تخمین وزن جنین با سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

تخمین وزن جنین با سونوگرافی ممکن است خطا داشته باشد. سونوگرافی تخمینی از وزن کودک شما ارائه می دهد، اما این تخمین می تواند با اختلاف تقریبا 500 گرم کمتر یا بیشتر از وزن اصلی نشان داده شود. روش های مختلفی برای تخمین وزن جنین با سونوگرافی وجود دارد و نتایج می توانند بسیار متفاوت باشند. به طور کلی تصمیم گیری در مورد القای زایمان یا سزارین انتخابی فقط براساس وزن تخمینی جنین توصیه نمی شود.

تخمین وزن جنین با سونوگرافی چگونه انجام می شود؟

بیش از 30 الگوریتم مختلف برای پیش بینی وزن جنین شما از طریق سونوگرافی وجود دارد. بیشتر آنها از اندازه گیری های سونوگرافی متداول مانند دور سر جنین شما (از طریق اندازه گیری بزرگترین قطر دورسر جنین)، دور شکم، طول استخوان ران و سایر موارد استفاده می کنند.

برنامه های مختلفی وجود دارند که جنسیت کودک، سن حاملگی و سایر عوامل را در این تخمین قرار می دهند. به عنوان مثال، نوزادان مادران دیابتی به دلیل قند خون بالای مادران می توانند بزرگتر باشند و در برخی تخمین وزن ها، این نوزادان بزرگتر از حد معمول در نظر گرفته می شوند.

ماما یا پزشک شما همچنین ممکن است سعی کند وزن جنین را با استفاده از دست هایش هنگام معاینه فیزیکی شکم شما با استفاده از مانورهای لئوپولد پیش بینی کند، که به تعیین موقعیت جنین نیز کمک می کند.

مانورهای لئوپولد ابزاری دقیق برای پیش بینی وزن واقعی جنین نیست، اگرچه برخی از پزشکان در این زمینه ماهر هستند و دقیق تر از سایر افراد این پیش بینی را انجام می دهند.

القای زایمان یا انجام جراحی سزارین براساس تخمین وزن جنین با سونوگرافی

هنگامی که وزن تخمینی نشان می دهد جنین برای سن بارداری بزرگ است، برخی از پزشکان سزارین برنامه ریزی شده یا القای زایمان را انتخاب می کنند.به طور کلی، نوزادی که تقریبا 4500 گرم یا بیشتر تخمین زده می شود ( معروف به جنین ماکروزومی ) ممکن است مجوز انجام جراحی سزارین را دریافت کند.نگرانی اصلی در مورد زایمان طبیعی ( واژینال ) یک جنین بزرگ، دیستوشی شانه است. این امر هنگامی رخ می دهد که بدن جنین در کانال زایمان گیر کرده و ممکن است باعث آسیب به اعصاب بازو و شانه شود و ممکن است این آسیب برای نوزاد دائمی باشد، که همچنین باعث آسیب به مادر هم می شود. سزارین گاهی برای جنین بزرگ انجام می شود، و پس از تولد مشخص می شود که نوزاد وزن کمتری نسبت به تخمین درون رحم دارد.

به همین دلیل بسیاری از افراد استفاده از این برآورد را برای تصمیم گیری درباره نحوه تولد نوزاد توصیه نمی کنند. گاهی اوقات تخمین ها نیز وزن کمتری را نسبت به وزن واقعی پیش بینی می کنند.

سونوگرافی سه ماهه سوم بارداری

اگر از شما خواسته می شود در سه ماهه آخر بارداری سونوگرافی انجام دهید، از آنچه سونوگرافی گزارش می دهد سوال کنید. به دلیل اینکه مهم است شما موارد گزارش شده را درک کنید و بدانید دقیقا پزشک به دنبال چه مواردی است.

آیا پزشک شما نگرانی خاصی دارد که فقط سونوگرافی می تواند پاسخ دهد؟ آیا اتفاقی در حال رخ دادن است؟ یا آیا این یک روال معمول است که در بیشتر زنان در دوران بارداری انجام می شود؟

برخی از مواردی که ممکن است پزشک شما در سونوگرافی سه ماهه سوم بررسی کند، شامل موارد زیر است:

مقدار مایع آمنیوتیک

• مشخصات فیزیکی جنین

• محل جفت

• موقعیت قرارگیری جنین

حتما با پزشک یا ماما در مورد احتمال خطای تخمین وزن جنین با سونوگرافی صحبت کنید. حتی اگر جنین شما از سایز بزرگتری برخوردار باشد، این بدان معنا نیست که شما قادر به زایمان طبیعی نیستید. اندازه جنین فقط یک قطعه از یک معمای پیچیده است.

مطالعه بیشتر:

فرمولی برای تخمین وزن جنین

جدول رشد قد و وزن جنین در هفته های مختلف بارداری

وزن مناسب نوزاد هنگام تولد + کنترل وزن جنین در دوران بارداری

وزن طبیعی جنین در بارداری در هفته ها و ماه های مختلف بارداری

?پرسش و پاسخ های تخمین وزن جنین با سونوگرافی

چرا جنین های بزرگ را نمی توان با زایمان طبیعی به دنیا آورد؟

نگرانی اصلی در مورد زایمان طبیعی ( واژینال ) یک جنین بزرگ، دیستوشی شانه است. این امر هنگامی رخ می دهد که بدن جنین در کانال زایمان گیر کرده و ممکن است باعث آسیب به اعصاب بازو و شانه شود و ممکن است این آسیب برای نوزاد دائمی باشد، که همچنین باعث آسیب به مادر هم می شود.

آیا تخمین وزن جنین از روی شکم مادر دقیق است؟

مانورهای لئوپولد ابزاری دقیق برای پیش بینی وزن واقعی جنین نیست، اگرچه برخی از پزشکان در این زمینه ماهر هستند و دقیق تر از سایر افراد این پیش بینی را انجام می دهند.

سونوگرافی در سه ماهه سوم چه مواردی را نشان می دهد؟

• مقدار مایع آمنیوتیک • مشخصات فیزیکی جنین • محل جفت • موقعیت قرارگیری جنین

آیا استفاده از سونوگرافی برای تخمین وزن جنین دقیق است؟

تخمین وزن جنین با سونوگرافی ممکن است خطا داشته باشد. سونوگرافی تخمینی از وزن کودک شما ارائه می دهد، اما این تخمین می تواند با اختلاف تقریبا 500 گرم کمتر یا بیشتر از وزن اصلی نشان داده شود.

منبع: verywellfamily