لکه های سفید روی نوک پستان به چه علت ایجاد می شود؟

لکه های سفید روی نوک پستان غیرطبیعی به نظر می رسد، اما معمولا جای نگرانی نیست. در اغلب مواقع علت ایجاد آن ها مسدود شدن منافذ (آبدانک) است. این مشکل از به جا ماندن شیر در نوک پستان ایجاد می شود که بی خطر است. مقاله زیر را بخوانید تا در مورد دلایل ایجاد لکه های سفید روی نوک پستان بیش تر بدانید و این که چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

علت لکه های سفید روی نوک پستان چیست؟

لکه های سفید روی نوک پستان علل زیادی ممکن است داشته باشد که مهمترین آنها شامل:

1. معمولا منفذ یا مجرایی مسدود است

هنگام شیر دادن به نوزاد، شیر از طریق منافذی به نام روزن که در نوک پستان است خارج می شود. گاهی یک توده شیر سفت شده می تواند منافذ نوک پستان را مسدود کند که به آن حباب شیر یا مسدود شدن حفره نوک پستان می گویند. اگر پوست روی منافذ بسته را بگیرد باعث ایجاد تاول می شود.

مجراهای پشت نوک پستان نیز ممکن است مسدود شود که به آن گرفتگی مجرای شیر می گویند. حباب یا تاول باعث ایجاد لکه ای سفید روی نوک پستان می شوند. گاهی این لکه ها زرد روشن یا صورتی است و پوست اطراف آن قرمز می شود.

حباب یا تاول ممکن است بسیار دردناک باشد. درد ممکن است مانند تیر کشیدن یا بریدگی باشد. معمولا نوزاد با فشاری که بر پستان ایجاد می کند، انسداد را از بین می برد. در صورتی که انسداد برطرف نشود عارضه ای به نام عفونت پستان یا ماستيت ایجاد می شود.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر با شیردهی حباب یا تاول پستان از بین نرفت، قبل از شیردهی گرفتگی را با استفاده از کمپرس گرم و مرطوب نرم کنید. زیر نظر پزشک می توانید با استفاده از سوزنی استریل شده منفذ را باز کنید. پس از این که منفذ باز شد، پستان را فشار دهید تا تخلیه شود. برای درمان امن و جلوگیری از گرفتگی پستان می توانید در اینترنت تحقیق کنید.

2. تخلیه شیر

اگر پستان را به طور کامل تخلیه نکنید احتمال بروز گرفتگی بیش تر می شود. درصورتی که نوزاد را هنگام شیر خوردن پیش از تخلیه کامل پستان به پستان دیگر منتقل می کنید، ممکن است گرفتگی ایجاد شود. خودداری از شیر خوردن و درست نگرفتن پستان توسط کودک می تواند در ایجاد این مشکل نقش داشته باشد. بانوانی که شیر بیش تری تولید می کنند بیش تر از کسانی که تولید شیر کمی دارند دچار این مشکل خواهند شد.

چه کاری باید انجام دهید؟

تغذیه بیش تر با شیر مادر می تواند از مسدود شدن منافذ شیر جلوگیری کند. ابتدا شیر دادن از پستان آسیب دیده را آغاز کنید. اگر نمی توانید برای چند ساعت شیر دهید، برای مثال اگر سر کار هستید، باید شیر خود را بدوشید. این انسدادها باید بعد از چند هفته شیردهی برطرف شود.

3. فشار روی پستان

پوشیدن لباس زیر تنگ به پستان ها فشار وارد می کند و می تواند باعث ایجاد گرفتگی در جریان شیر شود. سینه بندهای فنردار بیش تر از انواع بدون فنر در این اتفاق نقش دارند. بستن آغوش بندهای تنگ و یا کمربند ماشین نیز باعث ایجاد گرفتگی مجرای شیر می شود.

چه کاری باید انجام دهید؟

به منظور جلوگیری از این مشکل از پوشیدن سینه بندها و لباس های تنگ پرهیز کنید.

4. بارداری

نوک پستان ها در دوران بارداری دچار تغییرات زیادی می شود. ممکن است در اطراف هاله پستان که به قسمت رنگی نوک پستان می گویند، برآمدگی های کوچکی مشاهده کنید. این برآمدگی ها برجستگی های مونتگومری هستند، غددی که موادی را برای روان کردن نوک پستان ترشح می کنند و زمان شیر خوردن نوزاد را هشیار می کند.

تغییرات هورمونی هنگام بارداری، باعث بزرگ شدن این غدد می شود. جای نگرانی نیست و زمانی که میزان هورمون در بدن به حالت طبیعی بازگردد، برطرف خواهد شد.

5. برفک

برفک عفونتی است که توسط قارچ کاندیدا آلبیکنس تشکیل می شود. اگر شما یا نوزاد به تازگی آنتی بیوتیک مصرف کرده باشید یا مبتلا به برفک واژن بوده اید، ممکن است روی پستان های خود دچار برفک شوید. علاوه بر للکه های سفید روی نوک پستان، نوک سینه ها قرمز و بسیار دردناک خواهد شد. برفک بسیار مسری است، بنابراین امکان انتقال آن به نوزاد و برعکس وجود دارد. برفک به حالت لکه های سفید و پنیری داخل دهان نوزاد ظاهر می شود. نوزادان مبتلا به برفک هنگام تلاش برای گرفتن پستان برای شیر خوردن از درد گریه می کنند.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر مشکوک به برفک هستید به پزشک مراجعه کنید. پزشک می توانند برای درمان برفک پماد ضد قارچ و داروهای خوراکی تجویز کنند. نوزاد نیز برای درمان نیاز به ژل یا قطره ضد قارچ دارد. سینه بند خود را مرتب بشویید و پستان در طول درمان خشک نگه دارید. قارچ هایی که باعث ایجاد برفک می شوند، در محیط مرطوب رشد می کنند.

6. تبخال

اگرچه ویروس هرپس سیمپلکس معمولا دهان و اندام تناسلی را آلوده می کند، اما می تواند بر پستان ها نیز تاثیر بگذارد. تبخال می تواند هنگام شیر خوردن از نوزاد آلوده به مادر منتقل شود.

تبخال به شکل برجستگی های کوچک آبدار و قرمز روی نوک پستان ظاهر می شود. وقتی برآمدگی ها بهبود می یابد، پوسته هایی ایجاد می کنند. نوزاد نیز ممکن است برآمدگی های مشابهی روی پوست خود داشته باشد.

چه کاری باید انجام دهید؟

اگر فکر می کنید علت لکه های سفید روی نوک پستان شما تبخال است، به پزشک مراجعه کنید. برای رفع عفونت باید حدود یک هفته از داروهای ضد ویروس استفاده کنید. شیر مادر را تا زمان بهبودی بدوشید.

آیا لکه های سفید روی نوک پستان نشانه سرطان است؟

معمولا لکه های سفید روی نوک پستان ها جای نگرانی ندارد. اما به ندرت، ممکن است نشانه سرطان باشد. مسدود شدن منافذ می تواند ناشی از فشار تومور بر مجرای شیر باشد.

فرورفتگی ها و تغییرات دیگر در نوک پستان ممکن است علائمی از بیماری پاژه باشد که ۱ تا ۴ درصد بانوان مبتلا به سرطان پستان را درگیر می کند. در بیماری پاژه، سلول های سرطانی در مجرای شیر و هاله دور پستان ایجاد می شود. علائم شامل موارد زیر است:

• قرمزی، پوسته شدن و خارش نوک و هاله پستان

• پوسته شدن پوست نوک پستان

• صافی نوک پستان

• ترشحات زرد یا قرمز روشن از نوک پستان

در صورتی که علائم پس از گذشت یک یا دو هفته برطرف نشد، برای انجام آزمایش نزد پزشک بروید. پزشکان بیماری پاژه را با نمونه برداری تشخیص می دهند. به این صورت که نمونه کوچکی از سلول های نوک پستان را برداشته و برای انجام تست به آزمایشگاه می فرستند تا زیر میکروسکوپ بررسی شود. درمان اصلی بیماری پاژه با جراحی و برداشتن بافت آسیب دیده است.

چه زمانی باید برای لکه های سفید روی نوک پستان به پزشک مراجعه کنید؟

معمولا لکه های سفید روی نوک پستان با شیردهی در ارتباط است و زمانی که کودک شیر می خورد برطرف می شود. اگر این وضعیت بهبود پیدا نکرد، می توانید آن را با روش های خانگی مانند شیر دادن بیش تر به کودک یا ماساژ مداوم نوک پستان ها زیر دوش با دستمال مرطوب درمان کرد. اگر لکه های سفید روی نوک پستان پس از یک هفته یا بیش تر برطرف نشد و احساس درد شدید داشتید، با پزشک مشورت کنید.

در موارد زیر نیز باید به پزشک مراجعه کنید:

• ترشحاتی غیر از شیر از نوک پستان

• نوک پستان به سمت داخل یا صاف است

• توده ای داخل پستان احساس می کنید

• تب دارید

• نوک پستان پوسته پوسته است

مطالعه بیشتر:

ترشح سينه در بارداری نشانه چيست؟

علت تاول نوك پستان در شيردهي چیست و چگونه قابل درمان است؟

علت جوش روي نوک سينه زنان چیست و چگونه قابل پیشگیری است؟

علت تیره شدن نوک سینه در بارداری چیست و چگونه درمان می شود؟

?پرسش و پاسخ های لکه های سفید روی نوک پستان

برای درمان برفک نوک پستان چه کاری باید انجام دهید؟

اگر مشکوک به برفک هستید به پزشک مراجعه کنید. پزشک می توانند برای درمان برفک پماد ضد قارچ و داروهای خوراکی تجویز کنند. نوزاد نیز برای درمان نیاز به ژل یا قطره ضد قارچ دارد. سینه بند خود را مرتب بشویید و پستان در طول درمان خشک نگه دارید. قارچ هایی که باعث ایجاد برفک می شوند، در محیط مرطوب رشد می کنند.

اگر نوک پستان تبخال بزنه چه باید کنیم؟

اگر فکر می کنید علت لکه های سفید روی نوک پستان شما تبخال است، به پزشک مراجعه کنید. برای رفع عفونت باید حدود یک هفته از داروهای ضد ویروس استفاده کنید. شیر مادر را تا زمان بهبودی بدوشید.

آیا لکه های سفید روی نوک پستان نشانه سرطان است؟

معمولا لکه های سفید روی نوک پستان ها جای نگرانی ندارد. اما به ندرت، ممکن است نشانه سرطان باشد. مسدود شدن منافذ می تواند ناشی از فشار تومور بر مجرای شیر باشد.

چه زمانی باید برای لکه های سفید روی نوک پستان به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر لکه های سفید روی نوک پستان پس از یک هفته یا بیش تر برطرف نشد و احساس درد شدید داشتید، با پزشک مشورت کنید. در موارد زیر نیز باید به پزشک مراجعه کنید: • ترشحاتی غیر از شیر از نوک پستان • نوک پستان به سمت داخل یا صاف است • توده ای داخل پستان احساس می کنید • تب دارید • نوک پستان پوسته پوسته است

منبع: HEALTHLINE