ورم بعد از زایمان و علت ورم بعد از زایمان چیست؟

پس از زایمان، بسیاری از خانم ها متوجه تورم یا پف در پوست، به ویژه در پاها و صورت می شوند. به این حالت تورم یا ورم بعد از زایمان می گویند. در دوران بارداری بدن آب اضافی را برای حمایت از جنین در خود نگه می دارد و این آب به تدریج از طریق تعریق و ادرار آزاد می شود. اما بعد از زایمان چطور؟ علت ورم بعد از زایمان چیست؟ در این مقاله به دلایل و علائم ورم بعد از زایمان می پردازیم. ما همچنین راه های طبیعی برای از بین بردن ورم بعد از زایمان را برایتان شرح خواهیم داد.

علت ورم بعد از زایمان چیست؟

تجمع بیش از حد آب در بدن در دوران بارداری ممکن است باعث ورم بعد از زایمان شود. ورم بعد از زایمان هنگامی اتفاق می افتد که تجمع آب ناشی از بارداری در بدن باقی مانده و پس از پایان بارداری ورم ادامه دارد. تورم معمولاً روی پاها، مچ پا و صورت تأثیر می گذارد.

آیا ورم بعد از زایمان به نوع زایمان ارتباطی دارد؟

خیر. تورم پس از زایمان می تواند پس از زایمان سزارین یا واژینال رخ دهد و ارتباطی با نوع زایمان ندارد.

راه درمان ورم بعد از زایمان چیست؟

بعد از زایمان، بدن برای بهبودی به زمان نیاز دارد. خوردن صحیح غذا، استراحت و خواب کافی به بدن کمک می کند تا به حالت عادی برگردد. درمان های خانگی زیر می توانند با افزایش گردش خون به کاهش ورم بعد از زایمان کمک کنند:

1. آب بنوشید

این ممکن است عجیب به نظر برسد، اما مصرف آب کافی ماندن می تواند به کاهش تجمع آب در بدن کمک کند. این به این دلیل است که کم آبی بدن باعث می شود آب موجود نگه داشته شود.

مصرف آب همچنین به دفع مواد زائد از طریق کلیه ها کمک می کند، با دفع عوامل احتباسی در اثر خاصیت اسمزی،آب اضافی نیز از بدنتان دفع شده و ورم از بین می رود.

2. پاهای خود را بالا ببرید

برای کاهش تورم در پاها و بهبود گردش خون، هر روز مدتی پاهای خود را بالاتر از سطح قلب بگذارید. این امر مانع از تجمع آب در پاها می شود.مایعات به طور طبیعی هنگام ایستادن به دلیل نیروی جاذبه در پاها جمع می شوند، بنابراین بالا بردن پا می تواند به طور موقت تورم را کاهش دهد.

3. ورزش سبک انجام دهید

بدانید که ورزش سبک می تواند ورم بعد از زایمان و علائم مرتبط با آن را کاهش دهد. حرکت کردن به گردش خون صحیح و دفع آب اضافی کمک می کند و از جمع شدن آن در بدن جلوگیری خواهد کرد.

به صدای بدن خود گوش دهید و از حرکاتی که باعث درد می شوند خودداری کنید.

متخصصان زنان و زایمان فعالیت های زیر را برای افرادی که به تازگی زایمان کرده اند توصیه می کنند:

پیاده روی

• یوگای آرام

• شنا كردن

• پیلاتس

4. جوراب واریس بپوشید

استفاده از جوراب واریس به کاهش تورم در 24 ساعته پس از زایمان کمک می کند. جوراب واریس با کاهش اندازه رگ های خونی در پاها به افزایش جریان خون کمک کرده و این عروق را ترغیب می کند تا در مدت زمان کمتری خون بیشتری را به گردش در آورند.

5. لباس های گشاد بپوشید

لباس های تنگ می توانند گردش خون در قسمت های مختلف بدن را قطع کنند و مایعات در پاهای شما تجمع پیدا کنند. پوشیدن لباس های گشاد می تواند به جلوگیری از این مسائل کمک کند.

6. از خوردن نمک پرهیز کنید

احتمالا می دانید که باعث افزایش احتباس آب می شود. بدن باید تعادل سدیم و آب را حفظ کند. اگر افراد بیش از حد سدیم یا نمک بخورند، بدن آب بیشتری را در خود نگه می دارد.

منابع معمول سدیم شامل نمک سفره و غذاهای فرآوری شده، مانند کیک، چیپس، وعده های غذایی از پیش بسته بندی شده و نوشابه است. متخصصان توصیه می کند که افراد بیش از 2300 میلی گرم سدیم در روز مصرف نکنند. بررسی محتوای سدیم موجود در بسته بندی مواد غذایی می تواند به فرد کمک کند تا میزان نمک مصرفی خود را در محدوده سالم نگه دارد و از احتباس آب بکاهد.

7. غذاهای غنی از پتاسیم بخورید

سدیم و پتاسیم با هم کار می کنند و در برقراری تعادل در بدن موثر هستند. مصرف بیشتر پتاسیم به طور طبیعی میزان سدیم را در بدن کاهش می دهد.غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از:

• زردآلو

• موز

• آووکادوها

• اسفناج

• لوبیای پخته

• عدس

• ماست

8. کافئین کمتری بنوشید

قهوه و سایر محصولات حاوی کافئین می توانند با افزایش ادرار، خطر کمبود آب بدن را افزایش دهند. بدن ممکن است با احتباس مایعات به این خطر واکنش نشان دهد.

نوشابه های کافئین دار را با چای های گیاهی یا آب جایگزین کنید تا هیدراته بمانید و تورم پس از زایمان را کاهش دهید.

9. از غلتک کف پا استفاده کنید

غلطک های فومی کف پا می توانند گردش خون را بهبود بخشیده و تجمع آب در بدن را کاهش دهند. به عنوان مثال استفاده از غلتک فوم روی پاها می تواند با تشویق حرکت خون در پا به سرعت جریان خون کمک کند.

10. گردش خون را با ماساژ بعد از زایمان بهبود ببخشید

متخصصان، ماساژ پس از زایمان را برای آرامش، تسکین درد و کاهش ورم بعد از زایمان توصیه می کند. ماساژ می تواند گردش خون را تقویت کرده و به بدن در دفع آب اضافی کمک کند.

به گفته متخصصان ماساژ پس از زایمان همچنین می تواند به تعادل مجدد سطح هورمون ها و تنظیم سطح هورمون های استرس مانند کورتیزول کمک کند.هنگام انتخاب ماساژ درمانی یا متخصص طب سوزنی، شخصی را پیدا کنید که دارای گواهینامه معتبر باشد و در ماساژ مشتریان پس از زایمان تخصص داشته باشد.

آیا ورم ناگهانی بعد از زایمان طبیعی است؟

خیر. ورم ناگهانی بعد از زایمان به هیچ وجه طبیعی نیست و اگر تورم به طور ناگهانی ظاهر شد، به پزشک مراجعه کنید.

چه موقع برای ورم بعد از زایمان به پزشک مراجعه کنیم؟

افراد باید در این موارد به پزشک مراجعه کنند:

• تورم به طور ناگهانی ظاهر می شود

• فشار دادن بر روی ناحیه متورم باعث ایجاد فرورفتگی در پوست شود که به ادم حفره ای معروف است

• درد، قرمزی، تحریک یا تورم بیشتر در یک پا وجود دارد که می تواند به لخته شدن خون اشاره کند

• زمانی که سردرد مداوم یا مکرر، استفراغ، تاری دید یا حساسیت به نور دارید که از علائم پره اکلامپسی است.

• درد قفسه سینه یا ناراحتی در تنفس وجود دارد، که می تواند علامت احتمالی بیماری قلبی به نام کاردیومیوپاتی زایمان را نشان دهد.

چشم انداز

ورم بعد از زایمان شایع است. چندین روش طبیعی برای کاهش سریع این تورم وجود دارد که شامل ماساژ، تغییر در رژیم غذایی و ورزش سبک است. این روش های درمانی همچنین می توانند سلامت جسمی و روانی زن را بعد از بارداری بهبود بخشند.

مطالعه بیشتر:

برای جلوگیری از ورم در دوران بارداری چه باید کرد؟

علت و درمان ورم دست و پا بعد از سزارین چیست ؟

علت ورم پس از زایمان چیست و چگونه کاهش می یابد؟

ورم پس از زایمان نشانه چیست و چگونه درمان می شود؟

?پرسش و پاسخ های ورم بعد از زایمان

آیا ورم ناگهانی بعد از زایمان طبیعی است؟

خیر. ورم ناگهانی بعد از زایمان به هیچ وجه طبیعی نیست و اگر تورم به طور ناگهانی ظاهر شد، به پزشک مراجعه کنید.

آیا ورم بعد از زایمان به نوع زایمان ارتباطی دارد؟

خیر. تورم پس از زایمان می تواند پس از زایمان سزارین یا واژینال رخ دهد و ارتباطی با نوع زایمان ندارد.

بهترین راه برای درمان ورم بعد از زایمان چیست؟

آب بنوشید. این ممکن است عجیب به نظر برسد، اما مصرف آب کافی ماندن می تواند به کاهش تجمع آب در بدن کمک کند. این به این دلیل است که کم آبی بدن باعث می شود آب موجود نگه داشته شود. مصرف آب همچنین به دفع مواد زائد از طریق کلیه ها کمک می کند، با دفع عوامل احتباسی در اثر خاصیت اسمزی،آب اضافی نیز از بدنتان دفع شده و ورم از بین می رود.

برای درمان ورم بعد از زایمان چی بخوریم؟

غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از: • زردآلو • موز • آووکادوها • اسفناج • لوبیای پخته • عدس • ماست

منبع: MEDICALNEWSTODAY