اطلاعات ضروری برای ورزش ، وزنی مناسب و سلامت بارداری

اطلاعات ضروری برای ورزش و راهنمای افزایش وزن برای بانوان باردار: انسیتو پزشکی امریکا پیشنهاد می‌کند، بانوانی که با وزنی مناسب و سلامت بارداری را شروع می‌کنند، طی بارداری 12 و نیم تا 17 و نیم کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند

مطلب خلاصه زیر نکاتی است که از سوی دانشکده پزشکی زنان و زایمان امریکا مورد تایید قرار گرفته و جهت راهنمایی شما عزیزان نوشته شده است.

راهنمایی برای تمرینات ورزشی

بانوان باردار به اجرای ورزش ملایم 30 دقیقه یا کمی بیشتر در بیشتر روزهای هفته تشویق می‌شوند، درصورتی‌که قادر به ورزش در تمامی روزهای هفته نیستند. مثل تمامی موارد، پیش از شروع به اجرای برنامه ورزشی، حتما برگزاری آن‌را با پزشک خود مشورت کنید.

 1. طی سه ماهه دوم و سوم، بانوان باردار باید از ایستادن بدون تحرک برای طولانی مدت خودداری کرده و در حالی که روی پشت خود دراز کشیده‌اند، از اجرای ورزش پرهیز کنند.
 2. طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های تفریحی طی بارداری ایمن به نظر می‌رسد. اما، باید از فعالیت‌هایی با خطر افتادن یا سقوط یا ضربه شدید به شکم پرهیز شود، این فعالیت‌ها شامل بسکتبال، فوتبال، اسکیت، اسکی سرازیری از تپه، سوارکاری روی اسب، ژیمناستیک و ورزش‌های راکتی شدید است.
 3. غواصی در تمامی دوران بارداری ایمن نیست.
 4. تمرینات در ارتفاع کمتر از 1830 متر ایمن به نظر می‌رسد. اما، اجرای فعالیت‌های فیزیکی در ارتفاعی بیش از این اندازه خطرات متعددی را در بر دارد، بنابراین باید از آن پرهیز کرد.

ورزش نکنید، اگر...

ورزش های مخصوص بارداری ایمن نیستند، اگر دچار یکی از بیماری‌های زیر هستید:

 • بیماری قلبی یا ریوی شدید.
 • گردن رحمی ضعیف یا بخیه دهانه رحمی (برای درمان گردن رحمی ضعیف اجرا می‌گردد).
 • بیش از یک قلو باردارید و در خطر زایمان زودرس هستید.
 • خونریزی مداوم در سه ماهه دوم و سوم.
 • جفت سرراهی از هفته 26 بارداری گذشته است.
 • پارگی غشاء رحمی.
 • به پره‌اکلامپسی مبتلا هستید. (فشار خون بارداری)

 

5 ماده مغذی برای بارداری

این مواد را به رژیم روزانه خود اضافه کنید:

کلسیم: 1000 میلی‌گرم       کجا یافت می‌شود: لبنیات، سبزی‌هایی با برگ سبز تیره، خوراکی‌های غنی‌شده با کلسیم.

فولات: 600 میکروگرم            کجا یافت می‌شود: حبوبات، بروکلی، مارچوبه، مرکبات. (فولیک اسید شکل صنعتی فولات و در مکمل‌های موجود است).

آهن: 27 میلی‌گرم             کجا یافت می‌شود: لوبیاها، جگر، گوشت، تافو، آرد جو دوسر.

پروتئین: 70 گرم            کجا یافت می‌شود: گوشت، ماکیان، محصولات دریایی، شیر و دیگر محصولات لبنی، لوبیاها.

ویتامین C سی:   85میلی‌گرم          کجا یافت می‌شود: مرکبات و آب میوه‌ آن‌ها، توت‌فرنگی، سبزی‌هایی با برگ سبز تیره.

 

چه مقدار باید افزایش وزن داشته باشید؟

انسیتو پزشکی امریکا پیشنهاد می‌کند، بانوانی که با وزنی مناسب و سلامت بارداری را شروع می‌کنند، طی بارداری 12 و نیم تا 17 و نیم کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند؛ بانوان کم وزن، 14 تا 20 کیلوگرم؛ خانم‌ها با اضافه وزن، 7 و نیم تا 12 و نیم کیلوگرم و بانوان چاق، 5 و نیم تا 10 کیلوگرم وزن اضافی کسب کنند. (برخی از متخصصین با وزن پیشنهادی برای خانم‌های چاق مخالف هستند). درصورت امکان، به وزن خود پیش از لقاح جنین نیز توجه کنید. براساس اعلام سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های امریکا، بانوانی که هنگام لقاح جنین خود، بسیار سنگین وزن هستند، با خطر بیشتری برای بدنیا‌ آمدن فرزندشان با اختلالات مادرزادی روبرو هستند که شامل، "اسپینابیفیدا" spina bifida می‌شود.  

اسپينابيفيدا (spina bifida)

بیماری اسپینا بیفیدا جزء نقایص مادرزادی محسوب می شود. اسپينابيفيدا يك نوع نقص لوله عصبي مي‌باشد كه استخوانهاي ستون فقرات رشد طبيعي خود را نكرده و در نتيجه قسمتي از طناب نخاعي و ساختمانهاي محيطي آن در خارج از ستون فقرات رشد مي‌كند. شيوع نقص لوله عصبي از ناحيه‌اي به ناحيه‌اي و از كشوري به كشور ديگر متفاوت مي‌باشد. در دختران پنج برابر پسران و در خانواده‌اي كه يك نوزاد با نقص لوله عصبي دارند شانس وقوع آن 5-3 درصد افزايش مي‌يابد.

 به طور طبیعی 28 روز بعد از تشکیل تخم، لوله های عصبی جنین بسته می شوند. ولی در جنین هایی که به اسپینا بیفیدا مبتلا هستند، این ساختار به درستی تشکیل و بسته نمی شود و سبب نقص و اختلال در نخاع و ستون فقرات می شود.

اين بيماري مولتي فاكتوريال مي‌باشد كه عوامل ژنتيكي و محيطي هر دو مي‌توانند در بروز آن دخيل باشند. عوامل خطرساز آن شامل: اختلالات ژنتيكي, قرار گرفتن در معرض خطرات مواد شيميايي, عدم دريافت مناسب ويتامين‌ها, عفونت‌ها, داروها, اعتياد به الكل, پائين بودن سن مادر, فاكتورهاي اقتصادي و اجتماعي پائين مي‌باشد. نوزادي كه با اسپينابيفيدا متولد شده است ممكن است علائم و نشانه‌هاي متفاوت داشته باشد از قبيل: غير طبيعي بودن سطح پشتي نوزاد , مشكلات ادراري و مثانه, فقدان حس در زير سطح صدمه ديده, عدم توانايي براي حركت اندام تحتاني, همچنين ممكن است مشكلاتي همانند هيدروسفالوس, مشكلات قلبي, مشكلات استخواني, سطح هوشي پائين, با اسپينابيفيدا مشاهده گردد.  

 

مطالب بیشتر:

 

 

منبع: نی نی پلاس