خونریزی پریود رشته رشته و نخ مانند به چه علت است؟

اگر قبلاً در طول چرخه خون خود خونریزی قاعدگی رشته رشته و نخ مانند را تجربه نکرده باشید، دیدن خونریزی پریود رشته رشته و نخ مانند برای اولین بار ممکن است گیج کننده و یا حتی ترسناک باشد. اما خونی که گاهی اوقات رشته رشته و نخ مانند، چسبناک یا توده ای است، کاملاً در محدوده ای قرار دارد که یک خونریزی عادی می تواند شبیه به آن باشد. این مقاله همه چیز را راجع به آنچه که طبیعی است و آنچه را که طبیعی نیست، پوشش داده و شما می گوید که چه زمان باید در مورد خونریزی پریود رشته رشته و نخ مانند و نیز خونی که در دوره قاعدگی مشاهده می کنید، نگران باشید

چه چیزی قوام خونریزی قاعدگی شما را تعیین می کند؟

خونریزی قاعدگی رشته رشته و نخ مانند، معمولاً جای نگرانی ندارد. در بیشتر موارد، قوام "رشته ای" یا ژل مانند در واقع فقط یک لخته خون است که از رحم شما خارج می شود. لخته های خونی که کوچک (تقریباً به اندازه یک چهارم) هستند، طبیعی در نظر گرفته می شوند.

به یاد داشته باشید که "پریود" شما به اولین روزهای هر چرخه قاعدگی اشاره دارد، زمانی که مخاط رحم توسط بدن شما دور ریخته می شود. خون دوره قاعدگی در واقع مخلوطی از این لایه داخلی رحم، خون و مایع واژن است.

یکی دو روز اول پریود، شدیدترین روزهای خونریزی است. این روزها همچنین روزهایی هستند که به احتمال زیاد متوجه قوام متفاوتی در خون خارج شده از بدن خود می شوید.

منظور از خونریزی پریود رشته رشته و نخ مانند چیست؟

رشته های طولانی خون با قوام چسبناک و مایع می توانند ناشی از پوشش داخلی رحم باشند که بسیار متراکم شده و در حال ریزش است. این خونریزی قاعدگی رشته ای معمولاً به رنگ قرمز تیره یا قرمز روشن است.

خون قاعدگی توده ای

با ادامه قاعدگی، ممکن است متوجه خروج خونی شوید که شبیه ژله است یا به توده های ضخیم تقسیم شده است. این مدل به طور معمول ناشی از لخته های خونی است که از بدن شما عبور می کنند. دیدن خون قاعدگی به شکل توده ای در هر قسمتی از قاعدگی شما طبیعی است.

با این حال، ممکن است در روزهای پایانی قاعدگی با کاهش جریان خون، این حالت را بیشتر ببینید. این لخته ها ممکن است به رنگ قرمز روشن، قرمز تیره یا قهوه ای باشند.

خون قاعدگی آبکی

در اواخر چرخه، خونریزی قاعدگی شما ممکن است آبکی و نازک به نظر برسد. همچنین ممکن است با شروع روند اکسیداسیون خون، رنگ آن تیره تر شود.خون دوره ای که قرمز روشن و آبکی است، می تواند خون تازه ای باشد که مستقیماً از رحم شما خارج می شود. این نوع خونریزی ممکن است نشان دهنده آسیب یا سقط جنین باشد.

اگر متوجه شدید خون قرمز و آبکی از رحم شما خارج می شود، به دنبال دریافت مراقبت های پزشکی باشید، به خصوص اگر احتمال بارداری برایتان مطرح شده است. اگر در طول دوره قاعدگی خود به طور مداوم خروج لخته های خون را تجربه کردید، باید با پزشک اصلی خود یا متخصص زنان صحبت کنید.

خروج لخته های بزرگ خون در دوره قاعدگی به چه معناست؟

خروج لخته های خون بزرگ و زیاد در حین قاعدگی می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. دوره های سنگین قاعدگی که برای چند روز طول می کشند و شامل خروج چندین لخته خون هستند، گاهی اوقات می توانند علامتی از موارد زیر باشند:

فیبروم رحم، توده های خوش خیمی که در عضلات دیواره رحم شما رشد می کنند.

آدنومیوز ، وضعیتی که شامل تجمع بافت و ضخیم شدن دیواره رحم شما می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، یک بیماری هورمونی که باعث ایجاد کیست در تخمدان های و متورم شدن آن ها می شود.

آندومتریوز، وضعیتی که باعث رشد بافت آندومتر در خارج از رحم شما می شود.

پولیپ ها، که توده های کوچک و خوش خیم در مخاط رحم شما هستند.

• سرطان آندومتر، که باعث ایجاد تومورهای بدخیم در اندام های تولیدمثلی شما می شود.

• اختلالات خونریزی دهنده،

• اختلالات تیروئیدی،

• عوارض ناشی از دستگاه داخل رحمی (IUD)،

• کمبود ویتامین K،

چه زمان باید برای خونریزی پریود رشته رشته و نخ مانند به پزشک مراجعه کرد؟

هر فردی که چرخه قاعدگی ماهانه دارد، پریود خود را به شکلی متفاوت از دیگران تجربه می کند و حتی این احتمال وجود دارد که پریود شما در هر ماه نیز متفاوت باشد و طول مدت آن، علائم همراه با آن و میزان خونریزی با یکدیگر فرق کنند. تغییرات طولانی مدت و قابل توجه در چرخه قاعدگی باید با پزشک مشورت شود. علائمی که باید مراقب آن ها باشید عبارتند از:

• کبودی که به راحتی رخ می دهد، خستگی یا تنگی نفس، که همه آن ها می توانند نشان دهنده کم خونی باشند

• افزایش گرفتگی عضلات (کرامپ) در طول قاعدگی شما،

• درد یا خونریزی در حین یا بعد از رابطه جنسی،

• لخته هایی که به نظر می رسد با پیشرفت قاعدگی از نظر اندازه بزرگتر می شوند،

• خیس شدن پد در هر ساعت و یا حتی خیس لباس از خون،

• ترشح آبکی قرمز یا خاکستری روشن،

• خونریزی شدید دوره ای که پس از 7 روز افزایش یافته یا ادامه پیدا می کند (منومتروراژی).

سخن نهایی

خونریزی پریود رشته رشته و نخ مانند مانند در دوره قاعدگی معمولاً به این معنی است که شما در قسمتی از چرخه قاعدگی خود هستید که جریان خون در شدیدترین حالت خود قرار دارد. خروج خون رشته ای یا لخته شده در این زمان طبیعی است.

اگر تغییرات قابل توجهی در چرخه ماهانه خود مشاهده کردید، از جمله خروج بیش از حد لخته های خونی که قبلاً متوجه آن نشده اید، باید در مورد بیماری های زمینه ای احتمالی با پزشک مشورت کنید.

مطالعه بیشتر:

خونریزی شدید قاعدگی یا منوراژی آیا خطرناک است؟

خونریزی زیاد قاعدگی به چه دلیل است و نشانه چیست؟

درمان خونریزی شدید قاعدگی و راهکارهایی برای درمان خونریزی

علت قطع نشدن خونریزی قاعدگی و داروهای گیاهی برای درمان آن

?پرسش و پاسخ های خونریزی پریود رشته رشته و نخ مانند

چه زمان باید برای خونریزی پریود رشته رشته و نخ مانند به پزشک مراجعه کرد؟

هر فردی که چرخه قاعدگی ماهانه دارد، پریود خود را به شکلی متفاوت از دیگران تجربه می کند. و حتی این احتمال وجود دارد که پریود شما در هر ماه نیز متفاوت باشد، و طول مدت آن، علائم همراه با آن و میزان خونریزی با یکدیگر فرق کنند. تغییرات طولانی مدت و قابل توجه در چرخه قاعدگی باید با پزشک مشورت شود.

خروج لخته های بزرگ خون در دوره قاعدگی به چه معناست؟

خروج لخته های خون بزرگ و زیاد در حین قاعدگی می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. مانند فیبروم و آندومتریوز

آیا خون قرمز و آبکی در پریود طبیعی است؟

اگر متوجه شدید خون قرمز و آبکی از رحم شما خارج می شود، به دنبال دریافت مراقبت های پزشکی باشید، به خصوص اگر احتمال بارداری برایتان مطرح شده است. اگر در طول دوره قاعدگی خود به طور مداوم خروج لخته های خون را تجربه کردید، باید با پزشک اصلی خود یا متخصص زنان صحبت کنید.

منظور از خونریزی پریود رشته رشته و نخ مانند چیست؟

رشته های طولانی خون با قوام چسبناک و مایع می توانند ناشی از پوشش داخلی رحم باشند که بسیار متراکم شده و در حال ریزش است. این خونریزی قاعدگی رشته ای معمولاً به رنگ قرمز تیره یا قرمز روشن است.

منبع: healthline.