آیا استفاده از ساکشن برای سقط جنین درد دارد؟

ساکشن یک روش جراحی است که در آن دهانه رحم باز می شود و از خلا یا مکش برای برداشتن یا تخلیه بافت از رحم استفاده می شود. بسیاری از ماماها و متخصصان از ساکشن برای خروج محصولات بارداری، زمانی که هنوز سن بارداری بالا نرفته استفاده می کنند. برخی از بانوان که قرار است ساکشن شوند، از درد آن هراس دارند و می پرسند که آیا استفاده از ساکشن برای سقط درد دارد؟ روش ساکشن برای سقط چگونه انجام می شود و تا چند هفتگی می توان از ساکشن برای سقط استفاده کرد. در ادامه این متن همه چیز را در مورد ساکشن برای سقط برای شما شرح می دهیم.

استفاده از ساکشن برای سقط

نام های دیگر ساکشن عبارتند از: آسپیراسیون و وکیوم. ساکشن روشی است که عمدتا برای از بین بردن محتویات رحم از طریق دهانه رحم (سرویکس) استفاده می شود. ممکن است از این روش به عنوان روشی برای سقط جنین، بعد از سقط جنین یا به عنوان روشی برای نمونه برداری از آندومتر (دیواره داخلی رحم) استفاده شود. میزان عفونت در مقایسه با سایر روش های سقط به کمک جراحی بسیار کم است. به طور معمول، پس از جراحی دیگر نیازی به بستری شدن در بیمارستان یا اقامت شبانه در کلینیک پزشک یا بیمارستان نیست. تمام مراحل سقط جنین بدون نیاز به بستری طولانی مدت می باشد.

استفاده از ساکشن برای سقط در مقایسه با دارو

سقط با استفاده از قرص خوراکی یا دارو، یکی از روش های خاتمه بارداری است. تعداد زنانی که این روش سقط جنین را انتخاب می کنند با سرعت زیادی در حال افزایش است اما سقط جنین با استفاده از ساکشن، ( سقط به روش جراحی یا مکش و تخلیه) در حال حاضر رایج ترین روش مورد استفاده برای سقط جنین در دوازده هفته اول بارداری است.

این انتخاب به دلیل دسترسی آسان تر و موفقیت بالاتر است. این ها برخی از دلایلی است که زنان سقط جنین توسط ساکشن را به جای سقط دارویی انتخاب می کنند. علاوه بر این، سقط جنین به این روش زمان کمتری طول می کشد و در مدت زمان مشخصی به پایان می رسد. تعداد ویزیت های لازم برای سقط به روش جراحی از قبل تعیین شده و این روش برای خانم بی خطر است.

چه زمانی ساکشن برای سقط مورد نیاز است؟

گاهی اوقات پس از سقط جنین، جراحی ساکشن برای برداشتن بافت های باقیمانده و تمیز کردن رحم لازم است. ساکشن نیز پس از زایمان واژینال (طبیعی) برای پاکسازی و تمیز کردن رحم اغلب انجام می شود. همچنین بعد از سقط جنین انتخابی نیز لازم است. بیمارستان و کلینیک ها انواع تجهیزات و پرسنل برای انجام این جراحی ساده را خواهند داشت.

انواع سقط جنین

انواع مختلفی از روش های سقط جنین در دسترس است که در کلینیک ها یا بیمارستان ها انجام می شود. نوع سقط جنین شما کاملا به سن بارداری بستگی خواهد داشت. پزشک بر اساس مدت زمانی که در بارداری سپری شده است، روش مناسب را برای بیمار تعیین می کند.

اگر در سه ماهه اول بارداری خود هستید، آسپیراسیون و وکیوم گزینه سقط جنین خواهد بود. در این روش، محتوای رحم از طریق دهانه رحم خارج می شود. این روش را می توان در موارد سقط جنین، یک روش درمانی پس از سقط جنین یا به دست آوردن نمونه آندومتر، پیشنهاد کرد.

اگر در سه ماهه دوم بارداری خود هستید و بیش از 13 هفته از آخرین قاعدگی شما می گذرد، پزشک توصیه می کند اتساع و تخلیه D&E انجام شود. بعضی اوقات این فرآیند ترکیبی از آسپیراسیون و وکیوم و کورتاژ است. در این روش، از یک ابزار جراحی مانند فورسپس (انبر) استفاده می شود.

اگر در مرحله بعدی هستید، ممکن است به اتساع و استخراج نیاز داشته باشید. برای بررسی اندازه رحم و تعیین هفته بارداری قبل از  سونوگرافی نیز لازم است.

قبل از انجام روش ساکشن

پس از تعیین وقت ملاقات، پزشک مستقیما به شما دستورالعمل می دهند. اگر سقط جنین جراحی است، ممکن است پزشک سریعا حتی در نیمه شب عمل را پیشنهاد کند. برخی از روش ها پس از تکمیل مدارک و سایر تشریفات اداری انجام می شود.

از شما خواسته می شود به سوالات مربوط به سابقه پزشکی خود پاسخ دهید. آزمایشاتی که انجام خواهد شد شامل معاینه فیزیکی، آزمایش خون، آزمایش بارداری و غیره است. این آزمایشات به بررسی ناهنجاری های رحم، جنین یا جفت کمک می کند. بعضی از بیمارستان ها یا کلینیک ها ممکن است فقط به معاینه لگن نیاز داشته باشند که از نظر جسمی برای بررسی و تخمین اندازه و موقعیت رحم انجام شود. پزشک شما قبل از ادامه سقط، نتایج تمام آزمایشات و روش ها را با شما در میان خواهد گذاشت. در مورد روش های مختلف سقط جنین بحث خواهد شد و پزشک بهترین روش را براساس نتایج آزمایشات و روش ها پیشنهاد می کند.

مدیریت درد ساکشن برای سقط

جراحی ها و اقدامات جراحی اغلب با درد همراه است. در مورد سقط جنین از طریق ساکشن، پزشک شما در مورد انواع مختلف مسکن موجود بحث کرده و پیشنهاد می کند. این باعث می شود در حین عمل احساس راحتی کنید. به طور معمول بی حسی موضعی به بیمار داده می شود. در چنین شرایطی، ناحیه شکم شما بی حس می شود اما در طی این عمل هشیار خواهید بود. برای تسکین درد معمولا مقدار کافی ایبوپروفن داده می شود. گاهی اوقات ممکن است پزشک برای آرام کردن بیمار و بیدار نگه داشتن او، داروی خوراکی نیز تجویز کند. با توجه به تحمل درد می توانید از پزشک خود انواع مختلف آرامبخش را درخواست کنید.

ساکشن برای سقط چگونه انجام می شود؟

در این روش یک کانولا که یک لوله نازک است به رحم وارد شده و به منبع مکش متصل است. این منبع می تواند پمپ برقی یا سرنگ دستی باشد. سپس دیواره های واژن با استفاده از اسپکولوم باز می شوند. این کار باعث قابل مشاهده شدن دهانه رحم می شود. این روش ممکن است برای بیمار کمی ناخوشایند باشد، اما نباید دردناک باشد. در صورت دردناک بودن از پزشک خود بخواهید که مجدد آن وسیله را تنظیم کند. مرحله بعدی تمیز کردن دهانه رحم با محلول ضدعفونی کننده است.

از تناکولوم که ابزاری باریک و دارای دسته ای بلند است، برای باز کردن دهانه رحم و نگه داشتن آن در موقعیت مناسب برای سقط جنین استفاده می شود. این کار ممکن است منجر به درد، ناراحتی و گرفتگی عضلات شود.

داروهای دیگری نیز تزریق می شود که ممکن است باعث احساس سوزش شود. به گفته برخی از زنان، هنگام تزریق داروها به دهانه رحم، زنگ زدن در گوش و سوزن سوزن شدن در لب و زبان نیز معمول است. با قرار دادن وسیله، دهانه رحم برای افزایش اندازه باز می شود. هنگام باز شدن دهانه رحم می توان انتظار برخی فشارها و گرفتگی ها را داشت.

روند باز شدن دهانه رحم به طور معمول کمتر از دو دقیقه طول می کشد. سپس کانولا از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود. در صورت استفاده از دستگاه وکیوم توسط پزشک، هنگام بیرون کشیدن بافت، صدای مکش دستگاه شنیده می شود. فقط چند دقیقه طول می کشد تا این روش را با وکیوم دستی یا الکتریکی انجام دهید. برخی از گرفتگی ها و ناراحتی ها با انقباض رحم و تخلیه بافت بارداری طبیعی است. گرفتگی ها از خفیف تا شدید در اثر فشار دادن رگ های خونی در رحم است. گرفتگی عضلات بلافاصله پس از خارج شدن کانولا از بدن کاهش می یابد. بافتی که از رحم برداشته شده است از نظر کامل بودن بررسی می شود. این کار برای اطمینان از باقی نماندن بافت حاملگی در رحم انجام می شود.

پس از روش ساکشن و تخلیه

پس از اتمام مراحل، پزشک اطمینان حاصل می کند که حال شما خوب است. شما به یک اتاق راحت یا فضای نشسته منتقل خواهید شد و در آنجا مجبور خواهید شد برای مدتی استراحت کنید. از آنجا که داروهای آرامبخش به بیماران داده می شود، بیشتر بیماران برای مدتی بعد از عمل چیزی احساس نمی کنند. بهبودی کامل از عمل حدود یک یا دو ساعت طول می کشد. پس از این، اثر آرام بخش ها خنثی می شود و ناراحتی جزئی احساس می شود. توصیه می شود 1 یا 2 روز بعد از عمل استراحت کنید.

مزایای ساکشن برای سقط چیست؟

• ساکشن برای سقط روشی است که می توان در مراحل اولیه بارداری انجام داد. این تنها روش سقط جراحی است که برای بارداری کوچکتر از شش هفته استفاده می شود.

• ساکشن و تخلیه روشی کمتر پیچیده است و در مقایسه با کورتاژ عوارض کمتری دارد.

• این روش سریع، راحت و مقرون به صرفه است و زمان زیادی نمی برد.

• در طی این روش به دارو کمتری نیاز است.

• این امکان حتی در کلینیک ها و بیمارستان های کوچک به راحتی در دسترس است و ارزان و مقرون به صرفه است.

• بیمار نیازی به مرخصی از محل کار خود برای مدت طولانی ندارد و ممکن است فعالیت های عادی خود را فقط در طی 2-3 روز از سر بگیرد.

• این روش ایمن و مطمئن است و میزان عفونت در مقایسه با سایر روش های سقط جراحی بسیار کم است.

• پس از جراحی دیگر نیازی به بستری شدن یا ماندن در طول شب در کلینیک پزشک یا بیمارستان نیست.

• ساکشن برای سقط در مقایسه با سایر روش ها دسترسی آسان تر و موفقیت بالاتری دارد.

پزشکان دربیمارستان و کلینیک ها توانا، مجهز، آموزش دیده و همیشه در دسترس هستند تا در صورت بروز هرگونه عارضه ای به شما کمک کنند. آنها به اندازه کافی صلاحیت رسیدگی به این موارد را دارند و قادر به مدیریت روند سقط و سایرعارضه ها هستند.

مطالعه بیشتر:

آیا سقط درد دارد و به بدن من صدمه می زند؟

فاصله بین سقط و بارداری مجدد چقدر باید باشد؟

عوارض سقط جنین عمدی (مشکلات بعد از سقط جنین)

دیلاتاسیون و کورتاژ (D&C) چیست و چگونه انجام می شود؟

?پرسش و پاسخ های ساکشن برای سقط

مزایای ساکشن برای سقط چیست؟

• ساکشن و تخلیه روشی کمتر پیچیده است و در مقایسه با کورتاژ عوارض کمتری دارد. • این روش سریع، راحت و مقرون به صرفه است و زمان زیادی نمی برد. • در طی این روش به دارو کمتری نیاز است. • این امکان حتی در کلینیک ها و بیمارستان های کوچک به راحتی در دسترس است و ارزان و مقرون به صرفه است.

آیا ساکشن درد دارد؟

جراحی ها و اقدامات جراحی اغلب با درد همراه است. در مورد سقط جنین از طریق ساکشن، پزشک شما در مورد انواع مختلف مسکن موجود بحث کرده و پیشنهاد می کند. این باعث می شود در حین عمل احساس راحتی کنید. به طور معمول بی حسی موضعی به بیمار داده می شود. در چنین شرایطی، ناحیه شکم شما بی حس می شود اما در طی این عمل هشیار خواهید بود.

چه زمانی ساکشن برای سقط مورد نیاز است؟

گاهی اوقات پس از سقط جنین، جراحی ساکشن برای برداشتن بافت های باقیمانده و تمیز کردن رحم لازم است. ساکشن نیز پس از زایمان واژینال (طبیعی) برای پاکسازی و تمیز کردن رحم اغلب انجام می شود. همچنین بعد از سقط جنین انتخابی نیز لازم است. بیمارستان و کلینیک ها انواع تجهیزات و پرسنل برای انجام این جراحی ساده را خواهند داشت.

ساکشن چیست؟

ساکشن روشی است که عمدتا برای از بین بردن محتویات رحم از طریق دهانه رحم ( سرویکس) استفاده می شود. ممکن است از این روش به عنوان روشی برای سقط جنین، بعد از سقط جنین یا به عنوان روشی برای نمونه برداری از آندومتر ( دیواره داخلی رحم) استفاده شود.

منبع: apollocradle