چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟تقویت شیرمادر برای وزنگیری نوزاد

حتی اگر رژیم شما متعادل ترین رژیم غذایی نباشد، باز هم شیر مادر برای کودک شما بهتر از شیر خشک است. شیر مادر حاوی دوز سالم پروتئین ها، چربی ها، ویتامین ها و کربوهیدرات ها و همچنین لکوسیت ها است که سلول های زنده ای هستند که به محافظت از کودک شما در برابر عفونت کمک می کنند. در ادامه این مطلب به شما خواهیم گفت که چگونه شیر مادر را مقوی کنیم.

چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟

برای مقوی کردن شیر مادر در جهت وزنگیری بهتر نوزاد راهکارهای زیر را امتحان کنید:

1- چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟ میزان مصرف مواد غذایی خود را تنظیم کنید

 روزانه تا 500 کالری دریافت کنید. برای حفظ انرژی خود می توانید 400 تا 500 کالری اضافی در روز دریافت کنید. مهم است که برای این کالری های اضافی به دنبال منابع غذایی غنی از مواد مغذی باشید و مراقب باشید که بیش از 500 کالری اضافی در روز مصرف نکنید.

• با این وجود، هنگام شیردهی، نیازی به افزایش کالری دریافتی ندارید و می توانید رژیم غذایی کاملاً مشابه رژیم خود در دوران بارداری را حفظ کنید. از مصرف بیش از حد کالری خودداری کنید زیرا این امر می تواند از کاهش وزن شما بعد از بارداری، که قسمت مهمی از روند بهبودی دوران بارداری است، جلوگیری کند.

2- چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟ پروتئین بخورید.

غذاهای غنی از پروتئین مانند گوشت بدون چربی، تخم مرغ، لبنیات و لوبیا مصرف کنید. برای افزودن ارزش غذایی بیشتر به شیر مادر، رژیم غذایی غنی از منابع خوب پروتئین را حفظ کنید. گوشت بدون چربی مانند مرغ و همچنین تخم مرغ ، شیر، لوبیا و عدس همگی مواد غذایی خوبی برای رژیم شما هستند.

• اگر می خواهید میزان کالری دریافتی روزانه 2400 کالری خود را حفظ کنید، باید روزانه سه فنجان لبنیات مانند ماست، شیر یا پنیر و همچنین حدود 180 گرم گوشت مانند ماهی و گوشت بدون چربی، لوبیا و آجیل را در رژیم غذایی خود بگنجانید.

• شما همیشه باید از نوعی غذاهای دریایی استفاده کنید که مقدار کمی جیوه داشته باشند تا از افزایش سطح جیوه در بدن خود جلوگیری کنید. میگو، کنسرو تن ماهی سبک، ماهی پولاک و ماهی آزاد همه گزینه های خوبی هستند.

3- چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟میوه و سبزیجات را فراموش نکنید.

یک رژیم غذایی متعادل حاوی سبزیجات، میوه ها و غلات کامل داشته باشید. همچنین باید تعادل خوبی از سبزیجات ، میوه ها و منابع غلات کامل مانند نان غلات کامل و برنج قهوه ای را حفظ کنید. به یاد داشته باشید که همیشه میوه ها و سبزیجات خود را قبل از مصرف بشویید تا شما و فرزندتان در معرض باقی مانده آفت کش ها قرار نگیرید.

• اگر میزان کالری دریافتی روزانه 2400 کالری خود را حفظ می کنید ، سه فنجان در روز سبزیجات مانند سبزیجات سبز برگ مانند اسفناج و کلم سبز، سبزیجات نارنجی مانند فلفل و هویج و سبزیجات نشاسته ای مانند کدو و سیب زمینی را در برنامه غذایی خود داشته باشید. همچنین باید روزانه دو فنجان انواع میوه و 230 گرم غلات کامل در روز مصرف کنید.

4- چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟ تنوع غذایی را فراموش نکنید.

سعی کنید انواع غذاهای مختلف را مصرف کنید. در هنگام شیردهی مصرف غذاهای متنوع در واقع طعم شیر مادر را تغییر داده و کودک را در معرض طعم های مختلف قرار می دهد. این به کودک شما کمک می کند تا ذاِيقه خود را گسترش دهد و با بزرگتر شدن راحت تر بتواند غذاهای جامد را قبول کند.

• اکثر نوزادان از طعم و مزه غذایی که از طریق شیر مادر دریافت می کند، لذت می برند و بیشتر مادران هنگام شیردهی نیازی به اجتناب از برخی غذاها ندارند.

5- چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟ به هرگونه واکنش آلرژیک نسبت به غذاهایی که می خورید، توجه داشته باشید.

گاهی اوقات ، کودک شما می تواند به چیزی که می خورید، مانند لبنیات یا غذاهای پرادویه حساس باشد و ممکن است علائم آلرژی را نشان دهد. به خاطر داشته باشید اگر کودک شما علائم حساسیت یا واکنش آلرژیک نشان می دهد، او به غذایی که می خورید پاسخ می دهد و نه به خود شیر مادر. اگر مصرف غذاهایی که به نظر می رسد کودک شما را اذیت می کند را متوقف کنید یا مقدار کمتری از آن را بخورید، علائم باید به خودی خود کمرنگ شوند. اگر نگران واکنش فرزند شیرخوار خود به مواد موجود در شیر مادر هستید، با پزشک خود صحبت کنید. کودک شما ممکن است علائمی از واکنش نشان دهد، از جمله:

• یک مدفوع سبز که حاوی مخاط و یا خون است.

• اسهال و استفراغ.

• جوش، اگزما، کهیر یا خشکی پوست.

• سر و صدا در حین و یا بعد از تغذیه.

• گریه طولانی مدت و غیرقابل تسکین.

• بیدار شدن ناگهانی با ناراحتی.

• خس خس سینه یا سرفه.

• اگر کودک شما هر چند دقیقه پس از شیردهی یا در طی 4 تا 24 ساعت پس از شیردهی هر یک از این علائم را نشان داد، سعی کنید مصرف برخی غذاها را متوقف کنید تا منبع آلرژی یا حساسیت مشخص شود. اگر کودک شما در تنفس مشکل دارد ، با شماره پزشک تماس بگیرید یا به نزدیکترین اورژانس مراجعه کنید.

6- چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟ در مورد مکمل های ویتامین و مواد معدنی از پزشک خود سوال کنید.

شیر مادر، همراه با یک رژیم غذایی متعادل و سالم، باید ویتامین ها و مواد معدنی کافی برای شما و نوزادتان فراهم کند. اما اگر نگران تهیه مواد مغذی کافی برای هر دوی شما هستید، در مورد مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی با پزشک خود صحبت کنید.

• پزشک باید سطح ویتامین های ب 6، دی، آ، و ب12 شما را بررسی کند تا از وجود مواد مغذی کافی در بدن اطمینان حاصل کند. مادرانی که دچار سوتغذیه هستند ممکن است نیاز به مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مانند مکمل های ویتامین دی و ب12 داشته باشند.

7- چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟ اگر رژیم گیاهخواری را دنبال می کنید، میزان مصرف مواد غذایی خود را افزایش دهید.

مادرانی که رژیم محدود دارند ممکن است از طریق تنظیم رژیم غذایی و مکمل های ویتامین، مواد مغذی بیشتری دریافت کنند.

• رژیم غذایی شما باید از مواد غذایی حاوی آهن، پروتئین و کلسیم تشکیل شده باشد. این مواد شامل عدس ، محصولات غلات کامل، نخود فرنگی و سبزیجات دارای برگ سبز تیره است. همچنین برای جذب آهن موجود در غذای خود باید مرکبات بیشتری بخورید. رژیم غذایی شما باید حاوی غذاهای غنی از پروتئین مانند تخم مرغ و لبنیات یا منابع پروتئینی گیاهی مانند پنیر توفو، شیر سویا و ماست سویا باشد.

• پزشک همچنین می تواند مکمل های روزانه ویتامین ب12 را که برای رشد مغز کودک شما ضروری هستند ، تجویز کند. اگر در معرض آفتاب قرار نمی گیرید و از غذاهای غنی از ویتامین مانند شیر گاو استفاده نکنید، ممکن است به مکمل های ویتامین دی نیاز داشته باشید. ویتامین دی برای رژیم غذایی کودک شما ضروری است زیرا می تواند به او در جذب کلسیم و فسفر کمک کند.

8- چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟ تنظیم میزان مصرف مایعات

1- بعد از هر بار شیردهی، آب بنوشید. مصرف مایعات بر میزان شیر مادر تأثیر نمی گذارد، اما باید هنگام تشنگی آب بنوشید و بعد از هر بار تغذیه نوزاد آب بنوشید. سعی کنید فقط آب ساده بنوشید و از نوشیدنی های حاوی قندهای اضافی مانند نوشابه و نوشیدنی های میوه ای پرهیز کنید.

2- مصرف قهوه و یا نوشیدنی کافئین دار را به کمتر از سه فنجان در روز محدود کنید. در مصرف بیش از حد کافئین مراقب باشید، زیرا باعث می شود کودک شما کلافه شود و خواب خوبی نداشته باشد. می توانید تا سه فنجان در روز در حدود سه فنجان قهوه یا سایر نوشیدنی های کافئین دار بنوشید.

9- چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟ هنگام شیردهی الکل را محدود کنید.

مشکلی نیست که همین حالا و در زمان شیردهی نوشیدنی بنوشید. بعید است مقدار کمی الکل در شیر شما به کودک تان آسیب برساند، به خصوص اگر کودک شما بیش از چند ماه داشته باشد. اگر بیشتر از یک نوشیدنی در روز مصرف کنید، بهتر است از شیردهی جلوگیری کنید تا زمانی که الکل از سیستم شما پاک شود.

• سعی نکنید شیر خود را پمپ کرده و دور بریزید تا خروج الکل از شیر شما تسریع شود، زیرا این کار موثر نیست. بهترین راه این است که زمان کافی صبر کنید تا الکل سیستم شما را پاک کند.

 مطالعه بیشتر:

1- برای چرب شدن شیر مادر چه کنیم و چی بخوریم؟

2- بهترین راه حل برای مقوی شدن شیر مادر چیست؟

3- خوراکی های افزایش دهنده شیر مادر کدام است؟

4- چه چیزهایی شیر مادر را مقوی می کند و افزایش می دهد؟

?پرسش و پاسخ های چگونه شیر مادر را مقوی کنیم؟

از کجا بفهمم پسرم به اندازه کافی شیر مادر دریافت می کند؟

پزشکتان او را در معاینات وزن می کند تا اطمینان حاصل کند که او با سرعت مناسب وزن می گیرد. اگر چنین نباشد، این می تواند نشانه ای باشد که او به اندازه کافی غذا نمی خورد و پزشک به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید چه کاری انجام دهید.

کودک شش هفته من همیشه در حال شیرخوردن است و نمی خوابد. او تمام مدت گریه می کند و از زمان تولد حدود 400 گرم وزن اضافه کرده است. چه می توانم بکنم؟

نوزاد را از نظر گره زبان یا لب بررسی کنید. این یک مشکل ساده دندانپزشکی کودکان است که باید رفع شود تا کودک بتواند بهتر مکش کند. این باعث می شود که تغذیه سریعتر انجام شود و بهره وری بالاتری داشته باشد. به غیر از این موارد، با ماما، پرستار یا پزشک خود صحبت کنید.

چگونه می توانم تولید شیر خود را افزایش دهم؟

هرچه بیشتر تغذیه کنید ، شیر شما به طور طبیعی تولید می شود. شیر دادن مناسب به کودک 40 دقیقه طول می کشد. در ابتدای تغذیه، آنها شیر آبکی را دریافت می کنند که برای باکتریهای روده مفید است اما گرسنگی آنها را برطرف نمی کند. بعد از شیر آبکی، آنها شیر دوم خوبی را دریافت می کنند که به دلیل غنی بودن همان چیزی است که گرسنگی کودک را برطرف می کند. اگر کودک شما بعد از تغذیه بیشتر هنوز ناراضی است، ممکن است لازم باشد که به شیرخشک روی بیاورید.

وقتی سینه ام را پمپ می کنم بیشتر شیر من مثل آب است. آیا باید اینطور باشد؟

تا زمانی که مقدار زیادی شیر تولید می کنید، غذای سالم می خورید و کودک راضی است، اشکالی ندارد.

منبع: wikihow