مقدار کالری مورد نیاز در شیردهی چقدر باید باشد؟

هنگامی که شما به نوزاد خود شیر می دهید بدن شما نسبت به زمانی که شیردهی نمی کنید به انرژی بیشتری نیاز دارد. این انرژی اضافی را از طریق غذاهایی که می خورید دریافت می کنید. کالری انرژی موجود در غذا است. اما، مقدار کالری مورد نیاز در شیردهی چقدر بیشتر از قبل باید باشد؟ به چند کالری بیشتر نیاز دارید؟ آنچه در مورد مقدار کالری مورد نیاز در شیردهی، نحوه دریافت کالری روزانه برای سالم ماندن و تهیه شیر کافی برای نوزاد باید بدانید، در اینجا آمده است.

مقدار کالری مورد نیاز در شیردهی چقدر است؟

به طور کلی، اگر باردار یا شیرده نیستید، هر روز به 1800 تا 2000 کالری نیاز دارید. این مقدار به قد، وزن و میزان فعالیت شما بستگی دارد.

وقتی باردار می شوید، پزشکان 300 کالری اضافی در روز توصیه می کنند. سپس، پس از تولد فرزندتان و شروع به شیردهی، باید مقدار کالری بیشتری دریافت کنید، زیرا تولید شیر مادر به انرژی اضافی نیاز دارد. اگر به یک نوزاد شیر می دهید، باید هر روز حدود 2200 تا 2500 کالری مصرف کنید.

تا چه زمانی برای شیردهی باید کالری بیشتری بخوریم؟

وقتی 8 تا 12 بار در روز یک نوزاد تازه متولد شده را تغذیه می کنید، بدن شما به 2200 تا 2500 کالری نیاز دارد. هنگامی که نوزاد شما شروع به خوردن غذاهای جامد می کند، کمتر به او شیر می دهید و دیگر نیازی به خوردن مقدار بیشتری کالری نیست.

کالری مورد نیاز در شیردهی، شرایط ویژه

برخی از مادران شیرده حتی بیش از 2500 کالری نیاز دارند. اگر شما دارای شرایط زیر هستید، ممکن است نیاز به کالری بیشتری داشته باشید:

*یک مادر نوجوان هستید

*در حال شیردهی بیش از یک نوزاد هستید

*در دوران بارداری شیردهی می کنید

*رژیم گیاهخواری را دنبال می کنید

*دیابت داشته باشید

اگر در یکی از این دسته ها قرار دارید، باید به پزشک خود یا یک متخصص تغذیه مراجعه کنید. این افراد می توانند به شما کمک کنند تا رژیم غذایی حاوی تمام کالری ها و مواد مغذی لازم برای سلامت خود و نوزاد شیرخوار را تنظیم کنید.

کالری سوزانده شده در دوران شیردهی

تولید شیر مادر و شیردهی باعث سوزاندن کالری می شود. بدن شما به طور کلی روزانه بین 200 تا 500 کالری اضافی در دوران شیردهی می سوزاند. مقدار واقعی کالری که می سوزانید به موارد مختلفی بستگی دارد، از جمله:

*در طول روز چند بار شیردهی می کنید. شیردهی به طور انحصاری هشت تا دوازده بار در روز باعث سوزاندن کالری بیشتری، در مقایسه با شیردهی ترکیبی با شیر مادر و شیر خشک می شود.

*چه مقدار شیر تولید می کنید. اگر تولید شیر شما بیش از حد است، کالری بیشتری نسبت به مقدار شیر کم می سوزانید.

*سن نوزاد شما. شما با شیر دادن به یک نوزاد خردسال به طور مکرر، کالری بیشتری می سوزانید و هنگامی که نوزاد بزرگتر می شود، غذاهای جامد بیشتری دریافت می کند و نیازی نیست به همان مقدار شیر دهید و در نتیجه به کالری کمتری احتیاج خواهید داشت.

کالری اضافی و افزایش وزن

کالری اضافی که در دوران شیردهی به آن نیاز دارید، تا زمانی که غذاهای مناسب مصرف می کنید، نباید باعث افزایش وزن شود. همانطور که بدن شما شیر مادر تولید می کند، کالری اضافی را نیز می سوزاند. اگر از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده می کنید، باید به تدریج وزن بارداری خود را از دست دهید.با این حال، اگر کالری های اضافی روزانه را با خوردن غذاهای بی ارزش، کیک و غذاهای پرچرب اضافه کنید، وزن خیلی کندتر کاهش می یابد. حتی ممکن است اضافه وزن پیدا کنید. غذاهای بی ارزش همچون فست فودها فقط کالری خالی به شما می دهند نه مواد مغذی مورد نیاز بدن.

رژیم گرفتن در دوران شیردهی

بسیاری از مادران پس از زایمان مضطرب هستند که به وزن قبل از بارداری بازگردند. با این حال، هرگز نباید در حالی که شیر می دهید مقدار غذایی را که می خورید کم کنید یا کالری آن را کاهش دهید، مگر اینکه در موارد خاص توسط پزشک به شما توصیه شود.

هنگامی که شما به نوزاد خود شیر می دهید، بدن شما به کالری اضافی نیاز دارد تا بتواند شیر کافی تولید کند. رژیم لاغری، مصرف قرص های رژیمی یا کاهش کالری می تواند شیر شما را کاهش دهد و شیردهی را با مشکل روبرو کند.

با اهداف خود واقع بین باشید. به یاد داشته باشید که اضافه کردن این وزن نه ماه طول کشیده، بنابراین حداقل این مدت زمان را به خود فرصت دهید تا آن را کاهش دهید.

کاهش تدریجی وزن بسیار سالم تر است. خوردن غذاهای سالم و گنجاندن ورزش در برنامه روزمره می تواند به شما کمک کند تا وزن کم کنید و با خیال راحت به فرم دلخواه خود برسید. فقط مطمئن شوید که قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کرده و به مقدار کالری مورد نیاز در شیردهی توجه داشته باشید تا شیرتان کم نشود.

مطالعه بیشتر:

مکمل های دوران شیردهی و ویتامینهای ضروری

چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟تقویت شیرمادر برای وزنگیری نوزاد

تغذیه در دوران شیردهی ،باید و نباید تغذیه در این دوران چیست؟

افزایش کیفیت شیر مادر و ترفندهای علمی افزایش کیفیت شیر مادر

?پرسش و پاسخ های کالری مورد نیاز در شیردهی

تا چه زمانی باید کالری بیشتری در شیردهی مصرف کنیم؟

وقتی 8 تا 12 بار در روز یک نوزاد تازه متولد شده را تغذیه می کنید، بدن شما به 2500 کالری نیاز دارد. هنگامی که نوزاد شما شروع به خوردن غذاهای جامد می کند، کمتر به او شیر می دهید و دیگر نیازی به خوردن مقدار بیشتری ندارید.

چه زمانی باید کالری بیشتری در شیردهی مصرف کنیم؟

برخی از مادران شیرده حتی بیش از 2500 کالری نیاز دارند، یا نیازهای مختلفی دارند. اگر شما دارای شرایط زیر هستید، ممکن است نیازهای غذایی ویژه داشته باشید: یک مادر نوجوان هستید. در حال شیردهی بیش از یک نوزاد هستید. در دوران بارداری شیردهی می کنید. رژیم گیاهخواری یا وگان را دنبال می کنید. دیابت داشته باشید

مقدار کالری مورد نیاز در شیردهی به چه عواملی بستگی دارد؟

در طول روز چند بار شیردهی می کنید. شیردهی به طور انحصاری هشت تا دوازده بار در روز باعث سوزاندن کالری بیشتری، در مقایسه با شیردهی ترکیبی با شیر مادر و شیر خشک می شود. *چه مقدار شیر تولید می کنید. اگر تولید شیر شما بیش از حد است، کالری بیشتری نسبت به مقدار شیر کم می سوزانید. *سن نوزاد شما. شما با شیر دادن به یک نوزاد خردسال به طور مکرر، کالری بیشتری می سوزانید.

آیا شیردهی انحصاری به کالری بیشتری نسبت به شیردهی ترکیبی نیاز دارد؟

بله. شیردهی به طور انحصاری هشت تا دوازده بار در روز باعث سوزاندن کالری بیشتری، در مقایسه با شیردهی ترکیبی با شیر مادر و شیر خشک می شود

منبع: verywellfamily