گونه مدرک علمی دال بر امکان تشخیص جنسیت جنین بر اساس ماهیت هوس های بارداری وجود ندارد.

برای سونوگرافی تعیین جنسیت کی مراجعه کنیم که خطا نداشته باشه؟

بهترین زمان مراجعه برای سونوگرافی تعیین جنسیت پایان هفته 16 است.

منبع: medicalnewstoday